Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • To gameplay γενικα οκ οσο να ναι ειναι λιγο αγγαρεια
    Αν το gameplay του ΚΗ2 είναι αγγαρεία τότε τι να πουν άλλα παιχνίδια του είδους, που έχουν τη μισή ταχύτητα και ποικιλία σε επιθέσεις. Για εμένα είναι το βασικό στοιχείο του παιχνιδιού που κρατάει τον gamer, μια που το level design είναι για τα πανηγύρια.

    Comment


    • Ωπα,ωραίος ο Κώστας!Ελπίζω να το ξεκίνησες στο proud,στα υπόλοιπα επίπεδα δυσκολίας είναι υπερβολικά εύκολο.

      Έχει δίκιο ο ground,τα boss fights του 2 είναι πραγματικά το κάτι άλλο με αρκετά από αυτά να είναι ορισμένα από τα καλύτερα που έχω δει ανεξαρτήτως game.Οι πιο εντυπωσιακές μάχες είναι για εμένα ενάντια στα μέλη της οργάνωσης.

      Το εισαγωγικό κομμάτι είναι όντως μεγάλο αλλά εμένα δεν με κούρασε,ίσα ίσα πιστεύω ότι συμβάλλει στην ιστορία επειδή γνωρίζεις καλύτερα τον roxas και δένεσαι περισσότερο με αυτόν.

      Πάντως ο roxas είναι ένας από τους τραγικότερους ήρωες videogame που έχω δει.

      Κώστα το σενάριο δεν κάνει κοιλιά αλλα΄σε κρατάει.Σε αντίθεση με άλλα kh(πχ το days)η ιστορία εξελίσσεται καθόλη την διάρκεια του παιχνιδιού.Πχ,στην μέση του παιχνιδιού σε περιμένουν πολύ μεγάλες ανατροπές στην ιστορία.Υπάρχουν βέβαια περιοχές που δεν προωθούν το σενάριο(πχ pridelands)αλλά δεν υπάρχει μεγάλη χρονική απόσταση ανάμεσα στα σημαντικά συμβάντα ούτως ώστα να βαρεθείς.


      Όσον αφορά το gameplay,δεν θα συμφωνήσω με την λέξη αγγαρεία.Οι μάχες δεν είναι τεχνικές όπως στο devil may cry και στο bayonetta αλλά είναι σίγουρα πολύ διασκεδαστικές και θεαματικές (και ειδικά αν το παίξει κανείς στο proud) και όσο προχωράει το παιχνίδι ξεκλειδώνονται και άλλα abilities και γίνονται ακόμη καλύτερες.


      Tidy!

      Do not blame me.Blame yourself or God.
      In Matsuno we trust.

      Comment


      • DOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOIIIIIIIIIIIIING ... ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ - NEXT STATION - XENOSAGA: EPISODE I - DOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOIIIIIIIINNNNNNNNG
        sigpic

        Comment


        • Xenosaga, omg the tears of joy...

          Γιωργο στο standard παιζω και οντως ως τωρα παραειναι ευκολο, αλλα οκ μην ανησυχεις θα το αντεξω .
          To σεναριο οντως συνεχιζει μια χαρα. Αν παραμεινει σταθερος ο ρυθμος που βλεπω τετοια cut-scenes τοτε οκ τι να πω, θα μεινω σιγουρα παραπανω απο ικανοποιημενος.

          Για το gameplay μην παιρνετε τοις μετρητοις αυτα που λεω αλλα εγω τουλαχιστον γι' αυτο το λογο αποφευγω τα πιο action games, γιατι σχεδον ολα μου φαινονται ανιαρα και το ΚΗ2 δε νομιζω να ξεφευγει απο τη λογικη αυτη.
          Γουστο ειναι αλλα ευχαριστιεμαι μαχες στα πιο arcade action games και απο rpgs προτιμω τα turn based.

          Οπως και να χει τα rpgs τα παιζω πρωτα για το σεναριο και μετα για τις μαχες, οποτε οκ κανενα παραπονο.

          Το θεμα ειναι να το τελειωσω, αλλα οκ δεν παιζει να το αφησω αφου εφτασα ως εδω. Θα κανω ενα ακομα απο τα συνηθη rushes μου .

          Comment


          • Xeno, ήθελα εδώ και καιρό να το παίξω. Ευτυχώς πρόλαβα περισσότερους, όσα ήθελα, από τους καινούργιους τίτλους.

            Έχω θετικότατες εντυπώσεις και μία αρνητική.

            Θετικά:

            Τα γραφικά μου θύμισαν πολύ το Star Ocean: TtEoT.
            Το σύστημα μάχης είναι αρκετά δύσκολο, αλλά με λίγη δουλειά, είσαι gigi.

            Αρνητικό:

            Δεν έχουν συμπεριλάβει tutorials για τα βασικά κουμπιά εκτός εντός της μάχης...

            Ήθελα και να ήξερα ποίος έβαλε τις Ναζίστικες μεταφράσεις στους τίτλους... ~_~ Υπάρχει κόσμος που ΔΕΝ ξέρει γερμανικά...
            sigpic

            Comment


            • Θετικά:

              Τα γραφικά μου θύμισαν πολύ το Star Ocean: TtEoT.
              Ουδεν σχολιο..

              Ήθελα και να ήξερα ποίος έβαλε τις Ναζίστικες μεταφράσεις στους τίτλους... ~_~ Υπάρχει κόσμος που ΔΕΝ ξέρει γερμανικά...
              Ουδεν σχολιο..

              Comment


              • Originally posted by Xeno View Post
                Ουδεν σχολιο..

                Ουδεν σχολιο..
                Διπλό ουδέν σχόλιον...
                sigpic

                Comment


                • Ήθελα και να ήξερα ποίος έβαλε τις Ναζίστικες μεταφράσεις στους τίτλους... ~_~ Υπάρχει κόσμος που ΔΕΝ ξέρει γερμανικά...
                  Οι τίτλοι δεν είναι μετάφραση, στα γερμανικά είχαν γραφτεί. Επίσης, και να μην ξέρει κάποιος γερμανικά, θα έχει ακούσει πιστεύω για το Νίτσε. Τρίτον, εδώ και 60-70 χρόνια η συντριπτική πλειοψηφία των Γερμανών δεν είναι Ναζί...
                  Τώρα που το σκέφτομαι είναι πολύ εκνευριστικό που πολλά παιχνίδια έχουν ιμπεριαλιστικούς ιαπωνικούς τίτλους. Βλέπε Suikoden, Ninja Gaiden, Yakuza κλπ. Υπάρχει κόσμος που ΔΕΝ ξέρει ιαπωνικά...
                  Originally posted by Squall Leonhart
                  I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                  Originally posted by 丹野
                  Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                  Originally posted by Ryu_gr
                  υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                  Comment


                  • Originally posted by straier View Post
                    Οι τίτλοι δεν είναι μετάφραση, στα γερμανικά είχαν γραφτεί. Επίσης, και να μην ξέρει κάποιος γερμανικά, θα έχει ακούσει πιστεύω για το Νίτσε. Τρίτον, εδώ και 60-70 χρόνια η συντριπτική πλειοψηφία των Γερμανών δεν είναι Ναζί...
                    Τώρα που το σκέφτομαι είναι πολύ εκνευριστικό που πολλά παιχνίδια έχουν ιμπεριαλιστικούς ιαπωνικούς τίτλους. Βλέπε Suikoden, Ninja Gaiden, Yakuza κλπ. Υπάρχει κόσμος που ΔΕΝ ξέρει ιαπωνικά...
                    Γίνεσαι κακός, δεν πιάνεις το βαθύτερο νόημα του post του Tanno . Ο Νίτσε επηρέασε τον Χίτλερ, άρα οι τίτλοι είναι (έμμεσα) αναφορά στους Ναζί. Εγώ προτείνω να μην πάρουμε πάλι παιχνίδι της Namco, θέλει να μας κάνει Ναζί.

                    Comment


                    • Originally posted by Xeno View Post
                      Xenosaga, omg the tears of joy...

                      Γιωργο στο standard παιζω και οντως ως τωρα παραειναι ευκολο, αλλα οκ μην ανησυχεις θα το αντεξω .
                      To σεναριο οντως συνεχιζει μια χαρα. Αν παραμεινει σταθερος ο ρυθμος που βλεπω τετοια cut-scenes τοτε οκ τι να πω, θα μεινω σιγουρα παραπανω απο ικανοποιημενος.

                      Για το gameplay μην παιρνετε τοις μετρητοις αυτα που λεω αλλα εγω τουλαχιστον γι' αυτο το λογο αποφευγω τα πιο action games, γιατι σχεδον ολα μου φαινονται ανιαρα και το ΚΗ2 δε νομιζω να ξεφευγει απο τη λογικη αυτη.
                      Γουστο ειναι αλλα ευχαριστιεμαι μαχες στα πιο arcade action games και απο rpgs προτιμω τα turn based.

                      Οπως και να χει τα rpgs τα παιζω πρωτα για το σεναριο και μετα για τις μαχες, οποτε οκ κανενα παραπονο.

                      Το θεμα ειναι να το τελειωσω, αλλα οκ δεν παιζει να το αφησω αφου εφτασα ως εδω. Θα κανω ενα ακομα απο τα συνηθη rushes μου .
                      Βασικά σου πρότεινα να το βάλεις στο proud όχι μόνο για να έχουν πρόκληση οι μάχες αλλά και για να δεις το κρυφό τέλος.Στο standard θέλει αρκετή δουλειά για να το ξεκλειδώσεις ενώ στο proud είναι πολύ πιο εύκολο.Ε εντάξει,δεν χάλασε ο κόσμος,υπάρχει και το youtube.

                      Πάντως δεν είναι μεγάλο ιδιαίτερα παιχνίδι.Αν το παίξεις rush δεν θα αργήσεις να δεις το τέλος.Που το έχεις φτάσει;


                      Tidy!

                      Do not blame me.Blame yourself or God.
                      In Matsuno we trust.

                      Comment


                      • Το ειχα ηδη αρχισει το παιχνιδι οταν ειδα το ποστ σου, αν το ξερα μπορει να το βαζα στο πιο δυσκολο σιγουρα. Κατα τ' αλλα συμφωνω για τα περι youtube .
                        Αργα παιζω, οποτε θα αργησεις να δεις καποιο ποστ στο i just finished.
                        Για την ωρα ειμαι στις 5+ ωρες και στο "Land of the Dragons".

                        Comment


                        • Α ρε Xeno ανυπομονώ κι εγώ να το παίξω.Έφτασα Destiny Islands στο Chain of memories.Έχω τις κάρτες που χρειάζομαι από δω και πέρα, οπότε το μόνο δύσκολο είναι να βρω όρεξη να κάνω τις μάχες γιατί έχω σκυλοβαρεθεί.Ευτυχώς που έχει συνέχεια bosses πλέον και κάπως εξιλεώνεται ο τίτλος.
                          Carpe diem

                          Comment


                          • Originally posted by Tanno View Post
                            Διπλό ουδέν σχόλιον...


                            Comment


                            • Comment


                              • Βαριέμαι κι όταν βαριέμαι συνήθως παίζω ή κάποιο strategy για νιοστή φορά (βασικά ή Warcraft 3 ή War of the Ring) ή κάποιο adventure και βρέθηκα ανάμεσα στα Lost Crown και το φρέσκο Amnesia, με παρόμοια σχετικά θεματολογία και δύο, "θρίλερ" με παραφυσικά φαινόμενα και τα τοιαύτα.

                                Στο μεν Lost Crown κουτουλούσα από τη νύστα (ήθελα να το παίξω και μεταμεσονύχτια για "spooky" ατμόσφαιρα τρομάρα μου) τις πρώτες ώρες μέχρι να φτάσω στη πόλη Saxton όπου εξελίσσεται το παιχνίδι. Το ασπρόμαυρο μουντ άλλοτε το βρήκα ταιριαστό άλλοτε όχι, το animation είναι απαίσιο και τα voice overs ακόμα χειρότερα, ειδικά του χαρακτήρα που έχεις που μιλάει σε γαρ αγγλική προφορά με παύσεις λες και βάζει κόμμα σε όλες του τις προτάσεις ή πάσχει από μια συγγενική ασθένεια του άσθματος. Όταν άρχισα να έρχομαι σε επαφή με τους κατοίκους του Saxton κάπως έφτιαξε η κατάσταση αλλά περισσότερο βαριόμουνα του θανατά παρά το διασκέδαζα. Άνοστοι, υποτονικοί διάλογοι, εν το μεταξύ συμβαίνουν όλα τα παράξενα, όλοι σου μιλάνε αφήνοντας υπονοούμενα κι εσύ ακόμα γυροβολάς απορημένος λέγοντας "χμμμ νομίζω ότι κάτι περίεργο συμβαίνει εδώ...." Ε ναι ρε γκασμά, τόσην ώρα παίζω με το πίθηκα χαρακτήρα σου και έχουμε δει και ακούσει τα μύρια όσια, ακόμα απορείς;;;;; Α να χαθείς!


                                Το Amnesia τώρα δεν κωλώνει πουθενά. Με το που αρχίζει το παιχνίδι σου κάνει ξεκάθαρο ότι φίλε, εδώ δε παίζουμε, είσαι σε ένα κάστρο, έχεις αμνησία και κάτι δε πάει καλά με τα λογικά σου. Στην ώρα που έπαιξα, το μόνο παράπονο που αποκόμισα ήταν στα γραφικά, εικαστικά είναι κάργα ατμοσφαιρικά, δημιουργώντας πειστικά κλειστοφοβική ατμόσφαιρα, τεχνολογικά όμως θα μπορούσαν να ήταν πολύ καλύτερα και να ανέβαζαν ακόμα περισσότερο το επίπεδο του συνόλου. Η μουσική και ο ήχος, στοιχεία μέγιστου βάρους αν θέλεις να κάνεις τον άλλο να χεστεί, ΦΟΒΕΡΑ. Δεν είναι ότι "φοβάσαι" ας πούμε, τουλάχιστον όχι ακόμα, αλλά είναι έκδηλος ένας εκνευρισμός και κάποιο άγχος. Εκεί που ανεβαίνει το sanity και αρχίζουν οι παραισθήσεις, ακούγεται ένα "κριτς κριτς" ακριβώς πίσω από το σβέρκο του ήρωα που σε κάνει να ανατριχιάζεις. Σε 5.1 και τίγκα μπάσα στο γουφεράκι είναι απόλαυση. Αυτό θα το συνεχίσω σίγουρα γιατί με έπεισε, βασικά όσοι γουστάρετε horror τίτλους δείτε το οπωσδήποτε.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X