Announcement

Collapse
No announcement yet.

Competitive Gaming

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ξέρει κανείς τον Bafiari από greek Dojo;
    Tα arcade sticks που φτιάχνει είναι καλά;
    Carpe diem

    Comment


    • ναι, τι το θες ομως το arcade stick?

      Comment


      • Ti se noiazei ti to thelei?
        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
        Kindred, this blade and I.
        "

        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
        Greek Gaming Videos
        Greek Final Fantasy Forum

        Comment


        • Μπας και μάθω καμιά ώρα να παίζω καλά,γιατί μου τησ πάνε τα χειριστήρια.Στο Χ360 με ενοχλεί το dpad,στο ps3 με ενοχλεί ο αναλογικός...
          Ας πάρω ένα να το έχω,μπας και μάθω και στη χειρότερη,το πουλάω.
          Carpe diem

          Comment


          • Το stick ειναι για να αντικαθιστα το d-pad παντως.
            Πλακα πλακα εχω κατι sticks για σκοτωμα, πρεπει να καθαρισω και με αυτο το θεμα μεσα στο μηνα. Εσυ αν θες custom βεβαια θα θες και dual pcb, καλη δουλεια κανουν τα παιδια παντως, απλα παντα ισχυει το ο,τι πληρωνεις παιρνεις.

            Comment


            • Used βρήκα από αγγελία.Το είχε πάρει 250 λέει,το δίνει 80,ξέρω 'γω.Γι'αυτό είπα σε Ryu μήπως το τσεκάρει πρώτα εκείνος που ξέρει και μετά βλέπουμε.
              Carpe diem

              Comment


              • Originally posted by Ground_zero View Post
                Ti se noiazei ti to thelei?
                μηπως να του δωσεις το δικο σου?:suck:




                altair αγορι μου κοιτα ρεαλιστικα τσαμπα λεφτα θα δωσεις το stick θελει dedication
                τα σεπολια κανουνε καλες δουλιες αλλα αν επιμενεις να σκοτωσεις λεφτα η γνωμη μου ειναι ασε τα custom στην ακρη για την ωρα και παρε μια απο τις χιλιαδες διαφορετικες madkatz,hori tournament edition που κυκλοφορουν ,απο το amazon ξερω γω η απο οπουδηποτε αλλου online μπορεις να βρεις καλες τιμες

                και παλι κατα την αποψη μου αυτα που λενε οτι τα sticks ειναι επενδυση ειναι πιπες, επενδυση ειναι οταν παιζεις competitive fighting games οχι στο κουκουρουκου ''κατσε να παρω ενα stick να υπαρχει μηπως και ασχοληθω σοβαρα'' εκτος και αν το θες διακοσμητικο gaming accessory η εχεις φετιχ με τo να αγοραζεις και να πουλας πισω εκει παω πασο

                Comment


                • Sorry alla @@ dedication thelei.
                  Pragmatika dhladh prepei na eisai master gia na exeis stick?
                  To oti mporei o allos na thelei na kanei emulate ton tropo pou epaize palia sta arcade to exeis skeftei?

                  Sovara twra, giati saresei na ton ypovathmizeis toso ton allon otan oute esy o idios den eisai kan ekei?
                  Alla akoma kai na eisai pali den exeis kanena dikaiwma, skepsou poly prin apanthseis...
                  "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                  But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                  Kindred, this blade and I.
                  "

                  "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                  Greek Gaming Videos
                  Greek Final Fantasy Forum

                  Comment


                  • Λοιπόν, θα σας κάνω μία χαζή ερώτηση.
                    Έχοντας ως δεδομένο τα πολλά χρόνια μη ενασχόλησης με fighting games (πάνε οι καλές εποχές που έλιωνα στα Virtua Fighter, Soul Calibur κτλ.)και των νέων εκδόσεων θα ήθελα να μου απαντήσετε σοβαρά όσοι έχετε κάποια εμπειρία ποιο 3D fighting από τα Tekken, Dead or Alive και Virtua Fighter θεωρείτε ότι έχει το πιο βαθύ σύστημα κλωτσομπουνιδιόβεργας?
                    Δεν με ενδιαφέρει τόσο αν έχει κορυφαία γραφικά, άπειρους χαρακτήρες, έχει χαρακτήρες κούκλες,cutscenes, αν θα σπάνε καρέκλες, αν θα τον στέλνεις τον άλλο απέναντι με μια κίνηση ή θα κάνεις 4,5 κινήσεις στον αέρα πριν πατήσεις στο έδαφος. Με νοιάζει το στρατηγικό βάθος σε ένα τέτοιο τίτλο και όχι πατάω τα πλήκτρα αβέρτα και ότι ρίξουμε και αρπάξουμε.
                    Έχω την εντύπωση χρόοοοοονια τώρα ότι η σειρά Virtua Fighter κινείται πιο πολύ στις δικές μου απαιτήσεις κι έχω ασχοληθεί πολύ στο παρελθόν με όλες τις διάσημες σειρές εκτός από τα 2D τα οποία όσο κι αν τέσταρα δεν με συγκίνησαν.
                    Τα φώτα σας...

                    Comment


                    • H alhtheia einai oti den exw asxolithei pote pragmatika me Virtua Fighter o idios.
                      Prospathisa mia fora na to mathw, alla den mou arese katholou to paixnidi oute optika oute ws gameplay kai to parathsa.
                      Alla apo afta pou mou exoun deiksei ypothetw pws einai to poio texniko apo ta 3 kalytera 3D fighting games alla oxi se epipedo diaforas Street Fighter vs Guilty Gear as poume.

                      To Soulcalibur den einai poio "texniko" apo to Tekken, alla einai poly poio kala organwmeno ws pros ton elenxo tou xarakthra, exontas thn amyna se koumpi kai oxi sto "pisw" afinei ligotera prithoria gia lathos kai afto einai megalh diafora gia mena opote kai to thewrw anwtero.

                      To Tekken exei perissotera koumpia alla opws eipa poio texniko apo to Soul san paixnidi den einai, eksartatai kai apo to xarakthra pou tha dialekseis na paikseis.

                      To DOA einai to xeirotero apo ta 3D fighting game pou aksizoun.
                      Mono to 5 pou vgainei twra mou kanei kapoia aisthish kai pali den kserw an tou exoun dwsei realistika reversals pleon.
                      Se ola ta ypoloipa ths seiras h eleftheria tou na kaneis reversal sta panta se syndiasmo me to oti h dynamh tous einai unreal ta diagrafoun apo aplh epilogh kai ta kanoun ton aftoskopo.
                      Se kanena allo game den exw dei reversal wars... einai geloio to na to vlepeis.
                      Ase pou kai ws paixnidi deixnei butt ugly.
                      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                      Kindred, this blade and I.
                      "

                      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                      Greek Gaming Videos
                      Greek Final Fantasy Forum

                      Comment


                      • Γουστάρω Soul γιατί έχει ωραίο σύστημα μάχης και δεν έχει τρελές απαιτήσεις στα inputs και στα timings, οπότε δεν χρειάζεται να κάνεις practice μόνο και μόνο για να κρατάς το muscle memory. Ότι μαθαίνεις το κάνεις, οπότε άμα χάσεις, μάλλον έχασες επειδή ο άλλος σε διάβασε ή είχε καλή στρατηγική.

                        Στο SF γουστάρω τρελά όταν με ΠΟΥΣΤΗ ΚΙΝΕΖΟ βγάζω link δυνατή μπουνιά μετά από chicken wing, αλλά άμα έχω καιρό να παίξω μάλλον θα πρέπει να πω και μια προσευχή για να βγει.
                        The illusion of free will is an illusion.

                        Comment


                        • Originally posted by Ground_zero View Post
                          Sorry alla @@ dedication thelei.
                          Pragmatika dhladh prepei na eisai master gia na exeis stick?
                          To oti mporei o allos na thelei na kanei emulate ton tropo pou epaize palia sta arcade to exeis skeftei?

                          Sovara twra, giati saresei na ton ypovathmizeis toso ton allon otan oute esy o idios den eisai kan ekei?
                          Alla akoma kai na eisai pali den exeis kanena dikaiwma, skepsou poly prin apanthseis...
                          το απιθανο σεναριο που μολις περιεγραψες με το emulate δεν στεκει γιατι πολυ απλα το muscle memory μετα απο τοσα χρονια δεν υπαρχει ξεκινας απο το μηδεν

                          φυσικα και θελει dedication, σιγουρα διαφορετικες περιπτωσεις να ξεκινας απο το μηδεν με το να παιζεις ηδη καλα σε pad και να κανεις transition, ξερω πολλους που θελανε να μαθουνε αλλα ποτε δεν τα καταφεραν το παρατησαν ειτε γιατι βαριοντουσαν/δεν ειχαν χρονο να σπαταλησουν και νομιζαν οτι ξαφνικα θα παιζουνε το ιδιο καλα με το pad τους ειτε γιατι πολυ απλα βρε αδερφε δεν το κατεχουνε το αθλημα (σε σοκαρα ε?) τοσο απλα υπαρχει και αυτη η περιπτωση


                          τριτον υποβαθμιση? ελεος what are you talking about?? αναφερθηκα στον altair με την οποια οικιοτητα εχουμε αποχτησει τοσο καιρο στο forum, στα οποια πλαισια εχω καταλαβει πως σκεφτεται λοιπον δεν νομιζω οτι θα δωσει ποτε βαρυτυτα στα fgs γιαυτο και πιστευω οτι θα δωσει πεταμενα λεφτα ας κανει οτι θελει βεβαια εννοειται
                          αλλα δεν προκειται να του χαιδεψω τα αυτια, αμα κανεις ενα lurk το thread εχει γινει ηδη αυτο εδω και χρονια


                          Originally posted by Ground_zero View Post
                          Pragmatika dhladh prepei na eisai master gia na exeis stick?
                          α και σταματα να βαζεις φρασεις στο στομα μου που δεν ειπα , οποτε θες να μου την πεις κανεις το ιδιο λαθος

                          Λοιπόν, θα σας κάνω μία χαζή ερώτηση.
                          Έχοντας ως δεδομένο τα πολλά χρόνια μη ενασχόλησης με fighting games (πάνε οι καλές εποχές που έλιωνα στα Virtua Fighter, Soul Calibur κτλ.)και των νέων εκδόσεων θα ήθελα να μου απαντήσετε σοβαρά όσοι έχετε κάποια εμπειρία ποιο 3D fighting από τα Tekken, Dead or Alive και Virtua Fighter θεωρείτε ότι έχει το πιο βαθύ σύστημα κλωτσομπουνιδιόβεργας?
                          Δεν με ενδιαφέρει τόσο αν έχει κορυφαία γραφικά, άπειρους χαρακτήρες, έχει χαρακτήρες κούκλες,cutscenes, αν θα σπάνε καρέκλες, αν θα τον στέλνεις τον άλλο απέναντι με μια κίνηση ή θα κάνεις 4,5 κινήσεις στον αέρα πριν πατήσεις στο έδαφος. Με νοιάζει το στρατηγικό βάθος σε ένα τέτοιο τίτλο και όχι πατάω τα πλήκτρα αβέρτα και ότι ρίξουμε και αρπάξουμε.
                          Έχω την εντύπωση χρόοοοοονια τώρα ότι η σειρά Virtua Fighter κινείται πιο πολύ στις δικές μου απαιτήσεις κι έχω ασχοληθεί πολύ στο παρελθόν με όλες τις διάσημες σειρές εκτός από τα 2D τα οποία όσο κι αν τέσταρα δεν με συγκίνησαν.
                          Τα φώτα σας...
                          κοιτα το καθε 3d απο τα τρια που ανεφερες εχει τα δικα του στοιχεια και τους δικους τους μηχανισμους δεν θα μπω στη διαδικασια να σου πω ποιο ειναι καλυτερο η χειροτερο γιατι αυτα ειναι αποψεις και γουστα (ασε που θα μου την πεσει και ο judge dredd του forum), αυτο ομως που θα πρεπει να σε ενδιαφερει πρωτιστως ειναι το fighting που θα επιλεξεις να εχει κοσμο να παιξεις και επειδη μενεις εκτος αθηνων στην περιπτωση σου να εχει καλο netcode
                          το soul calibur 5 εχει πολυ καλο, οπως και το tekken tag tournament 2 που μολις κυκλοφορησε ψησου/χωσου

                          Comment


                          • το απιθανο σεναριο που μολις περιεγραψες με το emulate δεν στεκει γιατι πολυ απλα το muscle memory μετα απο τοσα χρονια δεν υπαρχει ξεκινας απο το μηδεν
                            Γιατί νομίζω ότι αλλιώς το εννοούσε; Δηλαδή να βάλεις το game σου και να παίξεις χαλαρά, απλά να έχεις arcade stick για να νομίζεις ότι είσαι στ μπλιμπλικάδικο και να ακούς το τσικι τσικι που κανει ο μοχλός και να γουστάρεις...

                            δεν νομιζω οτι θα δωσει ποτε βαρυτυτα στα fgs γιαυτο και πιστευω οτι θα δωσει πεταμενα λεφτα ας κανει οτι θελει βεβαια εννοειται
                            Εγώ πάντως είχα κανα χρόνο arcade stick και δεν είχα παίξει πάνω από μισή ώρα fighting. Χαμένα δεν πήγαν τα λεφτά μου όμως (λέγε με XBLA, Mame)
                            Originally posted by Raf
                            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                            Comment


                            • καλα ναι ειναι και αυτα τα games εννοειται, αλλα ο altair ειπε συγκεκριμενα γιατι το θελει, μεταξυ μας οταν το pad σου εχει γινει ομως δευτερη φυση μετα απο τοσα χρονια, good luck να δοκιμασεις stick ακομα και σε τετoιους τιτλους


                              εμενα μου πηρε ενα χρονο για να πω οτι παιζω το ιδιο καλα με pad, και στα δυο χρονια και επειτα αρχισα να παιζω καλυτερα με το stick απο οτι με το pad, και πιστεψε με χαλασα παρα πολλες ωρες για να κανω το transition

                              Comment


                              • Originally posted by Vaynard View Post
                                (ασε που θα μου την πεσει και ο judge dredd του forum)



                                Ground_Zero είναι τιμή!
                                Vay έχεις δίκιο είναι tough να κάνεις transition, αλλά ντάξει ειδικά για mame, live που λέει ο Somari, ίσα ίσα που θα είναι ευχάριστη εμπειρία ακόμα και στην αρχή, όχι όπως στα fighting που είναι μανίκι.
                                The illusion of free will is an illusion.

                                Comment

                                Working...
                                X