Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Εγώ νομίζω οτι θα σου αρέσει το Mass Effect.

    Comment


    • Με τίποτα δεν το θεωρώ έναν από τους καλύτερους τίτλους του 2007, ίσως τον πιο overhyped . Τέλος πάντων, ξέρω πάνω κάτω τις απαιτήσεις του quaja σε videogames και με βάση αυτό είπα ότι είπα.
      [/b]
      Είναι console RPG από την BioWare. Αν και διαφορετικό απ'ότι φτιάχνουν συνήθως για το PC, είναι μία τρομερή εμπειρία που αν είσαι Western RPG fan δεν πρέπει να την χάσεις.


      Comment


      • Βασικά ΟΚ έχεις δίκιο, ήμουν αρκετά απόλυτος στο προηγούμενό μου post. Βγάζω την εικόνα του "εχθρού" του Mass Effect, ενώ μου άρεσε αρκετά και ασχολήθηκα 50 ώρες μαζί του. Είμαι fan των δυτικών RPGs (και btw ξέρω τι είδος είναι ), αλλά τίποτα δε θα μου αλλάξει τη γνώμη που έχω για το παιχνίδι. Για μένα είναι μία προσπάθεια, ένα πείραμα και όχι ένα ολοκληρωμένο παιχνίδι. Αυτά που είδα εγώ είναι ένα μέτριο σενάριο, μέτρια εξέλιξη αυτού, μέτρια σκηνοθεσία, μηδαμινή ανάπτυξη χαρακτήρων, αρκετή αμερικανιά και ένα καλό έως πολύ καλό gameplay (αποστολές+σύστημα μάχης+setting+δυνατότητες κτλ). Εν ολίγοις, το θεωρώ ένα καλό παιχνίδι, τίποτα παραπάνω. Ούτε πρωτοποριακό, ούτε επαναστατικό, ούτε "Best RPG of the year", ούτε τίποτα. Ίσως φταίει η ίδια η Bioware που μας έταξε τα απίστευτα και μας έδωσε κάτι τελείως κοινότυπο (ειδικά σε θέμα σεναρίου).

        Comment


        • Quajafrie: Bioshock.-

          P.S.

          WB ;).

          Comment


          • Έβαλα χθες το Nintendo Channel στο Wii μου και κατέβασα το Picross DS μιας και ο φίλος Evans ήταν κατενθουσιασμένος με τον τίτλο εδώ και πολύυυυ καιρό(τι κατενθουσιασμένος τα αυτιά μου έπαιρνε κάθε φορά )
            Εμμμ είναι τέλειο puzzle game τουλάιστον για μένα που από το είδος,ζητημα να έχω ασχοληθεί με το Tetris(σε NES,GB εποχές φυσικά)άντε στις μεγάλες δόξες και κανά Puzzle Fighter και Puzzle Bobble...(το Boulder Dash μετράει? )Το έχει στα 15-16? το play-asia και στα 12? πρπ το vgp αλλά γενικά γύρω στο 18? βγαίνει με έξοδα κτλ.Μάλλον θα το τιμήσω σιγά σιγά μιας και πήγαν πίσω και τα Baroque και Growlanser...
            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

            Comment


            • Ευχαριστώ όσους μπήκαν στον κόπο να μου απαντήσουν . Λεω να ξεκινήσω από SMG και Bioshock.

              *επιστρέφει* Φαντάζομαι, για να θεωρείται το σενάριο του Mass Effect μέτριο, ενώ του KOTOR θεωρείται καλό, πώς θα είναι... *τρέχει*

              Comment


              • μην τους ακούς.παίξε Okami να νιώσεις.αλλά πάλι παίξε πρώτα τις άλλες τις "μούφες" να τις ευχαριστηθείς γιατί μετά θα σου φαίνονται τίποτα μπροστά στο μεγαλείο αυτού του τίτλου.
                ΠΑΙΞΕ ΟΚΑΜΙ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙΣ!!!!
                Carpe diem

                Comment


                • Ευχαριστώ όσους μπήκαν στον κόπο να μου απαντήσουν . Λεω να ξεκινήσω από SMG και Bioshock.

                  *επιστρέφει* Φαντάζομαι, για να θεωρείται το σενάριο του Mass Effect μέτριο, ενώ του KOTOR θεωρείται καλό, πώς θα είναι... *τρέχει*
                  [/b]
                  Σοβαρά τώρα ακολουθώ την άποψη του του Αλέξανδρου όσον αφορά την ποιότητα του Mass Effect.Έχω ολοκληρώσει 4 φορές τον τίτλο και παραμένει παρά τα πολλά του λάθη ένας πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι.Σεναριακά ίσως να μην ικανοποιεί απόλυτα με καινοτομίες,βάθος και πρωτότυπα στοιχεία αλλά το story ξεδιπλώνεται με μαεστρία και σε συνδυασμό με την εκπληκτική αφήγηση των γεγονότων,εξαιρετικών voice overs,ενός νέου ενιαίου κόσμου και μερικών δυνατών σκηνών δράσης δίνουν μία ιδιαίτερη ποιότητα στο παιχνίδι κάτι που λίγες εταιρείες σαν την BioWare μπορούν να προσφέρουν καλύπτοντας ταυτόχρονα ορισμένα κουραστικά και βαρετά σημεία του τίτλου στον τομέα του gameplay όπου σε διαφορετική περίπτωση αν το όλο project το είχε αναλάβει κάποια άλλη εταιρεία ανάπτυξης πιθανόν το όλο εγχείρημα να ήταν μία απελπισία.

                  Το KotOR φυσικά είναι άπιαστο.

                  Από την μεριά μου αγαπητέ Quajafrie ξεκίνα πρώτα από το Okami ή το Super Mario Galaxy.Το καλοκαίρι είναι ότι πρέπει για τα παιχνίδια αυτά.Το Lost Oddyssey επειδή εξελίσσεται αργά άστο για το τέλος.Από κει και πέρα πάρε τα όπως θέλεις

                  Comment


                  • Α ναι super mario galaxy οεοεοεοεοεοεοεοεοεοε (ειμαι στα 77) αστερακια (με τον Mario). Παιξτο quaja ;)
                    My blog:Doppel's Den

                    Comment


                    • Ευχαριστώ όσους μπήκαν στον κόπο να μου απαντήσουν . Λεω να ξεκινήσω από SMG και Bioshock.

                      *επιστρέφει* Φαντάζομαι, για να θεωρείται το σενάριο του Mass Effect μέτριο, ενώ του KOTOR θεωρείται καλό, πώς θα είναι... *τρέχει*
                      [/b]
                      Μην ακούς την προπαγάνδα. Πάνε να κλείσουν το κανάλι 67! Όλοι στην οδό Χαλκοκονδύλη με τα χειριστήρια στα χέρια να παίξουμε ομαδικό Mass Effect. Προσωπικά βρήκα το σενάριο του Mass Effect πολύ καλό. Όπως όμως διαπίστωσα μέσω συζητήσεων με διάφορα άτομα εντός και εκτός g-o, πρέπει να σου αρέσουν τα σενάρια τύπου Star Trek (space opera) για να το ευχαριστηθείς όπως πρέπει. Στο τέλος του παιχνιδιού έβγαλα διαβολικό γέλιο (όντως όμως ). Όπως είπε και ο Ren, είναι πολλά τα στοιχεία που το κάνουν να διαπρέπει και θα ταν κρίμα να το χάσεις.

                      Αφού τελείωσεις τις εξίσου παιχνιδάρες Mario Galaxy και Bioshock, δώστου μια ευκαιρεία.


                      Comment


                      • Από Blizzard σε Blizzard, δν αλλάζουν οι έρωτες....

                        WoW και πάλι....
                        "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

                        Comment


                        • Ψήθηκα και ξανάρχισα το Mario Galaxy.Τη Δευτέρα τελείωσα το MGS4 και λόγω εξεταστικής έψαχνα κάτι "ελαφρύ" να παίζω όποτε βρίσκω χρόνο χωρίς να κολλήσω.Το Mario είναι το ιδανικό,γιατί το έχω τερματίσει στα 121 αστέρια και με Mario και με Luigi επομένως δεν υπάρχει το ενδεχόμενο να ξανακολλήσω. Εκείνο που με εκπλήσει είναι ότι παρά την 3η φορά που παίζω ξανά τις ίδιες πίστες,ξαναμαζεύοντας τα ίδια αστέρια δεν βαριέμαι καθόλου,μα καθόλου όμως Super Mario και ξερό ψωμί ;)
                          Μου αρέσει να τρώω μικρά παιδάκια.

                          Comment


                          • Assassin's Creed. Αρχικά, είναι ευτύχημα και μόνο που το παίζω, καθώς δεν περίμενα να το αντέχει το pc μου. Από κει και πέρα, το πώς δικαιολογεί το παιχνίδι ότι είσαι assassin και κατ'επέκταση και άλλες πτυχές του παιχνιδιού (όπως το γιατί χάνεις ζωή) δεν μου άρεσε και τόσο ως ιδέα και η εξήγησή του παιχνιδού δεν με ικανοποιεί και τόσο (μπορεί αργότερα να υπάρχει κάποια εξέλιξη σε αυτό το γεγονός, θα δούμε). Δεν μπορώ να πω και περισσότερα καθώς έχω παίξει μόνο 2-3 ώρες, όμως φαίνεται αρκετά ευχάριστο (ελπίζω στο μέλλον να μην καταντά επαναλαμβανόμενο, όπως όλοι υποστηρίζετε - φρούδες ελπίδες μάλλον). Αυτό που με έχει αφήσει άφωνο είναι οι μάχες. Πραγματικά, σε αντίθεση με όλα τα υπόλοιπα στο παιχνίδι είναι άκρως "ρεαλιστικές", τουλάχιστον τώρα στην αρχή, δεν ξέρω τί γίνεται αργότερα, καθώς προχωράς στο παιχνίδι και παίρνεις νέα combos κ.λ.π. Είναι το πρώτο παιχνίδι που με έχει βάλει στον κόπο να σκεφτώ το αν θα κάτσω να αντιμετωπίσω τους εχθρούς μου ή θα τρέξω.
                            Κατά τα άλλα NWN2 - περισσότερα στο σχετικό topic (πάντα ήθελα να το πω αυτό).

                            Ευχαριστώ όσους μπήκαν στον κόπο να μου απαντήσουν . Λεω να ξεκινήσω από SMG και Bioshock.

                            *επιστρέφει* Φαντάζομαι, για να θεωρείται το σενάριο του Mass Effect μέτριο, ενώ του KOTOR θεωρείται καλό, πώς θα είναι... *τρέχει*
                            [/b]
                            Η αλήθεια είναι ότι το σενάριο του KotOR πέρα από την εκπληκτική ανατροπή (που σχεδόν όλοι ξέρουμε πλέον) δεν έχει τίποτε το αξιοσημείωτο. Παίξε το ΙΙ αν δεν το έχεις ήδη κάνει, που έχει εκπληκτικούς διαλόγους.
                            "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

                            Comment


                            • Λοιπον εχω φτασει το Lost odyssey στο τελευταιο dvd και ειμαι κοντα στις 40 ωρες . Θα πω πως απο την αρχη ειδα με θετικο ματι τον συγκεκριμενο τιτλο και η συμπαθεια αυτη εχει αρχισει και εξελισσεται σε αγαπη . Ειμαι πραγματικα ξετρελαμενος με το σεναριο το οποιο δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο για τα πλαισια των ιαπωνικων παιχνιδιων ρολων αλλα η ολη αφηγηση και σκηνοθεσια πραγματικα το απογειωνουν... Πιστευω πως οτι αρνητικο γραφτηκε δεν ειχε να κανει τοσο με τους μηχανισμους ( υπαρχουν πολυ πιο κλασσικοι τιτλοι ) και τα διαφορα σεναριακα κλισε αλλα με την βαση που αυτα πατανε . Η αληθεια ειναι πως ο συγκεκριμενος τιτλος εξελισσεται πολυ αργα ( εχω παιξει 40 ωρες και μου φαινεται πιο μεγαλο απο ff12 που του ειχα αφιερωσει 200 ) και χρειαζεται καποια υπομονη προκειμενου να τον απολαυσει καποιος . Το συγκεκριμενο ( και μονο σοβαρο ισως ) προβλημα τονιζεται και με την ανιση κατανομη των γεγονοτων που υπαρχει στα dvd με το 1ο και το 3ο να ειναι κυριως storydriven και το 2ο να ειναι μεσα στο dungeon crawling και ελαχιστη αναπτυξη των γεγονοτων . Αυτο εχει ως συνεπεια μετα το δευτερο dvd ο κοσμος να μην ξερει τι να περιμενει και να εχει ταυτοχρονα ψιλοβαρεθει . Ειναι αυτο που ειχε πει και ο ren αν δεν κανω λαθος , το παιχνιδι ειναι καλο αλλα αργο . Αν το προσπερασει κανεις αυτο απολαμβανει ενα πραγματικο διαμαντι .

                              Anyway σιγα σιγα αρχιζω τις υποαποστολες και τελειωνω οποτε θα μπορω να εχω και μια πιο ολοκληρωμενη αποψη . Κατα πασα πιθανοτητα θα γραψω και ενα review του τιτλου για την κεντρικη σελιδα.

                              Comment


                              • Εγώ παίζω
                                -Super mario 64(τακτικά όσο πάει λόγο εξεταστικής)
                                -Super smash bros melee(τακτικά όσο πάει λόγο εξεταστικής)
                                -Mario kart wii(λίγο online που και που)
                                -Super luigi galaxy(1 στις 3 μέρες)

                                Comment

                                Working...
                                X