Announcement

Collapse
No announcement yet.

Competitive Gaming

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    O Vaynard to mono pou leei apo thn arxh einai oti poio efkola mathaineis na paizeis competitive FPS para Fighting games logw tou xronou pou prepei na ependyseis.
    Den meiwnei ta FPS oute eksipswnei ta Fighting, aplws parathrei mia diafora sthn ependysh xronou pou xreiazetai to kathe eidos kai tipote allo.

    Enweitai pws kanenas noob den tha eixe elpida enania se pro se kanena game ektos an paizoume korona - grammata (pou kai pali an ksereis apo pithanothtes pali exeis to panw xeri)
    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
    Kindred, this blade and I.
    "

    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
    Greek Gaming Videos
    Greek Final Fantasy Forum

    Comment


    • #47
      Τα συγχρονα FPS εχουν ΠΟΛΥ περισσοτερο mind game... Δεν μιλαω για την κονσολοποιηση αλλα για το γεγονος οτι οι νεες τεχνολογιες εδωσαν στους developers την δυνατοτητα να εισαγουν νεα πραγματα στην δομη με αποτελεσμα να σε κανουν να σκεπτεσαι και να προσαρμοζεσαι ανεξαρτητα απο το skill σου..
      τα mind games υποτιθεται οτι δημιουργουνται και υπαρχουνε για να τροφοδοτουνε τον skilful παιχτη οχι να βοηθανε τον λιγοτερο καλο να κλισει την ψαλιδα απο τον καλυτερο,

      αν παιζω ενα παιχνιδι για 100 ωρες περισσοτερες απο σενα και ερθεις εσυ με κατι που δεν το εχω σκεφτει εγω και με νικησεις πολυ απλα σημαινει ειτε οτι το συγκεκριμενο παιχνιδι δεν εχει σχεδιαστει σωστα για high lvl competitive play ειτε εγω ειμαι καθυστερημενος,

      αυτοματος ενα τετοιο παιχνιδι δεν προκειται ποτε να αντεξει στον χρονο σε competitive enviroment στο ειδος του, η θα αποτελει εναλλαχτικη casual λυση, ειτε θα μαζεψει ενα τελειως διαφορετικο κοινο κυριως με αυτους που δεν αντεχουνε τον ανταγωνισμο στα πραγματικα worth playing competitive games

      το οτι εχουνε βαλει χιλια δυο gimmicks (a.k.a δαφορετικες προσσεγισεις βοηθητικους μηχανισμους ενναλαχτικες τακτικες, more random factor, rpg like perks κτλ) στα συγχρονα κονσολοποιημενα fps για να τα κανει προσιτα και more friendly δεν σημαινει οτι αυτοματος εδωσε και μεγαλυτερο in depth στο high lvl play

      Comment


      • #48
        pws mporw na exw edge sto korona-grammata??

        Comment


        • #49
          αν παιξεις καλο mind game!! Ο_ο

          Comment


          • #50
            Δεν με καταλαβες, δεν λεω οτι το mind game ειναι ανεξαρτητο απο το skill (btw εχεις δικιο εχω διατυπωσει το επιχειρημα μου λιγο περιεργα)... Καταρχην αν εχεις παιξει 100 ωρες περισσοτερες απο μενα, εγω δεν προκειται να σκεφτω κατι το οποιο δεν εχεις σκεφτει εσυ γιατι πολυ απλα δεν ξερω το παιχνιδι οσο καλα το ξερεις εσυ...

            Αυτο που λεω ουσιαστικα ειναι οτι αν συμπορευομαστε σε θεματα skill και εσυ εισαι κατ'αποκλειση λιγο καλυτερος, εγω μπορω να σε νικησω αν φανω πιο εξυπνος...Skill και mind game συμπορευονται και τρεφονται το ενα απο το αλλο με τα συγχρονα shooters να απαιτουν και τα 2. Το παραδειγμα που εφερα στον chris ηταν περισσοτερο για να δειξω την σημασια που εχει το mind game σε σημερινες δομες... Προφανως σε βαθος χρονου ενας ασχετος παικτης ειναι αδυνατο να νικησει εναν pro...αυτο που λεω ειναι οτι η εννοια του pro στο σημερα δεν ειναι μονο να κανει headshot με shotgun απο το ενα χιλιομετρο αλλα φερει και αλλους παραγοντες που υπηρχαν μεν στην oldschool αλλα ενισχυθηκαν στο σημερα.

            το οτι εχουνε βαλει χιλια δυο gimmicks (a.k.a δαφορετικες προσσεγισεις βοηθητικους μηχανισμους ενναλαχτικες τακτικες κτλ) στα συγχρονα κονσολοποιημενα fps για να τα κανει προσιτα και more friendly δεν σημαινει οτι αυτοματος εδωσε και μεγαλυτερο in depth στο high lvl play
            Δεν μιλαω για gimmicks τυπου βαλε το ταδε turret στην ταδε θεση ή γινε αορατος και περιμενε να ερθει καποιος πανω σου για να τον σκοτωσεις, μιλαω για διαφορετικους τροπους με τους οποιους μπορεις να προσσεγγισεις στρατηγικα το καθε kill ειτε αυτο περιλαμβανει το straight forward gunplay ειτε οχι...

            Comment


            • #51
              Δεν μιλαω για gimmicks τυπου βαλε το ταδε turret στην ταδε θεση ή γινε αορατος και περιμενε να ερθει καποιος πανω σου για να τον σκοτωσεις, μιλαω για διαφορετικους τροπους με τους οποιους μπορεις να προσσεγγισεις στρατηγικα το καθε kill ειτε αυτο περιλαμβανει το straight forward gunplay ειτε οχι...
              ναι καταλαβα τι ηθελες να πεις ησουνα σαφεις στο προηγουμενο σου post,

              το να προσεγγισεις στρατηγικα ενα kill γινεται παντου εδω και πολλα χρονια στα fps δεν ειναι γνωρισμα των συγχρωνων κονσολοποιημενων fps ,

              συνοψιζοντας ολοι οι ''συγχρονοι μηχανισμοι και τα '' συγχρονα μπικικινια'' που δεν συμπεριλαμβανουν raw gunplay , eye coordination και reactions στα fps εντασονται σε στοιχεια και παραγοντες που ο καθενας μπορει να χρησιμοποιησει αμεσα με εστω λιγη φαια ουσια και κατανοηση των μηχανισμων ενος παιχνιδιου δεν χρειαζονται practice ουτε ταλεντο, ειναι παραγοντες που δεν θα επρεπε να παιζουνε τοσο καθοριστικο ρολο οταν βρισκονται αντιμετωποι δυο παιχτες περιπου στο ιδιο lvl γιατι διευρυνουνε το random factor,

              απλα υπαρχουνε για να σου δινουνε την ψευδεστηση της πολυπλοκοτητας, ναι δινουνε mind game πολλες φορες δινουνε και αλλες ενδιαφερον διαστασεις στο fps αλλα τις περισσοτερες φορες μειωνουνε το handicap στο πραγματικο skill, με αποτελεσμα να βοηθουνε πολλες φορες εναν παιχτη που υπολειπεται λιγο απο εναν αλλον σε skill οπως ειπες

              οπως καταλαβαινεις κατι τετοιο εμενα προσωπικα δεν με βρισκει συμφωνο γι αυτο και αποφευγω πλεον να παιξω συγχρονα fps στις κονσολες competitive

              Comment


              • #52
                Ναι καταλαβα τι λες. Απλα υπαρχουν πολλες διαβαθμισεις στο τι μπορεις να δεις στο σημερα με αυτη τη μορφη. Παιχνιδια οπως το gears imo δεν κανουν εκπτωσεις στο raw gunplay, reaction κλπ αλλα ταυτοχρονα περιλαμβανουν πραγματα που καθως ανεβαινει το skill βελτιωνεται παραλληλα και η συνολικοτερη αντιληψη σου και το πως μπορεις να χρησιμοποιησεις για να κανεις την διαφορα. Σιγουρα στο σημερα το raw εχει χασει την θεση που ειχε αλλα υπαρχουν και τιτλοι που παρουσιαζουν την συγχρονη συνταγη με τροπο που να εχεις και in depth και πιο πολυπλευρο competitve play. Αυτο που ειπα πριν δηλαδη, μια κοινη πορεια skill και περιφεριακων στοιχειων.

                οπως καταλαβαινεις κατι τετοιο εμενα προσωπικα δεν με βρισκει συμφωνο γι αυτο και αποφευγω πλεον να παιξω συγχρονα fps στις κονσολες competitive
                Καταλαβαινω απολυτα τι λες, το θεμα ειναι οτι αντιθετα με τα fighting για παραδειγμα (αποσα εχω δει δηλαδη) το one to one στα shooters ποτε δεν το βρηκα ενδιαφερον, αντιθετα οσο εισαγονται νεα στοιχεια (+ το γεγονος οτι παιζεις με team) και νεοι παραμετροι ενω το skill συνεχιζει να εχει βασικο ρολο, στην δικη μου περιπτωση το game αποκτα αλλο ενδιαφερον. Αυτος ειναι και ο λογος που δεν μου αρεσει το counter strike ας πουμε (προσωπικη αποψη παντα).

                Απλα ξαναλεω οτι και η σημερινη μορφη εχει τιτλους που αξιζει να κανεις master και να παιξεις σε competitive. Απο κει και περα ειναι και θεμα γουστο στο τι ζηταει ο καθενας απο ενα παιχνιδι τετοιας μορφης + που θεωρει οτι αξιζει να αφιερωσει χρονο για να ανεβασει το skill του και να παιζει σε υψηλο επιπεδο...

                Comment


                • #53
                  Παιδιά αν θέλετε βάζετε και κανένα video για να στηρίξετε τα επιχειρήματά σας . Δεν ασχολούμαι με competitive, αλλά διαβάζω με πάρα πολύ ενδιαφέρον τα όσα λέτε και θα ήθελα να βλέπω αγώνες πάνω σε αυτά που υποστηρίζετε. Πχ nooto είπες για παίχτη στο Gears που ρίχνει ολόκληρο team. Δώσε τίποτα να δούμε .

                  Comment


                  • #54
                    Πάρε 2 χθεσινά βίντεο που έχω πρόχειρα και πρόσεξε συνδυασμό movement και aimings. Ειδικά στο πρώτο βίντεο αυτά που ρίχνει ο τύπος δεν υπάρχουν.

                    1: http://www.youtube.com/watch?v=Y9D1T...layer_embedded
                    2: http://www.youtube.com/watch?v=B9cj2...layer_embedded

                    Πιστεύω πάντως οτι αν και τα video βγάζουν μάτι οτι μιλάμε για Pros άμα δεν έχεις παίξει το Game δεν θα εκτιμήσεις τόσο τα Video.
                    Πάρε και ένα κλασικό βιντεάκι που έγινε γνωστό περισσότερο επειδή αυτός ο SpawN θεωρείται με άλλα 2-3 άτομα απο τους παίχτες που έχουν επηρεάσει περισσότερο το CS...
                    A clip from Spawn - Still Mighty where Spawn from SK tries to ninja defuse.Music - Redman - Smash Sumthin'Spawn Mighty was made by Chillside Productions.

                    Comment


                    • #55
                      Σίγουρα δε θα καταλάβω τόσα πολλά, αλλά λέτε πολύ ενδιαφέροντα πράγματα και παραδείγματα σε video βοηθάνε αρκετά έναν άσχετο, όπως εμένα. Πάντως η συζήτηση είναι πολύ υψηλού επιπέδου και γουστάρω άπειρα, do not stop .

                      Comment


                      • #56
                        Καλα ολοκληρο το team στο gears το εχω ριξει και εγω δεν ειναι και κατι τρελο.. τωρα με μεγαλη συχνοτητα νομιζω δεν το κανει κανενας απεναντι σε σοβαρο team.. Επισης το youtube ειναι γεματο απο τετοια υπαρχει και το αρθρο του kotaku για τις top 10 moments of pro gaming και αλλα τετοια διαφορα..

                        Γενικα παντως ειναι λιγο ακυρη η συγκριση fighting και fps, στα fighting ειναι παντα 1 vs 1 χωρις μεγαλη δοση στρατηγικης. Στο competitive fps μεγαλυτερο ρολο παιζει η ομαδα και η στρατηγικη παρα το individual skill(οχι οτι δεν δινει edge αλλα και παλι δεν ειναι fighting) Δεν νιωθω απο fighting οποτε δεν μπορω να πω κατι παραπανω..

                        Comment


                        • #57
                          στα fighting ειναι παντα 1 vs 1 χωρις μεγαλη δοση στρατηγικης
                          αδερφε θα με πνιξεις βραδιατικα!!

                          ενταξει ειπαμε να πιασουμε μια επικοδομιτικη κουβεντα αλλα προσεξτε και τι γραφετε αν δεν γνωριζετε plz

                          Comment


                          • #58
                            Ειπα δεν νιωθω απο fighting αδερφε, feel free to educate us, δεν αντιλεγω στο skill που θελει αλλα οχι και περισσοτερη στρατηγικη απο ενα team based game..

                            Comment


                            • #59
                              εχω κανει τοσες αναφορες και τοσα posts στο forum μπορεις να τα διαβασεις οτι ωρα θες, υπαρχει και το αντιστοιχο thread high lvl fighting, απο την στιγμη που αντιλαμβανεσαι μονος σου χωρις να νοιωθεις οπως παραδεχεσαι και ο ιδιος απο fightings οτι ειναι υποδυεστερα σε στρατηγικη απο ενα team based fps και εχεις ηδη βγαλει αυθαιρετα το δικο σου συμπερασμα τι να πω...ok cool...δεν ειναι ο σκοπος μου να δωσω την επιφωτιση σε κανεναν ξερεις

                              αν καποια στιγμη αποφασισεις να ασχοληθεις σοβαρα με καποιο fighting θα αναθεωρησεις σιγουρα, αν οχι θα μεινεις με μια λαθος αποψη no big deal

                              δεν εχει νοημα να συνεχισω να χαλαω και τον δικο μου χρονο αλλα και τον δικο σας απο την στιγμη που δεν αντιλαμβανεται κανενας τι παιζει στα fighting games στο forum ουτε ασχολητε με αυτα, γι αυτο εχω σταματησει να κανω και συχνες αναφορες πλεον η να αναφερω νεα του community

                              Comment


                              • #60
                                Ela twra Vaynard pou den antilamvanetai kaneis sto forum, me plhgwneis

                                Aplws variesai kai esy ligo na ekshgiseis leptomeriaka kai me aplo tropo kapoia pragmata wste o allos na ta katanohsei, opws gia paradeigma to parry pou eixe kanei o Daigo, eixa katsei na kanw ena terastio post gia na to eksgisw kai me rwthses giati to ekana.

                                O I have no equal profanws enwei alliws thn strathgikh apoti esy.
                                O enas milaei gia strathgikh kai sxedio omadas, enw esy milas gia strathgikh paixth enantion paixth.

                                I have no equal yparxei terastia strathgikh se ena fighting game, mhn ksexnas oti oi epiloges pithanwn kinhsewn einai ousiastika ekatontades se antithesh me ena FPS.
                                Tha deis polles fores paixtes na rixnoun kinhseis oi opoies exoun skopo na astoxisoun (h na tis blockaroun oi antipaloi) mono kai mono gia na sthseis thn katastash etsi wste na na tous kaneis na fane kapoio allo xtyphma.
                                Kai afto einai to poio aplo paradeigma, allh strathgikh akoloutheis enantia se enan xarakthra kai allh enantia se allon (logw diaforetikwn adynatwn shmeiwn), allh strathgikh enantia se enan paixth kai allh enantia se allon (analoga me to poso eksikeiwmenos eisai mazi tou) kai outw kathekshs.
                                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                                Kindred, this blade and I.
                                "

                                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                                Greek Gaming Videos
                                Greek Final Fantasy Forum

                                Comment

                                Working...
                                X