Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Και τα 2 ειναι RPGs. Ιδιαιτερα το Segaga, το οποιο ειχα τερματισει πριν μερικους μηνες και ειναι το πιο...Sega Rpg ever/

    Λογικο ειναι να μη σου προκαλουν αισθηση.
    Οταν εγω προσπαθω να παιξω Κορεατικα ή Κινεζικα games, οσο κι αν μου αρεσουν σαν εμφανιση, δεν τα καταλαβαινω.
    Αρα με αφηνουν αδιαφορο.
    " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

    Authenticity sir, authenticity. "

    Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



    Comment


    • Super Mario Galaxy και Hotel Dusk: Room 215. Για το Galaxy έχω γράψει στο αντίστοιχο thread άρα τρεχάτε και δέτε.

      Το Hotel Dusk είναι η δεύτερη φορά που το πιάνω. Την πρώτη το είχα τερματίσει, βέβαια, και έχω να θυμηθώ πολύ ωραίες στιγμές απο αυτό το παιχνίδι. Βλέπετε προσφέρει μία μοναδική ζεστασιά. Τα γραφικά που κινούνται πάνω σε πολύ συγκεκριμένα χρώματα, ο ασπρόμαυρος σχεδιασμός των χαρακτήρων, τα περιβάλλοντα που είναι πολύ κοινότυπα και πολύ απολαυστικά ταυτόχρονα, η μουσικές και τα sound effects...
      Βέβαια αυτό που κλέβει την παράσταση είναι οι ίδιοι οι χαρακτήρες. Επειδή φυσικά δεν ασχολούμαι καθόλου με adventures ή RPG δεν έχω εμπειρία κάποιου καλού character development εκτός απο αυτό του Hotel Dusk. Αν εξαιρέσουμε πως διαδραματίζεται σε διάστημα μερικών ωρών, η ποικιλία των χαρακτήρων, η πολυδιαστατικότητά τους και η συναισθηματική φόρτιση που συμβαίνει κάποιες φορές αποτελούν πραγματικό ορόσημο για το παιχνίδι και για κάθε παιχνίδι σε φορητή κονσόλα.
      Οι διάλογοι είναι πολύ μεγάλοι αλλά δεν νομίζω και κουραστική γιατί ρέουν με πολύ ενδιαφέρον και η χρήση της γλώσσας, το πολυποίκιλο λεξιλόγιο και οι αυθεντικά αμερικάνικες εκφράσεις αφυπνίζουν. Και σκεφτείτε πως είναι και μετάφραση...(ή όχι;)

      Comment


      • Το L.O.L δεν είναι RPG κατ εμέ πολύ πιο εύκολα θα μπορούσε κανείς να το αποκαλέσει Life Simulator, αλλά όπως είπα και πριν δύσκολα κατηγοριοποιείται.

        Το Segagaga επίσης είναι δύσκολη περίπτωση, κι αφού το έχεις τελειώσει θα παρατήρησες κι εσύ ότι έχει διαφόρων ειδών gameplay μέσα και η γενικότερη φιλοσοφία του όπως και στη περίπτωση του L.O.L δύσκολα μπορεί να το κατατάξει αυστηρά σε κάποιο genre.

        Νομίζω πως ακόμα κι αν δεν καταλαβαίνεις την Ιαπωνική γλώσσα, μπορείς να καταλάβεις έως ένα βαθμό εάν το παιχνίδι είναι κάτι το ιδιαίτερο ή όχι.
        Όταν είχα παίξει Dragon Force, Shining Force 3 και Grandia στο Saturn τα είχα παίξει πρώτα γιαπωνέζικα, εύκολα μπορούσες να διακρίνεις ότι πρόκειται για ποιοτικούς τίτλους.

        Όταν όμως πας να παίξεις το Sorcerian, δε σου φταίει το ότι δε μπορείς να καταλάβεις, αλλά αποκλειστικά το γεγονός ότι είναι βλακεία.

        Υ.Γ. Τα σπάει το Hotel Dusk.
        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

        Comment


        • Πω πω φοβερό το Uncharted, τι να πρωτοπει κανείς, γραφικά (με μηδαμινα έως καθόλου slowdown παρακαλώ); ήχος; μουσική; voice overs; animation; gameplay (shooting-platform-adventure-beat em up στοιχεία) παίζοντας για λίγο uncharted κατάλαβα τι πάει να πει playstation 3. Που να το βάλω και σε καμιά 30αρα HD TV. Θα γράψω πολύ περισσότερα αφού το τερματήσω . Γενικά μου φάνηκε σαν το παιχνίδι να έχει CGI ποιότητα σε real time (τι είπα πάλι)! Τώρα άφησα τον μικρό μου αδελφό να παίξει, εγώ θα καώ κανονικά το βραδάκυ.
          Star Citizen videos Star Citizen gallery

          Comment


          • Tα RPGs δεν ειναι Fightings Ουτε Platforms αλλα μια πιο "ευαισθητη" κατηγορια.
            Για να τα κρινεις πρεπει να τα καταλαβεις κατα συνεπεια να γνωριζεις τη γλωσσα στην οποια εκδοθηκαν. Θα ηταν πολυ αφελες να κρινω ενα παιχνιδι (κορεατικο ή κινεζικο οπως ανεφερα ) που βασιζεται σε text ή περιεχει ομιλιες αυτων των γλωσσων εαν δεν τις γνωριζω πρωτα (κορετικα,κινεζικα δεν γνωριζω Btw).

            Ασφαλως και μπορεις να παρεις μια εικονα εαν το τεσταρεις αλλα μεχρι εκει. Πως ειναι δυνατον να διακρινεις ποιοτητα σε ενα παιχνιδι RPG εαν δεν το καταλαβαινεις?
            Προφανως, διεκρινες οπτικη ποιοτητα αλλα τα συγκεκριμενα εχουν να προσφερουν πολλα περισσοτερα αφου εχουν κ καλο σεναριο.

            Για το LoL μπορω να δεχθω οτι δεν ειναι 100% RPG.
            Οχι ομως για το Segaga Που αποτελει κλασσικη περιπτωση JRPG. Οι μηχανισμοι του ειναι οι typikoi για παιχνιδι του ειδους. Δε σε καταλαβαινω, τι πολλων ειδων Gameplay εχει...?

            Ιδου λοιπον, αυτο που λεγαμε.Το Sorcerian δεν ειναι λαλακια/
            Μπορει να μην ειναι all time classic , ομως και παλι ειναι ενα ικανοποιητικο 3d
            redesign του ομωνυμου τιτλου των 90's.
            " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

            Authenticity sir, authenticity. "

            Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



            Comment


            • Συμφωνώ με όσα λες, όντως για να καταλάβεις πλήρως ένα RPG πρέπει να γνωρίζεις την γλώσσα.
              Από κει και πέρα όμως, θεωρώ πως έως ένα βαθμό συμπεράσματα μπορούν να βγουν, σου ξανάλεω ότι πριν 10 χρόνια, που πίστεψε με τα Ιαπωνικά μου δεν ήταν καλύτερα από σήμερα, η Ιαπωνική δε με εμπόδισε να δω πόσο παιχνιδάρα ήταν το Grandia ή το Shining Force 3 κλπ. Μπορείς να βγάλεις αρκετά συμπεράσματα ακόμα κι αν δε γνωρίζεις τη γλώσσα, όσον αφορά τους μηχανισμούς του παιχνιδιού.

              Μιας και πιάσαμε το θέμα για το Sorcerian το οποίο και αποκάλεσα κακό παιχνίδι, έκανα ένα search μήπως και υπάρχει κάποιο review για να δω κατά πόσο είχα πέσει τόσο πολύ έξω.
              Ο τίτλος έχει πάρει 3.4 από το GameSpot και 6.4 από το IGN.

              Αν διαβάσεις το προηγούμενο post μου θα δεις ότι ανέφερα ότι τα περισσότερα J-only RPG που κυκλοφόρησαν τελικά δεν ήταν και τίποτα ιδιαίτερο, τα περισσότερα που τουλάχιστον εγώ έχω δοκιμάσει είναι από κακά παιχνίδια μέχρι μέτρια και απ’ ότι βλέπω το Sorcerian δεν αποτελεί εξαίρεση.

              Με αλλά λόγια και για μην παίζουμε με τις λέξεις, όταν λέω πως ?τα περισσότερα δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο? εννοώ πως δε χάσαμε τελικά και τίποτα, δεν υπάρχουν δηλαδή περιπτώσεις τύπου Saturn, περιπτώσεις αντίστοιχες του Grandia, ή τα σα τα extra σενάρια του Shining Force 3, του Dragon Force 2 και του Albert Odyssey.
              There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
              Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

              Comment


              • Στο uncharted στο σημείο όπου η Ελένα οδηγεί το jeep και o Drake έχει το πυροβόλο είναι σαν το Crysis, άμα βαρέσεις τα δέντρα, αυτά διαλύονται πέφτουν κάτω κτλ, με το frame rate να μην πέφτει ούτε για πλάκα, με εκπληκτικά blur effects, αψεγάδιαστες σκιές, εκθαμβωτικά lightings Φοβερό :blink: έμεινα..
                Star Citizen videos Star Citizen gallery

                Comment


                • H διαφωνια μου μαζι σου βρισκεται εδω:
                  Αν διαβάσεις το προηγούμενο post μου θα δεις ότι ανέφερα ότι τα περισσότερα J-only RPG που κυκλοφόρησαν τελικά δεν ήταν και τίποτα ιδιαίτερο, τα περισσότερα που τουλάχιστον εγώ έχω δοκιμάσει είναι από κακά παιχνίδια μέχρι μέτρια και απ? ότι βλέπω το Sorcerian δεν αποτελεί εξαίρεση.[/b]
                  Οι μηχανισμοι ενος παιχνιδιου φυσικα και ειναι "ιντερνατιοναλ" αφου δεν εχουν να κανουν με γλωσσομαθεια.
                  Ομως προσπαθω να σου πω απο προηγουμενα ποστς οτι ενα RPG/ Adventure κ γενικα τιτλος που απαιτει κατανοηση σεναριου, περιεχει διαλογους, προκειμενου να το κρινει ως καλο ή κακο, θα πρεπει να εχει γνωση της γλωσσας.

                  Θεωρω αδιανοητο να χαρακτηριζει κανεις ενα παιχνιδι καλο ή κακο σαν συνολο , εαν δεν το καταλαβαινει, βασιζομενος στους μηχανισμους του. Oι μηχανισμοι του δεν αντικατοπτριζουν το συνολο. Ξαναλεω δεν ειναι fightings ή platforms. Νομιζω μπορουν να στο επιβεβαιωσουν κι αλλοι RPGerz

                  To oτι καποια εμπορικα sites εδωσαν χαμηλη βαθμολογια στο Sorcerian δε μου λεει κατι. Ποσο μαλλον sites Που κινουνται βασει εμπορικων συμφωνιων ή δινουν βαθμους τελειοτητας σε παιχνιδια οπως το Tony Hawk Skating.
                  Αρνητικη κριτικη στο τιτλο απο RPG sites, δεν εχω δει. Eκαστος στο ειδος του και τα RPG sites στα RPGs.

                  Τελειωνοντας , διαφωνω μαζι σου κ θεωρω πως κυκλοφορησαν αρκετα κι ενδιαφεροντα Jrpgs στο Dreamcast.
                  Οι JRPGs fans εχασαν καποιους πολυ ιδιαιτερους κ καλους τιτλους.

                  Btw To Albert Odyssey βγηκε σε Αμερικη. Δεν υπαρχει συνεχεια του στην Ιαπωνια.

                  " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                  Authenticity sir, authenticity. "

                  Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                  Comment


                  • Όπως ίσως κατάλαβες από τα προηγούμενα post μου διαφωνώ αλλά τέλος πάντων.

                    Το Albert Odyssey βγήκε Αμερική, εδώ δεν ήρθε.
                    There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                    Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                    Comment


                    • Αυτο τον καιρο παιζω το Halo CE . Να πω οτι το αρχισα στο normal (επαιξα τα 2 πρωτα επιπεδα ) αλλα μου φαινοταν ευκολο και το συνεχισα στο heroic και εχω φτασει στο library . Καταρχην στο heroic μιλαμε απλα για αλλο παιχνιδι μιας και το A.I. των αντιπαλων απογειωνεται και πλεον ο παικτης χρησιμοποιει στρατηγικες , τη μορφολογια του περιβαλλοντος κλπ . Πραγματικα καταλαβαινω γιατι ο ολος τοτε χαμος μιας και δεν εχω ξαναπαιξει fps που να προσφερει τετοιες μαχες ... δεν υπαρχει try & error και αλλα τετοια πρασινα αλλογα . Για να πω την αληθεια εχω παθει πλακα με το γεγονος πως οι εχθροι οντως σκεπτονται και δεν ακολουθουν συγκεκριμενες πορειες και αλλα τετοια . Το μονο αρνητικο που βλεπω μεχρι στιγμης ειναι οτι καποια επιπεδα ειναι καπως επαναλαμβανομενα ( library sucks ) και ειδικοτερα οταν μιλαμε για κλειστα περιβαλλοντα , βασεις κλπ το φαινομενο αυτο ειναι πολυ εντονο . Περισσοτερα οταν το τελειωσω και δω που παει και σεναριακα.

                      Comment


                      • Same here songoku...Τα ίδια πάνω κάτω σκεφτόμουν κι εγώ.Μόλις το τελειώσεις βάλε το Halo 2 και,πίστεψέ με,θα σε αποτελειώσει...Δεν το έχω παίξει απλά το έβαλα και έπαιξα για να δω εισαγωγή κτλ και να χειριστώ και λίγο Masterchief(μη φανταστείτε κανά 20λεπτο στο heroic)και έχω να πω πως η κινημτογραφικότητα είναι πολύ μπροστά σε σχέση με οτ πρώτο όπως και τα γραφικά από τα οποία εντυπωσιάστηκα.
                        Ελπίζω να μου αρέσει όταν με το καλό στρωθώ και ασχοληθώ μαζί του...Και ναι το heroic είναι μονόδρομος.
                        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                        Comment


                        • Και ναι το heroic είναι μονόδρομος[/b]
                          Συμφωνω...κατι παρομοιο συνεβαινε και με το normal-hardcore του gears of war. Εν ολιγοις καταλαβαινεις οτι τα συγκεκριμενα παιχνιδια δεν φτιαχτηκαν για το normal . Βεβαια στο halo μιλαμε για τελειως διαφορετικους εχθρους απο αποψης νοημοσυνης αναμεσα στο ενα και στο αλλο επιπεδο , περα απο το ''τυπικο'' της αυξημενης πλεον δυσκολιας...

                          Comment


                          • Burai και Songoku δοκιμάστε halo 2 στο legendary και αν δεν τα φτύσετε (τλχ τις πρώτες φορές) εμένα να με βρίσετε...

                            Comment


                            • Το Halo 2 στο Legendary το είχα αρχίσει καλοκαίρι 2006 και το τέλειωσα 25η Μαρτίου 2007. Βασικά δεν είναι ΤΟΣΟ δύσκολο, αυτό που έχει κάνει την δυσκολία "Legendary" τόσο ονομαστή δεν είναι η δυσκολία η ίδια αλλά το πως αναβαθμίζεται η Α.Ι, σαν να πρόκειται για καινούργιος κώδικας, ώστε να σε δυσκολέψει. Βέβαια οι εχθροί αντέχουν πιο πολύ ζημιά, βέβαια ο Chief αντέχει λιγότερη μα δεν είναι αυτή η ουσία του "Legendary". Σαν γίνει κτήμα σου το περνάς ευκολότερα.

                              ΥΓ: Δεν έχει όμως την ίδια άποψη το [παρ'ολίγον πρώην] χειριστήριό μου.

                              Comment


                              • To Halo 2 einai anousio na to termatiseis sto Legendary.
                                To termatisa sto Legendary kai den dinei tipota se sygkrisi me to Halo 1 pou eixe ena funny ending.
                                Born From Darkness...Raised By Light....
                                My Wrath Shall Be Cast Upon My Enemies Like Rain Pouring From Heaven
                                Official O.G.C Member

                                Comment

                                Working...
                                X