Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Κι εγω ξεκινησα το Radiant Dawn κι εχω καταρχην ενθουσιαστει με τη τροπη που εχουν παρει τα πραγματα μετα τα γεγονοτα του Path of Radiance αλλα και με την εμφανως αυξημενη δυσκολια του τιτλου(ευτυχως που εχει battle save γιατι δε ξερω αν θα τη παλευα).
    Do a barrel roll!

    Comment


    • Κι εγω ξεκινησα το Radiant Dawn κι εχω καταρχην ενθουσιαστει με τη τροπη που εχουν παρει τα πραγματα μετα τα γεγονοτα του Path of Radiance αλλα και με την εμφανως αυξημενη δυσκολια του τιτλου(ευτυχως που εχει battle save γιατι δε ξερω αν θα τη παλευα).
      [/b]
      Ετσι ρε Ραμπιδη, ετσι!Περιμενω εντυπωσεις μετα τον τερματισμο (ειμαι σιγουρος πως θα ενθουσιαστεις αρκετα νωριτερα βεβαια ;) ).
      <div align="center">

      "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

      Comment


      • Δε ξερω αν φταιει που ειμαι τρελλος RPGας ή αν ο τιτλος ειναι οντως τοσο καλος παντως χθες σχεδον ολη μερα ελιωνα στο The Witcher κι ετσι το κοβω να πηγαινει και σημερα...
        <div align="center">

        "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

        Comment


        • Δε ξερω αν φταιει που ειμαι τρελλος RPGας ή αν ο τιτλος ειναι οντως τοσο καλος παντως χθες σχεδον ολη μερα ελιωνα στο The Witcher κι ετσι το κοβω να πηγαινει και σημερα...
          [/b]
          πολυ καλα το κανεις , αν και δεν εχω παιξει την ανανεωμενη εκδοση του witcher , το witcer ειναι οντως πολυ καλο παιχνιδι...
          Deus Misereatur...
          Gloria filiorum patres i.e.m.e
          Viva los Vatos Locos

          ---------------------
          UNITED WE STAND DIVIDED WE FALL...

          Comment


          • MGSortable Ops για psp.Είχα διαβάσει καλά λόγια,αλλά δεν περίμενα να μου αρέσει τόσο πολύ.Πάρα πολύ καλή κάμερα-εύχρηστη για psp όπου απουσιάζει ο δεύτερος αναλόγικός-όπως και ο χειρισμός,αν και όποτε έπαιζα με τον αναλογικό,λόγω θέσης μούδιαζαν ανά διαστήματα τα δάκτυλα.Με τον σταυρό κατεύθυνσης έχω μεγαλύτερη άνεση.

            Στα του gameplay,πέρα από τα κλασικά stealth στοιχεία προστίθεται η δυνατότητα,πιο σωστά ανάγκη,να στρατολογείς αντιπάλους και να τους κατανέμεις σε jobs όπως med,soldier,spying group etc.Λειτουργεί πάρα πολύ καλά και δίνει έναν διαφορετικό αέρα στη σειρά.Όταν το τελειώσω θα μπορώ να εκφέρω πιο εμπεριστατωμένη άποψη,ωστόσο προς το παρόν βάζει υποψηφιότητα για ένα από τα καλύτερα games του psp,για μένα.

            Εβαλα και το DC και άρχισα να ρίχνω ξανά ένα playthrough σε MVC 2,Tech Romancer καθώς και Ikaruga και λίιιιγο Gunbird 2 όποτε θέλω να ξεσκουριάσω...
            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

            Comment


            • Μια χαρα παιχνιδι ειναι στην κατηγορια του αν και μαλλον τωρα θα μου φαινοταν αδιαφορο, αλλα και παλι μην τα κανουμε τοσο τραγικα τα πραγματα - γουστα ειναι αυτα και το παιχνιδι δεν παυει να ναι ενα καλο hack n slash, ασχετα αν το ειδος αφηνει πολυ κοσμο αδιαφορο (imo offline diablo = zZz, αλλα στο bnet ηταν πολυ καλο στην pre-mmo era).
              [/b]
              Μη το ψαχνεις Xeno, ειμαι official hater της σειρας καθως και αλλων δημιουργηματων της Blizzard (οχι ολων) για απολυτως συγκεκριμενους λογους τους οποιους πολλοι εδω μεσα δε θελουν να ακουσουν κι ετσι δε θα καταθεσω .
              <div align="center">

              "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

              Comment


              • Μη το ψαχνεις Xeno, ειμαι official hater της σειρας καθως και αλλων δημιουργηματων της Blizzard (οχι ολων) για απολυτως συγκεκριμενους λογους τους οποιους πολλοι εδω μεσα δε θελουν να ακουσουν κι ετσι δε θα καταθεσω .
                [/b]
                always have open ears and be open minded...waiting 2 hear reasonz...
                Deus Misereatur...
                Gloria filiorum patres i.e.m.e
                Viva los Vatos Locos

                ---------------------
                UNITED WE STAND DIVIDED WE FALL...

                Comment


                • Βασικά η Blizzard στέκεται μακριά από οποιαδήποτε κουλτούρα και εκμεταλεύεται τη βιομηχανία στο μέγιστο. Αλλά το κάνει σωστά. Έχει βρει τα σημεία κλειδιά, χτυπάει άπειρα και βγάζει άπειρα. Ίσως είναι η μόνη εταιρία που έχει κάνει το gaming trend στο δυτικό πολιτισμό. ΟΚ δε συμφωνώ με την ιδεολογία πίσω από το κάψιμο που δημιουργείται, αλλά καμία σχέση δεν έχει αυτό με το τι κάνει η ίδια η εταιρία.

                  Comment


                  • MGSortable Ops για psp.Είχα διαβάσει καλά λόγια,αλλά δεν περίμενα να μου αρέσει τόσο πολύ.Πάρα πολύ καλή κάμερα-εύχρηστη για psp όπου απουσιάζει ο δεύτερος αναλόγικός-όπως και ο χειρισμός,αν και όποτε έπαιζα με τον αναλογικό,λόγω θέσης μούδιαζαν ανά διαστήματα τα δάκτυλα.Με τον σταυρό κατεύθυνσης έχω μεγαλύτερη άνεση.

                    Στα του gameplay,πέρα από τα κλασικά stealth στοιχεία προστίθεται η δυνατότητα,πιο σωστά ανάγκη,να στρατολογείς αντιπάλους και να τους κατανέμεις σε jobs όπως med,soldier,spying group etc.Λειτουργεί πάρα πολύ καλά και δίνει έναν διαφορετικό αέρα στη σειρά.Όταν το τελειώσω θα μπορώ να εκφέρω πιο εμπεριστατωμένη άποψη,ωστόσο προς το παρόν βάζει υποψηφιότητα για ένα από τα καλύτερα games του psp,για μένα.
                    [/b]
                    Εγώ πάλι είχα διαβάσει επίσης καλά λόγια αλλά απογοητεύτηκα. Τα missions είναι πάρα πολύ μικρά, τις περισσότερες φορές δεν χρειάζεται να κάνεις τπτ άλλο από το να διασχίσεις μια μικρή απόσταση για να βρεις ένα αντικείμενο ή να ακούσεις μια συνομιλία, οι αποστολές και οι τοποθεσίες επαναλαμβάνονται συχνά και γενικά δεν βρήκα κάτι ελκυστικό στον όλο σχεδιασμό ή ακόμα και την ιστορία αν και το παράτησα πριν το τελειώσω (αλλά όχι νωρίς). Όχι πως έχει ιδιαίτερα προβλήματα, μια χαρά είναι και ο χειρισμός και τα loading times και ο τεχνικός τομέας, απλά μετά από κάποιο σημείο το βρήκα απολύτως αδιάφορο. Σίγουρα πάντως δεν θα το κατέτασσα ανάμεσα στα καλύτερα games του psp παρά την έλλειψη σοβαρού ανταγωνισμού.

                    Comment


                    • μήπως όλα αυτά υπάρχουν για να τονίσουν τη φορητότητα του τίτλου ferryman;λέω εγώ τώρα,δεν το έχω παίξει,ακόμα.

                      FiOth πολύ θα ήθελα να ακούσω τι έχεις να πεις για τη Blizzard.IMHO την καλύτερη εταιρεία όσον αφορά τα παιχνίδια υπολογιστών.
                      Carpe diem

                      Comment


                      • Ναι altair, προφανώς είναι επιλογές που έγιναν λόγω φορητότητας απλά τις θεώρησα υπερβολικές γιατί μιλάμε για αποστολές που διαρκούν 3-4 λεπτά, ενώ παράλληλα υπάρχουν cut-scenes που έχουν μεγαλύτερη διάρκεια...

                        Comment


                        • Το main quest εγω το βρηκα πολυ καλο και ενδιαφερον . Τωρα τα side missions που αν θες τα κανεις εχεις δικιο , γενικα αφορουν ειτε την στρατολογηση ειτε ευρεση αντικειμενων ( μερικα rewards ωστοσο αξιζουν τον κοπο αν και το κυριο προβλημα παραμενει... λογω της μορφης του gameplay τελικα μπορεις να βγαλεις το παιχνιδι μονο με το αναισθητικο οπλο με τον υπολοιπο εξοπλισμο να ειναι πρακτικα αχρηστος ) . Anyway ferryman προτεινω να το τελειωσεις γιατι το σεναριο ειδικα στο τελος ειναι πολυ ενδιαφερον .

                          Comment


                          • Project Zero 3 ξεκίνησα και οκ...είναι καλό&#33;
                            Συνεχίζω Sheep Dog N Wolf και μου μένουν 8 πρόββατα ακόμα
                            "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

                            Comment


                            • Λοιπόν αγόρασα και παίζω κανα δίωρο ημερησίως το Battlefield Bad Company.Απο άποψης gameplay ενώ είναι υπερπλήρες είναι "same old battlefield" αλλά μπορώ να υποκλιθώ στην τεχνική υλοποίηση.

                              Πλήρως καταστρέψιμο περιβάλλον (πέφτουν δέντρα,γκρεμίζονται κτίρια κλπ), ΑΨΟΓΟ animation στους χαρακτήρες (αλλα και γενικότερα), ηχητικά εφφέ τα οποία δίνουν 3+ στην ατμόσφαιρα (θα ήθελα να το δω/ακούσω σε 5.1) όπως πχ ότι μέσα στα σπίτια ακόμα και το κλακ κλακ του γεμίσματος έχει διαφορετικό ήχο από ότι στον ανοιχτό κόσμο ή οι φωνές των εχθρών.

                              Αλλά αυτό που με εντυπωσίασε είναι το "sandbox on a mountain".Δηλαδή ξεκινάς και καλύπτεις μια απόσταση ΑΝΟΙΧΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ "από την Πεντέλη μέχρι τον Υμητό" χωρίς loading και χωρίς ούτε ένα popup.


                              +Τεχνικος τομέας,gameplay,humor.
                              -Τετριμένο πλέον.
                              Originally posted by Raf
                              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                              Comment


                              • My thoughts on Blizzard:

                                1.Προκειται για μια εταιρεια στειρα, στο παρελθον πετυχε την τελειοτητα (StarCraft) κι απο τοτε και στο εξης ανακυκλωνει το ιδιο σεναριο:"Καλος κεντρικος χαρακτηρας στην αρχη (you know who in both SC & WC οσοι ειστε απο παλια στο κουρμπετι) καταληγει να ειναι ο μεγαλος "κακας" στο τελος του expansion" - κυριως στα strategy games της.Οσο για τους μηχανισμους ουτε κουβεντα, same old, same old.
                                2.Δημιουργησε ενα MMO με καθαρα οικονομικο - κεντρικο χαρακτηρα ετσι οπως το βλεπω εγω:Low - tech μεχρι τον λαιμο για να το αγορασουν ΟΛΟΙ αφου:α.Ειναι εταιρεια με ονομα στα no - life/brain - dead/loot - fest/no - point games οπως - EΚΠΛΗΞΗ&#33;&#33;&#33; - τα Diablo.β.Το WC εχει elves, orcs, wizards, dwarves (no news here) κτλ, ο,τι δλδ θελει να δει ο καθε ασχετος με τον χωρο δεκαπενταχρονος που εμαθε μεσα απο τις ταινιες του Jackson οτι καποτε εζησε ενας κυριος που τον λεγανε Tolkien κι εγραψε κατι στο τετραδιο του.
                                3.Συμφωνα με τα παραπανω δεν ειναι και καθολου τυχαια η περιοδος αναπτυξης/κυκλοφοριας του τιτλου...αναρωτιεται κανεις γιατι "WoW" κι οχι "WoS";Ειναι καπως προφανες...
                                4.Προσωπικα δεν παραδεχομαι μια εταιρεια η οποια στηριξε ολους της σχεδον τους τιτλους στη λογικη του "εθιστικο αν και κενο" προκειμενου να εχει μονιμα "πελατες".Θα μου πειτε για επιχειρηση προκειται, λογικο ειναι να θελει να εχει σταθερο κοινο, ομως συμφωνα με τη δικη μου αντιληψη το μετατρεπεται μια ομαδα δημιουργιας ηλεκτρονικης ψυχαγωγιας σε "μαγαζι παραγωγης ζαχαρωτων" για τον καθε καμμενο πιτσιρικα ειναι τραγικο.Θυμιζει λογικη παρακμιακων Hollywoodιανων sequels με εγγυημενη εισπρακτικη επιτυχια.

                                Φυσικα και δε φταιει η εταιρεια που οι τιτλοι τις προσελκυουν κυριως (το τονιζω) περιπτωσεις coach potato/low - life αργοσχολων τυπων - εμενα δε μου αρεσει πως το gameplay σχεδον ΟΛΩΝ της των παιχνιδιων κινειται γυρω απο αυτο το μοτιβο.Ενα SC:Ghost πηγε να βγαλει για να σπασει λιγο το cliche κι αυτο το θυσιασε στο βωμο των orcs...

                                Για μενα οι δοξες της Blizzard ανοικουν στο παρελθον.To SC ειναι για μενα το καλυτερο RTS του ειδους του ακομα και σημερα ομως απο εκει και περα η εταιρεια εχει μετατραπει σε εταιρεια παραγωγης ειδων ευρειας καταναλωσης.Σα την Coca - Cola για ενα πραγμα...

                                ΥΓ.Fanboys dont sweat, προκειται για προσωπικες αποψεις.Ελπιζω ωστοσο οχι στο να βρω συμφωνα πνευματα μα στο να διακρυνουν ορισμενοι τη λογικη πισω απο τα λεγομενα μου.
                                <div align="center">

                                "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

                                Comment

                                Working...
                                X