Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Εν τάχει, ξεκίνησα το Gravity Rush.
    Πολύ καλές οι αρχικές εντυπώσεις αν και ο χειρισμός είναι αρκετά δύσκολος λόγω του γεγονότος ότι κινείσαι σε όλες τις διαστάσεις, της ορμής του χαρακτήρα και της (πρακτικά) έλλειψης lock-on. Το παιχνίδι μέχρι εκεί που έπαιξα θεωρητικά δεν ήταν ιδιαίτερα δύσκολο αλλά τα challenges μου φάνηκαν ακατόρθωτα. Δε ξέρω ίσως χρειάζεται να συνηθίσω ή να κάνω level up. Πάντως μετά από τόσους μήνες παίζοντας σχεδόν αποκλειστικά Dark Souls μου φάνηκε βουνό.
    Τα γραφικά είναι πολύ όμορφα cel shaded. Η αισθητική είναι steampunk, η μουσική όπου υπήρχε συμπαθητική. Οι χαρακτήρες μιλάνε μια ανύπαρκτη γλώσσα σε στυλ SotC. Το παιχνίδι μου θυμίζει κάπως Assassin's Creed on steroids όπου μπορείς να πας όπου θες ακολουθώντας σχεδόν ευθεία γραμμή. Οι μάχες φάνηκαν επίσης αρκετά συμπαθητικές.
    Το παιχνίδι ξεκινάει πολύ καλά, όλα γίνονται γρήγορα και δε βαριέσαι εύκολα. Θα δείξει η συνέχεια, πάντως το gravity mechanic σίγουρα έχει προοπτικές και για μελλοντικά παιχνίδια.
    Originally posted by Squall Leonhart
    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
    Originally posted by 丹野
    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
    Originally posted by Ryu_gr
    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

    Comment


    • Ξεκίνησα Silent Hill: Downpoor, άντε να δούμε πως θα εξελιχθεί.
      Ταυτόχρονα παίζω (ξαναπαίζω βασικά) Motorstorm Apocalypse και το Hamsterball απ'το ps plus. Goty.

      Comment


      • Άρχισα το Dead Or Alive 4. Ντάξει, χαλάρωση, νεύρα, entertainment. Δεν είμαι fan του είδους ιδιαιτερα, όμως σε 3D fighting πάντα προτιμούσα αυτή την σειρά. Ομορφότερη συνήθως από τα αλλα του είδους, με κάποια πρωτότυπα χαραχτηριστικά. Γενικά όμως προτιμώ τα 2D.
        Originally posted by Enpsty View Post
        Ξεκίνησα Silent Hill: Downpoor, άντε να δούμε πως θα εξελιχθεί.
        Θα το παίξω και εγώ ΟΤΑΝ πέσει η τιμή του, μιας και δεν άκουσα και τα καλύτερα.

        Comment


        • Ξαναπιασα το peace walker αυτη την περιοδο με σκοπο να το τελειωσω αυτη τη φορα. Επειδη δεν θυμομουν τιποτα εσβησα το παλιο data και το επιασα απο την αρχη. Μετα θα ακολουθησει σιγουρα καποιο απο τα rpg που εχω στο psp (ενα εκ των P3P, TOLUCT, Vagrant Story, ff5-6). Περισσοτερα στα αντιστοιχα θεματα εν καιρω.

          Comment


          • 'Έπιασα Devil May Cry 2 και το τέλειωσα με τον Δάντη στον normal μέσα σε 5 ωρίτσες... Το παιχνίδι είναι μια ολοκληρωμένη πατάτα σε σχέση με το πρώτο που ήταν τιτανοτεράστιο. Συνεχίζω λοιπών για μια εύκολη πλατίνα.

            Comment


            • Dengeki Stryker! Ζμπαμ, γκντουπ, χλατς σφαξ!
              Το άμυαλο στερεοτυπικό ξυλίκι, αλλά το κάνει πολύ καλά.

              Comment


              • Έχω έρθει Θεσσαλονίκη να επισκεφτώ ένα φιλαράκι (Αμπελόκηποι) για λίγες μέρες και σκέφτηκα να καταπιαστώ με PS 3 σε 42 οθόνη με HDMI, ηχεία τα πάντα όλα. Ξεκίνησα Uncharted, συνέχισα με Ninja Gaiden Sigma αλλά έφαγα τρελλό κόλλημα με το Heavy Rain. Πραγματικά η Quantic Dream και ο David Cage έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και έφτιαξαν ένα τίτλο που πηγαίνει κόντρα στο ρεύμα των μπαμ μπουμ, χρατσα χρουτσα, πλαφ τονκ αιιιιιιιιιιι κτλ. και δημιουργεί νέα σχολή στο είδος.
                Δεν ξέρω αν θα το τελειώσω μέχρι να φύγω αλλά σίγουρα θα το προχωρήσω όσο μπορώ διότι το παιχνίδι τα σπέρνει.

                Comment


                • Ωραίος Ren. To Ηeavy Rain είναι ιδιαίτερο game, σίγουρα η κριτική που έχει δεχτεί (movie or game) δεν είναι τελείως ανυπόστατη αλλά σαν εμπειρία ξεχωρίζει από τα συνηθισμένα. Ελπίζω να το τελειώσεις για να γράψεις πλήρης εντυπώσεις.

                  Comment


                  • sOLiD sNAKE, θα το τελειώσει πολύ γρήγορα. Δε θα του πάρει και 2 μέρες. Είναι μικρό.
                    sigpic

                    Comment


                    • Originally posted by sOLiD SNAKE View Post
                      Ωραίος Ren. To Ηeavy Rain είναι ιδιαίτερο game, σίγουρα η κριτική που έχει δεχτεί (movie or game) δεν είναι τελείως ανυπόστατη αλλά σαν εμπειρία ξεχωρίζει από τα συνηθισμένα. Ελπίζω να το τελειώσεις για να γράψεις πλήρης εντυπώσεις.
                      Εγω επιμενω οτι ειναι εντελως ανυποστατη.

                      Mας εχουν μαθει να θεωρουμε αποδεκτα ως gameplay συγκεκριμενα ειδη παιχνιδιων και οτιδηποτε διαφορετικο παρουσιαστει, παυει (στο μυαλο μας) να ειναι gameplay.
                      Προσωπικα θεωρω οτι εχει περισσοτερο gameplay απο το Uncharted(αν μπορει να υπαρχει ''ποσοτητα'' gameplay,λολ) και σιγουρα πιο φρεσκο/ξεχωριστο(και για μενα καλυτερο παιχνιδι)
                      Ειχα ξαναγραψει καπου οτι με το Heavy Rain ενιωσα μετα απο 10ετιες οτι ξαναπαιζω για πρωτη φορα παιχνιδια.Tην ενταση που υπηρχε οταν επαιζα μικρος coin ops ή Αlex Kid στο master system ,η αισθηση δηλαδη οτι εδω εχουμε
                      κατι καινουριο που δοκιμαζω για πρωτη φορα και ενθουσιαζομαι,μαζι με την αγωνια,παθος,ενθουσιασμο που περιλαμβανει αυτο το γεγονος.
                      Τουλαχιστον σε μενα αυτα εβγαλε αυτο το παιχνιδι.
                      Ισως το καλυτερο παιχνιδι τις κονσολας για μενα.

                      Comment


                      • Παίζω το Etrian Odyssey(DS)(Ξέρει ο Xeno, νομίζω. Το ίδιο και ο Vetus). Θα μου πάρει πάνω από 1 βδομάδα να το τερματίσω, γιατί είναι παλουκάκι τρελό για FPS RPG.
                        sigpic

                        Comment


                        • Συνεχίζω Abyss (Sword Dancer 2,δεν πέφτει λέμε) και όποτε τελειώνει η μπαταρία,εξασκώ τα Chords of Steel μου στο Apollo Justice.
                          Carpe diem

                          Comment


                          • Ξεκίνησα το LA Noire.
                            Κάποιες απορίες. Το παιχνίδι σώζει μόνο στο τέλος κάθε αποστολής; Πειράζει αν τρακάρω με αυτοκίνητα, φώτα, περαστικούς κλπ;
                            Το animation το βρίσκω πολύ απογοητευτικό πάντως. Και δεν καταλαβαίνω γιατί όλοι οι χαρακτήρες είναι νάνοι...
                            Originally posted by Squall Leonhart
                            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                            Originally posted by 丹野
                            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                            Originally posted by Ryu_gr
                            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                            Comment


                            • 1)Σώζει σε διάφορα σημεία
                              2) Ναι σου αφαιρεί στο τέλος
                              3) Ε; Το animation ειναι η "διαφήμιση" του τίτλου...!
                              Originally posted by Raf
                              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                              Comment


                              • Άρχισα το .hack Rebirth πριν μερικές μέρες. Παιχνιδάρα.

                                Comment

                                Working...
                                X