Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ε καλα το Fallout 3 ειναι αλλο game μεχρι να βγεις. Οχι πως δε μ'αρεσε η αρχη του αλλα πραγματικα, γι αλλο σε προετοιμαζει και αλλιως καταληγεις. Στην αρχη ενιωθα οτι θα παιζα ενα εντελως κατευθυνομενο rpg ακολουθωντας συνεχως tasks. Με το που βγηκα εξω απλα δεν ειχα ιδεα τι να κανω, εγω και μια απεραντη ερημια. Good times, για μενα αυτο το feeling ηταν πρωτογνωρο, ok κι αλλα games ειχαν τοσο massive περιβαλλον (πχ oblivion) αλλα οχι τετοια εγκαταλειψη, καταθληπτικη ατμοσφαιρα , αισθηση καταστροφης (ισως σε υπερβολικο βαθμο οπως λενε πολλοι δεδομενου οτι εχουν ηδη περασει 200 χρονια απ'τον πυρινκο πολεμο) κλπ...
    Do a barrel roll!

    Comment


    • Originally posted by Evans View Post
      Ryu_Gr πιστεύω ότι το αδικείς πολύ το παιχνίδι. Δώσε λίγο χρόνο ακόμη και αν δεν αλλάξεις άποψη τότε μάλλον δεν είναι για σένα (δεν είναι όλα για όλους, κι εγώ θάβω το ICO ). Προσπάθησε πάντως να το δεις με μία άλλη ματιά. IMO πάντως είναι το καλύτερο παιχνίδι του PS2 :xp: .
      Evans όντως είμαι στην αρχή ακόμα και ίσως βιάστικα λίγο να βγάλω συμπεράσματα. Παρόλα αυτά δεν με συγκινεί ο κόσμος του, όπως στην περίπτωση του Zelda. Ατάκες όπως "stop bugging me you... bug", " i' ll go back to her kimono, if you know what i mean, hehehe" κτλ, μπορεί να είναι χαριτωμένες αλλά δεν μπορούν να μου διεγείρουν το ενδιαφέρον πλεόν. Επίσης ισχύει το ίδιο και για κάτι σκηνικά όπως όταν ένας άσχετος, ατζαμής παίρνει τη δόξα ενώ κρύβεσαι εσύ από πίσω. Καταφέρνουν να με κάνουν να χαμογελάσω αλλά μέχρι εκεί. Αυτά σίγουρα δεν πρόκειται να αλλάξουν, αυτό που προσδοκώ είναι λίγο να αυξηθεί η πολυπλοκότητα, όπως στην παιχνιδάρα το God Hand (το έφτιαξαν οι ίδιοι) όπου αν δεν έπαιζες σωστές άμυνες, επιθέσεις και αντεπιθέσεις έτρωγες το ξύλο της αρκούδας!! (Στην κυριολεξία(!!) γιατί πάλευες και με αρκούδα!!!!:xp Ε, του πούστη σίγουρα θα γίνει πιο πολύπλοκο εφόσον τόσες δυνάμεις έχω να ξεκλειδώσω! Σαν game αξίζει 1000% (πρωτότυπες γραφικάρες και ξεχωριστό gameplay), για αυτό και θα ασχοληθώ μαζί του και θα ήθελα να το τερματίσω, απλά δεν επεκτείνεται και στο "συναίσθημα" που σου προκαλεί ένα καλό σενάριο.
      The illusion of free will is an illusion.

      Comment


      • Πρέπει να μπεις λίγο στη φιλοσοφία του και να προσπαθήσεις να το δεις με μία διαφορετική ματιά. Εξηγούμαι: Η Okami (Amaterasu) είναι η Θεά της Αναγέννησης και σκοπός της είναι να δώσει ξανά ζωή στη γη. Αυτός είναι ο απώτερος σκοπός σου στο παιχνίδι, για αυτό κάνεις και ό,τι κάνεις. Από εκεί και πέρα, ως Θεά, κάνει θαύματα τα οποία γεμίζουν με πίστη και αισιοδοξία τους ανθρώπους γύρω της. Εξ ου και οι διάλογοι που αναφέρεις και δε σου αρέσουν. Όταν ένας άνθρωπος ελπίζει σε ένα θαύμα για να πουλήσει και ξαφνικά αυτό το θαύμα γίνεται, αποκτάει πίστη στο Θεό που επικαλείται (στη συγκεκριμένη περίπτωση σε εσένα) και γεμίζει με αισιοδοξία για το μέλλον του. Αυτός είναι ο ρόλος σου στο παιχνίδι, έτσι δυναμώνεις (παίρνεις Faith - πίστη) και έτσι γεμίζεις με δύναμη και αισιοδοξία τον κόσμο γύρω σου (φύση, ζώα, ανθρώπους). Δεν μπορείς να μειώσεις όλη αυτή τη σκέψη και το φοβερό αυτό στήσιμο στο τόσο επιφανειακό που μένουν άλλα παιχνίδια (τα οποία από ότι κατάλαβα παραλληλίζεις με το Okami).

        Aπό εκεί και πέρα, το σενάριο έχει πολλά να δώσει. Ο Disciple είχε κάνει παλιότερα ένα πολύ ωραίο post σχετικά με το σενάριο και γενικότερα για όλο το παιχνίδι (κάπου στα θέματα της Nintendo νομίζω). Εγώ όλες τις ατάκες που αναφέρεις τις βρήκα άκρως χιουμοριστικές και τον Issun τον λάτρεψα από την αρχή. Η κάθε του φράση ήταν επική, ειδικά όταν εμφανίστηκε το "busty babe" (θα καταλάβεις :xp: ).

        Συνέχισέ το, σκέψου τα όσα ανέφερα και προσπάθησε να το δεις κάπως διαφορετικά. Πιστεύω ότι θα το ευχαριστηθείς απίστευτα πολύ, ειδικά όταν περάσεις το πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού και καταλάβεις ότι έχεις πολύυυυυυυ δρόμο ακόμα. Για μένα πραγματικά ήταν ένας παράδεισος αυτό το παιχνίδι, δεν μπορώ ακόμα να πιστέψω ότι φτιάχτηκε κάτι τόσο καλό.

        Comment


        • Pantws proswpika oute egw to vrhka toso apealing to Okami kai ekeino to bug einai to poio spastiko pragma se opoiodhpote video game, ksepernaei kai thn neraida sto Ocarina of Time
          Peran aftou einai kai gnwsto oti den paw kai ta cell shaded grafika katholou, opote katalavenete.
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • Evans βεβαίως και θα το ευχαριστηθώ αφού η ζυγαριά γενικά γέρνει προς τα θετικά. Τώρα για το concept όντως το είχα πιάσει αυτό που ανέφερες. Δεν μου αρέσει να υποτιμούν έτσι τη λέξη θεός, ο θεός είναι παντοδύναμος, δεν αποκτά της δυνάμεις του σταδιακά, ούτε αποδυναμώνεται επειδή έχασαν την πίστη του σε αυτόν οι άνθρωποι. Δεν έβαζαν άλλη λέξη καλύτερα! Όπως είπες όμως αυτό δεν έχει ξαναγίνει σε videogame και ναι, είναι αξιοθαύμαστο. Όσο και να το ζορίσω παρόλα αυτά, η γεύση που μου αφήνει μέχρι στιγμής (για αυτό ίσως το αδικώ) είναι η ίδια που μου άφησε το Zelda! (Ωχ, Ryu_gr ελπίζω να μην πληρώσεις ακριβά την ειλικρίνειά σου!). Nuff talk όμως από εμένα, μην πεταχτεί κάνας θεός και πετάξει καμμιά κατάρα επειδή κρίνω ένα παιχνίδι 50 ωρών έχοντας παίξει μόνο 3!
            The illusion of free will is an illusion.

            Comment


            • Ρε βλάσφημε με 3 ώρες κρίνεις ένα τίτλο 60 ωρών;Τόσο μου πήρε.Ο Issun είναι όντως θεός.Πετάει ωραίες ατάκες.Η νεράιδα στο Ocarina μου την έσπασε.
              Evans congrats για το ποστ.
              Carpe diem

              Comment


              • Ναι αλλά η Amaterasu είναι μία Θεά που μόλις τώρα ξύπνησε μετά από πάρα πολλά χρόνια. Ο κόσμος έπαψε να πιστεύει σε αυτήν και με τα θαύματα που κάνει, η πίστη των ανθρώπων επανέρχεται. Εξάλλου μιλάμε για μία περίοδο που οι άνθρωποι έχουν πολύ περισσότερο ανάγκη από θαύματα (για να πιστέψουν σε κάτι ανώτερο) από ότι στα χρόνια που ο Orochi σφραγίστηκε.

                W/e, θα περιμένω και άλλα posts σου για το παιχνίδι ;) .

                Edit: Μετά το FF Tactics δε με θέλει κανένα άλλο RPG/ JRPG. Δοκίμασα Folklore και βαρέθηκα πολύ γρήγορα. Σκέφτηκα και Valkyria Chronicles αλλά τσάμπα δε θα το χαρώ. Κατέληξα λοιπόν σε κάτι πιο χαλαρό και σίγουρο (CRUSH για PSP) και ψήνω τίποτα ακόμα σε παρόμοια μοτίβα (World of Goo etc).

                Προς το παρόν μένω στο CRUSH και σε κανά βιβλίο ελπίζοντας σε διακοπές . Ίσως δοκιμάσω και Wipeout HD.

                Comment


                • Προς το παρόν παίζω στο Τουρνουά PES 2009, στο Batllezone στα Πευκάκια~!
                  Πρώτη μέρα περάσαμε τον όμιλο (εύκολα, δεν υπήρχε και 4ος, χεχε), και αύριο παίζω στις 11.30 το πρωί με δύσκολο απο οτι λένε αντίπαλο.
                  ΔΕΝ ΜΑΣΑΩ ΟΜΩΣ!



                  PS. Στα τελευταία 2 groups είχαμε 6 άτομα να πέρνουνε Barcelona, εγώ να πέρνω Inter και ένας άλλος να πέρνει Chelsea! Η αναλογία Barcelona - άλλες ομάδες στο τουρνουά είναι 3 προς 1. ^_^

                  Comment


                  • Go for pro!!! an kai ta soccer games den einai tou forte mou
                    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                    Kindred, this blade and I.
                    "

                    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                    Greek Gaming Videos
                    Greek Final Fantasy Forum

                    Comment


                    • Παίζω τα παρακάτω:

                      CRUSH (PSP)
                      PixelJunk Eden (PS3)
                      Valkyria Chronicles (PS3)

                      Το κάνω λάθος, το παραδέχομαι. Θα έπρεπε να είμαι σε καμία παραλία τώρα, αλλά τι να κάνω που δεν κάθεται τίποτα. W/e η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία, παίζει (ελπίζω) να τα παρατήσω όλα για κανά μπάνιο... θα δείξει .

                      Το CRUSH είναι πραγματικά πολύ έξυπνο και ώρες ώρες σε πιάνει αδιάβαστο. Στο τέλος θα τα καταφέρεις βέβαια . Το χαίρομαι πολύ και θα το πρότεινα σε όποιο γουστάρει Puzzle games.

                      Το PixelJunk Eden είναι άκρως εθιστικό και έχει τέλεια αισθητική (γραφικά+μουσική). Από gameplay είναι πολύ χαλαρωτικό και διασκεδαστικό. Όποιος έχει PS3 και 8€ ας το πάρει.

                      Το Valkyria Chronicles το ξεκίνησα πριν από μία ώρα. Η εισαγωγή είναι πολύ δυνατή και σε προϊδεάζει για κάτι πολύ καλό.

                      Αυτά... Get a life θα μου πείτε; Θα συμφωνήσω .

                      Comment


                      • Μια χαρά είσαι , βάλε και καμιά ταινία στο πρόγραμμα και θα είσαι ακόμα καλύτερα.
                        Εγώ είμαι χειρότερος παίζω N+ , GOW 2 multiplayer , TF2 , BF1943 και ότι κάτσει. Στον ''ελεύθερο'' χρόνο μου βλέπω και καμιά ταινία.
                        Διακοπές τον Αύγουστο για μένα.

                        Comment


                        • Έπαιξα λίγο Halo 3 offline co-op με ένα φίλο στο heroic.Πραγματικά αυτό το παιχνίδι όσο πιο πολύ ασχολούμαι μαζί του τόσο καλύτερο μου φαίνεται.Αν δεν είχα τόσα άλλα πράγματα να παίξω,ίσως να έπαιζα μόνο αυτό.Bart αύριο σε περιμένω για GOW2.έχουμε ανοικτούς λογαριασμούς.;)
                          Carpe diem

                          Comment


                          • Μετα απο ενα διαστημα ενασχολησης με το gow2 οπου εκανα πολλα πραγματα που ειχα αφησει -περνωντας παραλληλα αρκετες ωρες online-, ξαναπιασα το final fantasy tactics.

                            Ειμαι πλεον στις 25 ωρες με level 30 στον Ramza και μολις μπηκα στο 3ο chapter. Αυτο που μου εχει κανει εντυπωση -περα απο την τελειοτητα του σεναριου- ειναι η λογοτεχνικη αξια των διαλογων. Πραγματικα, η ποιοτητα των κειμενων αγγιζει επιπεδα λογοτεχνιας και αυτο βοηθα πολυ στην δημιουργια του ομολογουμενως επικου κοσμου της Ivalice (τωρα καταλαβαινω και τον σαλο που υπηρξε οταν ανακοινωθηκε οτι το ff12 θα τοποθετειται στο ιδιο συμπαν).

                            Στην παρουσα φαση συνεχιζω την αναπτυξη της ομαδας προκειμενου να ανοιξουν ορισμενα νεα jobs και παραλληλα στελνω τα δευτερευοντα groups για τα errands. Μεχρι στιγμης τα παντα ειναι τελεια και πλεον εχω φτασει σε ενα καλο επιπεδο εξοικειωσης τοσο με τον πολυπλοκο κοσμο του παιχνιδιου οσο και με το εξαιρετικο συστημα μαχης που το δομει. Μολις το ολοκληρωσω θα γραψω πολλα περισσοτερα, δυσκολα παντως μπορουν να περιγραφουν τα οσα εισπραττει κανεις παιζοντας το tactics.

                            Comment


                            • Σωστή η παρατήρησή σου για τη λογοτεχνική αξία του κειμένου. Το συζητούσαμε και με τον αδελφό μου παλιότερα. Το script είναι απερίγραπτο, αξίζει κάποιος να δει τον τίτλο μόνο και μόνο για αυτό. Μέχρι και οι απλές, "καθημερινές," φράσεις έχουν διαφορετικό άκουσμα (πχ "Unhand me" ή "Are you unhurt"). Kάθε μέρα που περνάει αγαπάω όλο και περισσότερο το σενάριο του (και κατ' επέκταση το παιχνίδι) επειδή συνειδητοποιώ όλο και καλύτερα από που ξεκίνησαν τα πράγματα, που κατέληξαν, πώς στιγμές που συνέβαιναν στην αρχή του παιχνιδιού οδήγησαν σε ιδιαίτερα τραγικές καταστάσεις... Πρόσφατα είδα το video που ο Delitta λέει "Will endeavour grant me an army?" και το συνέδεσα με το που κατέληξαν τα πράγματα... απερίγραπτο λέμε (και εδώ σταματάω).

                              BTW αν θέλεις να τα κάνεις όλα στο πρώτο σου playthrough, συμβουλέψου κάποιο FAQ. Υπάρχουν κάποια missables, ενώ κάποια άλλα πράγματα είναι αδύνατο να τα βρεις μόνος σου. Εγώ αποφάσισα στις 40 ώρες να το τερματίσω και αν θελήσω ποτέ να το ξαναπαίξω, τότε να τα κάνω όλα. Βλέποντας βέβαια την κατάληξη του σεναρίου δε μετανιώνω καθόλου για την επιλογή μου να κάνω rush τις τελευταίες ώρες. Πόσο πιο εύκολα μπορεί να μπει ένα jRPG στο ΤΟΡ 5 κάποιου;

                              Comment


                              • To Tactics ekane to Job system to agaphmeno mou systhma ekselhkshs xarakthrwn kai gia poly kairo htan to agaphmeno mou Final Fantasy prin vgei to 12.
                                Twra me thn kainouria metafrash, ta videakia, kai ta extra items mono kalytero egine.
                                Kai na skefteite oti se polous Amerikanous kai Anglous den aresei o saiksphrikos dialogos kai ton parousiazoun ws ena apo ta arnhtika tou titlou.
                                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                                Kindred, this blade and I.
                                "

                                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                                Greek Gaming Videos
                                Greek Final Fantasy Forum

                                Comment

                                Working...
                                X