Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ξεκίνησα το Deus Ex στο ps3. Μιας και το πρώτο είναι στα αγαπημένα games (αν και το δεύτερο ήταν πολύ μέτριο) περιμένω και ελπίζω για πολλά πράγματα .

    Comment


    • Είδα πριν κάποια posts αναφέρθηκε το chrono trigger. Δεν έβρισκα κάποιο νόημα στο παιχνίδι. Κλασσική rpg ανάπτυξη του στυλ από sword, πηγαίνεις iron sword, μετά silver sword, golden sword κτλ. Τότε που βγήκε μπορεί να το έβρισκα ενδιαφέρον αλλά πλέον έχω παίξει πολλά games που ακολουθούν αυτή τη λογική και τη βρίσκω βαρετή.

      Τα bosses τα νικάς αν έχεις το καλό (για εκείνο το σημείο) συνδυασμό πανοπλίας, weapon, spell κτλ. Αυτόν πως τον αποκτάς; Απλά βρίσκεις εχθρούς, πατάς attack, μαζεύεις λεφτά και μετά πηγαίνεις στο shop και τα αγοράζεις. Καθόλου technical skill. Χαρακτήρες, story και γραφικά αδιάφορα για μένα επίσης. Στις πλατφόρμες όλοι γουστάρουμε 2D γραφικάρες και τα λαχταράμε ακόμα αλλά νομίζω για τέτοιο στυλ τα γραφικά θεωρούνται παρωχημένα.

      Το game το έπαιξα μόνο 3 ώρες και δυστυχώς είχε συνεχώς την ίδια γραμμή. Σίγουρα στη συνέχεια θα είχε περισσότερο ενδιαφέρον (περισσότεροι χαρακτήρες, spells, items κτλ) αλλά δεν είχα την υπομονή. Η μουσική πάντως μου άρεσε!

      Το game το προτείνω μόνο για έναν classic rpg fan.
      The illusion of free will is an illusion.

      Comment


      • Έλα ρε.. και 'γω που δε πολυψάχνομαι με RPG και ειδικά ιαπωνικά, είχα συμπαθήσει τρελά το Chrono Trigger. Θεωρείται τίτλος-σταθμός. Δυστυχώς είχα χάσει το save στη μέση του παιχνιδιού αλλά το έχω βάλει πρώτη επιλογή για λιώσιμο στο στρατό.

        Comment


        • To gimmick tou paixnidiou ryu einai to time travel kai to pws ephreazontai oi diafores xronikes periodoi analoga me tis prakseis sou.
          To gameplay einai vasiko giati to game einai arketa palio alla to systhma me tis syndiasmenes epitheseis analoga me tous xarakthres htan poly mprosta, den exei xrhsimopoihthei se polla RPG apo tote (isws se 1-2).
          Gia ta grafika pistevw pws exeis adiko, to animation kai ta grafika einai poly kala, to mono pou ta psiloxalaei einai to sxedio tou Toriyama alla afto einai thema protimhshs.

          Genika rikse tou mia matia akomh an theleis.
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • Μάλλον δε σου αρέσουν γενικώς τα JRPG Ryu γιατί σχεδόν τα περιέγραψες όλα.
            Το παιχνίδι δεν είναι σε καμιά περίπτωση δύσκολο αλλά έχει το καλό πως κάθε εχθρός και ειδικά τα bosses θέλουν συγκεκριμένο τρόπο να νικηθούν. Αλλά αν θέλεις καμιά τρομερή στρατηγική και πρόκληση δε θα τη βρεις στο Chrono Trigger.
            Τα γραφικά και το animation είναι πάρα πολύ καλοφτιαγμένα, ειδικά για την εποχή του SNES. Λίγα παιχνίδια υπάρχουν που έχουν ομορφότερα γραφικά από CT στο SNES (και ίσως κανένα σε Mega Drive). Προφανώς σήμερα υπάρχουν καλύτερα απλά ΙΜΟ συνεχίζουν να στέκονται μια χαρά. Η μουσική είναι απλά τέλεια.
            Και γω πιστεύω πως αξίζει να του δώσεις άλλη μια ευκαιρία.
            Originally posted by Squall Leonhart
            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
            Originally posted by 丹野
            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
            Originally posted by Ryu_gr
            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

            Comment


            • Ναι με τις συνδυασμένες επιθέσεις θα συμφωνήσω. Γενικά όμως δε με κέρδισε το game, τουλάχιστον από την πρώτη εικόνα που μου έδειξε. Σίγουρα τέτοια games θέλουν περισσότερο χρόνο να δείξουν τι πραγματικά προσφέρουν, αλλά δεν είχα άλλο υπομονή.

              Edit: Straier, ναι όντως δεν έχω πολύ υπομονή με τα jrpgs για αυτό και δεν έχω παίξει πολλά. Για τα γραφικά, παρόλο που θεωρούνται top για τότε (για το συγκεκριμένο στυλ), δεν με ικανοποιούν. Δεν μου αρέσουν τα 2D γραφικά από top-down view, τα sprites είναι πολύ μικρά! Εδώ έχω εγώ κόλλημα διότι αλλιώς δε γίνεται η απεικόνισή τους όταν μιλάμε για rpg!! Αντιθέτως μ' αρέσουν οι μεγάλες spritούρες που βλέπουμε στις πλατφόρμες

              Πάντως όταν αποφασίσω να παίξω πάλι jrpg θα είναι κάτι πιο μοντέρνο σίγουρα.
              The illusion of free will is an illusion.

              Comment


              • Dokimases na to paikseis me emulator se megalh othonh?
                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                Kindred, this blade and I.
                "

                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                Greek Gaming Videos
                Greek Final Fantasy Forum

                Comment


                • χαχα! Στο ds-άκι το έπαιζα!
                  The illusion of free will is an illusion.

                  Comment


                  • Πέρασε έξω από μόνος σου.
                    There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                    Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                    Comment


                    • Παιδιά, καλό το Chrono, αλλά Secret of Mana, Secret of Evermore και Link to the Past δεν ήταν.
                      Παρεπιπτόντως δεν το έχω τερματίσει. Από που βγαίνω;

                      Comment




                      • Εξω αμφοτεροι με συνοπτικες διαδικασιες (ακομα και χωρις πορτα για να μην ακουμε δικαιολογιες μετα). Ο Ryu μας το παιζει βαρυμαγκας κρινοντας αυστηρα ενα παιχνιδι 16 ετων που βγηκε για να ναι προσιτο στους παντες λιγο πολυ και ο Imrahil εκει που προσπαθει να κανει κατι, γραφει μετα για το Secret of Evermore και τα λογια του καπως ετσι καταληγουν στο κενο.

                        Comment


                        • Not turn-based BS(Bull Shit)
                          +
                          Για πρώτη φορά σκύλος-σύντροφος με ενεργό ρόλο στο gameplay

                          Comment


                          • Οι κόποι κόποις κτώνται...(Αν θυμάμαι καλά την φράση) Οι κόποι ανταμείβονται, αλλιώς η προσπάθεια σας άξιζε για να το χαλάσετε οι 2 σας για το επικό παιχνίδι.
                            sigpic

                            Comment


                            • Originally posted by Tanno View Post
                              Οι κόποι κόποις κτώνται...(Αν θυμάμαι καλά την φράση) Οι κόποι ανταμείβονται, αλλιώς η προσπάθεια σας άξιζε για να το χαλάσετε οι 2 σας για το επικό παιχνίδι.


                              Καπου εδω τελειωνει η καριερα μου ως Forum member, νομιζω οτι δεν εχω κατι αλλο να προσθεσω, γεια σας.-
                              :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                              Comment


                              • Comment

                                Working...
                                X