Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • FiOth υπάρχει λογική στα λεγόμενα σου, αλλά υπάρχουν και πολλές αντιφάσεις ΙΜΗΟ. Η Blizzard το κάνει αυτό, όπως το κάνει και η EPIC και η NAMCO, εταιρίες με τις οποίες έχεις ασχοληθεί και έχεις λατρέψει κάποια παιχνίδια τους. Δεν μπορώ να διακρίνω κάτι ποιοτικότερο στη θεματολογία του Gears από τη θεματολογία του Diablo και το λέω με κάθε ειλικρίνεια. Τα "να'χαμε να λέγαμε" σενάρια με τις τελείως αμερικάνικες βάσεις και τους δήθεν προβληματισμούς τα βρίσκω τραγικότατα. 1000 φορές παιχνίδια με στερεότυπα που προσφέρουν άφθονο gameplay και μόνο αυτό.

    Το βλέπεις ρομαντικά και την κράζεις αλλά Jesus, Gears of War, Ninja Gaiden, God of War... αυτά και αν πατάνε πάνω σε στερεότυπα (αμερικάνικα).

    Πιστεύω, εν ολίγοις, ότι υπερβάλεις λίγο .

    Comment


    • Το βλέπεις ρομαντικά και την κράζεις αλλά Jesus, Gears of War, Ninja Gaiden, God of War... αυτά και αν πατάνε πάνω σε στερεότυπα (αμερικάνικα).
      [/b]
      Ελα τωρα, μη ντρεπεσαι, το Halo θες να πεις.
      Do a barrel roll!

      Comment


      • ρε παλιοτρολ...συνέχεια κράζεις το halo.πάρε xbox360 να παίξεις να νιώσεις να μη μας πρήζεις
        Carpe diem

        Comment


        • Dragon Ball Origins ->

          ειμαι στην 1-/-2 πιστα και μου εχει δωσει την εντυπωση πως προκειται για ενα διασκεδαστικο τιτλο. Ακολουθει τη ροη γεγονοτων του πρωτου Dragon Ball και οπτικα ειναι αρκετα καλο! Ηταν απτα πιο αναμενομενα games μου και μπορω να πω οτι με εχει ικανοποιησει (προς το παρων).
          Ο Goku εχει ποικιλια κινησεων, καλο animation και γενικα απλοικο χειρισμο.
          Ενα ενοχλητικο προβλημα του ειναι οτι στις video σκηνες οι χαρακτηρες πραγματικα σκιζονται στα 2 χαρις την oθονη του DS, τεσπα.

          Μαλλον θα το ολοκληρωσω πριν το Νοεμβριο που θα βγει η Aμερικανικη εκδοση. ΕΠισης, δεν ειναι RPG τελικα. Περισσοτερο Action/Adventure.

          Ηθελα να δοκιμασω και το SOnic RPG αλλα θελει Updated καρτουλα ;)

          Κατα τα αλλα συνεχιζω το Harvest Moon - Island of Hapiness που ομως δε μου εχει αφησει πολυ θετικες εντυπωσεις και παροτι μεγαλυτερο συγκριτικα με παιχνιδια της σειρας απτο παρελθον, πασχει σε πολλους τομεις.

          Το From the Abyss σχεδον το ολοκληρωσα. Η απλοτητα σε ολο της το μεγαλειο Οι πρωτες μου εντυπωσεις ηταν σωστες για το Game. Izuno-ειδες.
          " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

          Authenticity sir, authenticity. "

          Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



          Comment


          • ρε παλιοτρολ...συνέχεια κράζεις το halo.πάρε xbox360 να παίξεις να νιώσεις να μη μας πρήζεις
            [/b]
            Δεν μπορεί ακόμα να χωνέψει το γεγονός ότι πρόκειται για απίστευτη εμπειρία.Το Halo 3 δεν επιγκεντρώνεται σε στερεότυπα τλχ. όταν κυκλοφόρησε το πρώτο παιχνίδι της σειράς έβλεπα τους υπόλοιπους να προσπαθούν να το αντιγράψουν με τα γνωστά αποτελέσματα ενώ θεματολογικά ελάχιστα παιχνίδια δεν ακολουθούν την πεπατημένη του είδους αν και το όλο story σαν συνοθύλλευμα κάθε πληροφοριακού στοιχείου για το σύμπαν του Halo προσφέρει εκπλήξεις.
            Τέλος, αν εννοείς στερεότυπο επειδή ο τίτλος είναι FPS και ο χαρακτήρας πηδάει,τρέχει,σημαδεύει,πυροβολεί όπως όλα του είδους.Όταν υπάρχει σωστό gameplay όλα τα υπόλοιπα παιρνούν σε δεύτερη μοίρα ακόμα και η <<μισητή>> Αμερικάνικη προπαγάνδα που τόσο παπαγαλίζουμε λες και αν δεν ασχοληθεί κανείς με κανά Tom Clancy τίτλο λέγε με Rainbow Six θα νιώσει εξυπνότερος.

            Τους τελευταίους μήνες το forum αυτό πολύ neogafίζει.Πέντε λέξεις και post...

            Ramparter σαν καλή παικτούρα πάρε επιτέλους Xbox 360.Εδώ πήρες Wii από τους πρώτους μήνες και το είχες για κασσετίνα στο χεσβοξ κόλλησες? .Η Rare εσένα σκεφτόταν όταν έφτιαχνε το Banjo στο 360.

            Comment


            • Το καθυστερω οσο εχω κατι που να παιζω και να μ&#39;αρεσει. Παντως δε με ενδιαφερουν τα fps της κονσολας.
              Do a barrel roll!

              Comment


              • βάζω στοίχημα ότι αν τα Halo τα είχε φτιάξει η Νιντέντο ή αν είχανε βγει σε κονσόλες της,ο Ραμπίδης θα ήταν ο μεγαλύτερος οπαδός της σειράς.
                Carpe diem

                Comment


                • FPS = first person shooters = συνολο παιχνιδιων στα οποια συμπεριλαμβανεται το Halo

                  Εχω παψει να παιζω FPS σε κονσολες απ&#39;την εποχη του Ν64.
                  Do a barrel roll!

                  Comment


                  • ... Μηπως επειδη απο τοτε δεν πηρες αλλη κονσολα με αξιολογα παιχνιδια του ειδους;

                    Comment


                    • και τα metroid prime τι είναι;και μη μου πει κανείς ότι μόνο η κάμερα είναι πρώτου προσώπου και ότι κατά τ&#39;άλλα ανήκει σε άλλη κατηγορία γιατί και το halo είναι κατηγορία από μόνο του.όσοι έχουν ασχοληθεί ξέρουνε.

                      δεν έχω κάτι με το metroid prime.Λίγο που έπαιξα το 1 είναι γ@μηστερό.μόλις βρω και το 2 θα κάτσω να τα λιώσω.
                      Carpe diem

                      Comment


                      • Τα Metroid δε στηριζονται στο control scheme τυπου κινουμαι με το ενα stick και κοιταζω με το 2ο.

                        Τις προαλλες τελειωσα τη πρωτη πιστα του Halo στο xbox. Χωρια οτι δε μου αρεσε η πιστα ειχα συνεχεια προβλημα με το χειρισμο. Το ιδιο κι οταν ειχα παιξει Halo 3 σε stand καταστηματος, το ιδιο και στο Gears of War που εχει παρομοιο χειρισμο και που το εχω παιξει παρα πολλες ωρες.

                        Οπως ειπα, δε με ενδιαφερουν τα fps στο 360.
                        Do a barrel roll!

                        Comment


                        • <div class='quotetop'>(Ramparter &#064; Sep 25 2008, 03&#58;13 PM) [snapback]39548[/snapback]</div>
                          Τα Metroid δε στηριζονται στο control scheme τυπου κινουμαι με το ενα stick και κοιταζω με το 2ο.

                          Τις προαλλες τελειωσα τη πρωτη πιστα του Halo στο xbox. Χωρια οτι δε μου αρεσε η πιστα ειχα συνεχεια προβλημα με το χειρισμο. Το ιδιο κι οταν ειχα παιξει Halo 3 σε stand καταστηματος, το ιδιο και στο Gears of War που εχει παρομοιο χειρισμο και που το εχω παιξει παρα πολλες ωρες.

                          Οπως ειπα, δε με ενδιαφερουν τα fps στο 360.
                          [/b]

                          συγνώμη αλλά τι πιο φυσιολογικό από αυτό το control scheme;άσε που όλα τα παιχνίδια είτε πρώτου είτε τρίτου προσώπου έτσι είναι ο χειρισμός.πάντως κι εγώ είχα πρόβλημασ την αρχή με το χειρισμό του metroid prime Και γενικά με το χειριστήριο-μου φάνηκε τελείως άβολο και μου πήρε πολύ ώρα να το συνηθίσω σε αντίθεση με του xbox που μου ήρθε κουτί με τη μία.
                          anyway.γνώμες είναι αυτές.


                          πάντως το gears of war δεν είναι fps.
                          Carpe diem

                          Comment


                          • Ναι γι αυτο τονισα οτι εχει παρομοιο χειρισμο ;)
                            Do a barrel roll!

                            Comment


                            • FiOth υπάρχει λογική στα λεγόμενα σου, αλλά υπάρχουν και πολλές αντιφάσεις ΙΜΗΟ. Η Blizzard το κάνει αυτό, όπως το κάνει και η EPIC και η NAMCO, εταιρίες με τις οποίες έχεις ασχοληθεί και έχεις λατρέψει κάποια παιχνίδια τους. Δεν μπορώ να διακρίνω κάτι ποιοτικότερο στη θεματολογία του Gears από τη θεματολογία του Diablo και το λέω με κάθε ειλικρίνεια. Τα "να&#39;χαμε να λέγαμε" σενάρια με τις τελείως αμερικάνικες βάσεις και τους δήθεν προβληματισμούς τα βρίσκω τραγικότατα. 1000 φορές παιχνίδια με στερεότυπα που προσφέρουν άφθονο gameplay και μόνο αυτό.

                              Το βλέπεις ρομαντικά και την κράζεις αλλά Jesus, Gears of War, Ninja Gaiden, God of War... αυτά και αν πατάνε πάνω σε στερεότυπα (αμερικάνικα).

                              Πιστεύω, εν ολίγοις, ότι υπερβάλεις λίγο .
                              [/b]
                              Thing is φιλε μου πως οι τιτλοι που αναφερεις πιο πανω (Gears, GoW) μπορει να εχουν σεναρια βουτηγμενα στο cliche (αν κι οχι απαραιτητως αδιαφορα ή κακα) ομως χαρακτηριζονται απο τεχνικο, πολυδιαστατο κι απαιτητικο gameplay.Εδω νομιζω μπορεις να διακρυνεις της διαφορα μεταξυ των τιτλων της εταιρειας που σχολιαζω κι αυτων που ανεφερες.

                              Οσο για τις ομαδες που καταγραφεις (NAMCO, EPIC) δε θυμαμαι πια ηταν η τελευταια φορα που δημιουργησαν τιτλο ο οποιος απλα απαιτουσε απο τον παικτη να φαρμαρει τερατακια και loot.Για θυμισε μου εναν...

                              Και για να μη παρεξηγηθω δε λεω πως η Blizzard δεν εχει δημιουργησει ποτε κατι αξιολογο.Αντιθετως τονισα πως ειμαι μεγαλος φιλος του StarCraft και ξεχασα να τονισω πως ειμαι και μεγαλος φιλος του WarCraft III ασχετα με το αν ειναι βουτηγμενο στα στερεοτυπα της εταιρειας.Απλουστατα οι devs αυτοι (ειδια στα RTSs) εχουν να δωσουν κατι νεο απο το 1994.
                              <div align="center">

                              "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

                              Comment


                              • Αμφισβητει κανεις δηλαδη πως η Blizzard δεν ειναι καλυτερη σε αυτα που κανει; Αν εχεις προβλημα τοτε εχεις προβλημα με το ειδος γενικοτερα. Δε φταινε αυτοι που καποια παιχνιδια ειναι απο τη φυση τους loot-friendly κτλ.
                                Εγω ξερω πως το SC ειναι το αρτιοτερο RTS ever και μπορει να μην εχω ασχοληθει με WoW, αλλα απ οσα περιγραφεις, περιγραφεις το ειδος και οχι τη Blizzard.

                                Comment

                                Working...
                                X