Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Το ξέρω, ακούω Chopin από μικρός θα έλεγα. Τώρα είμαι στο Fantasie Impromptu. Δεν ήξερα πως αυτό το απίστευτο κομμάτι ο Chopin απέφευγε να το βγάλει στην επιφάνεια επειδή σκεφτόταν ότι θα το κατέκριναν επειδή μοιάζει κάπως με το Moonlight Sonata του Beethoven (είναι στην ίδια κλίμακα νομίζω). Γενικά λέει κάμποσα για την ιστορία του. Κρίμα που πέθανε γρήγορα.

    Comment


    • Όντως, γιατί και οι 2 τους ήταν του Ρομαντισμού, αλλά ο Beethoven από την Κλασσική το είχε γυρίσει σιγά σιγά στον Ρομαντισμό.

      Το Fantazie Impromptu μοιάζει λίγο σε κάποιες νότες με το Moonlight Sonata, αλλά είχε διαφορετική κλίμακα. Που το ξέρω? Είχα για μάθημα το Moonlight Sonata που μας έβαλε η καθηγήτρια στο τμήμα Μουσικής Τεχνολογίας, όπου σπούδασα. Και αν δοκιμάσεις να το παίξεις, θα καταλάβεις ότι ήταν διαφορετικό και στον τρόπο παιξίματος του. Στο γενικό σύνολο και τα 2 κομμάτια είναι φανταστικά. Κρίμα που δεν σκέφτηκε ποτέ να το βγάλει στην κυκλοφορία, αλλά ευτυχώς το σκέφτηκε ο φίλος του, πράγμα που δεν κρατήθηκε να δώσει παντού αυτό το μουσικό διαμάντι.

      Μία φορά παραλίγο να κλάψω στο συγκεκριμένο κομμάτι.
      sigpic

      Comment


      • thanks για το link του novel Planescape Torment, ήταν ακριβώς αυτό που έψαχνα

        Comment


        • Originally posted by Tanno View Post
          Όντως, γιατί και οι 2 τους ήταν του Ρομαντισμού, αλλά ο Beethoven από την Κλασσική το είχε γυρίσει σιγά σιγά στον Ρομαντισμό.

          Το Fantazie Impromptu μοιάζει λίγο σε κάποιες νότες με το Moonlight Sonata, αλλά είχε διαφορετική κλίμακα. Που το ξέρω? Είχα για μάθημα το Moonlight Sonata που μας έβαλε η καθηγήτρια στο τμήμα Μουσικής Τεχνολογίας, όπου σπούδασα. Και αν δοκιμάσεις να το παίξεις, θα καταλάβεις ότι ήταν διαφορετικό και στον τρόπο παιξίματος του. Στο γενικό σύνολο και τα 2 κομμάτια είναι φανταστικά. Κρίμα που δεν σκέφτηκε ποτέ να το βγάλει στην κυκλοφορία, αλλά ευτυχώς το σκέφτηκε ο φίλος του, πράγμα που δεν κρατήθηκε να δώσει παντού αυτό το μουσικό διαμάντι.

          Μία φορά παραλίγο να κλάψω στο συγκεκριμένο κομμάτι.
          Ναι απίστευτο κομμάτι. Θα ήταν αδιανόητο να μην έβγαινε ποτε στην επιφάνεια. Αν και έτυχε να το ακούσω από μικρός, το γνώρισα "επίσημα" παίζοντας Clock Tower 3.

          Comment


          • Aυτό τον καιρό εκτός από monster hunter 3(ναι τερμάτισα επιτέλους το single) παίζω χαλαρά το ocarina στο 3ds δανεικό από φίλο και ξεκίνησα ξανά και το zelda 2 του nes στο 3ds.Όταν τερματίσω ή βαρεθώ κάποιο από αυτά θα παίξω το four swords στο 3ds που έχει και extra περιεχόμενο.
            Nintendo I.D.: paixtis
            3ds friend code: 2664-2347-7128

            Comment


            • Στ'αλήθεια παίζεις το Adventure of Link χωρίς να σε πιάνει νευρικό γέλιο;

              Comment


              • Όποτε το παίζω κολάω ασταμάτητα.Είναι τόσο πορωτικό το gameplay του!!
                Nintendo I.D.: paixtis
                3ds friend code: 2664-2347-7128

                Comment


                • Για πες ρε Τίτε τι παίζει από mods στο Torment; Για κάποιον που πάει για πρώτο playthrough αξίζει να χρησιμοποιήσει (κι αν ναι ποια; ) ή να πάει για την original εμπειρία;
                  There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                  Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                  Comment


                  • δεν ξερω γιατι ρωτατε αποκλειστικα τον τιτο οσο αναφορα θεματα του planescape torment, αλλα ελπιζω να σου κανω και εγω

                    Update: April 2017 Planescape: Torment Enhanced Edition has been announced and will be released shortly. Current indications seem to be t...


                    οταν πηγα να το ξαναπαιξω προσφατα (αλλα τελικα δεν εκατσε, το παρατησα για καποιο λογο που δεν θυμαμαι) χρησιμοποιησα τα παραπανω

                    Comment


                    • LOL, ναι ρε, απλά απευθύνθηκα στο Τίτο επειδή ξέρω ότι το κατέχει το θέμα. Thanks για το link.:cheers:
                      There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                      Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                      Comment


                      • Κοίταξε Vaynard, μέχρι να φτάσεις στο επίπεδο που είμαι εγώ αυτή τη στιγμή...

                        Υποψιάζομαι ότι είναι το ίδιο με αυτό που πόσταρες, αλλά επειδή έχει και οδηγίες το βάζω εδώ. Το GOG είχε ανεβάσει στη σελίδα του οδηγό modding (ω ναι) και είναι λεπτομερής.

                        Download the best classic and new games on Windows, Mac & Linux. A vast selection of titles, DRM-free, with free goodies and 30-day money-back guarantee.


                        Για το ίδιο το παιχνίδι φαντάζομαι δε θα έχει άλυτα προβλήματα συμβατότητας. Σε ΧΡ 99% τρέχει μια χαρά.
                        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                        Comment


                        • Ξεκίνησα το Trine που αγόρασα μαζί με το υπόλοιπο Humble Bundle για 5$ (~3,5€). Το παιχνίδι είναι πάρα πολύ όμορφο, μουσική, γραφικά, τα πάντα. Αξίζει το bundle μόνο γι' αυτό. Μου θυμίζει πολύ Lost Vikings. Έχεις 3 άτομα στο party σου με διαφορετικές ικανότητες και πρέπει να συνεργαστείς με όλα τα άτομα προκειμένου να βγάλεις την πίστα. Η αφήγηση επίσης είναι όλα τα λεφτά. Ακόμα είμαι στην αρχή επομένως δεν μπορώ να εκφράσω πλήρη άποψη, όμως αν συνεχίσει έτσι θα εξελιχθεί σε ακόμα ένα indie διαμαντάκι.

                          Ιδού κι ένα review από το IGN
                          [GT]52763[/GT]

                          PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                          Comment


                          • Ξεκίνησα F.E.A.R. 3 και το έβγαλα μετά από 2 ώρες.

                            Comment


                            • Phantom περιμένω εντυπώσεις, το τερμάτισα το καλοκαίρι και δηλώνω ενθουσιασμένος. Πολύ καλός τίτλος, που σκοπεύω να ξαναπαίξω.

                              Comment


                              • ειναι ωραιο το trine, ειχα την τυχη να το παιξω ολοκληρο co op πριν κανα χρονο σε εναν φιλο, εχουνε ανακοινωσει και το 2

                                Comment

                                Working...
                                X