Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Εγω το πηρα για PSP και απογοητευτικα ρε γμτ, δεν ηξερα οτι ειναι με την μηχανη του FF Tactics... νταξ βεβαια, οκ, 10 ευρω, κλαην, αλλα και παλι...
    :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

    Comment


    • Poia mhxanh?
      Kamia sxesh me FFTactics, oute se grafika oute se tipote...
      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
      Kindred, this blade and I.
      "

      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
      Greek Gaming Videos
      Greek Final Fantasy Forum

      Comment


      • Θα τα διαβάζει και ο Evans και θα φρίττει.

        Βασικά έχοντας παίξει αρκετούς 16 bit j τίτλους κατόπιν εποχής, για τον ευνόητο λόγο- no pal release τότε συν του ότι δεν βρισκόντουσαν εύκολα οι όποιες pal- μπορώ να πω πως τα FF 6, Chrono Trigger, Breath of Fire 2 είναι όντως άψογοι τίτλοι και για να το πάω παραπέρα, υπάρχουν τίτλοι του είδους που πολύ θα ήθελαν να είναι ένα εξ αυτών. Το μόνο μειονέκτημα είναι τα γραφικά άντε και ο ήχος- αν και θεωρώ πως το sound chip του SNES έχει δώσει αριστουργήματα( δεν είναι τυχαίο πως αρκετοί snes τίτλοι στο GBA έχουν χάλια ηχητική επένδυση). Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Δε βάζω στην κουβέντα τίτλους με μεγάλη υστεροφημία και praise όπως Bahamut Lagoon και Earthbound για τον απλούστατο λόγο πως δεν έχω ασχοληθεί με το καθένα πέρα από ένα ενδεικτικό 3 ωρο.

        Tώρα η σύγκριση SotN με Chrono Trigger είναι τόσο λάθος που σπάει τα κοντέρ. Διαφορετικό είδος, διαφορετική ισχύς μηχανημάτων κτλ κτλ.

        Τα games- jrpgs- που μπορώ να δεχτώ πως έχουν γεράσει και θελουν αφοσίωση και πείσμα είναι τα Dragon Quests. Επίσης το πρώτο Breath of Fire πραγματικά είναι, imo πάντα, παλαιολιθικό. Το Phantasy Star II παίζεται μόνο με οδηγό και έχοντας κυκλοφορήσει το 1989 για πρώτη φορά, ε όσο να ναι θα είναι κάπως γερασμένο. Άρχισε να διαφαίνεται το χάσμα των γενεών σιγά σιγά. " Ρε γέρο, πώς έπαιζες με αυτά τα γραφικά και δεν έκλαιγες?" και άλλα χαριτωμένα
        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

        Comment


        • Τι άποψη έχετε για το BoF IV?

          Comment


          • Originally posted by Burai_Fighter View Post
            Θα τα διαβάζει και ο Evans και θα φρίττει.

            Βασικά έχοντας παίξει αρκετούς 16 bit j τίτλους κατόπιν εποχής, για τον ευνόητο λόγο- no pal release τότε συν του ότι δεν βρισκόντουσαν εύκολα οι όποιες pal- μπορώ να πω πως τα FF 6, Chrono Trigger, Breath of Fire 2 είναι όντως άψογοι τίτλοι και για να το πάω παραπέρα, υπάρχουν τίτλοι του είδους που πολύ θα ήθελαν να είναι ένα εξ αυτών. Το μόνο μειονέκτημα είναι τα γραφικά άντε και ο ήχος- αν και θεωρώ πως το sound chip του SNES έχει δώσει αριστουργήματα( δεν είναι τυχαίο πως αρκετοί snes τίτλοι στο GBA έχουν χάλια ηχητική επένδυση). Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Δε βάζω στην κουβέντα τίτλους με μεγάλη υστεροφημία και praise όπως Bahamut Lagoon και Earthbound για τον απλούστατο λόγο πως δεν έχω ασχοληθεί με το καθένα πέρα από ένα ενδεικτικό 3 ωρο.

            Tώρα η σύγκριση SotN με Chrono Trigger είναι τόσο λάθος που σπάει τα κοντέρ. Διαφορετικό είδος, διαφορετική ισχύς μηχανημάτων κτλ κτλ.

            Τα games- jrpgs- που μπορώ να δεχτώ πως έχουν γεράσει και θελουν αφοσίωση και πείσμα είναι τα Dragon Quests. Επίσης το πρώτο Breath of Fire πραγματικά είναι, imo πάντα, παλαιολιθικό. Το Phantasy Star II παίζεται μόνο με οδηγό και έχοντας κυκλοφορήσει το 1989 για πρώτη φορά, ε όσο να ναι θα είναι κάπως γερασμένο. Άρχισε να διαφαίνεται το χάσμα των γενεών σιγά σιγά. " Ρε γέρο, πώς έπαιζες με αυτά τα γραφικά και δεν έκλαιγες?" και άλλα χαριτωμένα
            Έτσι ακριβώς είναι, κι αν βάλουμε μέσα και τα διάφορα Action/RPG Secret of Mana, Terranigma, Seiken Densetsu 3 (για το οποίο btw είχε δίκιο ο Ground όταν έλεγε ότι είναι ακόμα καλύτερο από το SoM), αλλά και τα Strategy/RPG, τα 16bit RPG έχουν ωριμάσει πάρα πολύ καλά.

            Για τα γραφικά τώρα, λόγω sprites, οι περισσότεροι τίτλοι νομίζω ότι, χωρίς απαραίτητα να εντυπωσιάζουν, παραμένουν όμορφοι στο μάτι. Και, για να είμαι ειλικρινείς, προσωπικά, χίλιες φορές να έχω τα sprites του Seiken Densetsu 3, παρά τα γραφικά των Zelda ή του μέσου 3D RPG στο DS.
            There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
            Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

            Comment


            • Symfwnw me afta pou leei o Loggo kai o Burai, tha prosthesw ksana mono to Tales of Phantasia sto SNES, osoi den to exete paiksei tha pathete plaka apo to poso mprosta einai to game kai se grafika kai se hxo (nai to sound chip tou SNES vgazei pragmatika tragoudi me logia se afto to game).

              To Breath of Fire IV raphael einai mia skala katw apo to Breath of Fire III ws paixnidi genika, alla ws JRPG tou playstation einai ena apo ta kalytera.
              Ena apo ta agaphmena mou games sthn konsola, an den eixe tous 3D anwmalous kai asxhmous drakous tha htan akomh kalytero.
              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
              Kindred, this blade and I.
              "

              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
              Greek Gaming Videos
              Greek Final Fantasy Forum

              Comment


              • Originally posted by Ground_zero View Post
                Symfwnw me afta pou leei o Loggo kai o Burai, tha prosthesw ksana mono to Tales of Phantasia sto SNES, osoi den to exete paiksei tha pathete plaka apo to poso mprosta einai to game kai se grafika kai se hxo (nai to sound chip tou SNES vgazei pragmatika tragoudi me logia se afto to game).
                Το Tales είναι ακόμα εντυπωσιακό από τεχνικής πλευράς. Αν θυμάμαι καλά, και το Star Ocean χρησιμοποιεί την ίδια μηχανή και είναι, τουλάχιστον, το ίδιο εντυπωσιακό.





                Μια χαρά φαίνονται ακόμα.
                There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                Comment


                • Originally posted by Loggo View Post
                  χίλιες φορές να έχω τα sprites του Seiken Densetsu 3, παρά τα γραφικά των Zelda ή του μέσου 3D RPG στο DS.

                  Αν και το Radiant Historia, για να είμαι ειλικρινής πέρα από όμορφο είναι και ένα υπέροχο jrpg στο DS.( βέβαια είναι sprite based)

                  EDIT:
                  Το Tales δεν το ανέφερα γιατί απλούστατα δεν το έχω παίξει καθόλου- όπως και Lufia etc, πέρα από κλασική δοκιμή όταν είχα ανακαλύψει πρώτη φορά τι παίζει με τους emulators.
                  «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                  Comment


                  • Originally posted by Ground_zero View Post
                    Poia mhxanh?
                    Kamia sxesh me FFTactics, oute se grafika oute se tipote...
                    Breath of Fire III για PSP ρε συ



                    Τα γραφικα μοιαζουν παρα πολυ με αυτα του War of the Lions. Οπως και η ισομετρικη καμερα.

                    Εκτος κι αν ειμαι τοσο τυφλος...

                    Watch in HQ: http://www.youtube.com/watch?v=FvmwOI05HF8&fmt=18Another episode down. We finally get on the map and before I can explain anything at all that's...


                    Προφανως σε οτιδηποτε αλλο δεν μοιαζουν.
                    :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                    Comment


                    • Καταλαβαίνω. Ίσος να μπορούσα να το κρίνω καλύτερα αν ήμουν τον RPGs γενικά. Ίσος να κολυμπώ έξω από τα νερά μου.

                      Comment


                      • Apo plevras systhmatos kai grafikwn den exoun kamia sxesh.
                        To mono pou moiazoun to FF Tactics me to Breath of Fire III einai oti einai 2D sprites se 3D perivalon pragma pou den katalava giati tha mporouse na ksenerwsei kapoion kai ta 2 paixnidia exoun yperoxo kai ypervolika leptomeres animation, kathe xarakthras exei apistefta polla kai poly ekfrastika animations.
                        Prepei na ta paiksete ta paixnidia gia na to deite, mhn ta paratate me ta prwta 10 lepta.
                        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                        Kindred, this blade and I.
                        "

                        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                        Greek Gaming Videos
                        Greek Final Fantasy Forum

                        Comment


                        • Επαναλαμβανω, δεν μιλαω περι gameplay, μιλαω τεχνικα.

                          Θυμωμουν το Breath of Fire που ειχα παιξει στο GBA και το ειχα αγαπησει, και φυσικα δεν λεω καθολου οτι το 3 ειναι καποιο κακο παιχνιδι ή οτιδηποτε τετοιο ετσι; Απλα μαλλον ειμαι αδικος οταν λεω οτι περιμενα να ειναι ισως οπως το 2 τεχνικα, αχρηστος παιδι μου gamer, τι περιμενεις...

                          Επισης ξερεις οτι στο FFTactics εχω προχωρησει αρκετα, παρα πολυ καλο παιχνιδι, απλα οχι για τον χρονο μου αυτον τον καιρο (πρεπει ωστοσο να το τελειωσω, ειμαι αρκετα μετα το μισο του παιχνιδιου και δε θελω να το αφησω ετσι...)

                          Θελω πισω την ορεξη μου για υπερβολικο gaming, εχω χαλασει.
                          :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                          Comment


                          • Sto eipa kai sto chat, otan les texnika enweis thn optikh gwnia ths kameras?
                            Sto FFTactics mporeis na peristrepseis thn kamera, to Breath of Fire epitrepei free movement twn xarakthrwn kai einai me tyxaies maxes, einai klassiko turn based Jrpg...
                            Poio polles omoiothtes exei me to BoF 2 para me to tactics.
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • Originally posted by Ground_zero View Post
                              Symfwnw me afta pou leei o Loggo kai o Burai, tha prosthesw ksana mono to Tales of Phantasia sto SNES, osoi den to exete paiksei tha pathete plaka apo to poso mprosta einai to game kai se grafika kai se hxo (nai to sound chip tou SNES vgazei pragmatika tragoudi me logia se afto to game).
                              Για κάποιο λόγο το είχα χάσει - δεν υπήρχε στη συλλογή με τα ROMS μου και το έβαλα τώρα. Όντως, η πρώτη εικόνα είναι εξαιρετική. Θα ασχοληθώ μαζί του αμέσως!

                              Επίσης, επειδή το SNES9x το είχα παρατήσει, τι φίλτρο έχετε να προτείνετε?
                              Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                              Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                              Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                              Comment


                              • Παρομοίως. Με ένα γρήγορο install και search στο net έβαλα τα εξής video settings
                                Outpout Method Direct 3D
                                Stretch Image( αν θες το βάζεις maintain original ratio αλλά εμένα μου τη δίνουν τα borders εκατέρωθεν)
                                Filter hq3xBold( δεν το γνώριζα καν το συγκεκριμένο μόνο Super2xSAl έβαζα...)

                                Έβαλα κι εγώ, μετά τα όσα ανέφερε ο Ground το phantasia και έπαθα ένα μικρό σοκ. Wow... Επίσης δοκίμασα λίγο και το Batman Returns. Τι τέλειο game. Και μετά σου λέει virtual console κτλ κτλ... Εμουλάτορες ρεεεε! Αχεμ...
                                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                                Comment

                                Working...
                                X