Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Αλλα και παλι, ποιο μπορει να το φτασει σε συνολο? το TWEWY? εεε δε νομιζω
    Mα τι το τόσο καλό βρίσκεις στο CCFFVII; Το υπερβολικά μέτριο και επαναλαμβανόμενο battle system, με μηδέν στρατηγική; Την αστεία δυσκολία, είτε ανύπαρκτη, είτε άδικα υπαρκτή; Τα υπερβολικά βαρετά side quests, που είναι όλα το ίδιο; Ή το αδιάφορο σενάριο, πλην των σκηνών που έχουν να κάνουν καθαρά με το σενάριο του FFVII; Δυνατά γραφικά, πολλά και καλά cut scenes, πολλά materia κτλ, δε λέω, αλλά η δομή του είναι μετριότατη. ΟΚ το TWEWY δεν έχω ιδέα αν το έχεις παίξει, είναι τουλάχιστον μία ολοκληρωμένη εμπειρία και δεν υπάρχει τίποτα απλώς για να υπάρχει. Για τη μουσική να μη μιλήσω.

    Αυτό που μου άρεσε στο παιχνίδι και που με κράτησε ήταν το όλο feeling που ανέδυε. Ήταν αρκετά πιστό στο ύφος του FFVII, ένα καλό fan service. Gameplay wise ήταν τόοοοοοσο μέτριο...

    Comment


    • Εμένα αυτό που με χάλασε στο FFVII ήταν μία αίσθηση μηδενικής αλληλεπίδρασης με τους χαρακτήρες και το χώρο. Αλλιώς θεωρώ πως η ιστορία ήταν υπέροχη και όταν είδα τον Zak στο Advent Children συγκινήθηκα πολύ. Είχε και κάποιες αξιομνημόνευτες μουσικούλες.

      Comment


      • Και το Suikoden Tierkreis καλύτερο είναι από το FFCC κατά τη γνώμη μου. Είναι μακρυά από το να χαρακτηριστεί κορυφαίο αλλά ειδικά στα sidequests το ξεπερνάει χαλαρά.
        Και το FFXII είχα αγοράσει που το βρήκα σε τιμή ευκαιρίας μα στις 7-8 ώρες, σε ένα διαστημόπλοιο, είχα κολλήσει μία μάχη που δεν περνιόταν με τίποτα. Θα το ξαναπιάσω κάποτε...
        Στο FF12 δεν υπάρχουν διαστημόπλοια. Άρχισες και συ με το πιο δύσκολο από τα μοντέρνα FF...
        Originally posted by Squall Leonhart
        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
        Originally posted by 丹野
        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
        Originally posted by Ryu_gr
        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

        Comment


        • Μιας και αναφέρθηκε,έπαιξα λίγο το Suikoden Tierkreis.Δεν έχω ξανασχοληθεί με τίτλο της σειράς αλλά όσο έπαιξα μου φάνηκε υπερβολικά εύκολο και συνάμα αρκετά ευχάριστο.Περιμένω μπας και το βρω αυθεντικό να κάτσω να το παίξω μέχρι τέλους.Είδωμεν.
          Carpe diem

          Comment


          • Στο FF12 δεν υπάρχουν διαστημόπλοια.


            Αερόπλοια τέλος πάντων..!

            Comment


            • Evans νομιζω εισαι λιγο απολυτος. το FFCC δεν ειναι αυτο το παιχνιδι που θα φερει την επανασταση αλλα δεν ειναι αναγκη να τα ισοπεδωνουμε ολα. Καταρχας, τα πρβληματα του εντοπιζονται στο τεχνικο κομματι που ειναι ολιγον..RaNDom. Επειτα, εχει πολλες καλες στιγμες. Ο κοσμος του εχει ενδιαφερον γιατι ειναι ο παλιος γνωριμος, οι χαρακτηρες ειναι σωστα ανεπτυγμενοι και μετα απο πολυ καιρο βλεπουμε σοβαρο character development, οπτικα δεν υπαρχει καΤΙ παρομοιο και αλλα πολλα που θα αναπτυξω οταν το ολοκληρωσω. Fan service ειναι 100% , δεν αντιλεγω. Δυστυχως γιαυτο, σχετιζεται με ενα σπουδαιο παιχνιδι και δεν ειναι πολυ ευνοικο αυτο για τη συνειδηση του κοσμου εξου και τα υπερβολικα αρνητικα που ακουγονται απο πολλα sites

              Το WEWY το εχω παιξει αλλα οσο diaσκεδαστικο κι αν ειναι...ε οκ..δε θα ηθελα να το θιξω επειδη μια αναλυτικη συγκριση θα ηταν απολυτα αδικη γιαυτο.

              Τωρα Straier Νομιζω το σκοτωσες το θεμα. Να δεχτω 1000+2 παιχνιδια σαν καλυτερες προτασεις αλλα το Suikoden T? Με διαφορα το χειροτερο SUikoden, και δεν το λεω μονον εγω αλλα και οι σκληροπυρηνικοι fans του στα διαφορα sites που εχουν ανεβασει. Τα sidequests του Που αποτελουν σημαντικο μερος του πυρηνα του παιχνιδιου, περα απο παιδικα (μερικα γελοια), σε μεγαλο ποσοστο τους ΔΕΝ συμμετεχει ο παικτης. Στελνεις τα υψηλα level σου και τελος. Οσο κι αν σαρεσει, δεν ειναι παιχνιδι που μπορει να συγκριθει με το CC. Οπως και να εχει, τις αποψεις μου γιαυτο τις εχω γραψει στο αναλογο section.

              Η αποψη μου παραμενει ιδια. Στη σημερινη, φτωχη ποιοτικα, γενια RPGs το CC εχει τις πιο σταθερες βασεις αλλα εχει πολλα προβληματα στΟ gameplay του.
              " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

              Authenticity sir, authenticity. "

              Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



              Comment


              • Με συγχωρείς ρε Σκάτμαν αλλά το μόνο πραγματικά καλό που μπορώ να δω στο FFCC είναι τα product values του. Το γεγονός ότι το Suikoden Tierkreis είναι το χειρότερο Suikoden δε λέει κάτι (εκτός από το γεγονός ότι τα φορητά παίρνουν τον πιο αδύναμο όσον αφορά τα JRPG).
                Το FFCC όσο και αν μου άρεσε σαν fan service δεν είχε σχεδόν τίποτα άλλο να επιδείξει.
                Ο κόσμος του είναι ΜΟΝΟ ενδιαφέρων γιατί είναι ο παλιός γνώριμος. Κατά τα άλλα τι το ενδιαφέρον έχει από τη στιγμή που δε μπορείς να τον εξερευνήσεις καλά καλά... Ειλικρινά σε θέμα κόσμου είναι ό,τι χειρότερο έχω δει.
                Τα sidequests του FFCC είναι ό,τι χειρότερο και προχειρότερο υπάρχει... ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ. Στο Suikoden τουλάχιστον έχουν ένα στοιχειώδες ενδιαφέρον.
                Για τους χαρακτήρες τι να σου πω. Θεωρείς πως ο Genesis έχει κάτι να πει (πέρα από το ποίημα του) Μόνο ο Angeal έχει κάποιο ενδιαφέρον. Όλοι οι άλλοι υπήρχαν από παλιά και οι καλύτερες σκηνές είναι αυτές που υπήρχαν ήδη. Και η Aeris δεν ήταν καθόλου πειστική, πιο πολύ με την Τίφα έμοιαζε (σαν χαρακτήρας).
                Και μένα μου άρεσε για τους προφανείς λόγους αλλά έχει μερικά πολύ άσχημα προβλήματα που δε γίνεται να τα προσπεράσω...
                Originally posted by Squall Leonhart
                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                Originally posted by 丹野
                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                Originally posted by Ryu_gr
                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                Comment


                • Δεχομαι αυτα που λες. Δεν ειπα πουθενα δεν εχει προβληματα.

                  Η μοναδικη μου ενσταση ηταν οτι αναφερες ενα παιχνιδι αρκετα χειροτερο οπως το Suikoden Teinkreis που στις αναλογες περιπτωσεις (κοσμος, quests, χαρακτηρες κτλ) ειναι πραγματικα υποδεεστερο. Το οτι το CC δεν ειναι "γεματος" τιτλος, μα αυτο δεν τον κανει χειροτερο απο οποιοδηποτε αλλον.

                  Οι συγκρισεις γινονται σωστα οταν σπαμε 2 τιτλους σε επιμερους τμηματα κι οχι απλα απτο γενικοτερο.. Feeling.

                  Στο θεμα των χαρακτηρων, θα διαφωνησω. Ο Genesis περα απτο οτι δε λεει ποιηματα, εχει τους λογους του για τη συμπεριφορα του. Επισης, ενα σημαντικοτατο στοιχειο ειναι οτι δεν επαναλαμβανονται ατακες, συμπεριφορες οπως συμβαινει στο Suikoden T για παραδειγμα. Οπως και να εχει, οι main χαρακτηρες εχουν ολοκληρωμενη παρουσιαση, στοιχειο που σπανιζει στις μερες μας
                  " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                  Authenticity sir, authenticity. "

                  Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                  Comment


                  • Originally posted by straier View Post
                    Και το Suikoden Tierkreis καλύτερο είναι από το FFCC κατά τη γνώμη μου. Είναι μακρυά από το να χαρακτηριστεί κορυφαίο αλλά ειδικά στα sidequests το ξεπερνάει χαλαρά.

                    Στο FF12 δεν υπάρχουν διαστημόπλοια. Άρχισες και συ με το πιο δύσκολο από τα μοντέρνα FF...
                    ΑΧΑΧΑΑΧΑΑΧΑΑ....

                    Εγώ πως το τερμάτισα ρε noobs ? Αναβαθμίστε λίγο τους χαρακτήρες και θα είστε comble...

                    Αν θυμάμαι καλά το boss που λέτε είναι αυτό με τους πολλούς Judges και τους κοινούς στρατιώτες ?

                    Και ναι δίκιο έχει που δεν υπάρχουν διαστημόπλοια... Εγώ μόνο το Final Fantasy 4 ξέρω να έχει διαστημόπλοιο λόγω του τέλους.
                    sigpic

                    Comment


                    • Ναι, αυτό που λες είναι, είχε Judges. Λοιπόν πως περνιέται η βλακεία;;;

                      Comment


                      • Opws se ola ta rpg, level up.
                        Kai gia na mhn fenetai xazh h apanthsh mou, na sou pw sygekrimena oti otan metakineisai mesa ston leviathan, xtypoun synagermoi kai erxontai stratiwtes.
                        Efoson apofevgeis to "Port Launch" pou prepei na pas gia ton Judge Ghis, tha prepei na exeis apeires maxes gia na veltiwtheis.
                        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                        Kindred, this blade and I.
                        "

                        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                        Greek Gaming Videos
                        Greek Final Fantasy Forum

                        Comment


                        • Opws se ola ta rpg, level up.
                          Όχι, σε αυτό το RPG έχεις πολλούς άλλους τρόπους και εκεί είναι η ομορφιά του.
                          Originally posted by Squall Leonhart
                          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                          Originally posted by 丹野
                          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                          Originally posted by Ryu_gr
                          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                          Comment


                          • Originally posted by Raphael View Post
                            Ναι, αυτό που λες είναι, είχε Judges. Λοιπόν πως περνιέται η βλακεία;;;
                            Αναβάθμισε τους δικούς σου λίγο ακόμα και μετά βάλε την μισή ομάδα να χτυπήσει τους στρατιώτες και την μισή τους Judges... Μόλις καθαρίσεις τους στρατιώτες αμέσως ντου στους Judges...
                            sigpic

                            Comment


                            • Originally posted by Evans View Post
                              Παίξε κανένα Uncharted 2 ρε, πφφφ. Το infamous σκεφτομουν κι εγώ να το παίξω αλλά ευτυχώς απορρίφθηκε αμέσως.
                              Γιατί ευτυχώς;, είναι πολύ ωραίο παιχνίδι με εθιστικό gameplay, μεγάλη κλίμακα, ωραία γραφικά (για μένα απο τα καλύτερα του PS3 δεδομένης και της κλίμακας) και σενάριο.
                              Star Citizen videos Star Citizen gallery

                              Comment


                              • Γιατί δε μου πολυαρέσουν τα sandbox games, κάπου θα το έχανα. Ίσως βέβαια σε πολύ χαμηλή τιμή να το τιμήσω, θα δείξει. Από διάρκεια τι λέει;

                                Comment

                                Working...
                                X