Announcement

Collapse
No announcement yet.

PSVita

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Εγώ το εξαργύρωσα, οπότε αν αλλάξω account πάει χαμένο. Θα στείλω μήνυμα στη Sony μπας και μπορεί να κάνει κάτι. Δε με ενοχλεί να χρησιμοποιώ το ελληνικό account, απλά δε βρίσκω νόημα στο να βρίσκομαι Αγγλία, να έχω όλα τα λεφτά μου εδώ και να πρέπει να μεταφέρω λεφτά σε μία ελληνική τράπεζα για να κάνω αγορές. Προς το παρόν βέβαια έχω λεφτά στην Ελλάδα, αλλά αργότερα δεν ξέρω τι θα γίνει. Θα δοκιμάσω να βάλω την αγγλική μου κάρτα πάντως.

    Την Apple έκραζα, αλλά τουλάχιστον έλυσε ένα τέτοιο πρόβλημα με τον πιο απλό τρόπο: μία κάρτα για τις συναλλαγές σου και βάσει αυτής καθορίζεται και το region σου.

    Comment


    • Υπάρχει ακόμη ένα θεματάκι... Αρκετά games έχουν promo codes( dlc packs etc) που δεν μπορείς να τα κάνεις retrieve αν δεν έχεις του κωδικούς από το κατάλληλο region ακόμη και στην Ευρώπη. πχ η PSN card που αγόρασα δεν αναγνωριζόταν από το greek account, όπως δε θα αναγνωριζόταν και από UK account από όσο διάβασα.
      Το ίδιο ισχυει και με τα DLC codes από το Uncharted 2( το german uncharted 2 game δεν αναγνωρίζει τα DLC από το ελληνικό store οπότε πρέπει κανείς να έχει αγοράσει το german game και να μπαίνει με german account:dizzy Οπότε εφόσον- καλώς εχόντων των πραγμάτων- θα είμαι εδώ για αρκετό καιρό ακόμη, έχω πρόσβαση μόνο σε german codes etc Άρα στην περίπτωσή μου ήταν η german account ή τπτ. Τέλος πάντων μικρό το κακό, ένας account για Vita ένας για PS3 και ηρέμησα- μάλλον...( ελπίζω κάποια στιγμή να φέρω το PS3 και να μη φάω στραπάτσο και από εκεί)

      Καλή τύχη με το customer support της SONY, ενημέρωσέ μας για τις εξελίξεις.

      Σε άλλα on topic νέα έπαιξα και τα demos των Dynasty Warrios και των Fifa. Το δεύτερο μου φάνηκε χωρίς υπερβολή πως έπαιζα σε κονσόλα, δεν ήξερα πόσο πολύ έχουν προχωρήσει τα ποδοσφαιράκια μιας και παράτησα το άθλημα από το PES 5. Το Dynasty Warriors μου άρεσε αν και κάποιες προσθήκες όπως τα touch controls μου φάνηκαν gimmicks. Θα προτιμούσα ωστόσο ένα port από το Hokuto No Ken σε PS Vita( άντε ρε Koei λεφτά με μηδέν κόπο λέμε )
      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

      Comment


      • Το ίδιο ισχυει και με τα DLC codes από το Uncharted 2( το german uncharted 2 game δεν αναγνωρίζει τα DLC από το ελληνικό store οπότε πρέπει κανείς να έχει αγοράσει το german game και να μπαίνει με german account) Οπότε εφόσον- καλώς εχόντων των πραγμάτων- θα είμαι εδώ για αρκετό καιρό ακόμη, έχω πρόσβαση μόνο σε german codes etc Άρα στην περίπτωσή μου ήταν η german account ή τπτ. Τέλος πάντων μικρό το κακό, ένας account για Vita ένας για PS3 και ηρέμησα- μάλλον...( ελπίζω κάποια στιγμή να φέρω το PS3 και να μη φάω στραπάτσο και από εκεί)
        Ναι, αυτό είναι αλήθεια. Το έπαθε ο laharl με το Uncharted 2 του. Το αγόρασε από UK και τα DLCs από το greek account του δεν τα δεχόταν το μηχάνημα.

        Το καλό με το PS3 είναι ότι μπορείς να έχεις multiple accounts σε multiple users. Όλοι οι users έχουν πρόσβαση σε όλο το content που είναι εγκατεστημένο στο μηχάνημα, οπότε τη βολεύεις. Στην περίπτωση του Vita βέβαια δεν υπάρχει κάποια λύση. Αν γυρίσω σε UK θα χάσω το Escape Plan, αλλά θα έχω πρόσβαση στις εδώ τιμές. Δεν ξέρω τι θα κάνω, θα το σκεφτώ και θα αποφασίσω. Δεν ξέρω που θα είμαι σε ένα χρόνο από τώρα. Το να φτιάχνω ένα νέο account κάθε φορά που θα αλλάζω χώρα δε με ελκύει ιδιαίτερα σαν ιδέα .

        Κάποιοι λένε ότι μπορείς να έχεις ένα account σε κάθε κάρτα, αλλά αν θέλεις να βάλεις μία κάρτα με διαφορετικό account, πρέπει πρώτα να κάνεις restore το σύστημα. Αυτό διορθώνει κάπως τα πράγματα. Πάντως σε ελληνικό λογαριασμό δεν μπορώ να βάλω αγγλική κάρτα. Οπότε πάμε, μάλλον, για νέο account και για δεύτερη αγορά του Escape Plan (έτσι για να πετάμε τα λεφτά μας).

        Μπράβο ρε Sony .

        Comment


        • Το να τερματισεις το Escape Plan στο υπαρχον account και να αλλαξεις αργοτερα , δεν το σκεφτηκες ;
          Τεραστια μαλακια θα ηταν να παρεις το ιδιο παιχνιδι 2 φορες...

          Comment


          • Πάντως σε ελληνικό λογαριασμό δεν μπορώ να βάλω αγγλική κάρτα.
            Εγώ τόσα χρόνια έχω αμερικάνικο λογαριασμό με γερμανική ή ελληνική κάρτα.
            Originally posted by Squall Leonhart
            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
            Originally posted by 丹野
            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
            Originally posted by Ryu_gr
            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

            Comment


            • Εντάξει στο PS3 όντως εφόσον όλοι οι παίκτες μοιράζονται το content δεν υπάρχει θέμα. Αλλά πραγματικά ένα account ανά κάρτα μνήμης από την άλλη είναι κάπως ακριβό- έστω προς το παρόν.

              Bart καλά τα λες, αλλά σκέψου πως εγώ έχω χάσει με αλλαγή κονσόλας και migrate( 360) τα DLCs για Mass Effect 2( και για κάποιο λόγο δεν μπορώ με τπτ να τα παίξω από το account μου και η ΕΑ σήκωσε τα χέρια ψηλά, χωρίς να ξέρει τι φταίει) το Braid, το Sonic 4, το AfterBurner Climax και το Limbo... Καλό ε? Και όλα αυτά γιατί τα είχα αγοράσει από uk account και έκανα την ηλιθιότητα να αλλάξω σε greek για να είμαι "νόμιμος".

              Τέλος πάντων, όλο αυτό το digital distribution επόμενο ήταν να έχει και τα αρνητικά του- αν και imo αυτό το πράγμα με διαφορές στα DLC και την αναγνώρισή τους εντός του ίδιου region καταντάει γελοίο. Τουλάχιστον με το app store όταν αλλάζεις την κάρτα σου αλλάζει και το region και είσαι κυριλέ που λέει και ο Evans.

              PSvita account lvl 1 και συνεχίζουμε.
              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

              Comment


              • Originally posted by straier View Post
                Εγώ τόσα χρόνια έχω αμερικάνικο λογαριασμό με γερμανική ή ελληνική κάρτα.
                Ναι ε; Πήγα να κάνω μία αγορά σήμερα και μου είπε ότι δεν μπορώ να περάσω λεφτά στο PSN account μου. Δεν ξέρω γιατί συνέβη αυτό... Την κάρτα τη δέχεται κανονικά, αλλά στο billing information έχει ως χώρα την Ελλάδα και αυτό δεν μπορώ να το αλλάξω κάπως.

                Comment


                • Εγώ είχα εξ αρχής τις ΗΠΑ ως χώρα. Ίσως αν δοκιμάσεις να αγοράσεις κάτι από το ελληνικό store με την αγγλική κάρτα σου; Θα λέει ως χώρα την Ελλάδα αλλά εφόσον όλα τα υπόλοιπα στοιχεία είναι σωστά δε θα υπάρχει πρόβλημα πιστεύω.
                  Originally posted by Squall Leonhart
                  I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                  Originally posted by 丹野
                  Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                  Originally posted by Ryu_gr
                  υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                  Comment


                  • Ο straier μενει Ιαπωνια , εχει Αμερικανικο account και χρησιμοποιει ελληνικες καρτες.
                    Ο evans και ο burai μενουν Αγγλια και Γερμανια αντιστοιχα και δεν μπορουν να χρησιμοποιησουν ελληνικη καρτα....

                    Go figure :/

                    Comment


                    • Αυτο με τα accounts πλεον εχει καταντησει γελιο. Προσωπικα μαλλον θα παω στην λυση νεων accounts με νεο email για Αγγλια, διοτι εχει ξεφτιλιστει το ζητημα με τα regions. Οκ, θα χρειαστει να στελνω μηνυματα στους friends και καλα για να με ξανακανουν add, αλλα δεν γινεται αλλιως, ειδικα απο την στιγμη που το μελλον μου λεει Σκωτια για πολυ καιρο.
                      :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                      Comment


                      • Originally posted by Bartman View Post
                        Ο straier μενει Ιαπωνια
                        Go figure :/
                        τι;
                        Star Citizen videos Star Citizen gallery

                        Comment


                        • Τελικά δε δέχεται την αγγλική μου κάρτα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται αυτό. Δεν είναι τόσο τραγικό να κρατήσω το ελληνικό account μου, εξάλλου προβλήματα με το localisation μπορώ να αντιμετοπίσω ανά πάσα στιγμή. Το μόνο που με ανησυχεί στη δημιουργία αγγλικού account είναι το ότι δεν ξέρω που θα είμαι σε 8 μήνες από τώρα. Μπορεί να είμαι εδώ, μπορεί να πάω σε άλλη χώρα, μπορεί να γυρίσω κι Ελλάδα (το απεύχομαι ). Απορώ γιατί του Straier του δέχεται άλλη κάρτα και εμένα όχι.

                          edit: Τελικά έκανα restore και πάω για νέο account. Πολύ το σκέφτηκα .

                          edit 2: Δε μου δέχεται την ελληνική κάρτα στο αγγλικό account. Straier, εσύ πώς ακριβώς το κάνεις; Έχω όλα τα στοιχεία της κάρτας σωστά, βάζω την ελληνική διεύθυνση, αλλά το country παραμένει UK. Δέχεται κανονικά την κάρτα, αλλά όταν κάνω add funds μου λέει ότι δεν μπορεί να προσθέσει λεφτά στο πορτοφόλι. Έχω νεύρα .

                          Comment


                          • Δε μου δέχεται την ελληνική κάρτα στο αγγλικό account. Straier, εσύ πώς ακριβώς το κάνεις; Έχω όλα τα στοιχεία της κάρτας σωστά, βάζω την ελληνική διεύθυνση, αλλά το country παραμένει UK. Δέχεται κανονικά την κάρτα, αλλά όταν κάνω add funds μου λέει ότι δεν μπορεί να προσθέσει λεφτά στο πορτοφόλι. Έχω νεύρα .
                            Νομίζω έτσι το έκανα αλλά πάει πολύς καιρός από τότε. Ίσως να έχουν αλλάξει τις ρυθμίσεις μετά το χακάρισμα... Γιατί δε δοκιμάζεις να πάρεις προπληρωμένη κάρτα στην Ελλάδα (αν και αυτό δεν έχει μάλλον διαφορά από το να χρησιμοποιήσεις ελληνική πιστωτική);
                            Originally posted by Squall Leonhart
                            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                            Originally posted by 丹野
                            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                            Originally posted by Ryu_gr
                            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                            Comment


                            • Από ότι κατάλαβα δεν μπορείς να χρησιμοποιείς (πλέον) κάρτα άλλης χώρας. Το ίδιο θα συμβαίνει και με προπληρωμένη κάρτα (το ανέφερε και ο burai πιο πάνω). Δεν ξέρω τι να κάνω, πραγματικά . Δεν μπορώ και να παίξω μέχρι να αποφασίσω. Τα νεύρα μου .

                              Comment


                              • Το ίδιο θα συμβαίνει και με προπληρωμένη κάρτα (το ανέφερε και ο burai πιο πάνω).
                                Αν η προπληρωμένη κάρτα είναι του σωστού region;
                                Originally posted by Squall Leonhart
                                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                                Originally posted by 丹野
                                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                                Originally posted by Ryu_gr
                                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                                Comment

                                Working...
                                X