Announcement

Collapse
No announcement yet.

Kingdom hearts: Birth by Sleep

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Πω ρε παιδιά λυπάμαι που δεν το έχω τελειώσει ακόμα και δεν μπορώ να συμμετέχω στην συζήτηση.

    Σύντομα θα ξεκινήσω την ιστορία του βεν πάντως.

    Γουστάρω πολύ πάντως την συζήτηση παρόλο που δεν διαβάζω το μεγαλύτερο μέρος αυτής.


    Tidy!

    Do not blame me.Blame yourself or God.
    In Matsuno we trust.

    Comment


    • Έπαιξα λίγο, γαμάτο παιχνίδι, αλλά το thumbstick είναι ΑΘΛΙΟ!
      Μου γλιστράει ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!

      Comment


      • Είναι και ο λόγος που μου χάλασε και δεν μπορώ να παίξω.Αυτό δεν είναι μοχλός ένα άθλιο κουμπί είναι!
        Nintendo I.D.: paixtis
        3ds friend code: 2664-2347-7128

        Comment


        • Ελπίζω και πιστεύω ότι του 3DS θα είναι πολύ καλύτερο.

          Comment


          • To prwto apo ta 2 secret Bosses:

            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
            Kindred, this blade and I.
            "

            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
            Greek Gaming Videos
            Greek Final Fantasy Forum

            Comment


            • Μια σύντομη καταγραφή της προόδου μου.

              Level 47 με terra,έχω βρει όλα τα commands εκτός από τα σχετικά με τα παγωτά και ένα shootlock.Ακόμη έχω μαζέψει όλους τους θησαυρούς και όλα τα αυτοκόλλητα και έχω ολοκληρώσει όλα τα minigames εκτός από αυτό στο olympus colliseum.

              Στην αρένα έχω φτάσει αρενα λεβελ 25(δεν ολοκλήρωσα το guardians event και άλλα 2 που δεν εμφανίστηκαν ακόμη και χρειάζομαι και άλλα medal points για να πάρω και τα τελευταία λεβελ),έχω νικήσει και το iron prisoner 3 και κόλλησα στο guardians event στο οποίο από ότι κατάλαβα πολεμάς τον απάλευτο iron prisoner 4.Μόλις ανεβάσω λίγο ακόμη το λεβελ θα ξαναπροσπαθήσω.

              Για leveling κόλπο που νομίζω πως αξίζει:Ρίχνω ένα sacrifice (χρησιμοποιώ το ability που σου δίνει διπλάσια xp όταν έχεις λίγα hp) και σκοτώνω τέρατα στην τελική περιοχή.Μέσα σε λίγα λεπτά μαζεύεις άνετα αρκετά xp για level up.

              Καλό κόλπο μου είχες πει και εσύ ground(χρήση magnega+thundaga στην αρενα)αλλά για την ώρα νομίζω πως οι μάχες στην αρενα δεν δίνουν τρελό xp.Ίσως στα τελευταία events να διορθώνεται η κατάσταση.

              Το ξεκίνησα και με ventus και πέρασα τον πρώτο κόσμο.Το στυλ του διαφέρει ΠΑΡΑ πολύ από του τερα και με εξέπληξε ευχάριστα,δεν περίμενα να έχουν τόση διαφορά μεταξύ τους οι χαρακτήρες.Ο ventus πάντως πολύ πιο αδύναμος από τον τερα,για να νικήσει τα flood,τα πιο αδύναμα unversed δηλαδή,πρέπει να τα χτυπήσει 5-6 φορές αντίθεση με τον τερα που τα βγάζει με ένα απλό combo 3 χτυπημάτων.

              Το στιλ του πάντως μου άρεσε πολύ,είναι ευχάριστη η αλλαγή στο ύφος μάχης έπειτα από 40 ώρες που ξόδεψα με τον τερα.

              Επίσης να προσθέσω πως είναι ευχάριστο το ότι ο κάθε χαρακτήρας επισκέπτεται διαφορετικές περιοχές κάθε κόσμου,έτσι αποφεύγεται η επανάληψη.Γενικά τι να πω,πραγματικά πολύ καλοδουλεμένο και φροντισμένο παιχνίδι,το έχουν προσέξει πάρα πολύ,μόνο τρανταχτό πρόβλημα οι εντελώς άδειοι από npcs κόσμοι.Αν το διορθώσουν αυτό στο kingdom hearts 3 τότε θα μιλάμε για έπος.


              Tidy!

              Do not blame me.Blame yourself or God.
              In Matsuno we trust.

              Comment


              • Apodedeigmena to kalytero shmeio gia leveling einai to Mirage arena lvl16 me
                Magnega - Megaflare (h Meteor me Tera).
                Ean den to exeis ksekleidwmeno to lvl 16 (A Time to Chill) arena giati prepei na teleiwseis kai me Aqua gia na vgei, tote h Arena me to deftero kalytero exp arketa konta, einai to Arena lvl 17 (Copycat Crysis) me ton idio tropo (edw mporeis na gemiseis kai thundaga anti gia megaflare).

                Twra mono o Terra distyxws mporei na kanei to kolpaki kai na meinei me critical HP kai na parei kalytera EXP (mhn ksexaseis na apenergopoihseis ta HP Drops apo ta abilities sou gia na kaneis thn zwh sou poio efkolh).
                Oi alloi 2 exoun to command style tou Mickey pou dinei diplasia EXP kai to kalytero meros gia na to xrhsimopoihsoun einai oi tyfwnes sto keyblade Graveyard, omws h diadikasia afth einai poio argh apo ta arena missions pou edwsa poio prin.

                O kalyteros tropos gia leveling einai na meineis me critical HP se mia adeia perioxh kai na valeis ena lastixaki sto analogiko tou PSP sou wste oi xarakthres na pernoun 2 EXP me kathe vhma.
                Se 5 peripou hmeres apo 50 lvl tha pane 100 egyhmena.

                Oson afora to idio to laveling den einai aparethto meta ta level 50 kai einai efkolo na pas ekei, apo ta 50 kai meta dyskolevei dramatika.
                Mporeis na nikhseis ta panta sta 50 level kai sta mystika Bosses den exei kamia shmasia to ti level eisai kathws h zhmia pou pathaineis (kai kaneis) einai fixed.

                O Ventus einai ontws poio adynamos apo ton Terra, alla einai poly kalyteros xarakthras overall.
                To roll tou (opws kai to cartweel) ths Aqua einai atrwto se ola ta Frames tou antitheta apo tou Terra.
                Epishs otan vriskesai makria apo ton exthro h aplh epithesh tou ventus, kanei ena "dash in" aftomato kai ton ftanei apo makria, enw o tera kathetai kai varaei ekei pou einai.

                H Aqua einai 150000 fores poio adynamh apo ton Ventus, alla eftyxws ta level up ths einai kalytera kai apo tous 2 allous, pou shmainei oti veltiwnetai para poly grhgora.
                Otan ksekinhseis me Aqua katse opwsdhpote kai kane Grind sthn prwth perioxh mexri ta level 10 toulaxiston, alliws tha petakseis to PSP apo to parathyro.


                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                Kindred, this blade and I.
                "

                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                Greek Gaming Videos
                Greek Final Fantasy Forum

                Comment


                • Ωραίος ground,ευχαριστώ πολύ για τα tips.Θα τα χρησιμοποιήσω όταν ξεκλειδώσω τις τελευταίες πίστες της αρένας.

                  Για την ώρα ανεβάζω λεβελ στον τερα με τον εξής τρόπο:Sacrifice για να μείνω με critical hp,μπαίνω σε κάποιον ανεμοστρόβυλο στην τελική περιοχή και σπαμαρω megaflare,meteor,quake.Έπειτα από ένα μισάωρο πήρα 5 λεβελ.(έφτασα 55 από 50)

                  Όντως οι απαιτήσεις για λεβελ απ από το 50 και μετά ξεφεύγουν πραγματικά.

                  Σιγά σιγά προχωράω και την ιστορία με βεν.Πρόσφατα τελείωσα και το radiant garden,φοβερά σκηνικά και εκεί.Η ιστορία γίνεται όλο και καλύτερη.

                  Μου αρέσει πολύ το ότι

                   
                  συναντάς τα μέλη της οργάνωσης προτού γίνουν nobodies.Οι lea kai isa πολύ συμπαθητικοί χαρακτήρες,δεν φαντάζεσαι με τίποτα ότι θα μετατραπούν στους τρομερούς axel kai saix.O Xaldin πάντως δεν άλλαξε και πολύ,ίδιος έμεινε


                  Α και να μην το ξεχάσω,

                  :resp::resp::resp:

                  μετά την μάχη στα badlands στην ιστορία του βεν.Mπήκε στην λίστα των αγαπημένων μου bosses.


                  Tidy!

                  Do not blame me.Blame yourself or God.
                  In Matsuno we trust.

                  Comment


                  • Kala o Axel den einai tromeros, isa isa... Got it memorised?

                    μετά την μάχη στα badlands στην ιστορία του βεν.Mπήκε στην λίστα των αγαπημένων μου bosses.
                    Krima pou afto to Boss einai epanalamvanomeno arketes fores.
                    BTW afto to Boss einai sketh apolafsh na to paizeis me to D-Link tou Mickey.
                    Atrwtos aftos?, atrwtos kai esy, genika thn lete o enas ston allon kai exei apeirh fash.
                    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                    Kindred, this blade and I.
                    "

                    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                    Greek Gaming Videos
                    Greek Final Fantasy Forum

                    Comment


                    • Ξεκινησα και εγω το παιχνιδι και οι εντυπωσεις μου ειναι απλα οι καλυτερες. Εχω παιξει αρκετες ωρες και εχω φτασει στο Radiant Garden (πριν απο τη μαχη), εχοντας φαει βεβαια μπολικο χρονο στην monopoly .

                      Οτι και να πω ειναι λιγο, το παιχνιδι ξεκιναει με μια απο τις πιο γαματες εισαγωγες που εχω δει σε video game και συνδεεται τελεια με το κλεισιμο του 2. Τα γραφικα ειναι wtf και οπως εγραψα και στο topic του 2 θεωρω οτι ειναι καλυτερα συνολικα απο αυτα των παιχνιδιων του ps2. Η μουσικη ειναι αψογη με πολλα νεα κομματια τα περισσοτερα απο τα οποια ειναι καταπληκτικες συνθεσεις (βασικα μιλαμε για απιστευτη δουλεια). Στο συστημα μαχης τωρα γινεται ενας μικρος χαμος μιας και οι επιλογες εχουν τεραστιο ογκο... το γεγονος οτι οι επιλογες αυτες απλονονται σε ολα τα κουμπια του psp ειναι ενα πολυ μεγαλο συν κυριως επειδη δεν πατας συνεχεια το X . Με αλλα λογια για να κανεις παπαδες χρειαζονται περισσοτερα πραγματα. Θελω ακομα αρκετο χρονο βεβαια για να δω τι παιζει και να αποκτησω μια πιο ολοκληρωμενη εικονα. Επισης οπως ειπαν και τα παιδια εχει επιστρεψει το platform στοιχειο μαζι με την εξερευνηση (οτι ακριβως ζητουσα).

                      Το συνολο μεχρι στιγμης ειναι top, το gameplay, το σεναριο (το οποιο παει για επικουρα), η μουσικη, τα γραφικα, το art direction (το radiant garden imo ποτε δεν παρουσιαστηκε τοσο ομορφα) δενουν αψογα. Επιπλεον υπαρχει και αυτη η εισαγωγη που σε κανει να περιμενεις πολλα...τι να λεμε τωρα...

                      Συνεχιζουμε, τις επομενες ημερες θα γραψω πιο αναλυτικα καποια πραγματα που θελω για το gameplay και την monopoly .

                      Terra btw και ξεκινημα στο proud.

                      Comment


                      • Wow,nooto is entering the stage too...(ταδε εφη wilhelm,xenosaga)

                        Πωπω εσύ έχεις πορωθεί για τα καλά,εδώ εγώ δεν έπαιξα τόσες πολλές ώρες την πρώτη μέρα που το πήρα παρόλο που είχα πρήξει τους πάντες εδώ μέσα για αυτό το παιχνίδι.

                        Με χαροποίησε και εμένα το γεγονός ότι επιστρέφει το platforming και η εξερεύνηση.Επίσης,όπως ίσως έχεις παρατηρήσει,σε ορισμένους κόσμους δεν μπορείς να μαζέψεις τα πάντα από την αρχή αλλά πρέπει να επιστρέψεις αφού πάρεις κάποιο ability.Με άλλα λόγια ευτυχώς επέστρεψε ο σχεδιασμός του kh1.Μικρο φαουλ το ότι οι κόσμοι είναι πιο μικροί αλλά οκ τι να κάνουμε,είναι παιχνίδι για φορητή κονσόλα.

                        Μόλις προχωρήσεις το hollow bastion σε περιμένουν εκπλήξεις πάντως...;)

                        Α να έχεις υπόψιν σου πως το παιχνίδι μπορεί να σε κρατήσει άνετα 100 ώρες αν θέλεις να ασχοληθείς με τα πάντα, να φτάσεις σε καλό επίπεδο όλους τους χαρακτήρες και να νικήσεις όλα τα μυστικά bosses(τα οποία από ότι ακούω είναι και τα δυσκολότερα της σειράς)Εγώ τελείωσα τα πάντα με τον τερα και είμαι στα μισά με τον βεν και έχω παίξει γύρω στις 60 ώρες.

                        Εγώ συνεχίζω με βεντους.Το plot advancement μπήκε για λίγο στο ψυγείο επειδή καταπιάστηκα με command melding,μάζεμα θησαυρών που άφησα,stickers και mirage arena.

                        Επίσης νίκησα και τον iron prisoner 4 με τερα!!!Τα κατάφερα στο level 56 χρησιμοποιώντας κυρίως shootlocks.Ήταν ΠΟΛΥ δύσκολος,ακόμα και με shootlocks έχανες για την πλάκα αν σε στρίμωχνε στην γωνία.

                        Σειρά θα πάρουν τα 2 uber bosses μόλις ξεκλειδωθούν.


                        Tidy!

                        Do not blame me.Blame yourself or God.
                        In Matsuno we trust.

                        Comment


                        • Epeidh eixa porwthei asxhma otan epaiza prwth fora, eixa xalasei gyrw stis 60 wres kai eixa parei ta panta apo abilities me ton Terra prin nikhsw to deftero Boss tou paixnidiou.
                          Teleiwsa to diko tou story gyrw stis 76 wres.

                          Ta alla 2 senaria ta teleiwsa stis 30 wres exontas kanei ta panta efoson hksera hdh pws doulevoun ta pragmata.
                          Genika to mono pou den mou arese sto paixnidi htan oti eprepe na ksekinas kathe fora apo to 0 me kathe kainourio xarakthra.
                          Den lew oti eprepe na sta exei unlocked ola, alla tha mporousan na yparxoun estw oi syntages apo to ena save sto allo, varethika na shmeiwnw :/

                          Ta 2 mystika Bosses einai efialths kai trws gero pownage otan ta antimetwpizeis prwth fora, giati einai overwelming se opoiodhpote level kai na eisai.
                          O prwtos apo tous 2 den me tromazei pleon, ton antimetopizw me anesh.

                          O defteros omws einai trelos, den paei katholou kala, pote paizei etsi, pote paizei aliws, allazei to style tou paiksimatos tou analoga me ta abilties pou exeis equipped kai genikotera o xwros pou ton polemas einai poly periorismenos.
                          To mono pou mporeis na skefteis antimetwpizontas ton einai oti to paixnidi klevei teleiwse...
                          Exei Death moves kai random chance 1 hit kills.
                          Ton exw nikhsei mono me Ventus kai exw klatarei stis prospatheies me thn Aqua, me ton Terra mou einai adynaton akomh kai na prospathisw.
                          Mporw na sas pw pou kai pws na ton xtyphsete, alla mhn perimenete video apo afto to Boss
                          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                          Kindred, this blade and I.
                          "

                          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                          Greek Gaming Videos
                          Greek Final Fantasy Forum

                          Comment


                          • Λοιπον, εχω κλεισει 20+ ωρες στο παιχνιδι, τελειωσα την Never Land, εφτασα level 18 την mirage arena, level 39 τον Terra και εχω καταφερει νικη σε ολα τα επιπεδα της monopoly. Τωρα θα ξεκινησω λιγο το ψαξιμο για τα αυτοκολλητα και θα προχωρησω την αρενα.

                            Προσωπικα θεωρω οτι το παιχνιδι, τουλαχιστον στους μηχανισμους του, ειναι πολυ καλυτερο και πιο βαθυ απο το KH2. Απειρες ικανοτητες που μπορεις να ξεκλειδωσεις+αυτες που μπορεις να δημιουργησεις μεσω του meld+διαφορετικα fighting styles αναλογα με το πως παιζεις+ shotlock commands+styles που εχεις μεσω του D-link+++και ολα αυτα απλομενα σε ολο το panel του psp. Στο 2 μπορουσες να κανεις επισης πολλα πραγματα αλλα αρκουσε να πατας συνεχεια το X για να τα πετυχεις.

                            Οι κοσμοι δεν θα ελεγα οτι ειναι πολυ μικροτεροι ή πολυ πιο αδειοι σε σχεση με το παρελθον. Για την ακριβεια εχουν περιπου το ιδιο μεγεθος και ειναι το ιδιο γεματοι με αυτους του 2. Επειδη ειδα σχολιασμο πανω στο συγκεκριμενο ζητημα, δεν ξερω αν σας φανηκαν αδειοι οι κοσμοι με βαση τα δεδομενα παιχνιδιων του σημερα αλλα συγκριτικα τουλαχιστον με τα προηγουμενα παιχνιδια της σειρας ειναι καπου στα ιδια επιπεδα... Επιπλεον απ'οσα εχω δει-διαβασει, σε καθε κοσμο ανοιγουν και αλλα πραγματα αναλογα με τον χαρακτηρα και παραλληλα επειδη εχει επιστρεψει το level design του πρωτου παιχνιδιου αλλα και η metroid λογικη, θεωρω οτι ολες οι τοποθεσιες εχουν μεγαλυτερο ενδιαφερον και ουσια μιας μπορεις να τις επισκεπτεις και να τις εξερευνησεις ξανα και ξανα (στο 2 εχουμε πει οτι η δομη ηταν απιστευτα απλη).

                            Η μουσικη και τα γραφικα συνεχιζουν να με εντυπωσιαζουν, εχει γινει καταπληκτικη δουλεια και οτι και να πω ειναι λιγο. Το σεναριο εχει πολυ ενδιαφερον και προς το παρον εχω κρατησει
                             
                            τη σκηνη στα destiny islands με τον Terra και τον Rikku.
                            Αυτο που ειναι παντως πραγματικα respect ειναι οτι εδωσαν ενα απιστευτα ολοκληρωμενο KH και δεν εκαναν αλλαγες (ξερω γω να χωρισουν το παιχνιδι σε missions οπως οπως στο portable ops ή να χωσουν μεσα 200 ιδια missions οπως το crisis core) με δικαιολογια την φορητοτητα.

                            Οι αποψεις ειναι παντα σε πρωτο επιπεδο μιας και ειναι ακομα νωρις αλλα μεχρι στιγμης θεωρω οτι προκειται για ενα απο τα καλυτερα παιχνιδια του psp και σιγουρα ενα απο τα πιο καλοδουλεμενα...

                            Θα τσεκαρω ξανα τις προηγουμενες σελιδες για να δω τι προτεινετε για leveling. Ακολουθει συνεχεια ;););).

                            Comment


                            • To skhniko pou eipes oti sou arese me ton Terra parapempei kai se kati pou leei o Lingering Sentiment secret boss sto KH2 Final Mix:

                              Apo to 0:52 mexri to 1:03
                              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                              Kindred, this blade and I.
                              "

                              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                              Greek Gaming Videos
                              Greek Final Fantasy Forum

                              Comment


                              • Και εμένα μου άρεσε πολύ που όλες αυτές οι μικρές λεπτομέρειες έδεσαν τέλεια με το birth by sleep. Έχει γίνει πολύ καλή δουλειά!

                                Για το βίντεο παραπάνω
                                 
                                Ναι το lingering sentiment αρχικά νομίζει, λόγω του Keyblade, πως ήταν ο Riku επειδή σε αυτόν ο Terra μετέδωσε το Keyblade του. Λίγο τραγική ειρωνεία πάντως που ο Riku είχε σχεδόν παρόμοια μοίρα με τον Terra. Ίσως να έχει σχέση. Δεν ήξερε πως ο Sora είχε πάρε δώσε με τον Ventus στην καρδιά του και έτσι μπορούσε και αυτός να έχει Keyblade. Επίσης η Kairi μάλλον μπορεί και έχει και η ίδια Keyblade προς το τέλος του ΙΙ λόγω της επαφής της με την Aqua. Αρκετοί φανς θεωρούν πως αυτό έγινε επειδή ακούμπησε το Keyblade της Aqua στην σκηνή που την συναντά στο Radiant Garden.
                                Sundays are made for sleeping in. Sundays are made for walking around in baggy clothes, watching movies, nursing headaches and hanging out with your friends at the café. Sundays are NOT made for going to the worst neighborhood in town to find a kid who might be able to give you the information necessary to infiltrate a powerful cult that plans to take over the known universe. That's what Mondays are for.
                                ---------------------
                                animEΛ_ΛΑΣ

                                Comment

                                Working...
                                X