Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Δεν είναι τριλογία.Απλά βγήκε τρίτο.Η ιστορία των 1+2 (covenant) σχετίζεται.Το From the new world (3) είναι πολλά χρόνια μετά το Covenant.Δεν ξέρω ακριβώς γιατί δεν έχω ασχοληθεί με τη σειρά.Μπες wikipedia και τσέκαρέ το.
    Carpe diem

    Comment


    • Originally posted by Altair View Post
      Δεν είναι τριλογία.Απλά βγήκε τρίτο.Η ιστορία των 1+2 (covenant) σχετίζεται.Το From the new world (3) είναι πολλά χρόνια μετά το Covenant.Δεν ξέρω ακριβώς γιατί δεν έχω ασχοληθεί με τη σειρά.Μπες wikipedia και τσέκαρέ το.
      Όπως ακριβώς τα λες είναι,το κοβεναντ είναι sequel του πρώτου shadow hearts και το new world δεν έχει σεναριακή σχέση με τα προηγούμενα.

      Το new world είναι το πιο αδύναμο από όλα όσον αφορά την ιστορία αλλά παρόλα αυτά είναι ένα εξαιρετικό παιχνίδι και αξίζει να το παίξει κανείς.

      Τανο μην μπεις βικιπαιδιεα γιατί παίζει να φας σποιλερς.

      Πάντως είναι παιχνιδάρες και κατά την γνώμη μου από τα καλύτερα rpgs της προηγούμενης γενιάς.

      Αλταιρ κάτσε και παίξε κανα shadow hearts ρε και πέτα κάτι μούφες όπως tales of από το παράθυρο.Ο τανο το κάνει σωστά,ακολούθησε το παράδειγμά το.

      Μην μου πεις ότι θα τα παίξεις όλα γιατί θα σου θυμίσω ότι η μέρα έχει 24 ώρες μόνο.


      Tidy!

      Do not blame me.Blame yourself or God.
      In Matsuno we trust.

      Comment


      • Τάννο μη μασάς, έχει φοβερά σουρεαλιστικά σκηνικά και χιούμορ το From the New World, θα γουστάρεις άπειρα.
        sigpic

        Comment


        • Originally posted by deus_d0pe View Post
          Τάννο μη μασάς, έχει φοβερά σουρεαλιστικά σκηνικά και χιούμορ το From the New World, θα γουστάρεις άπειρα.
          Αυτό ήδη το κατάλαβα. :xp:

          Οπότε παιδιά μου λέτε να μην παίξω το άλλο, μέχρις να βρω το αρχικό Shadow Hearts ?

          Όταν τα είδα από λάθος σειρά, είδα ότι το Covenants έχει να κάνει με vampires ενώ το άλλο με ινδιάνους κι έτσι...

          Θα δω το From The New World.

          Γιαυτό μου τα είχε πρήξει ο FiOth να του το πουλήσω όπως το βρήκα για 30€ και μετά το ξαναβρήκα για 15€... :xp:
          sigpic

          Comment


          • Originally posted by Deus View Post
            Όπως ακριβώς τα λες είναι,το κοβεναντ είναι sequel του πρώτου shadow hearts και το new world δεν έχει σεναριακή σχέση με τα προηγούμενα.

            Το new world είναι το πιο αδύναμο από όλα όσον αφορά την ιστορία αλλά παρόλα αυτά είναι ένα εξαιρετικό παιχνίδι και αξίζει να το παίξει κανείς.

            Τανο μην μπεις βικιπαιδιεα γιατί παίζει να φας σποιλερς.

            Πάντως είναι παιχνιδάρες και κατά την γνώμη μου από τα καλύτερα rpgs της προηγούμενης γενιάς.

            Αλταιρ κάτσε και παίξε κανα shadow hearts ρε και πέτα κάτι μούφες όπως tales of από το παράθυρο.Ο τανο το κάνει σωστά,ακολούθησε το παράδειγμά το.

            Μην μου πεις ότι θα τα παίξεις όλα γιατί θα σου θυμίσω ότι η μέρα έχει 24 ώρες μόνο.
            Το θέλω πολύ,αλλά θέλω να κάτσω να τελειώσω τα FF 3,4,7,8,Crisis Core πριν αρχίσω άλλη σειρά rpg.Μου λες να τα παρατήσω για το Shadow Ηearts;Πες το και τα άφησα.Αφορμή ψάχνω να τα πιάσω.Το Koudelka το είδα λίγο και ψιλοβαρέθηκα οπότε δεν έχω πλέον δικαιολογίες.
            Carpe diem

            Comment


            • Shadow Hearts (シャドウハーツ, Shadōhātsu?) is a console role-playing game developed by Sacnoth and published by Aruze Corp in Japan and in the United States and Europe by Midway in 2001. It is the first official game in the Shadow Hearts series and Koudelka is its prequel. Shadow Hearts follows the adventures of Yuri Hyuga, a Harmonixer guided by a mysterious voice in his head. He finds himself thrown into the conflicts prior to World War I where he must save the woman he loves and the world from destruction.
              It was released in North America only one week before Square Enix's Final Fantasy X, and was not helped by Midway's nominal marketing campaign, Shadow Hearts initially struggled to gain the attention of gamers. The use of 2D pre-rendered backgrounds rather than a full 3D environment drew criticism as well. The game was praised for its original battle system.[citation needed] Shadow Hearts gained a cult following for its quirky use and misuse of historical facts and situations in a form of secret history.[citation needed]
              Είδα λίγο wikipedia και κατάλαβα ότι το πρώτο Shadow Hearts είναι PS2 παιχνίδι. Το φανέρωσε που βγήκε 1 βδομάδα πριν το FF-X. Τώρα άντε να το βρω, γιατί δεν μπορώ να παίξω το SHII, χωρίς να μάθω τι παίχτηκε έτσι στην μέση...
              sigpic

              Comment


              • Αλταιρ κάτσε και παίξε κανα shadow hearts ρε και πέτα κάτι μούφες όπως tales of από το παράθυρο
                ενταξει η σειρα μπορει να εχει βγαλει ενα καρο spin offs αλλα τα tales of ναυαρχιδες της σειρας οπως το abyss το vesperia το rebirth το symphonia η το remake του destiny και για να μην παω ποιο πισω ειναι εξαιρετικα jrpgs και σιγουρα δεν τα λες μουφες


                τωρα τα shadow hearts ητανε εκπληκτικα rpgs

                tanno παιξε οπωσδηποτε 1-2 ειδικα το 2 θα το εβαζα ευκολα στα τοπ10 ps2 rpgs αν εφτιαχνα μια λιστα

                το 3 μπορει οντως να ειχε σουρεαλιστικα σκηνικα και καφρικο χιουμορ το οποιο ομως ητανε επιτυδευμενο και imo ειναι κατωτερο του 1 και του 2 τουλαχιστον σε story,ατμοσφαιρα,χαραχτηρες, (βρηκα χαζο να παιζεις με μια γατα που ξερει τεχνικες drunken η με ενα παππου που το παιζει samurai και ντυνεtai σαν τον m.bison) ελλειψη ποικιλιας transformations στο combat,μικρο σε διαρκεια, εκνευριστικα sidequests (οπως αυτο με τις photo που τραβαγες τα mobs στο combat) κτλπ, ομως παραολαυτα αν το δω περα απο την αναποφευκτη συγκριση ειναι καλος τιτλος
                μου αρεσανε ΠΑΡΑ πολυ σαν villains
                 
                η lady και ο killer

                Comment


                • ενταξει η σειρα μπορει να εχει βγαλει ενα καρο spin offs αλλα τα tales of ναυαρχιδες της σειρας οπως το abyss το vesperia το rebirth το symphonia η το remake του destiny και για να μην παω ποιο πισω ειναι εξαιρετικα jrpgs και σιγουρα δεν τα λες μουφες
                  Θα συμφωνήσω απόλυτα. Η σειρά Tales of έχει εξαιρετικά παιχνίδια και θεωρώ ατυχής την αρνητική αναφορά απ'τον Deus.

                  Προσθέτω σ και το εξαιρετικό Tales of Destiny 2 που έχω την αίσθηση θα χαρούν αρκετοί μόλις ολοκληρωθεί η μετάφρασή του αλλά και το Tales of Hearts για DS, το οποίο ολοκλήρωσα το '09 και μου άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις. Σπουδαία παραγωγή.

                  Οι κακές παρενθέσεις είναι κι αυτές μέσα στο πρόγραμμα. Καμία σειρά δε ξεφεύγει ούτε καν η μεγαλύτερη παραγωγή, το Final Fantasy της Square-Enix.

                  Σημειωτέον, τα λεγόμενα "κακά" Tales of (τύπου Legendia)στην πραγματικότητα δεν είναι και τόσο κακά. Απλά όχι τόσο αντάξια των "καλών".

                  Ολοκληρώνοντας, η σειρά θεωρείται σήμερα απ'τις κορυφαίες και το γερό χαρτί της Bandai-Namco .Αξίζει την προσοχή των fans (του είδους).
                  " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                  Authenticity sir, authenticity. "

                  Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                  Comment


                  • Μίας που μιλάτε για Tales of, εγώ έχω του Symphonia στο GBA.
                    sigpic

                    Comment


                    • Phantasia εννοείς . Πέτα το
                      " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                      Authenticity sir, authenticity. "

                      Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                      Comment


                      • Originally posted by Scatman View Post
                        Phantasia εννοείς . Πέτα το
                        Σωστά, λάθος μου... Phantasia.

                        Τι παίζει μ' αυτό και λες να το πετάξω ?

                        Το έχω παίξει λίγο, αλλά είναι λίγο complicated το θέμα στην αρχή, αλλά μάλλον δεν έχει και καλά tutorials για να καταλάβεις τι παίζει εκεί...
                        sigpic

                        Comment


                        • Originally posted by Altair View Post
                          Το θέλω πολύ,αλλά θέλω να κάτσω να τελειώσω τα FF 3,4,7,8,Crisis Core πριν αρχίσω άλλη σειρά rpg.Μου λες να τα παρατήσω για το Shadow Ηearts;Πες το και τα άφησα.Αφορμή ψάχνω να τα πιάσω.Το Koudelka το είδα λίγο και ψιλοβαρέθηκα οπότε δεν έχω πλέον δικαιολογίες.
                          Δεν είπα βρε να αφήσεις τα ff για τα shadow hearts γιατί τα ff που ανέφερες είναι εξαιρετικά παιχνίδια ενώ κάποια tales δεν είναι τόσο καλά(όπως το symphonia 2 το οποίο είναι μέτριο).Μια που γίνεται λόγος για ff,πρόσθεσε στην λίστα και το 6.ΔΕΝ ΝΟΕΙΤΑΙ να θέλεις να ασχοληθείς με την σειρά και να μην παίξεις το 6.Αν θέλεις σου στέλνω πμ με λινκ για emulator.

                          Α το crisis core και να μην το παίξεις δεν χάνεις και τίποτα.Δεν είναι άσχημο,αλλά δεν είναι και εξαιρετικό.

                          Φίλε vaynard έχεις απόλυτο δίκιο όσον αφορά τα tales,η σειρά έχει δώσει πολλά εξαιρετικά παιχνίδια αλλά πιστεύω ότι επαναλαμβάνονται από ένα σημείο και μετά.Θα μου πεις ότι αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό και θα συμφωνήσω,αλλά εμένα προσωπικά με έχουν κουράσει λίγο.Αν κάποιος παίξει 2-3 tales θα περάσει πολύ καλά αλλά από ένα σημείο και μετά θα κάνει την εμφάνισήν του το deja vu...

                          Μούφα χαρακτήρισα το tales of symphonia 2 πάντως και όχι το σύνολο της σειράς,;)Αυτό είχα στον νου τουλάχιστον όταν μίλησα για μούφες,δεν εννούσα ότι όλη η σειρά είναι για πέταμα παρόλο που αυτό φάνηκε ότι εννοούσα.Εξάλλου έχω παίξει αρκετά tales of.

                          Όσον αφορά τα shadow hearts,τα είπες πάρα πολύ καλά.Το 1 ήταν πολύ ωραίο με ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ατμόσφαιρα και σενάριο,το 2 ήταν απείρως καλύτερο και το 3 αν και χειρότερο από το 2 ήταν πολύ διασκεδαστικό και είχε φοβερό σύστημα μάχης.Α χ πρέπει να βγει νέο shadow hearts...Η shadow hearts team πρέπει να επανέλθει δριμύτερη αν και με το lost odyssey μας τα χάλασε λίγο.


                          Tidy!

                          Do not blame me.Blame yourself or God.
                          In Matsuno we trust.

                          Comment


                          • Υποτίθεται ήταν μία +plus μεταφορά του κλασσικού τίτλου για SNES και κατάφεραν να το κάνουν χειρότερο σχεδόν παντού. Αφού υπάρχει η SNES έκδοση, δε το χρειάζεσαι αυτό
                            " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                            Authenticity sir, authenticity. "

                            Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                            Comment


                            • Originally posted by Deus View Post
                              Μούφα χαρακτήρισα το tales of symphonia 2 πάντως και όχι το σύνολο της σειράς,;)Αυτό είχα στον νου τουλάχιστον όταν μίλησα για μούφες,δεν εννούσα ότι όλη η σειρά είναι για πέταμα παρόλο που αυτό φάνηκε ότι εννοούσα.Εξάλλου έχω παίξει αρκετά tales of.

                              Όσον αφορά τα shadow hearts,τα είπες πάρα πολύ καλά.Το 1 ήταν πολύ ωραίο με ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ατμόσφαιρα και σενάριο,το 2 ήταν απείρως καλύτερο και το 3 αν και χειρότερο από το 2 ήταν πολύ διασκεδαστικό και είχε φοβερό σύστημα μάχης.Α χ πρέπει να βγει νέο shadow hearts...Η shadow hearts team πρέπει να επανέλθει δριμύτερη αν και με το lost odyssey μας τα χάλασε λίγο.
                              Originally posted by Scatman View Post
                              Υποτίθεται ήταν μία +plus μεταφορά του κλασσικού τίτλου για SNES και κατάφεραν να το κάνουν χειρότερο σχεδόν παντού. Αφού υπάρχει η SNES έκδοση, δε το χρειάζεσαι αυτό
                              Τώρα μάλιστα. Ήταν καλύτερα στην SNES. H μαλακία είναι ότι δεν έχω SNES. Όταν με το καλό βρεθεί SNES προσφορά με πολλά RPG παιχνίδια, θα την τσιμπήσω.

                              Βρε Deus, μ' έκανες να ψηθώ άγρια να βρω το πρώτο απ' όλα τα Shadow Hearts, αν θέλω να νιώσω στο πετσί την ιστορία του... :xp:
                              sigpic

                              Comment


                              • πολυ σωστα φιλε scatman επισης για το tales of destiny 2 εχει κυκλοφορησει εδω και κανα χρονο μια beta με patchaρισμενα τα menu και το κειμενο στις μαχες, ευτυχως καταφερα να το παιξω σαν ανθρωπος και αυτο το tales

                                δεν ειναι τυχαιο πως τα μοναδικα jap version (χωρις να ξερω τη γλωσσα ας ειναι καλα το gamefaqs με τα κειμενα που ειχανε μεταφρασει) jrpgs που ασχοληθηκα ητανε το rebirth και to remake του tales of destiny το οποιο και θεωρω οτι εχει το διασκεδαστικοτερο και ποιο ποζεραδικο συστημα μαχης που εχω δει σε jrpg

                                για το ΘΕΕΙΚΟ remake του tales of destiny ειχε ξεκινησει ενα project για translate αλλα ειναι σε hiatus εδω και πολυ καιρο


                                το legendia οντως κατακριθηκε κυριως για το συστημα μαχης του που ητανε καπως ρηχο unbalance και repeatitive, ειχε και καπως χοντροκομμενα 3d γραφικα, ομως βρηκα το σεναριο του απο τα καλυτερα tales of σεναρια, οσοι εχουνε ασχοληθει με αυτο πιστευω να συμφωνουν,
                                (ground_zero ελπιζω να το εχεις παιξει ο βασικος ηρωας πολεμαει με fists!! the way of the monk!!)

                                πολυ κακο ομολογουμενος ητανε το tales of the world 1, ομως το 2 που ειναι απειρως βελτιωμενο αλλα μαλλον δεν θα το φερουνε ποτε usa


                                πραγματικα εκπληκτικο intro ειδικα λογω του κομματιου πισω,
                                + η μελωδια που παιζει πισω απο την οθονη του start game ακομα με ταξιδευει...





                                επισης διασκεδαστικο βρηκα και το tales of vs η αλλιως το αντιπαλο δεος του dissidia


                                αλλά πιστεύω ότι επαναλαμβάνονται από ένα σημείο και μετά.Θα μου πεις ότι αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό και θα συμφωνήσω,αλλά εμένα προσωπικά με έχουν κουράσει λίγο.Αν κάποιος παίξει 2-3 tales θα περάσει πολύ καλά αλλά από ένα σημείο και μετά θα κάνει την εμφάνισήν του το deja vu...
                                ναι η συνταγη που ακολουθουν στα tales ειναι οτι εχουμε μια βαση και καθε φορα δουλευουμε πανω σε αυτη προσθετοντας καθε φορα καποιους μηχανισμους, εξαλλου γιατι να πειραματιστουνε? κατι που δουλευει γιατι να το αλλαξεις. αν συγκρινουμε το phantasia με το vesperia η με το graces πχ θα δουμε ποσο πολυ εχει εξελιχθει η σειρα στο combat system, νομιζω οτι ειναι απο τις λιγες σειρες που το εχουνε πετυχει αυτο, καθε φορα με μικρα βηματα να πετυχαινει κατι καλυτερο,τα skits ειναι και αυτα πολυ διασκεδαστικα βοηθανε στο να αναπτυχθουν οι σχεσεις αναμεσα στo grp, και τα cameos ως special boss fights ειναι το κερασακι στη τουρτα δεν ειναι τυχαιο οτι καθε φορα που παιζω ενα καινουργιο tales αναρωτιεμαι για το cameo
                                αν θα αλλαζα κατι στη σειρα θα ητανε ο προσανατολισμος της σε λιγοτερο παιδικους-εφηβικους χαραχτηρες που εχουνε αρχισει και σκανε τωρα τελευταια...o well ειναι ενα απο τα cliche των jrpgs μαλλον ζηταω πολλα


                                η αμερικανη εκδοση του tales of destiny στο psx ειχε ενα εκπληκτικο intro ειδικα λογω του κομματιου πισω,
                                + τη μελωδια που παιζει πισω απο την οθονη του start game ακομα με ταξιδευει...

                                Comment

                                Working...
                                X