Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Εχω φτασει στο 10 κεφαλαιο του crisis core σε level 54 , 50% των αποστολων και στις 32 ωρες παιχνδιου . Δε θελω να πω πολλα για το σεναριο λογω spoilers κλπ , απλα θα τονισω πως το ολο Nibelheim incident εχει δωθει εκπληκτικα... επιπλεον τα mail που λαμβανεις προς το τελος ξυπνανε διαφορα πραγματα μεσα σου απο την στιγμη που ξερεις πως θα καταληξει ο τιτλος . Απο πλευρας στησιματος κατα συνεπεια θεωρω πως η SE εκανε εκπληκτικη δουλεια διοτι πατησε στο οτι οι παικτες γνωριζουν την καταληξη του ηρωα και καταφερε να του δωσει την αναλογη τραγικοτητα ειδικα απο το δευτερο μισο και μετα ... εν ολιγοις καταφεραν να δεσουν τους παικτες με τον ηρωα πατωντας κυριως στο τελος του . Τα νεα κομματια που εχουν προστεθει ειναι σαφως πιο αδυναμα αλλα λογω του συμπληρωματικου τους χαρακτηρα δεν αλλοιώνουν το μεγαλείο του πρωτότυπου τιτλου .

    Οσον αφορα στις αποστολες , ειναι απλα το κλασσικο optional dungeon crawling που υπαρχει σε τοσα παιχνιδια του ειδους , χωρισμενες ετσι ωστε να ευνοουν την portable νοοτροπια του τιτλου . Μεχρι στιγμης δεν με κουρασαν ( αν και λογικα δεν θα τις κανω ολες ) ενω παραλληλα θεωρω πως οποιος δεν εχει ασχοληθει μαζι τους εχει χασει ενα μεγαλο μερος του τιτλου ( ισως το μεγαλυτερο ) ακριβως οπως γινοταν και με το ff12 . Ειδικοτερα απο το 45% και μετα το παιχνιδι αρχιζει και παρουσιαζει σοβαρη προκληση και αναπτύσσει εντονα το στοιχειο της σκεψης και της στρατηγικης αναδεικνύοντας ταυτοχρονα την πολυμορφια του συστηματος μαχης ( κατι που ειναι αδυνατο να το δει κανεις παιζοντας μονο το main κομματι ) .

    Θελω να πω πως περιμενα το παιχνιδι να ειναι μετριο και αντιθετα βρηκα εναν απο τους πολυ καλους φετινους τιτλους και ταυτοχρονα μια προσπαθεια που ποτε δεν πιστευα οτι θα δω σε φορητη κονσολα...περισσοτερα σε πιθανο review .

    Comment


    • Guitar Hero III: Πολύ εθιστικός ο διάολος ( ), κάθε μέρα παίζω κι από λίγο. Ένα τραγούδι ακόμα για το Hard Mode, και σιγά σιγά προχωράει και το Extreme. 100% όλα στο Easy, ε και σύντομα και στο Medium, δεν έχει κάποια ιδιαίτερη δυσκολία αυτό.

      Kingdom Hearts: Στην αρχή δεν μ' άρεσε καθόλου, σιγά σιγά συνηθίζω αν και είμαι στην αρχή ακόμα. Ακόμα δεν έχω εντυπωσιαστεί, αλλά συνεχίζω ακάθεκτα.

      Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty: Μια ώρα παιχνιδιού, δεν έχω κάτι ιδιαίτερο να πω ως τώρα. Α, χαίρομαι που ζει ο Otacon κι όχι η Meryl :icon_twisted:

      Comment


      • Ninja Gaiden 2. Έχω ακούσει για κάποιον που ψάχνει έναν αντάξιο αντίπαλο στον κόσμο για να αναμετρηθεί μαζί του... Ανυπομονώ. B)

        <span style="font-family:Century Gothic">MAY THE RATS EAT YOUR EYES&#33; I am now lost to your cause&#33; The Darkness comes...&#33; IT WILL DAMN US ALL&#33;&#33;&#33; </span>

        Comment


        • Παιζω 2-3 games με πιο αξιοσημειωτο το Mass Effect.

          Δε μπορω να πω οτι εχω τρελαθει. Demi κατασταση, το βαριεμαι και το θελω ταυτοχρονα. Αρχικα περιμενα κατι πολυ epic που θα παρεπεμπε σε Star Wars αλλα αποτι φαινεται ειναι περισσοτερο...Star Trek...

          Δε μαρεσει που η δραση ως τωρα ειναι γραμμικη, δηλαδη ακολουθεις μια διαδρομη ~κι οτι βγαλει~ κι επισης δεν εχω μεινει πολυ ικανοποιημενος απτην αντιδραση της AI,καμια σχεση πχ με το FEAR που επαιξα προσφατα. Οι αντιπαλοι τις περισσοτερες φορες κινουνται σαν ηλιθιοι. Ευτυχως η team μου ειναι σε καπως καλυτερη μοιρα κι ευτυχως οσο XPαρω μπορω να τους βελτιωσω κι αλλο ;) .

          Απτην αλλη, μαρεσει γενικα η δουλεια που εχει γινει στα γραφικα παροτι εχω καποια παραπονα (Bugs) κι επισης μαρεσει η διαφορετικοτητα στον τροπο παιχνιδιου, ο συνδιασμος action/FPS/RPG εχει αρκετο ενδιαφερον. Το Custom. ειναι απλο, η διαχειριση της ομαδας επισης πολυ απλη.
          Oι διαλογοι εχουν πολυ ενδιαφερον και σιγουρα θα εχουν αμεση επιρροη στο ending (το υποψιαζομαι) καθως και στην εξελιξη της δρασης. Ωστοσο, δε φαινεται να επηρεαζουν το action κομματι.

          Aπο character development , λιγα πραγματα.

          Γενικα, παροτι δεν εχω τρελαθει απτην αλλη δε σκοπευω να το παρατησω. Το κοβω για 40-50 ωρες Gameplay. Ενα αλλο shooting/RPG που μου ερχεται στο μυαλο ειναι το Deus EX αλλα δε μαρεσε παροτι cyberpunk game. Προτειμω αυτο ;)
          " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

          Authenticity sir, authenticity. "

          Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



          Comment


          • Ωραίος.
            Τα πράγματα στα επόμενα playthrough(Hardcore και Insane) θα ως προς το AI θα γίνουν αρκετά καλύτερα και θα δυσκολευτείς αρκετά στο Insane ιδίως...

            Στο πρώτο Playthrough το έβγαλα στις 32 ώρες , ενώ τώρα είμαι στις 45 περίπου...

            Είναι σίγουρα καλό game αλλά θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερο , είμαι σίγουρος πως οι συνέχεις έπονται σίγουρα καλύτερες και ελπίζω να βελτιώσουν κάποια πράγματα

            Hint : Όταν είσαι στο Mako και έχεις να αντιμετωπίσεις εχθρούς , βγες από το Mako για να τους σκωτώσεις θα πάρεις πολύ καλύτερο exp. ;)

            Comment


            • 32 ωρες? Μονο? Πολυ λιγο μου φαινεται :/

              Ρε Bart Μιας κ εισαι ευκαιρος,
              Δεν εχω καταλαβει, πως κανουν Unlock καποιες πορτες που εχουν μηχανισμους?
              " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

              Authenticity sir, authenticity. "

              Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



              Comment


              • Δεν είναι λίγο , ask Xeno

                Τώρα γιαυτό που ρωτάς δεν σου έχει επιλογή να το κάνεις μόνο σου unlock δηλαδή μετά το πάτημα κάποιων κουμπιών που σου δείχνει ;

                Comment


                • Συνεχίζω Riviera στο Mireno Cemetery και μπορώ να πω πως παρά κάποιες τρανταχτές παραφωνίες με έχει κερδίσει.

                  Αφού τελείωσα και το Layton στο DS είπα να ξαναπιάσω το Contra 4,αλλά ειλικρινά με έχει κουράσει.Το θεωρώ απλά καλό σαν game τπτ παραπάνω.Κάποιες αποφάσεις όπως οι 2 οθόνες αφαιρούν πολύ από το fun και προσθέτουν στον εκνευρισμό.Το ίδιο και η φαεινή ιδέα για weapon power ups όπως και η απουσία smart bombs.

                  Παίζω λίγο Virtua Fighter 5 στο οποίο είναι official πως δεν το έχω ακόμη καταλάβει σαν game...Πολύ απαιτητικό αλλά από την άλλη εθιστικό.

                  Επίσης ξεκίνησα το Mass Effect και μετράω 6 ώρες παιχνιδιού σε 3 μέρες-πολύ για τα δικά μου δεδομένα στην παρούσα φάση.Το παιχνίδι,παρά τα όποια τεχνικά θέματα,είναι διαμαντι.Μόλις τελείωσα την αποστολή διάσωσης της Liara...Δύσκολη μου φάνηκε αλλά τι διάολο soldier είμαι.Συγχαρητήρια στη BioWare πραγματικά.Τώρα θα ασχληθώ αποκλειστικά με sidequests μέχρι να πιάσω Feros.Μore to come,όταν το τελειώσω σε αντίστοιχο thread(αν και τα περισσότερα έχουν ειπωθεί στο παλιό forum)

                  EDIT:
                  Τώρα μόλις είδα πως ασχολείται με το Mass Effect και ο Scatman.Φίλε Scatman αν το πας γραμμικά,δλδ παίξεις μόνο τις αποστολές που αφορούν το main plot πρέπει λογικα να φτάνει κανά 15ωρο max.Oι sidequests αυξάνουν τη διάρκεια.
                  Ρίξε μια ματιά στο θέμα Mass Effect στο παλιό forum για να δεις πάνω κάτω τι παίζει και πρόσεχε μη φας κανά spoiler. ;)
                  Το Star Trek και λοιπά sci fi δεν τα έβλεπα ποτέ,αλλά το game αν και έχεις δίκιο πως μοιάζει σε τέτοιου στυλ σειρές,με έχει κερδίσει.Περισσότερο από το Jade Empire,that&#39;s for sure...
                  «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                  Comment


                  • arhisa to gun sto xbox 360 to iha edo ke polli kero alla den to iha pexi prohorisa ligo entaxi pezete alla sigoura den ine spoudeo

                    Comment


                    • Συνεχίζω Riviera στο Mireno Cemetery και μπορώ να πω πως παρά κάποιες τρανταχτές παραφωνίες με έχει κερδίσει.[/b]
                      Nα υποθέσω ότι αναφέρεσαι στο άκυρο mini game με το βότσαλο στη "λιμνούλα" ;

                      Comment


                      • Castle Crashers (XBLA - 360)

                        Κατέβασα νωρίτερα το trial και ήδη το έχω παίξει τρεις φορές (με διαφορετικούς χαρακτήρες). Αν συνεχίσει έτσι το παιχνίδι τότε θα το έβαζα (με άνεση) στην ίδια κατηγορία με το Braid. 1200 MS points is a STEAL.


                        Comment


                        • Castle Crashers (XBLA - 360)

                          Κατέβασα νωρίτερα το trial και ήδη το έχω παίξει τρεις φορές (με διαφορετικούς χαρακτήρες). Αν συνεχίσει έτσι το παιχνίδι τότε θα το έβαζα (με άνεση) στην ίδια κατηγορία με το Braid. 1200 MS points is a STEAL.
                          [/b]
                          Είμαι περίεργος να δω αν το 1200σάρι καθιερωθεί ως το standard price για τα XBLA παιχνίδια αντικαθιστώντας τα 800 microsoft points.

                          Comment


                          • Αν είναι τέτοιας ποιότητας τότε χαλάλι. Τα 10 ευρώ είναι πολύ λίγα χρήματα για ένα ποιοτικό παιχνίδι και θα έδινα και τα διπλάσια αν ήταν να έχω μόνο τέτοια αντί για πάρα πολλά shovelware παιχνίδια των 60 ευρώ.


                            Comment


                            • Nα υποθέσω ότι αναφέρεσαι στο άκυρο mini game με το βότσαλο στη "λιμνούλα"[/b]
                              Δεν το έχω δει ακόμη αυτό.Ωστόσο κάποια mini games a la QTE είναι απλά ηλίθια στο psp και πιο δύσκολα από τη gba έκδοση.
                              Αναφερόμουν στους μηχανισμούς του game βασικά που αν και έχουν κάτι το φρέσκο η γραμμικότητα σε συνδυασμό με το practice mode και τα περιορισμένα αντικείμενα μπορούν να προκαλέσουν προβλήματα.Αλλά όταν το τελειώσω με το καλό τα συζητάμε ;)
                              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                              Comment


                              • Το Otogi:Myth of Demons ειναι για μενα ενα εκ των καλυτερων τιτλων του ΧΒΟΧ.Το ειχα λιωσει (ολες οι αποστολες 100% spirits και Α destruction εκτος απο την τελευταια) και το ιδιο σκοπευω να κανω και με το 2 ;) .Oσο για το ποιο ειναι καλυτερο, ε αυτο θα το σχολιασω αφου το ολοκληρωσω.
                                <div align="center">

                                "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

                                Comment

                                Working...
                                X