Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by N-TG View Post
    Εγώ τώρα έχω λιώσει στο DS με 3 παιχνίδια...Το βράδυ πριν κοιμιθώ κάθομαι και παίζω

    Professor Layton 2 : Είμαι κοντά στον τερματισμό πιστεύω και εγώ... Το αγαπάω αυτό το παιχνίδι για την μουσική, το σενάριο και για τους χαρακτήρες... Με βλέπω να ντύνομαι Λέιτον κάποια μέρα

    Kingdom Hearts 358 / 2 Days : Γραφικά εκπληκτικά για το DS...σενάριο πολύ ωραίο και δεν θα το πρότεινα για κάποιον που δεν έχει παίξει τα προηγούμενα γιατί πολλές φορές δεν θα καταλαβαίνει τι του γίνεται... Αλλά θα το ήθελα λίγο πιο ελεύθερο και όχι με Αποστολές...

    Inazuma Eleven 2 Blizzard : Της level - 5 είναι και είναι ένα από τα αγαπημένα μου soccer RPGs έχουν κάνει αρκετές αναβαθμίσεις σε σχέση με το πρώτο... Το σενάριο συνεχίζει να είναι εκπληκτικό αν και δεν είναι σε επίπεδα άλλον είναι αρκετά καλό για να σε κρατήσει σε ενδιαφέρον.

    se ti glwssa paizeis to inazuma kai apo pou to vrhkes?
    Deus Misereatur...
    Gloria filiorum patres i.e.m.e
    Viva los Vatos Locos

    ---------------------
    UNITED WE STAND DIVIDED WE FALL...

    Comment


    • Originally posted by miyamoto View Post
      se ti glwssa paizeis to inazuma kai apo pou to vrhkes?
      Στα Ιαπωνικά και το κατέβασα πριν 2 μέρες... Την 1 του μηνός βγήκε.
      sigpic

      Comment


      • Originally posted by Tannosuke
        Διακριτικά έχεις δίκιο σε κάποια σημεία, αλλά μέσα στο σενάριο έχει και κωμικά στοιχεία, κάτι που δεν συναντάς συχνά σε άλλο RPG... Είναι μεν και το χειρότερο σε χαρακτήρες γιατί είναι άλλοι χαρακτήρες και άλλο σενάριο από ότι ειπώθηκε στην σειρά Star Ocean... Είναι επίσης κι ένα χάλι λίγο στο battle mode...

        Τι καλά έκαναν ? Εσύ πιστεύω δεν έχεις δει ούτε τα anime για να δεις ότι τα σχέδια τους είναι πιο καλύτερα από αυτά των Δυτικών( Με λίγα λόγια εννοώ ότι τα Ιαπωνικά cartoon a.k.a. "anime" είναι πιο καλύτερα από τα Δυτικά cartoon )... Τέλος πάντων... Ο καθένας τα γούστα του.

        Επίσης μια χαρά την παλεύω γιατί έχω αναβαθμίσει τους χαρακτήρες αρκετά και σκοπεύω να το ξαναπεράσω για να τους δυναμώσω πριν το last boss...
        Πρώτον,μάλλον δεν έχεις παίξει πολλά rpg για να θεωρείς ότι το star ocean έχει στοιχεία που δεν έχουμε ξαναδει...Από την αρχή μέχρι το τέλος τα πάντα είναι κλισέ.Επίσης,δεν θα έλεγα ότι έχει αστεία σκηνικά αλλά ΓΕΛΕΙΑ.

        Δεύτερον,έχω δει πολλά anime και το αν είναι ανώτερα από τα καρτουν (αμερικανικα η μη)έχει να κάνει με τα προσωπικά γούστα του καθενός.Τα anime σχέδια πάντως του star ocean 4 είναι μετριότατα και για αυτό υποστήρ. ιξα πριν ότι ορθώς άλλαξαν τα πορτραίτα των ηρώων.

        Πάντως,έχει προσφέρει πάρα πολλά η αμερικανική σχολή ξερεις στον χώρο των καρτουν και του animation,κάτι το οποίο μάλλον δεν μπορείς να συλλάβεις λόγω της προκατάληψης που από ότι φαίνεται έχεις με οτιδήποτε δεν είναι Ιαπωνικό.


        Tidy!

        Do not blame me.Blame yourself or God.
        In Matsuno we trust.

        Comment


        • Ειπα να ξαναρχισω το Trials and Tribulations.
          Τελειωσα το 1ο case και σκεφτομαι με ποιο θα συνεχισω. Ελεγα μηπως παιξω τα 4, 5 που πανε πακετο με το 1.. Για τα 2 και 3 δεν εχω και την τρελη ορεξη, αλλα θα το σκεφτω και θα δω τι θα παρει σειρα.
          Ramp heeelp~.

          Comment


          • Οπως το πες, παιξε 4η (που ειναι σκετη δικη και τη τελειωνεις ευχαριστα) και μετα 5η υποθεση.
            Do a barrel roll!

            Comment


            • Ασχολούμαι με Assasin's Creed, Resident Evil 5 και Mass Effect για 360.

              Το Mass Effect είναι ένα παιχνίδι με πολύ μεγάλο κόσμο και πολυδιάστατους χαρακτήρες, μα το interface φροντίζει να μπερδεύει το παίχτη. Ο χάρτης θα έπρεπε να είναι πιο εύκολα προσβάσιμος, οι περιοχές λιγότερο συγκεχυμένες και να υπήρχε λιγότερο άσκοπο περπάτημα. Αν ήταν το gameplay τόσο καλό όσο και η ροή της ιστορίας...Ψηφίζω Jade Empire.

              Το Resident Evil 5 πάλι πάει κάποια βήματα πίσω τη σειρά μετά το RE4. Τι σύστημα αγοραπωλησίας είναι αυτό; Γιατί υπάρχει πάντοτε μαζί σου κάποιος; Πρέπει να υπάρχει μία κάποια μοναξιά σε τέτοια παιχνίδια. Δε ξέρω για παρακάτω μα μέχρι τώρα ντάλα μεσημέρι βλέπω, που είναι το στοιχείο του τρόμου αν δεν υπάρχει μία σκοτεινιά ή έστω μία μουντάδα σαν την αρχή του RE4; Κατα τα άλλα, η καλή δράση με κρατάει.

              Το Assassin's Creed είναι ένα απο τα πιο ανόητα παιχνίδια που έχω παίξει ποτέ μου. Όπως ένας ανόητος άνθρωπος που δε πολυμιλάει και έτσι δεν καταλαβαίνουμε οτι είναι ανόητος ή δεν έχουμε λόγο να τον κατηγορήσουμε, και ένας ανόητος άνθρωπος που δε βάζει γλώσσα μέσα του, και γι'αυτό το λόγο θα φάει πολύ κράξιμο. Αυτό είναι ένα ανόητο παιχνίδι που δεν έβαλε γλώσσα μέσα του (ακόμα και εγώ που δεν ασχολιόμουν τότε που βγήκε είχα ζαλιστεί) και τα ελαττώματα του δυστυχώς δεν γίνονταν εμφανή στα trailers. Πολύ όμορφα γραφικά, υπέροχα θα έλεγα. Και οι πόλεις εντυπωσιακές. Τα ακροβατικά του Altair δίνουν μία ωραία αίσθηση στο παίχτη. Απο εκεί και πέρα το χάος.
              Ξύλινο gameplay. Το παιχνίδι σου δείχνει τρεις τρόπους έκβασης των αποστολών. Να κρυφακούς, να κλέβεις απο τις τσέπες και να ανακρίνεις. Και αυτό κάνεις. Συνέχεια. Άντε, υπάρχει και κάνα scripted κυνηγητό στους δρόμους, το οποίο είναι διασκεδαστικό αν ο Altair δεν στουκάρει σε τοίχους ή δε προσπαθεί να ανεβεί εκεί που δεν τον σπέρνουν λόγω του πολύ φιλόδοξου και ανώριμου χειρισμού. Οι φύλακες της πόλης...πρέπει όλοι να ήταν πρώην assasins γιατί σκαρφαλώνουν ΟΠΟΥ και ο παίχτης με χαρακτηριστική άνεση (και χωρίς κάποιο υπερ-αυτοματοποιημένο σύστημα χειρισμού να τους εμποδίζει). Θα έπρεπε να είναι πιο stealth-based. Αντί αυτού, έχουμε ένα χαζό σύστημα μάχης με το οποίο θα πρέπει να αντιμετωπίσουμε συχνά τέσσερεις, πέντε, έξι ανθρώπους τη φορά χωρίς κανέναν αμερικάνικο σεβασμό, αφού επιτίθενται πολλοί μαζί ταυτόχρονα! Ή το άλλο, οι κρυψώνες. Στην αρχή του παιχνιδιού σου λένε πως θα μπορείς να κρυφτείς σε παγκάκια (!), σε ξύλινα σπιτάκια με κουρτίνα γύρω γύρω που βρίσκονται στις οροφές των κτηρίων (με επιχορήγηση του υπουργείου προστασίων ασσασσίνων) ή ανάμεσα σε επίσης λευκένδυτους μοναχούς ή whatever, οι οποίοι παρακαλώ συχνά μένουν στάσιμοι και μόλις μπείτε ανάμεσά τους αρχίζουν και προχωρούν!
              Θα μπορούσε να γίνει τόσο, μα τόσο καλύτερο...

              Comment


              • Το Resident Evil 5 πάλι πάει κάποια βήματα πίσω τη σειρά μετά το RE4. Τι σύστημα αγοραπωλησίας είναι αυτό; Γιατί υπάρχει πάντοτε μαζί σου κάποιος; Πρέπει να υπάρχει μία κάποια μοναξιά σε τέτοια παιχνίδια. Δε ξέρω για παρακάτω μα μέχρι τώρα ντάλα μεσημέρι βλέπω, που είναι το στοιχείο του τρόμου αν δεν υπάρχει μία σκοτεινιά ή έστω μία μουντάδα σαν την αρχή του RE4; Κατα τα άλλα, η καλή δράση με κρατάει.
                Είναι φανερό ότι το παιχνίδι είναι φτιαγμένο για multi και όχι για single player. Κατά τα άλλα η Sheva είναι τέλεια. Που να δεις και την τιγρέ στολή της. Sold. Το παιχνίδι δεν ξέρω πότε και αν θα το παίξω. Δε με ελκύει τίποτε απολύτως σε αυτό. Μόνο τα γραφικά που και αυτά spm, έρχεται Uncharted 2 λέμε.

                Comment


                • Το Mass Effect είναι ένα παιχνίδι με πολύ μεγάλο κόσμο και πολυδιάστατους χαρακτήρες, μα το interface φροντίζει να μπερδεύει το παίχτη. Ο χάρτης θα έπρεπε να είναι πιο εύκολα προσβάσιμος, οι περιοχές λιγότερο συγκεχυμένες και να υπήρχε λιγότερο άσκοπο περπάτημα. Αν ήταν το gameplay τόσο καλό όσο και η ροή της ιστορίας...Ψηφίζω Jade Empire.
                  Είμαι στον αντίποδα. Μου άρεσε πολύ το Mass Effect απογοητεύτηκα από την απλότητα του Jade Empire.( ή πιο σωστά μου άρεσε το σύμπαν του Mass Effect περισσότερο) Για να είμαι ειλικρινής το interface αρχικά μπορεί να αποτελέσει ανασταλτικό παράγοντα ωστόσο στην πορεία μου φαινόταν παιχνιδάκι. Για τις sidequests και το περπάτημα οφείλω να συμφωνήσω αν και βασικό παράγοντας είναι το αν σου αρέσει το όλο sci fi/ star trek style του game. Προσωπικά το όλο adventuring δε με κούρασε αν εξαιρέσουμε τις αποστολές στους άγονους πλανήτες με το Mako, όπου πραγματικά πρέπει να πέσει πολλή δουλειά για να το διορθώσουν στο sequel. Το περπάτημα πάντως στην Citadel επιβάλλεται να χρησιμοποιείς τα transportation σημεία. Στο gameplay χωρούν όντως βελτιώσεις- και μην ακούσω παίξτο και με άλλη class γιατί δεν έχουμε όλοι τον απαιτούμενο χρόνο να κάνουμε και 2ο και 3ο playthrough- με βρίσκεις σύμφωνο... Ειδικά αυτή η grenade στο select, λες και ξέμειναν από κουμπιά στο controller. Και κάποια σημεία όπου περισσότερο θύμιζε φτωχό συγγενή του GoW παρά Rpg Τουλάχιστον σε ένα άρθρο, του Eurogamer νομίζω, διάβασα πως το sequel είναι βελτιωμένο. Τέλος πάντων απόλαυσε το και να ξέρεις πως υπάρχουμε και άλλοι που κλαίμε τα € μας για το AC και το νέο PoP( αν το παίξεις θα με θυμηθείς...) Ακόμη και Beyond Good & Evil 2 να βγάλει η Ubisoft θα χτυπάμε το κεφάλι στον τοίχο μου φαίνεται.

                  Το Resi 5 παίζει στο play.com για 23€. Αν ξεμπερδέψω με το GoW 2, θα αποτελέσει επόμενη co-op εμπειρία με τον bro. Single player να κάνω την νταντά δεν παίζω δεύτερη φορά μετά το Ico.

                  ΕDIT:
                  Υπάρχουν βέβαια ώρες στο GoW που λέμε να κόψουμε και την καλημέρα με τον αδερφό αλλά εκεί ειναι η μαγεία των αδελφικών σχέσεων( καντήλια, εκτοξευόμενα controllers etc )
                  «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                  Comment


                  • Originally posted by Raphael View Post
                    Το Mass Effect είναι ένα παιχνίδι με πολύ μεγάλο κόσμο και πολυδιάστατους χαρακτήρες, μα το interface φροντίζει να μπερδεύει το παίχτη. Ο χάρτης θα έπρεπε να είναι πιο εύκολα προσβάσιμος, οι περιοχές λιγότερο συγκεχυμένες και να υπήρχε λιγότερο άσκοπο περπάτημα. Αν ήταν το gameplay τόσο καλό όσο και η ροή της ιστορίας...Ψηφίζω Jade Empire.
                    Δε νομίζω ότι έχει τόσο μεγάλο κόσμο το Mass Effect, εκτός αν μιλάς για το χαώδες στις πρώτες ώρες του παιχνιδιού Citadel, όπου πραγματικά χάνεις λίγο τη μπάλα. Τα transportations είναι must. Το interface όντως μπερδεύει στην αρχή αλλά δε θα αργήσεις να το συνηθίσεις. Γενικά δώσε στο παιχνίδι λίγο χρόνο, με τα θετικά και τα αρνητικά του, συνολικά το βρήκα τουλάχιστον ισάξιο του Jade Empire. Υποκειμενικά μιλώντας, το ευχαριστήθηκα πολύ περισσότερο.

                    edit
                    LOL με πρόλαβε κι ο Burai.
                    There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                    Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                    Comment


                    • Όχι μόνο σε πρόλαβα( κατόρθωμα κι έτσι xD) αλλά έκανα για κάποιο χαζό λόγο doublepost. Delete το πρώτο ρε παιδιά και soz. Πάω να πιω κανά αναβράζον δε με βλέπω καλά σήμερα xD
                      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                      Comment


                      • Originally posted by Evans View Post
                        Είναι φανερό ότι το παιχνίδι είναι φτιαγμένο για multi και όχι για single player. Κατά τα άλλα η Sheva είναι τέλεια. Που να δεις και την τιγρέ στολή της. Sold. Το παιχνίδι δεν ξέρω πότε και αν θα το παίξω. Δε με ελκύει τίποτε απολύτως σε αυτό. Μόνο τα γραφικά που και αυτά spm, έρχεται Uncharted 2 λέμε.


                        Eγω το πηδηξα την Capcom που το κανε.80 ωρες λεει το save και τα βγαλα ολα μονος χωρις co op,μεχρι και το professional που εισαι ενα hit ξεσκισα.Αρε UEG θυμασαι sms και κακο ε;Mονοι μας ρε τα βγαζουμε ολα,we stand alone.


                        Εvans τα γραφικα ειναι κορυφη απλα,αλλα Uncharted 2 ρεεεε.Η Sheva θεα η κοπελα,μου την εσπασε μονο που δε καθοταν σε ενα σημειο να δω κωλο.Οταν εκανα zoom με το sniper,εφευγε απο μπροστα,πικρα.
                        Ground_Zero:

                        Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                        Comment


                        • ΓκουχΓκουχΓκουχ, έγραψα review για το Mass Effect, παρακαλώ σχολιάστε...
                          Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                          Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                          Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                          Comment


                          • Originally posted by Burai_Fighter View Post

                            ΕDIT:
                            Υπάρχουν βέβαια ώρες στο GoW που λέμε να κόψουμε και την καλημέρα με τον αδερφό αλλά εκεί ειναι η μαγεία των αδελφικών σχέσεων( καντήλια, εκτοξευόμενα controllers etc )
                            Ρε Burai co-op δε σημαίνει συνεργασία, δηλαδή κοινός σκοπός (πελεκάω τους κακούς με τη βοήθεια του άλλου);
                            Όταν παίζετε SFIV δηλαδή τί γίνεται στο σπίτι;;;:chair: :axe: :medic: :medic: ()
                            The illusion of free will is an illusion.

                            Comment


                            • Εβαλα να τερματισω το World in Conflict, ενα εξαιρετικο strategy το οποιο εστιαζει αποκλειστικα και μονο στον τομεα της στρατηγικης, του timing και των κρισιμων αποφασεων. Παρα πολυ καλο.

                              Επισης τερματισα το πρωτο God Of War την νυχτα των εκλογων, αλλα δεν προκειται να γραψω για αυτο. Αλλα λογικα θα γραψω για το sequel, το God of War 2, το οποιο ειναι απλα απιστευτο στον τεχνικο τομεα... Ειναι πραγματικα λες και επαιζα 360 αντι για PS2.
                              :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                              Comment


                              • Tεραστιο το God of war 2.20+ωρες gameplay τρομερο scale και draw distance,επος απλα.Το 3 λενε σε διαρκεια θα ειναι αναμεσα στο 1 και στο 2.


                                edit-αυτο που λες για τον τεχνικο τομεα ειναι η αποδειξη πως εχουμε πολλα να δουμε ακομα απο τις κονσολες αυτης της γενιας.
                                Ground_Zero:

                                Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                                Comment

                                Working...
                                X