Announcement

Collapse
No announcement yet.

Gamers Odyssey Awards 2010

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    GAMERS ODYSSEY AWARDS 2010


    Καλύτερο παιχνίδι PS3
    --> Heavy Rain

    Καλύτερο παιχνίδι Xbox360 --> Halo Reach (δεν το τελείωσα ακόμα,αλλά κοντεύω).

    Καλύτερο παιχνίδι Wii
    --> Super Mario Galaxy 2 (έχω παίξει το 1 και
    είναι τέλειο,άρα θα είναι κι αυτό)

    Καλύτερο παιχνίδι PC --> Amnesia (είναι το μοναδικό που με ψήνει να
    παίξω)

    Καλύτερο παιχνίδι PSP --> God of War Ghost of Sparta (είναι το μοναδικό που έπαιξα)

    Καλύτερο παιχνίδι DS --> Δεν έπαιξα τίποτα φετινό

    Καλύτερο παιχνίδι Indie
    --> Super Meat Boy


    Καλύτερο Shooter --> Halo Reach

    Καλύτερο Action Adventure --> Assassin's Creed Brotherhood

    Καλύτερο RPG
    --> Demon's Souls (στην Ευρώπη βγήκε φέτος και είναι το μοναδικό φετινό παιχνίδι της κατηγορίας του με το οποίο ασχολήθηκα έστω και ελάχιστα)

    Καλύτερο Sport
    --> Όλα suckάρουν

    Καλύτερο Racing --> Same as sports

    Καλύτερο Fighting --> Tekken 6

    Καλύτερο Platform --> Super Mario Galaxy 2

    Καλύτερο Strategy --> Starcraft 2

    Καλύτερο Adventure --> Heavy Rain

    Καλύτερο Music/Rythm --> Same as sports & racing

    Καλύτερο Multiplayer --> Halo Reach


    Καλύτερη αποκλειστικότητα της χρονιάς --> Heavy Rain

    Καλύτερη κονσόλα βάση φετινού line-up --> Wii

    Τίτλος-έκπληξη της χρονιάς --> Deadly Premonition

    Απογοήτευση της χρονιάς --> Prince of Persia The Forgotten Sands

    Πλέον καινοτόμος φετινός τίτλος --> Heavy Rain

    Πλέον over-hyped φετινός τίτλος --> Call of Duty Black Ops

    Καλύτερος οπτικός τομέας --> Heavy Rain

    Καλύτερος ηχητικός τομέας --> Red Dead Redemption

    Καλύτερο μουσικό κομμάτι --> Οτιδήποτε από Red Dead Redemption

    Καλύτερη ομάδα ανάπτυξης --> Rockstar

    Καλύτερος-η εκδότης-τρια --> Ubisoft

    Σημαντικότερη στιγμή --> Η κυκλοφορία του Kinect


    GOTY 2010 --> Red Dead Redemption

    Περισσότερο αναμενόμενος τίτλος για το 2011 --> Uncharted 3


    Σχόλια:


    Η περασμένη χρόνια θεωρώ πως ήταν από τις πλουσιότερες και ποιοτικότερες για την ηλεκτρονική ψυχαγωγία,έχοντας κάτι για όλους.Λόγω στρατού αλλά και άλλων υποχρεώσεων δεν μπόρεσα να ασχοληθώ με όσους φετινούς τίτλους θα ήθελα.Επίσης η ενασχόλησή μου με τίτλους από άλλες χρονιές είχε ακόμα μεγαλύτερο μερίδιο από το χρόνο μου.
    Οπότε είναι κάπως ελλειπές το ποστ μου,αλλά οκ,δεν πειράζει.
    Τίτλοι με τους οποίους θέλω να ασχοληθώ και δεν το έχω κάνει ακόμα:
    Mass Effect 2,Final fantasy 13,God of War 3,Enslaved,Castlevania Lords
    of Shadow,Super Mario Galaxy 2,Donkey Kong Country Returns,Sin and
    Punishment 2,Darksiders,Alpha Protocol,Bioshock 2,Metroid Other M,Kingdom Hearts Birth By Sleep,Metal Gear Solid Peacewalker,Splinter Cell
    Conviction,Alan Wake,Star Wars The Force Unleashed 2 and the list goes on...

    Ίσως αλλάξω κάποια πράγματα (αν προλάβω)μέσα στον Ιανουάριο.
    Carpe diem

    Comment


    • #17
      @Vaynard και Somari: Όταν διαβάζω/ ακούω τέτοια πράγματα σκέφτομαι την τέλεια (προσβλητική) ατάκα ενός συμφοιτητή σε πωλήτρια καφέ, επειδή του είπε ότι κάτι στην παραγγελία του ήταν περιττό . Δηλαδή ναι, τι το τόσο περίεργο έχει να μη βάλω το GOTY στα καλύτερα της εκάστοτε πλατφόρμας; Το ίδιο έκανε και ο Dope από ότι παρατήρησα. Στα μάτια μου καλύτερο game μίας πλατφόρμας = καλύτερο exclusive αυτής, κάτι που θεωρώ τουλάχιστον προφανές, πόσο μάλιστα μέσω των επιλογών που έκανα. Που να έβαζα δηλαδή GOTY το Sonic 4 που σκεφτόμουν αρχικά, που δεν είναι καν στην κατηγορία καλύτερο platform. Τέλος πάντων, απορώ ώρες ώρες με αυτά που διαβάζω .

      Comment


      • #18
        ε κατσε γιατι τωρα θα μας τρελανεις και ολας

        οι κατηγοριες ειναι συγκεκριμενες...νομιζω δηλαδη εκτος και αν διαβαζουμε αλλες λεξεις,

        δεν λεει πουθενα καλυτερο exclusive της ταδε πλατφορμας, μαρεσει που το παιρνεις και ως δεδομενο και προφανες κατι το οποιο δεν φαινεται ναι ισχυει, και απο την στιγμη που το 95% των τιτλων που κυκλοφορουνε ειναι πλεον multiplatform σε xbox/ps3 και pc σε λιγο μικροτερο ποσοστο κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να ψηφηζει exclusives εκτος και αν το λεει η κατηγορια

        οχι πως εχεις γραψει κατι λαθος αλοιμονο δηλαδη την αποψη σου εγραψες

        απλα μου εκανε εντυπωση πως διαχωριζετε το goty απο τα καλυτερα games σε καθε platforma λες και το goty βγαινει σε αλλο γαλαξια απο τις υπολοιπες πλατφορμες

        Comment


        • #19
          Sorry, εκφράστικα λάθος, εννοούσα ότι από τις επιλογές που έκανα φάνηκε ότι διάλεγα με βάση αυτή τη λογική. Ασχέτως από όλα αυτά βέβαια, και πάλι δε θεωρώ παράλογο να διαλέξω Goty τίτλο που δεν έβαλα στα καλύτερα κάποιας κονσόλας. Όπως είπα φυσικά το έκανε και ο Dope αυτό, δεν κατάλαβα γιατί τώρα το θυμηθήκατε . Τέλος πάντων, περιμένουμε και τα δικά σας, νομίζω ότι δεν έχει κάποιο νόημα να κολλάμε σε αυτά. Τα περι ποικιλίας πάντως τα θεωρώ αστεία .

          Comment


          • #20
            Κι εγώ το ίδιο έκανα.Έβαλα μόνο exclusives για την κάθε πλατφόρμα.ΑΝ είχε και best multiplatform game όπως είχα πει στην αρχή,τότε θα ήταν ο ίδιος τίτλος κι εκεί και στο goty μου.
            Carpe diem

            Comment


            • #21
              GAMERS ODYSSEY AWARDS 2010


              Καλύτερο παιχνίδι PS3 --> God of War 3 (με δευτερο το ΝΒΑ 2Κ11)

              Καλύτερο παιχνίδι Xbox360 -->Mass Effect 2

              Καλύτερο παιχνίδι Wii --> (Wii πηρα αργα, του χρονου τωρα)

              Καλύτερο παιχνίδι PC --> WoW: Cataclysm

              Καλύτερο παιχνίδι PSP --> (ανυπαρξια αγορων φετος, μονο Patapon 2)

              Καλύτερο παιχνίδι DS --> (Αγορες χαμηλων τιμων περισυνων τιτλων. Γραψε για περυσι Bowser's Inside Story)

              Καλύτερο παιχνίδι Indie --> Θα θεωρησω πως η κατηγορια πιανει ΚΑΙ ΧΒLA οποτε Pac Man Championship Edition DX


              Καλύτερο Shooter --> ΗΑLO: Reach (no contest, αν και θεωριτηκα παιζαν και καλυτερα παιχνιδια)

              Καλύτερο Action Adventure --> God of War 3

              Καλύτερο RPG --> Mass Effect 2

              Καλύτερο Sport --> NBA 2K11

              Καλύτερο Racing --> F1 2010 (και ναι, ΟΧΙ το GT5)

              Καλύτερο Fighting --> Super Street Fighter IV

              Καλύτερο Platform --> Βαλε Super Mario Galaxy 2, λες και υπηρχε ανταγωνισμος...

              Καλύτερο Strategy --> StarCraft II - Wings of Liberty (no contest whatsoevar)

              Καλύτερο Adventure --> Heavy Rain (μια απο τα ιδια...)

              Καλύτερο Music/Rythm --> εεεεε.......

              Καλύτερο Multiplayer --> WoW: Cataclysm


              Καλύτερη αποκλειστικότητα της χρονιάς --> God of War 3

              Καλύτερη κονσόλα βάση φετινού line-up --> XBOX 360

              Τίτλος-έκπληξη της χρονιάς --> Lara Croft and the Guardian of light

              Απογοήτευση της χρονιάς --> Final Fantasy XIII

              Πλέον καινοτόμος φετινός τίτλος --> Heavy Rain

              Πλέον over-hyped φετινός τίτλος --> Final Fantasy XIII (αν και το Black Ops ηρθε κοντα...)

              Καλύτερος οπτικός τομέας --> God of War 3 (κρατα μια πισινη για Mass Effect 2)

              Καλύτερος ηχητικός τομέας --> Mass Effect 2 (το StarCraft εχασε στο νημα)

              Καλύτερο μουσικό κομμάτι --> The Normandy Reborn - Mass Effect 2

              Καλύτερη ομάδα ανάπτυξης --> Blizzard

              Καλύτερος-η εκδότης-τρια --> Activision (φτου κακα) - Blizzard (λογω pc και ΜΟΝΟ. BioWare μισο βημα πισω).

              Σημαντικότερη στιγμή --> Απολυση των ιδρυτων της Infinity Ward / Δικη περι απαγορευσης πωλησης 18+ παχνιδιων σε ανηλικους στην πολυτεια της Καλιφορνια (ανωτατο δικαστηριο των ΗΠΑ)


              GOTY 2010 --> Mass Effect 2

              Περισσότερο αναμενόμενος τίτλος για το 2011 --> Deus Ex 3 - Human Revolution


              Σχόλια: Οκ, οπως ξερετε οι περισσοτεροι φετος ηταν για μενα χρονια catch up του 2009, με αγορες οπως Arkham Asylum, Uncharted 2 κλπ. Βεβαια επαιξα τα σημαντικοτερα ΑΑΑ παιχνιδια και πολλα απο αυτα τα αγορασα κιολας.

              Δυστυχως δεν εχω καμια αποψη για handheld games, οποτε και το αφησα στην ακρη. Απο ολα αυτα που επαιξα ομως φετος διεκρινα τα πλεον σημαντικα.

              Δεν θα σχολιασω πολυ τις επιλογες μου, ειναι ξεκαθαρες αλλωστε και παιζουν και τα αναλογα σχολιακια εκει που πρεπει.

              Εκει που θα σταθω ειναι στην σημαντικοτερη στιγμη. Δεν ειναι η ανακοινωση του 3DS, γιατι ουσιαστικα ειναι on-time στον κυκλο ζωης του DS. Ομως τα δυο συμβαντα που κατεγραψα ειναι πολυ σημαντικοτερα για την βιομηχανια.

              Το πρωτο μεν εχει να κανει με μια ξεκαθαρη περιπτωση "η επιτυχια δεν ειναι εγγυηση εργασιας", ειδικα οταν εχουμε να κανουμε με μια εταιρια σαν την Activision. Τι κι αν η IW εκανε υπερπαπαδες με ρασο Σουπερμαν σε πωλησεις; Καμια σημασια: η πολιτικη ειναι πολιτικη και εχει επιπτωσεις, καλες και κακες. Ανεξαρτητως ποια πλευρα ειχε τελικα δικιο, η υποθεση ηταν εξαιρετικα σημαντικη και αρμοζει ιδιαιτερης προσοχης.

              Το δευτερο ειναι ακομα πιο σημαντικο για ολη την βιομηχανια, για λογους τους οποιους ειναι αδυνατο να εξηγησω σε λιγες γραμμες (κυριως γιατι ειναι αργα και βαριεμαι). Τα αποτελεσματα αυτης της δικης μπορουν εν δυναμει να κρινουν ολοκληρη την πολιτικη πωλησεων των publishers σε σχεση με τους retailers. Καλος Μαρτιος απο οτι ξερουμε...

              Τελος, ΑΝΕΤΑ πιο αναμενομενος τιτλος το Deus Ex 3. Και μονο τα βιντεο μας εχουν γονατισει, και εαν γινει σωστα, τοτε δε πα να κανει τεμεναδες και λαγους με πετραχιλια το Uncharted 3, ενα shooter θα ειναι μονο μπροστα στο Deus Ex. Ελπιζουμε βεβαια...
              :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

              Comment


              • #22
                Καλύτερο παιχνίδι Wii --> Super Mario Galaxy 2 (έχω παίξει το 1 και
                είναι τέλειο,άρα θα είναι κι αυτό)

                :| :|
                Originally posted by Raf
                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                Comment


                • #23
                  Καλύτερο Platform --> Βαλε Super Mario Galaxy 2, λες και υπηρχε ανταγωνισμος...
                  Είναι από τις "ξεκάθαρες" πλάκες που κάνεις τον τελευταίο καιρό;

                  Comment


                  • #24
                    ε ναι μαλλον ειναι προφανες, δε μπορει να μην εχει δει/ακουσει smb,dkcR,sonic 4 κτλπ τι διαολο ποια

                    Comment


                    • #25
                      Nai alla otan egw rwtousa an eprepe opwsdhpote na exoume paiksei ta paixnidia pou valame parolo pou einai arketa profanes to ti tha empene, mou eipate alla.
                      Kai malista efera kai san paradeigma to Mario Galaxy 2.
                      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                      Kindred, this blade and I.
                      "

                      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                      Greek Gaming Videos
                      Greek Final Fantasy Forum

                      Comment


                      • #26
                        Tι σχέση έχει αυτό;

                        Comment


                        • #27
                          Des to quote tou Somari.
                          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                          Kindred, this blade and I.
                          "

                          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                          Greek Gaming Videos
                          Greek Final Fantasy Forum

                          Comment


                          • #28
                            Νόμιζα ότι αναφερόσουν στο quote που έκανα για τον Dj. Κοίτα εγώ εξέφρασα και παλιότερα τη διαφωνία μου με το να μπαίνουν παιχνίδια που δεν έχουμε τελειώσει. Οκ το έκανα κι εγώ με το Amnesia, που θα το ξεκινήσω αύριο ή μεθαύριο λογικά, και με το Alan Wake, που είμαι 2 ώρες πριν το τέλος. Απλά βιάστηκα να post-άρω .

                            Comment


                            • #29
                              Κακα τα ψέματα πάντως, αν έχεις παίξει ένα game μέχρι "τα μισά και" τις περισσότερες φορές μπορείς να καταλάβεις και να ασκήσεις μια κριτική.( ειδικά όταν τo game δε σου αρέσει) Βέβαια, οκ αυτό δε σημαίνει αυτόματα ότι πάει και για το GOTY σου. Βέβαια χαλαρά ρε παιδιά δεν είμαστε και κανά επίσημο έντυπο να κάνουμε αυστηρές λίστες. Ό,τι θέλει ας βάλει ο καθένας στα πλαίσια του λογικού πάντα.

                              Κι εμένα μάλλον το RDR πάει για GOTY απλά δεν αισθάνομαι έτοιμος για λίστα γιατί για πολλούς λόγους δεν κατάφερα να παίξω τα games που ήθελα του 2010 και προβλέπω να το έχω κάνει μέχρι τα τέλη του Φλεβάρη και αν... Χόμπι είναι δε θα το βάλω και σε πρόγραμμα

                              ΕDIT:
                              Ωραίο θα ήταν να κάναμε και λίστες με το retro game που παίξαμε, μας άρεσε για τη χρονιά που πέρασε να ζωντανέψει λίγο και το retro section.
                              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                              Comment


                              • #30
                                Οχι Evans, δεν υπηρχε ανταγωνισμος επειδη δεν επαιξα εγω καποιο απο τα υπολοιπα. Το Meat Boy ακομα καθεται...χαχαχα

                                Βασικα ισως να χαλαρωναμε οοοοοοοοοοοολοι μαζι λιγο και να περναμε και λιγο στην πλακα μερικα πραγματα; Θα γερασουμε προωρα σε λιγο ετσι...
                                :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                                Comment

                                Working...
                                X