Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Kυκλοφορησε το demo της Level 5 για το DS (απτο TGS 2009) και τις προηγουμενες ωρες ασχοληθηκα μαζι του.

    Το περιεχομενο του ειναι τα : νεο Layton, Ιnazuma 11 2 και Ni no Kuni (Studio Ghibli).

    Aποτι εμαθα, οσοι ολοκληρωσουν και τα 3 παραπανω παιχνιδια, ξεκλειδωνεται αυτοματα ενα ακομη παιχνιδι σαν extra. Δε ξερω ποιο ειναι και δεν επιδιωξα να μαθω καθως προσπερασα το Layton που μαφηνει αδιαφορο.

    Θα πω τις εντυπωσεις για τα 2 RPGs.

    Inazuma Eleven 2

    Το Demo δε μας δειχνει παρα πολλα. Ειναι περισσοτερο μια εισαγωγη στο game και τους μηχανισμου του. Προκειται για direct sequel και συνεχιζει εκει που σταματα το πρωτο παιχνιδι, με την ομαδα του Mamorou να ειναι ηδη πρωταθλητρια Ιαπωνιας σε σχολικο επιπεδο.

    O Mamorou (ο κεντρικος) καταρχας εχει κερδισει τη συμπαθεια μου γιατι ειναι ο goalkeeper της ομαδας κι αρχηγος της ομαδας του.

    Το παιχνιδι ξεκινα μαυτον που φευγει απτο σπιτι του για να συνατησει την υπολοιπη ομαδα, στην πορεια αυτος και οι φιλοι του βλεπουν να καταστρεφεται το γηπεδο και σχολειο τους απο μια ομαδα εξωγηινων ατομων που αποτελουν πιθανοτατα και την τελικη προκληση τους.

    Εξαρχης γινεται αντιληπτο πως εχει αυξηθει ΠΑΡΑ πολυ ο αριθμος των χαρακτηρων. Οι θεσεις τους φαινονται απο εναν αρκετα λεπτομερη χαρτη που εμφανιζεται στο πανω μερος της οθονης. Αρκετα χρησιμο καθως οι περιοχες εχουν μεγαλη εκταση.

    Δεν εχω ασχοληθει πολυ με το πρωτο παιχνιδι ωστοσο δε φαινεται να εχουν αλλαξει και πολλα πραγματα.

    Σιγουρα τα γραφικα βρισκονται στο ιδιο επιπεδο κι ο τροπος παιχνιδιου εξακολουθει να παραμενει ο ιδιος. Οπτικα παραμενει απλα συμπαθητικο. Το καλυτερο στοιχειο του ειναι τα anime video του.

    Το Inazuma 11 2 δεν ειναι κλασσικη περιπτωση rpg.

    Η περιηγηση γινεται σε 3ο προσωπο φυσικα, σε αρκετα μακρινο πλανο (οι χαρακτηρες φαινονται μικροσκοπικοι), υπαρχουν τα δεδομενα μενου και επιλογες.

    Βασιζεται στο σεναριο του και οι μαχες προκυπτους απο events, επομενως ξεχαστε τoυς turn based μηχανισμους κ επιλογες οπως attack, defence κτλ

    Στις αναμετρησεις τα πραγματα εχουν μεινει σχεδον ιδια με το πρωτο παιχνιδι. Ο χειρισμος απαιτει δεξιοτητα και ταχυτητα. Στο Demo ειχα την ευκαιρια να δω 3 κινησεις. Οταν εχετε τη μπαλα μπορειτε να σουταρετε, δωσετε πασα ή κανετε ντριπλα. Σε αντιθετη περιπτωση τη χανετε απτον αντιπαλο. Εαν κυνηγατε τον αντιπαλο, μπορειτε να του κανετε τακλιν, τζατζαρισμα(!!!) ωστε να χασει τη μπαλα απτην κατοχη του. Το πως θα δωσετε πασα και τι κατευθυνση θα παρει ο χαρακτηρας σας, εξαρταται απτην εντολη που θα του δωσετε με το στυλους στην οθονη του DS.

    Φυσικα, οι παικτες κουραζονται, χρησιμοποιουν super κινησεις ΑΡΑ αποκτουν ρολο και τα items ;)

    Φαινεται πολυ ενδιαφερον και σιγουρα ασυνηθιστο. Δεν ειναι ομως καινοτομο.


    Ni no Kuni

    Οι περισσοτεροι το γνωριζουν κι αναμενουν λογω της εμπλοκης του δημοφιλεστατου studio Ghibli στην παραγωγη του. Το παιχνιδι με αφησε με αναμεικτα συναισθηματα στο Demo. Απτην μια εβλεπα υπεροχες, παραμυθενιες anime σκηνες που με ταξιδευαν και απτην αλλη με προβληματισαν οι μηχανισμοι του.

    Να τα παρω ομως ενα-ενα.

    Καταρχας, η παρουσιαση του οπως ειπα ειναι εξαιρετικη. Ακομη και τα γραφικα εντυπωσιαζουν αφου η Level 5 χρησιμοποιει πανεξυπνες τεχνικες. Prerenderes τοπια, ζωγραφισμενα στο χερι με 3d χαρακτηρες που ειναι στο υφος του Zelda-PH.

    Η ολη ατμοσφαιρα σε ταξιδευει. Δειχνει και ειναι οπως ακριβως τις screens βλεπαμε στα previews του famitsu. Παρολαυτα, η δικη μου αποψη ειναι πως αδικειται ετσι οπως εμφανιζεται στη χαμηλης αναλυσης οθoνη του DS.

    Επισης, απτην πρωτη κι ολας σtιγμη γινεται εμφανες οτι αξιοποιει την οθονη του DS και γενικοτερα τον stylous χειρισμο παροτι παιζεται και χωρις αυτον.

    Οσον αφορα τους μηανισμους του.. δυστυχως, ακολουθει τον κλασσικο δρομο των RPGs με Turn based μαχες. Ο ηρωας φαινεται στο κατω μερος της οθονης ενω οι αντιπαλοι επανω. Ακολουθει δηλαδη τη φιλοσοφια των Dragon Quests, δε υπαρχει κατι να σημειωσω εδω αφου λιγο πολυ ολοι κατανοουν αυτο που παρουσιαζει ο τιτλος.

    Μου φαινεται πως η Level-5 θελει να το κανει αγαπητο κυριως στο Ιαπωνικο κοινο.

    Ισως θα ηταν καλυτερη ιδεα, να υιοθετουσε ενα περισσοτερο adventure style. Φοβαμαι μηπως με τις μαχες και το κλασσικο του υφος, καταντησει επαναλαμβανομενο και κουραστικο.

    Εαν διαθετει εξυπνους γριφους που μπορουν να δεσουν με το σεναριο τοτε μαλλον θα εχουμε ενα πολυ καλο RPG.

    Σε αντιθετη περιπτωση, θα ειναι ενα παιχνιδι με ομορφη παρουσιαση κ σεναριο..απλα.
    " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

    Authenticity sir, authenticity. "

    Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



    Comment


    • Uncharted στο Hard mode. Ντάξει πολύ καλό αλλά σε σημεία οι εχθροί είναι πραγματικά σαν AI και σαν αντοχές απίστευτα εκνευριστικοί... Ρε παληκάρι πώς στο καλό με σημαδεύεις από την πολεμίστρα 1000 μέτρα μακριά λες και είμαι δίπλα σου με machine gun και shotgun??? Κατά τα άλλα μια χαρά αλλά εκείνα τα sections με το jet ski ακόμη στο λαιμό μου κάθονται.

      Παράλληλα co-op με bro στο Gears of War 2 στο hardcore. Ανωτερότητα σε όλα τα επίπεδα από το πρώτο. Το splatter πάει κι έρχεται και κάνουν το Braindead του P. Jackson να αισθάνεται περήφανο( hail!!) Σε single player δε νομίζω να το έπαιζα μιας και τα μπινελίκια προσθέτουν άλλη χροιά. Υπάρχουν και κάποιες περιττές στιγμές που εκνευρίζουν όπως η σκηνή της μεταφοράς της βόμβας με τα wretches να επιτίθενται από παντού. Είμαι στο 3ο act και λογικά έτσι θα πάει μέχρι το τέλος.
      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

      Comment


      • Ωραίος ωραίος . Ετοιμάστηκες και εσύ 100% για το Uncharted 2 βλέπω. Ελπίζω να ξεκλείδωσες μπόλικο πράγμα από τα unlockables, είναι όλα πολύ ωραία.

        Εγώ το GoW 2 το έπαιξα single στο hardcore και δεν αντιμετώπισα πολλές δυσκολίες. Δύο-τρία σημεία θυμάμαι να μου έβγαλαν την πίστη, σε γενικές γραμμές όμως μόνο καλά έχω να πω για αυτόν τον τίτλο. Αυτό που μου άρεσε και θα το λέω και θα το ξαναλέω είναι ότι δεν παίρνει τόσο στα σοβαρά τον εαυτό του. Αυτό το δήθεν σοβαρό στυλάκι του πρώτου μου την έσπαγε όσο δεν πήγαινε. Το 2 το άλλαξε τελείως και αυτό μόνο σε καλό του βγήκε.

        Comment


        • Castlevania Portrait of Ruin.Περισσότερα εν καιρώ.
          Carpe diem

          Comment


          • Originally posted by Tannosuke View Post
            Δεν θα έλεγα το χειρότερο παιχνίδι... Είμαι κοντά στο τέλος όπου με ξεσκίζουν όλα τα αφεντικά που αντιμετώπισα πιο πριν !

            Σε γραφικά θα έλεγα ότι δανείστηκε από το Infinite Undiscovery, με μικρή διαφορά ότι του δώσανε περισσότερη προσοχή σε αυτό για να το κάνουν όπως και αν μπορεί κανείς το καλύτερο.
            Σε σενάριο τα σπάει και είναι και πολύ καλό. Έχω μάλιστα πεθάνει στα γέλια με τις καφρίλες της Welch !
            Το σύστημα μάχης είναι το fail, καθώς είναι πολύ καλό και ξεχωριστό, αλλά το πρόβλημα είναι ότι οι χαρακτήρες που ΧΕΙΡΙΖΕΣΑΙ, στοχεύουν αυτόματα τον στόχο και δεν μπορείς να χτυπήσεις τον σωστό στόχο εξαιτίας του auto-lock. Το έχω πάθει να ξεσκίζομαι πολλή ώρα με το προτελευταίο boss, την Kokabiel... Γενικά το παιχνίδι είναι Open-World J-RPG.

            Ειλικρινά η Square-Enix έκανε την μεγάλη μαλακία να μην δώσει και anime στοιχεία στα πορτραίτα τους ή και στις μάχες τους, που ήταν ακόμη πιο όμορφα... Πιο πολύ ξεχώρισε σαν 3D ο Bacchus. Οι άλλοι πιο καλοί θα ήταν anime-like...
            Αρχικά,τα bosses που συναντάς σε εκείνη την εναλλακτική διάσταση στο τέλος μπορείς να τα αποφύγεις.Αν δεν την παλεύεις δες έναν χάρτη που υοπάρχει στο gamefaqs.Αν σου φαίνονται αυτά πάντως δύσκολα,τότε στον τελικό θα φτύσεις αίμα...Πρόκειται για εξαιρετικά δύσκολη και μεγάλης διάρκειας μάχη.

            Τέλος,μια ερώτηση...Τι ακριβώς σου άρεσε στο σενάριο του παιχνιδιού;Είναι ένα χάλι και μισό...Το script είναι ελεεινό,οι χαρακτήρες οι πιο εκνευριστικοί που έχω συναντήσει και το βασικό σενάριο εχει τόσες πολλές τρύπες που είναι αδύνατο να καταλάβει κανείς τι ακριβώς γίνεται...Είναι χαλαρά το χειρότερο παιιχνίδι της σειράς και έχει το πιο κακογραμμένο σενάριο που έχω δει...

            Νοου οφενς,αλλά αυτό το παιχνίδι έχει πολύ περισσότερα flaws από την αλλαγή των πορτραίτων των χαρακτήρων...Εδώ που τα λέμε καλά έκαναν και τα άλλαξαν,γιατί το artwork της ιαπωνικής έκδοσης ήταν απλά άθλιο.


            Tidy!

            Do not blame me.Blame yourself or God.
            In Matsuno we trust.

            Comment


            • Originally posted by Altair View Post
              Castlevania Portrait of Ruin.Περισσότερα εν καιρώ.
              Για πες εντυπώσεις όταν το προχωρήσεις. Έχω την εντύπωση ότι είμαι ο μόνος που σπάστηκε με αυτό το παιχνίδι . Βέβαια το έλιωσα αλλά του βρήκα πολλά προβλήματα. Υπάρχουν φυσικά ωραία extras, φαντάζομαι ιδανικά για έναν σκληροπυρηνικό castlevania fan.

              Comment


              • Εγω ελεγα πως ειναι το χειροτερο metroidvania που εχω παιξει. Δεν ειναι χαλια παιχνιδι, απλα σε σχεση με τα αλλα το θεωρω τον πιο αδυναμο κρικο. Το μπουλο.

                Comment


                • Καλό παιχνιδάκι μωρέ, το ευχαριστήθηκα και το ψιλοέλιωσα. Το θεωρώ καλύτερο απο το Dawn of Sorrow και χειρότερο απο το απίστευτο Order of Ecclesia.

                  Comment


                  • Originally posted by Deus View Post
                    Αρχικά,τα bosses που συναντάς σε εκείνη την εναλλακτική διάσταση στο τέλος μπορείς να τα αποφύγεις.Αν δεν την παλεύεις δες έναν χάρτη που υοπάρχει στο gamefaqs.Αν σου φαίνονται αυτά πάντως δύσκολα,τότε στον τελικό θα φτύσεις αίμα...Πρόκειται για εξαιρετικά δύσκολη και μεγάλης διάρκειας μάχη.

                    Τέλος,μια ερώτηση...Τι ακριβώς σου άρεσε στο σενάριο του παιχνιδιού;Είναι ένα χάλι και μισό...Το script είναι ελεεινό,οι χαρακτήρες οι πιο εκνευριστικοί που έχω συναντήσει και το βασικό σενάριο εχει τόσες πολλές τρύπες που είναι αδύνατο να καταλάβει κανείς τι ακριβώς γίνεται...Είναι χαλαρά το χειρότερο παιιχνίδι της σειράς και έχει το πιο κακογραμμένο σενάριο που έχω δει...

                    Νοου οφενς,αλλά αυτό το παιχνίδι έχει πολύ περισσότερα flaws από την αλλαγή των πορτραίτων των χαρακτήρων...Εδώ που τα λέμε καλά έκαναν και τα άλλαξαν,γιατί το artwork της ιαπωνικής έκδοσης ήταν απλά άθλιο.
                    Διακριτικά έχεις δίκιο σε κάποια σημεία, αλλά μέσα στο σενάριο έχει και κωμικά στοιχεία, κάτι που δεν συναντάς συχνά σε άλλο RPG... Είναι μεν και το χειρότερο σε χαρακτήρες γιατί είναι άλλοι χαρακτήρες και άλλο σενάριο από ότι ειπώθηκε στην σειρά Star Ocean... Είναι επίσης κι ένα χάλι λίγο στο battle mode...

                    Τι καλά έκαναν ? Εσύ πιστεύω δεν έχεις δει ούτε τα anime για να δεις ότι τα σχέδια τους είναι πιο καλύτερα από αυτά των Δυτικών( Με λίγα λόγια εννοώ ότι τα Ιαπωνικά cartoon a.k.a. "anime" είναι πιο καλύτερα από τα Δυτικά cartoon )... Τέλος πάντων... Ο καθένας τα γούστα του.

                    Επίσης μια χαρά την παλεύω γιατί έχω αναβαθμίσει τους χαρακτήρες αρκετά και σκοπεύω να το ξαναπεράσω για να τους δυναμώσω πριν το last boss...
                    sigpic

                    Comment


                    • Τι καλά έκαναν ? Εσύ πιστεύω δεν έχεις δει ούτε τα anime για να δεις ότι τα σχέδια τους είναι πιο καλύτερα από αυτά των Δυτικών( Με λίγα λόγια εννοώ ότι τα Ιαπωνικά cartoon a.k.a. "anime" είναι πιο καλύτερα από τα Δυτικά cartoon )... Τέλος πάντων... Ο καθένας τα γούστα του.


                      Τι σημαίνει "καλύτερα";

                      Comment


                      • Τι καλά έκαναν ? Εσύ πιστεύω δεν έχεις δει ούτε τα anime για να δεις ότι τα σχέδια τους είναι πιο καλύτερα από αυτά των Δυτικών( Με λίγα λόγια εννοώ ότι τα Ιαπωνικά cartoon a.k.a. "anime" είναι πιο καλύτερα από τα Δυτικά cartoon )... Τέλος πάντων... Ο καθένας τα γούστα του.
                        An milame gia catroon kai anime milame gia sxedio kai animation.
                        Otan les pws ta anime exoun kalytero sxedio apo ta cartoon den isxyei, kserw para polla cartoons pou exoun POLY kalytero sxedio apo anime titlous.
                        Fysika kai einai kai analogo to ti aresei ston kathena, egw proswpika pistevw pws kai oi 2 kathgories exoun kai omorfo alla kai asxhmo sxedio opote kamia den kairdizei h xanei.

                        Ston tomea animation ws epi twn pleistwn ta anime exoun panta kalytero animation, alla mono san paradeigma an pareis to "justice league unlimited" tha deis pws kai ta cartoons exoun na epideiksoun trello animation.
                        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                        Kindred, this blade and I.
                        "

                        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                        Greek Gaming Videos
                        Greek Final Fantasy Forum

                        Comment


                        • Ston tomea animation ws epi twn pleistwn ta anime exoun panta kalytero animation
                          Αυτό άντε να ισχύει τα τελευταία 4-5 χρόνια και αν. Τα δυτικά καρτούν είχαν σχεδόν πάντα το πάνω χέρι στο animation.

                          Τι καλά έκαναν ? Εσύ πιστεύω δεν έχεις δει ούτε τα anime για να δεις ότι τα σχέδια τους είναι πιο καλύτερα από αυτά των Δυτικών( Με λίγα λόγια εννοώ ότι τα Ιαπωνικά cartoon a.k.a. "anime" είναι πιο καλύτερα από τα Δυτικά cartoon )... Τέλος πάντων... Ο καθένας τα γούστα του.
                          Χωρίς παρεξήγηση αλλά δεν κατάλαβα τίποτα από αυτήν την παράγραφο. Πώς πηδάς από το παιχνίδι στα άνιμε με ξεπερνάει...

                          ΥΓ. Και γω το Portrait of Ruin το θεωρώ το χειρότερο όλων. Σίγουρα όχι κακό αλλά σε σχέση με τα άλλα υστερούσε. Το μόνο που μου άρεσε ήταν η πίστα με τα δωμάτια που είναι σε διάφορους προσανατολισμούς. Το Dawn είναι πιστεύω το πιο ολοκληρωμένο και το Άρια είναι το αγαπημένο μου.
                          Originally posted by Squall Leonhart
                          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                          Originally posted by 丹野
                          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                          Originally posted by Ryu_gr
                          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                          Comment


                          • Τελειωνοντας τα mgs 1-2 μπαινω πλεον στο snake eater. Γενικα ευχαριστιεμαι πολυ την ολη πορεια και καταληγω πως τελικα επρεπε να κανω αυτο το marathon playthrough. Το πτωτο παιχνιδι το θυμομουν καρε καρε... τις σκηνες, τους διαλογους αλλα και τη μουσικη κατι το οποιο δεν περιμενα γιατι ειχα να το πιασω πολλα χρονια. Το δευτερο το θυμομουν ελαχιστα και ως προς τα in game pieces αλλα και ως προς το σεναριο (που ειχα κρατησει μια γενικη εικονα) με συνεπεια να αναδυθουν διαφορες πληροφοριες που ειχα ξεχασει. Εντυπωση μου εκανε παντως το γεγονος πως το προβλημα με την ηλικια του snake αναφεροταν απο το πρωτο κιολας παιχνιδι κατι το οποιο δεν ειχα συγκρατησει...

                            Snake eater λοιπον και λογικα θα ξαναγραψω οταν τελειωσω και το 4.

                            Comment


                            • Εγώ τώρα έχω λιώσει στο DS με 3 παιχνίδια...Το βράδυ πριν κοιμιθώ κάθομαι και παίζω

                              Professor Layton 2 : Είμαι κοντά στον τερματισμό πιστεύω και εγώ... Το αγαπάω αυτό το παιχνίδι για την μουσική, το σενάριο και για τους χαρακτήρες... Με βλέπω να ντύνομαι Λέιτον κάποια μέρα

                              Kingdom Hearts 358 / 2 Days : Γραφικά εκπληκτικά για το DS...σενάριο πολύ ωραίο και δεν θα το πρότεινα για κάποιον που δεν έχει παίξει τα προηγούμενα γιατί πολλές φορές δεν θα καταλαβαίνει τι του γίνεται... Αλλά θα το ήθελα λίγο πιο ελεύθερο και όχι με Αποστολές...

                              Inazuma Eleven 2 Blizzard : Της level - 5 είναι και είναι ένα από τα αγαπημένα μου soccer RPGs έχουν κάνει αρκετές αναβαθμίσεις σε σχέση με το πρώτο... Το σενάριο συνεχίζει να είναι εκπληκτικό αν και δεν είναι σε επίπεδα άλλον είναι αρκετά καλό για να σε κρατήσει σε ενδιαφέρον.
                              sigpic

                              Comment


                              • Αυτό άντε να ισχύει τα τελευταία 4-5 χρόνια και αν. Τα δυτικά καρτούν είχαν σχεδόν πάντα το πάνω χέρι στο animation.
                                Antithetws ean ekseraiseis thn texnikh rotoscoping twn Rwswn pou xrhsimopoihsan kai oi Amerikanoi kapoies fores (vlepe Xionath Disney) h opoia dinei ekseraitiko animation synhthws ta anime eixan poly kalytera pragmata na epideiksoun se afton ton tomea.

                                Fysika den milame gia tainies cartoon kai anime opou to animation sxedon panta einai poly ypshlou epipedou.
                                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                                Kindred, this blade and I.
                                "

                                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                                Greek Gaming Videos
                                Greek Final Fantasy Forum

                                Comment

                                Working...
                                X