Announcement

Collapse
No announcement yet.

Φύση της τιτλοθήκης μιας κονσόλας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Α)Η όραση του ανθρώπου έχει μια ακτίνα περίπου...
    Δε διαφωνώ ότι μια τεράστια οθόνη βοηθάει στο immersion αλλά δεν είναι αυτός ο λόγος που θα προτιμήσει το φορητό. Εξάλλου, όταν παίζω στο κρεβάτι μου ξαπλωμένος με κλειστά όλα τα φώτα έχω πολύ καλό immersion. Προτείνω flOw πριν τον ύπνο.

    Β)Υπάρχει το θέμα του τι μπορούμε να δούμε στην οθόνη...
    Έκανες λάθος υπολογισμούς. Με τον τύπο που έστειλες το PSVita πρέπει να το έχεις σε απόσταση σε απόσταση 40 εκατοστών για να βλέπεις όλες τις λεπτομέρειες. Αντίθετα σε μια τηλεόραση 32" 1080p πρέπει να είσαι πιο κοντά από 1.5 μέτρο για να δεις όλες τις λεπτομέρειες. Βέβαια αυτό μπορεί να είναι και κακό γιατί σημαίνει πως μπορείς να ξεχωρίζεις τα pixels αλλά ειδικά στο PSVita δε νομίζω πως υπάρχει λογικός άνθρωπος που έχει παράπονο από αυτό που βλέπει στην οθόνη όταν το aliasing αντιμετωπίζεται επαρκώς.

    Γ)Υπάρχουν προβλήματα αναλογιών. Για παράδειγμα αν έχουμε ένα κομμάτι στο οποίο ο χαρακτήρας μας φαίνεται μικρός σε σχέση με το background, στο φορητό θα φαίνεται στην ουσία ακόμα πιο μικρός - μπορεί να μην φαίνεται και καθόλου.
    Ουδέποτε είχα τέτοιο πρόβλημα. Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να ισχύει κάτι τέτοιο πάντως...


    Το Civilization ούτως ή άλλως δεν παίζεται καλά ούτε σε κονσόλες λόγω έλλειψης ποντικιών και των πολλών κουμπιών του πληκτρολογίου αν και θα τολμούσα να πω πως λόγω οθόνης αφής θα παίζεται καλύτερα στο PSV από ότι στο PS3. Όλα τα υπόλοιπα είδη δε νομίζω πως έχουν πρόβλημα στα φορητά.

    Όπως και το ότι πρέπει ο developer να σκεφτεί ότι εσύ θα παίξεις έξω και να φροντίσει να σου βάλει checkpoint και την επιλογή να κάνεις save όπως θες: πολλά genres δεν γίνονται έτσι ή γίνονται ηλίθια. Υπάρχει λοιπόν πολύς περιορισμός στους developers όταν θα φτιάξουν ένα παιχνίδι για φορητά. Και δεν άγγιξα τα χαρακτηριστικά πλην της οθόνης: αν κάποιος πιστεύει ότι αυτά μπορούν να αντισταθμίσουν αυτό το μειονέκτημα, μάλλον είναι αφελής.
    Δε χρειάζεται checkpoint. Στο PSP, PSVita απλά πατάς ένα κουμπί και κλείνει αμέσως η κονσόλα και μόλις την ανοίξεις συνεχίζεις από εκεί ακριβώς που έμεινες. Το DS απλά το διπλώνεις (δεν κλείνει τελείως αλλά η μπαταρία κρατάει αρκετά με αυτόν τον τρόπο) και στο 3DS φαντάζομαι ισχύει το ίδιο ή κάτι καλύτερο. Ποια είναι τα χαρακτηριστικά πλην της οθόνης; Αυτή τη στιγμή οι OLED είναι ό,τι πιο κορυφαίο υπάρχει σε θέμα απόκρισης, χρωμάτων κλπ.


    Για να εξηγούμαστε δε με χαλάνε οι οικιακές κονσόλες. Ωραία είναι να παίζω SotC στη μεγάλη οθόνη, με 5.1 ηχεία και το πιο άνετο χειριστήριο και δε νομίζω πως το αρνείται κανείς αυτό. Απλά η ευχρηστία των φορητών, ειδικά όταν πλέον με το PSV έχεις ένα control scheme εφάμιλλο των οικιακών κονσολών, είναι μεγάλη υπόθεση. Ούτε καλώδια, ούτε πρίζες, ούτε να σκέφτεσαι πού και πώς να κάτσεις. Pick and play.
    Originally posted by Squall Leonhart
    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
    Originally posted by 丹野
    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
    Originally posted by Ryu_gr
    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

    Comment


    • #17
      Pou einai to like button?
      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
      Kindred, this blade and I.
      "

      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
      Greek Gaming Videos
      Greek Final Fantasy Forum

      Comment


      • #18

        Comment


        • #19
          Originally posted by straier View Post
          Δε διαφωνώ ότι μια τεράστια οθόνη βοηθάει στο immersion αλλά δεν είναι αυτός ο λόγος που θα προτιμήσει το φορητό. Εξάλλου, όταν παίζω στο κρεβάτι μου ξαπλωμένος με κλειστά όλα τα φώτα έχω πολύ καλό immersion. Προτείνω flOw πριν τον ύπνο.
          Αν θέλετε ανοίγουμε ένα thread για να συζητήσουμε γιατί όλα όσα υπάρχουν στα videogames και μας αρέσουν, μας αρέσουν λόγω του immersion που μας προκαλούν. Η μεγάλη τηλεόραση όταν είσαι στο κρεβάτι σου ξαπλωμένος με κλειστά τα φώτα δεν θα σου προκαλούσε καλύτερο immersion από αυτήν του PSV; Ξαναλέω, αυτά που λέω (για τις διαστάσεις της οθόνης) δεν είναι κάτι καινούργιο, τα έχουν ψάξει στο κινηματογράφο εδώ και πολλά χρόνια.

          Originally posted by straier View Post
          Έκανες λάθος υπολογισμούς. Με τον τύπο που έστειλες το PSVita πρέπει να το έχεις σε απόσταση σε απόσταση 40 εκατοστών για να βλέπεις όλες τις λεπτομέρειες. Αντίθετα σε μια τηλεόραση 32" 1080p πρέπει να είσαι πιο κοντά από 1.5 μέτρο για να δεις όλες τις λεπτομέρειες. Βέβαια αυτό μπορεί να είναι και κακό γιατί σημαίνει πως μπορείς να ξεχωρίζεις τα pixels αλλά ειδικά στο PSVita δε νομίζω πως υπάρχει λογικός άνθρωπος που έχει παράπονο από αυτό που βλέπει στην οθόνη όταν το aliasing αντιμετωπίζεται επαρκώς.
          Όντως έκανα λάθος, έχεις δίκιο στην σωστή απόσταση, ευχαριστώ για την διόρθωση. Τα έβαλα όλα στο υπόρριζο στον παρονομαστή, γι' αυτό. Σύμφωνοι λοιπόν, δεν κόβει από το design space η οθόνη - όσον αφορά τις λεπτομέρειες.

          Originally posted by straier View Post
          Originally posted by Heell
          Γ)Υπάρχουν προβλήματα αναλογιών. Για παράδειγμα αν έχουμε ένα κομμάτι στο οποίο ο χαρακτήρας μας φαίνεται μικρός σε σχέση με το background, στο φορητό θα φαίνεται στην ουσία ακόμα πιο μικρός - μπορεί να μην φαίνεται και καθόλου.
          Ουδέποτε είχα τέτοιο πρόβλημα. Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να ισχύει κάτι τέτοιο πάντως...
          Θα σου δώσω ένα παράδειγμα από ταινία για να καταλάβεις τι εννοώ. Δες εδώ στο 3:08-3:33 χωρίς να βάλεις το βίντεο fullscreen. Ο άνθρωπος που βρίσκεται πίσω στο βάθος δύσκολα διακρίνεται και δύσκολα μπορείς να καταλάβεις τις κινήσεις του. Όταν δεις το βίντεο fullscreen δεν έχεις τέτοιο πρόβλημα όμως (και στο σινεμά ακόμα λιγότερο).



          Originally posted by straier View Post
          Το Civilization ούτως ή άλλως δεν παίζεται καλά ούτε σε κονσόλες λόγω έλλειψης ποντικιών και των πολλών κουμπιών του πληκτρολογίου αν και θα τολμούσα να πω πως λόγω οθόνης αφής θα παίζεται καλύτερα στο PSV από ότι στο PS3.
          Δεν νομίζω ότι βολεύει στο PSV το να έχεις τέτοιες εικόνες και να ψάχνεις συνέχεια όλες τις λεπτομέρειες που απαιτεί ένα τέτοιο παιχνίδι στην μικρή του οθόνη. Κι αφού το Civilization είναι turn-based, δίνοντας σου έναν cursor για να κινείς με τον αναλογικό, και κάποια hotkeys στα υπόλοιπα κουμπιά νομίζω μπορείς να το παίξεις ίσως λιγότερο άνετα από άποψη χειρισμού, αλλά πιο ευχάριστα συνολικά.

          Originally posted by straier View Post
          Όλα τα υπόλοιπα είδη δε νομίζω πως έχουν πρόβλημα στα φορητά.
          Εκτός από τα είδη που έχω αναφέρει, προσθέτω και τα FPS σ' αυτά που έχουν σοβαρό πρόβλημα στα φορητά. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να φτιάξουμε παιχνίδι αυτού του είδους, αλλά ότι θα είναι πολύ χειρότερο απ' ότι στην κονσόλα.

          Originally posted by straier View Post
          Δε χρειάζεται checkpoint. Στο PSP, PSVita απλά πατάς ένα κουμπί και κλείνει αμέσως η κονσόλα και μόλις την ανοίξεις συνεχίζεις από εκεί ακριβώς που έμεινες. Το DS απλά το διπλώνεις (δεν κλείνει τελείως αλλά η μπαταρία κρατάει αρκετά με αυτόν τον τρόπο) και στο 3DS φαντάζομαι ισχύει το ίδιο ή κάτι καλύτερο.
          Ωραία, αν και πάλι αυτό είναι ελαφρώς πιο άβολο από την τηλεόραση που μπορεί να μένει ανοιχτή συνέχεια.


          Originally posted by straier View Post
          Ποια είναι τα χαρακτηριστικά πλην της οθόνης; Αυτή τη στιγμή οι OLED είναι ό,τι πιο κορυφαίο υπάρχει σε θέμα απόκρισης, χρωμάτων κλπ.
          Εννοούσα ότι μιλάω μόνο για την οθόνη, δεν μιλάω για τον χειρισμό, τα γραφικά, τα υπόλοιπα στοιχεία του hardware (που επηρεάζουν το είδος του παιχνιδιού που μπορεί να παιχτεί.)


          Originally posted by straier View Post
          Απλά η ευχρηστία των φορητών, ειδικά όταν πλέον με το PSV έχεις ένα control scheme εφάμιλλο των οικιακών κονσολών, είναι μεγάλη υπόθεση. Ούτε καλώδια, ούτε πρίζες, ούτε να σκέφτεσαι πού και πώς να κάτσεις. Pick and play.
          Μα δεν αντιλέγω σ' αυτά. Το θέμα είναι ότι για να αποκτήσεις όλη αυτήν την ευχρηστία έχεις ένα αντίστοιχο κόστος, την ποιότητα και την απόλαυση που έχεις παίζοντας παιχνίδια σε κανονικές οθόνες. Και το να δω μία ταινία σε dvd είναι πιο άνετο από το να πάω στον κινηματογράφο: αν λατρεύω τις ταινίες όμως δεν το σκέφτομαι καν, παρά μόνο αν δεν μπορώ να κάνω αλλιώς.

          Originally posted by Ground_zero
          Oti kanw sthn TV to idio kanw kai sto PSP kai sygekrimena sthn periptwsh tou Soulcalibur akomh perissotera.

          Mou vgainoun poio efkola oi kinhseis.
          Ground_zero, καταλαβαίνεις ότι αυτό ΔΕΝ σημαίνει ότι το Soulcalibur στο PSP έχει μεγαλύτερο δειγματικό χώρο από αυτό στην TV έτσι; Δηλαδή δεν έχει το Soulcalibur του PSP περισσότερα πράγματα να κάνεις, απλά ή είναι πιο εύκολο ή σε βόλεψε εσένα ο χειρισμός καλύτερα ή έχεις αφιερώσει περισσότερο χρόνο σε αυτό.

          Originally posted by Altair
          Εγώ πάντως το Ninja Gaiden Dragon Sword μια χαρά το ευχαριστήθηκα στο DS,παρόλο που απαιτεί γρήγορες κινήσεις.
          Το έπαιξες σε Head Ninja ή Master Ninja difficulty; Το ξέρεις φαντάζομαι ότι στην αρχική δυσκολία o τίτλος θεωρείται πολύ εύκολος σε σχέση με τους προηγούμενους. Αυτό δείχνει αυτό που λέω: δεν μπορούμε να φτιάξουμε το ίδιο παιχνίδι με την κονσόλα, οπότε βγάζουμε κάτι dumbed-down.

          Comment


          • #20
            Ground_zero, καταλαβαίνεις ότι αυτό ΔΕΝ σημαίνει ότι το Soulcalibur στο PSP έχει μεγαλύτερο δειγματικό χώρο από αυτό στην TV έτσι; Δηλαδή δεν έχει το Soulcalibur του PSP περισσότερα πράγματα να κάνεις, απλά ή είναι πιο εύκολο ή σε βόλεψε εσένα ο χειρισμός καλύτερα ή έχεις αφιερώσει περισσότερο χρόνο σε αυτό.
            Ksefevgoume apo to thema poly omws, h arxikh erwthsh einai an theloume h oxi yperparagwges paixnidia stis forhtes konsoles kai oxi to an thewroume tis forhtes konsoles kalyteres apo tis statheres (proswpika maresoun kai ta 2 den exw kanena apolytws provlhma).
            Parola afta tha sou apantnisw edw.

            Den exei kamia shmasia o deigmatikos xwros, (den katalavainw kan ti theleis na peis) mporw kai vlepw ton antipalo mou kai tis kinhseis tou sto forhto AKRIVWS opws vlepw kai sthn thleorash kai fysika mporw na antidrasw analoga, den yparxei leptomeria pou xanetai kai exw afierwsei xiliaplasio xrono se statherh konsola apoti se forhto oson afora ta sygekrimena fighting games (Tekken 5, Soulcalibur 4).

            Epimenw pws oti les den to exw parathrisei pote, kamia leptomeria den exw xasei pote se forhto, oti paixnidi kai na epaiksa, h monh diafora htan ta grafika kathara kai tipote allo den me exei enoxlhsei pote, oute immersion oute tipote (genika den eixa pote dyskolia me to immersion), gameboy epaiza kai to apolamvana akrivws to idio.

            Tha ksanapw oti eipa prin, gamer eimai, oxi gadgetakias, an me endiaferei ena paixnidi tha to paiksw kai tha mou aresei akomh kai an to paiksw se othonh gameboy.

            Epaiksa oloklhro to Castlevania symphony of the night se analysh 320x240 kai den eixa provlhma...
            Afta ta ekana sto PSP:
            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
            Kindred, this blade and I.
            "

            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
            Greek Gaming Videos
            Greek Final Fantasy Forum

            Comment


            • #21
              Η μεγάλη τηλεόραση όταν είσαι στο κρεβάτι σου ξαπλωμένος με κλειστά τα φώτα δεν θα σου προκαλούσε καλύτερο immersion από αυτήν του PSV;
              Όχι απαραίτητα γιατί θα σκέφτομαι πως πρέπει να σηκωθώ να κλείσω την τηλεόραση πριν κοιμηθώ. Επίσης δε γίνεται να παίξω PS3 τελείως ξαπλωμένος.

              Θα σου δώσω ένα παράδειγμα από ταινία για να καταλάβεις τι εννοώ. Δες εδώ στο 3:08-3:33 χωρίς να βάλεις το βίντεο fullscreen. Ο άνθρωπος που βρίσκεται πίσω στο βάθος δύσκολα διακρίνεται και δύσκολα μπορείς να καταλάβεις τις κινήσεις του. Όταν δεις το βίντεο fullscreen δεν έχεις τέτοιο πρόβλημα όμως (και στο σινεμά ακόμα λιγότερο).
              Δεν κατάλαβα κάποια ιδιαίτερη διαφορά...

              Δεν νομίζω ότι βολεύει στο PSV το να έχεις τέτοιες εικόνες και να ψάχνεις συνέχεια όλες τις λεπτομέρειες που απαιτεί ένα τέτοιο παιχνίδι στην μικρή του οθόνη. Κι αφού το Civilization είναι turn-based, δίνοντας σου έναν cursor για να κινείς με τον αναλογικό, και κάποια hotkeys στα υπόλοιπα κουμπιά νομίζω μπορείς να το παίξεις ίσως λιγότερο άνετα από άποψη χειρισμού, αλλά πιο ευχάριστα συνολικά.
              Οι συγκεκριμένες εικόνες δε φαίνονται καλές ούτε στο PC μου (jpeg και γράμματα δεν πάνε καλά μαζί). Αν βγει Civ στο PSV εννοείται πως πρέπει να έχει χειρισμό και interface κατάλληλο για την κονσόλα. Αν πάνε και το κάνουν port όπως είναι χωρίς να σκεφτούν πως τα γράμματα θα φαίνονται μικρά προφανώς και δε θα παίζεται εύκολα. Αυτό όμως το μόνο που δηλώνει είναι πως οι developers ήταν άχρηστοι.

              Εκτός από τα είδη που έχω αναφέρει, προσθέτω και τα FPS σ' αυτά που έχουν σοβαρό πρόβλημα στα φορητά. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να φτιάξουμε παιχνίδι αυτού του είδους, αλλά ότι θα είναι πολύ χειρότερο απ' ότι στην κονσόλα.
              Καλά τα FPS έχουν πρόβλημα γενικώς, αλλά γιατί ειδικά στα φορητά;

              Ωραία, αν και πάλι αυτό είναι ελαφρώς πιο άβολο από την τηλεόραση που μπορεί να μένει ανοιχτή συνέχεια.
              Τι σχέση έχει αυτό με αυτό που έγραψα; Είπες πως οι developers πρέπει να βάλουν checkpoints σε περίπτωση που πρέπει να κλείσεις την κονσόλα και σου είπα πως ούτε καν αυτό δε χρειάζεται και μετά μου λες πως οι τηλεοράσεις μπορούν να μείνουν ανοιχτές περισσότερες ώρες. Και το φορητό μένει ανοιχτό όσες ώρες θες. Μάλιστα, δεδομένου ότι τα φορητά δεν έχουν σχεδόν καθόλου μηχανικά μέρη, θα έλεγα πως είναι πιο δύσκολο να χαλάσει ένα φορητό παρά μια οικιακή κονσόλα. Από την άλλη δε βρίσκω το λόγο να είναι ανοιχτή οποιαδήποτε από τις 2 αν δεν έχω σκοπό να παίξω τις επόμενες 5 ώρες. Το να κάνεις resume στα PSP, PSV, DS είναι πολύ γρήγορο, ίσως γρηγορότερο από το να ξανανοίξεις το χειριστήριο του PS3.

              Μα δεν αντιλέγω σ' αυτά. Το θέμα είναι ότι για να αποκτήσεις όλη αυτήν την ευχρηστία έχεις ένα αντίστοιχο κόστος, την ποιότητα και την απόλαυση που έχεις παίζοντας παιχνίδια σε κανονικές οθόνες. Και το να δω μία ταινία σε dvd είναι πιο άνετο από το να πάω στον κινηματογράφο: αν λατρεύω τις ταινίες όμως δεν το σκέφτομαι καν, παρά μόνο αν δεν μπορώ να κάνω αλλιώς.
              Δεν είπα πως δεν υπάρχει κόστος. Απλά τα θετικά υπερτερούν των αρνητικών. Και με το PSV τα αρνητικά των φορητών μειώνονται πάρα πολύ.

              δεν μπορούμε να φτιάξουμε το ίδιο παιχνίδι με την κονσόλα, οπότε βγάζουμε κάτι dumbed-down.
              Μπορούμε απλά το βγάζουμε dumbed down γιατί μας βλέπουν και μικρά παιδιά. Πάντως τα FFT και Tactics Ogre want to have a word with you about dumping down...

              Ούτε και γω κατάλαβα τι σχέση έχει ο δειγματικός χώρος με το Soul Calibur.
              Originally posted by Squall Leonhart
              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
              Originally posted by 丹野
              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
              Originally posted by Ryu_gr
              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

              Comment


              • #22
                Originally posted by straier View Post
                Επίσης δε γίνεται να παίξω PS3 τελείως ξαπλωμένος.
                Γιατί; Εγώ μόνο ξαπλωμένος παίζω.

                Comment


                • #23
                  Originally posted by straier
                  Όχι απαραίτητα γιατί θα σκέφτομαι πως πρέπει να σηκωθώ να κλείσω την τηλεόραση πριν κοιμηθώ. Επίσης δε γίνεται να παίξω PS3 τελείως ξαπλωμένος.
                  Μάλλον αστειεύεσαι, αν λες ότι σε πειράζει περισσότερο στο immersion το ότι θα σκέφτεσαι ότι πρέπει να σηκωθείς να κλείσεις την TV (τηλεχειριστήριο;) και το ότι δεν μπορείς να είσαι ξαπλωμένος (εκτός αν είναι η υπέρτατη βολική στάση για 'σένα με συντριπτική διαφορά, τι να πω) από την μικρή οθόνη.

                  Originally posted by straier
                  Δεν κατάλαβα κάποια ιδιαίτερη διαφορά...
                  Άλλη μία προσπάθεια. Ας υποθέσουμε ότι στην 50άρα οθόνη έχουμε ένα αντικείμενο τριάντα εκατοστών. Όταν πάμε στην 5άρα οθόνη το αντικείμενο (με απλή αναλογία) θα είναι τριών εκατοστών. Υποθέτω ότι η αλλαγή στις διαστάσεις δεν θα ανάγεται σε απλή μέθοδο των τριών βέβαια. Αλλά και πάλι μικρό σε μεγάλη οθόνη => πολύ μικρό σε μικρή, λάθος κάνω;


                  Originally posted by straier
                  Οι συγκεκριμένες εικόνες δε φαίνονται καλές ούτε στο PC μου (jpeg και γράμματα δεν πάνε καλά μαζί). Αν βγει Civ στο PSV εννοείται πως πρέπει να έχει χειρισμό και interface κατάλληλο για την κονσόλα. Αν πάνε και το κάνουν port όπως είναι χωρίς να σκεφτούν πως τα γράμματα θα φαίνονται μικρά προφανώς και δε θα παίζεται εύκολα. Αυτό όμως το μόνο που δηλώνει είναι πως οι developers ήταν άχρηστοι.


                  Στα λόγια μου (περίπου) έρχεσαι. Αν βγει Civ στο PSV θα πρέπει να αλλάξει πολύ, οι αλλαγές που θα γίνουν θα θυσιάσουν την μεγαλοπρέπεια και την πολυπλοκότητα (την ουσιαστική πολυπλοκότητα εννοώ, όχι όσων αφορά τους χειρισμούς αλλά όσων αφορά όλες τις παραμέτρους και το πως σχετίζονται) του παιχνιδιού, άρα το παιχνίδι θα είναι χειρότερο.

                  Originally posted by straier
                  Καλά τα FPS έχουν πρόβλημα γενικώς,


                  Τι εννοείς; Ότι στις κονσόλες είναι χειρότερα από το PC ή κάτι άλλο;


                  Originally posted by straier
                  αλλά γιατί ειδικά στα φορητά;
                  Μικρή οθόνη => απελπιστικά άβολη στόχευση χωρίς aim-assist.
                  Multiplayer: εκτός αν σκοπεύεις να βγεις στον δρόμο με το headset...

                  Originally posted by straier
                  Τι σχέση έχει αυτό με αυτό που έγραψα; Είπες πως οι developers πρέπει να βάλουν checkpoints σε περίπτωση που πρέπει να κλείσεις την κονσόλα και σου είπα πως ούτε καν αυτό δε χρειάζεται και μετά μου λες πως οι τηλεοράσεις μπορούν να μείνουν ανοιχτές περισσότερες ώρες.
                  Μα συμφωνώ, δεν χρειάζονται τα checkpoints. Το ελαφρώς πιο άβολα πάει στο ότι αν είσαι στο ταξίδι και πρέπει να σταματήσεις να παίζεις για κάποιο λόγο υπάρχει ή περίπτωση παρόλο που θα σταματήσεις το φορητό να κλείσει, την κονσόλα την αφήνεις ανοιχτή και συνεχίζεις ακόμα και μετά από 5 ώρες που λες. Αν από την άλλη το PSV δεν χαλάει μπαταρία καθόλου όσο το έχεις σταματημένο, κανένα πρόβλημα το ίδιο βολικά είναι σ' αυτό.

                  Originally posted by straier
                  Δεν είπα πως δεν υπάρχει κόστος. Απλά τα θετικά υπερτερούν των αρνητικών. Και με το PSV τα αρνητικά των φορητών μειώνονται πάρα πολύ.
                  Τα θετικά ποια είναι; Απ' ότι καταλαβαίνω παρουσιάζεις σαν θετικά την άνεση στο πώς, που και πότε θα παίξεις. Δεν βλέπω όμως αυτοί οι παράγοντες να επηρεάζουν τα φορητά ώστε να βγουν ΚΑΛΥΤΕΡΑ παιχνίδια σε αυτά. Το μόνο που κάνουν είναι να είναι πιο βολικά, sure, αλλά στα παιχνίδια τι γίνεται (που είναι το θέμα του topic);

                  Originally posted by straier
                  Μπορούμε απλά το βγάζουμε dumbed down γιατί μας βλέπουν και μικρά παιδιά.
                  Αυτό δεν το κατάλαβα καθόλου.
                  Επίσης μπορούμε αλλά δεν θα παίζονται.

                  Originally posted by straier
                  Πάντως τα FFT και Tactics Ogre want to have a word with you about dumping down...
                  Originally posted by Heell
                  Συνοψίζοντας στα φορητά ανήκουν genres όπως: JRPGs, SRPGs, Puzzles, Text-based Adventures, Platforms, Roguelikes.
                  Απ' ότι βλέπεις δεν μιλάω για τα συγκεκριμένα είδη. Όμως και το FFT:The War of the Lions και το Tactics Ogre: Let Us Cling Together είναι ports-remakes από κονσόλες. Αντίστοιχα, τα Tactics Ogre: The Knight of Lodis και Final Fantasy Tactics Advance τα οποία φτιάχτηκαν κατευθείαν για το GBA είναι υποδεέστερα και σίγουρα πολύ πιο εύκολα.

                  Originally posted by straier
                  Ούτε και γω κατάλαβα τι σχέση έχει ο δειγματικός χώρος με το Soul Calibur.

                  Originally posted by Ground_zero
                  Den exei kamia shmasia o deigmatikos xwros, (den katalavainw kan ti theleis na peis)
                  Δειγματικός χώρος του παιχνιδιού είναι όλες οι πιθανές καταστάσεις που μπορούν να προκύψουν βάσει των κανόνων του παιχνιδιού. Το ανέφερα για να ξεκαθαρίσω ότι όταν ο Ground_zero λέει ότι μπορεί να κάνει περισσότερα πράγματα στο PSP και εννοεί ότι του βγαίνουν πιο εύκολα οι κινήσεις αυτό δεν σημαίνει ότι το παιχνίδι στο PSP έχει πιο πολλά πράγματα να κάνεις, άρα ΔΕΝ είναι καλύτερο (γι' αυτόν τον λόγο τουλάχιστον.)

                  Originally posted by Ground_zero
                  exw afierwsei xiliaplasio xrono se statherh konsola apoti se forhto oson afora ta sygekrimena fighting games
                  Κατά την γνώμη σου, ποιος είναι ο λόγος που σου βγαίνουν πιο εύκολα οι κινήσεις στο PSP;

                  Originally posted by Ground_zero
                  Tha ksanapw oti eipa prin, gamer eimai, oxi gadgetakias, an me endiaferei ena paixnidi tha to paiksw kai tha mou aresei akomh kai an to paiksw se othonh gameboy.
                  Κάποια παιχνίδια είναι μια χαρά στην οθόνη του gameboy. Κάποια άλλα όχι. Ο "gamer" (σε αντιπαραβολή με το gadgetakias) δεν είναι αυτός που παίρνει ότι του δίνουν, όσο σημαντικό είναι το software (το παιχνίδι που σ' αρέσει και θες να παίξεις) άλλο τόσο σημαντικό είναι και το hardware (από το display μέχρι το controller). Όταν πραγματικά μου αρέσει ένα παιχνίδι, το να το βλέπω να κακοποιείται από την ανάλυση ή το μέγεθος μου προκαλεί αηδία. To ίδιο ωραίο σου φαίνεται το Grand Canyon στο σινεμά και το ίδιο σε ένα postcard; (από Roger Ebert το link μάλιστα είναι και σχετικό με το θέμα)

                  Originally posted by Ground_zero
                  Ksefevgoume apo to thema poly omws, h arxikh erwthsh einai an theloume h oxi yperparagwges paixnidia stis forhtes konsoles kai oxi to an thewroume tis forhtes konsoles kalyteres apo tis statheres
                  H αρχική ερώτηση ήταν τι είδους παιχνίδια αξίζει να έχει μία φορητή κονσόλα, και εδώ εξετάζουμε ένα συγκεκριμένο παιχνίδι (και μαζί μ' αυτό ολόκληρο το είδος). Δεν νομίζω ότι ξεφεύγουμε από το topic.

                  Comment


                  • #24
                    Γιατί; Εγώ μόνο ξαπλωμένος παίζω.
                    Θέλω ψηλότερο έπιπλο τηλεόρασης για να το κάνω αυτό.

                    Μάλλον αστειεύεσαι, αν λες ότι σε πειράζει περισσότερο στο immersion το ότι θα σκέφτεσαι ότι πρέπει να σηκωθείς να κλείσεις την TV (τηλεχειριστήριο;) και το ότι δεν μπορείς να είσαι ξαπλωμένος (εκτός αν είναι η υπέρτατη βολική στάση για 'σένα με συντριπτική διαφορά, τι να πω) από την μικρή οθόνη.
                    Πρέπει να κλείσω και το πολύπριζο. Και ναι είναι η υπέρτατη βολική στάση για παιχνίδι και διάβασμα για μένα.

                    Άλλη μία προσπάθεια. Ας υποθέσουμε ότι στην 50άρα οθόνη έχουμε ένα αντικείμενο τριάντα εκατοστών. Όταν πάμε στην 5άρα οθόνη το αντικείμενο (με απλή αναλογία) θα είναι τριών εκατοστών. Υποθέτω ότι η αλλαγή στις διαστάσεις δεν θα ανάγεται σε απλή μέθοδο των τριών βέβαια. Αλλά και πάλι μικρό σε μεγάλη οθόνη => πολύ μικρό σε μικρή, λάθος κάνω;
                    Απλή μέθοδος των τριών είναι, δεν κάνεις λάθος. Αυτό που αγνοείς είναι πως δεν κάθεσαι το ίδιο κοντά στην τηλεόραση. Το αντικείμενο θα έχει το ίδιο ακριβώς μέγεθος αν στην περίπτωση της τηλεόρασης κάθεσαι 3 μέτρα μακριά και στην περίπτωση του PSV τριάντα εκατοστά.

                    Στα λόγια μου (περίπου) έρχεσαι. Αν βγει Civ στο PSV θα πρέπει να αλλάξει πολύ, οι αλλαγές που θα γίνουν θα θυσιάσουν την μεγαλοπρέπεια και την πολυπλοκότητα (την ουσιαστική πολυπλοκότητα εννοώ, όχι όσων αφορά τους χειρισμούς αλλά όσων αφορά όλες τις παραμέτρους και το πως σχετίζονται) του παιχνιδιού, άρα το παιχνίδι θα είναι χειρότερο.
                    Αναφερόμουν καθαρά στο interface. Δεν είναι απαραίτητο να θυσιαστεί η πολυπλοκότητα.

                    Τι εννοείς; Ότι στις κονσόλες είναι χειρότερα από το PC ή κάτι άλλο;
                    Ότι η προοπτική πρώτου προσώπου είναι μάπα τρόπος χειρισμού. Ας το σταματήσουμε εδώ αυτό γιατί δεν έχει σχέση με το θέμα

                    Μικρή οθόνη => απελπιστικά άβολη στόχευση χωρίς aim-assist.
                    Multiplayer: εκτός αν σκοπεύεις να βγεις στον δρόμο με το headset...
                    Η ανάλυση του PSV είναι αρκετά ικανοποιητική για να έχεις ακριβή στόχευση. Στο Uncharted χρησιμοποιείται και η κάμερα για ακόμα μεγαλύτερη ακρίβεια. Για το δεύτερο, εξαρτάται από το πόσο καμένος είσαι. Μπορείς να το κάνεις χαλαρά και στο σπίτι σου πάντως.

                    Το ελαφρώς πιο άβολα πάει στο ότι αν είσαι στο ταξίδι και πρέπει να σταματήσεις να παίζεις για κάποιο λόγο υπάρχει ή περίπτωση παρόλο που θα σταματήσεις το φορητό να κλείσει, την κονσόλα την αφήνεις ανοιχτή και συνεχίζεις ακόμα και μετά από 5 ώρες που λες. Αν από την άλλη το PSV δεν χαλάει μπαταρία καθόλου όσο το έχεις σταματημένο, κανένα πρόβλημα το ίδιο βολικά είναι σ' αυτό.
                    Καίει μπαταρία αλλά ελάχιστη. Χαλαρά κρατάει μια βδομάδα.

                    Τα θετικά ποια είναι; Απ' ότι καταλαβαίνω παρουσιάζεις σαν θετικά την άνεση στο πώς, που και πότε θα παίξεις. Δεν βλέπω όμως αυτοί οι παράγοντες να επηρεάζουν τα φορητά ώστε να βγουν ΚΑΛΥΤΕΡΑ παιχνίδια σε αυτά. Το μόνο που κάνουν είναι να είναι πιο βολικά, sure, αλλά στα παιχνίδια τι γίνεται (που είναι το θέμα του topic);
                    Δεν είπε κανείς πως τα παιχνίδια είναι καλύτερα. Αλλά μπορούνε κάλλιστα να είναι το ίδιο καλά και της ίδιας φύσης με τις οικιακές κονσόλες.

                    Αυτό δεν το κατάλαβα καθόλου.
                    Επίσης μπορούμε αλλά δεν θα παίζονται.
                    Εννοούσα πως οι dumbed down εκδόσεις ήταν λόγω δημογραφικών που είναι παραδοσιακά συνδεδεμένα με τις φορητές κονσόλες καθώς και της μικρής τους δύναμης. Τα δεδομένα έχουν αλλάξει αρκετά πλέον.

                    Αντίστοιχα, τα Tactics Ogre: The Knight of Lodis και Final Fantasy Tactics Advance τα οποία φτιάχτηκαν κατευθείαν για το GBA είναι υποδεέστερα και σίγουρα πολύ πιο εύκολα.
                    Κυρίως λόγω δημογραφικού της κονσόλας. Παρεμπιπτόντως, στο PSP δεν απλώς ports-remakes, είναι ports-remakes καλύτερα των αρχικών εκδόσεων. Αυτό που θέλω να πω είναι πως αν υπάρχει θέληση από τους developers όλα γίνονται.

                    Δειγματικός χώρος του παιχνιδιού είναι όλες οι πιθανές καταστάσεις που μπορούν να προκύψουν βάσει των κανόνων του παιχνιδιού. Το ανέφερα για να ξεκαθαρίσω ότι όταν ο Ground_zero λέει ότι μπορεί να κάνει περισσότερα πράγματα στο PSP και εννοεί ότι του βγαίνουν πιο εύκολα οι κινήσεις αυτό δεν σημαίνει ότι το παιχνίδι στο PSP έχει πιο πολλά πράγματα να κάνεις, άρα ΔΕΝ είναι καλύτερο (γι' αυτόν τον λόγο τουλάχιστον.)
                    Συνεχίζω να θεωρώ άστοχη τη χρήση του όρου (κυρίως επειδή τον σκέφτομαι στα πλαίσια της στατιστικής) αν και νομίζω πως κατάλαβα τι θες να πεις. Δε νομίζω πως ο G0 προσπαθεί να πει πως είναι καλύτερο αλλά πως είναι εξίσου καλό και λόγω ευχρηστίας μπορεί να ασχοληθεί πιο πολύ.

                    To ίδιο ωραίο σου φαίνεται το Grand Canyon στο σινεμά και το ίδιο σε ένα postcard;
                    Θα μου άρεσε να βλέπω όλες τις ταινίες στον κινηματογράφο αλλά αυτό δεν είναι πρακτικό. Υπό αυτό το πρίσμα πρέπει να εξετάσεις το γιατί μας αρέσουν τα φορητά.
                    Originally posted by Squall Leonhart
                    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                    Originally posted by 丹野
                    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                    Originally posted by Ryu_gr
                    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                    Comment


                    • #25
                      Προσωπικα πιστευω οτι ο μονος λογος που τα handhelds ''θεωρειται'' οτι πρεπει να εχουν τιτλους συγκεκριμενης-διαφορετικης νοοτροπιας απο τους αντιστοιχους των οικιακων συσκευων ειναι η πολυετης gameboy εποχη και η αντιληψη που δημιουργησε για το ''πως πρεπει'' να ειναι οι φορητες κονσολες (μια αντιληψη που διατηρειται ανετα και σημερα). Οι εποχες ωστοσο αλλαζουν, η τεχνολογια προχωρα και καποια επιχειρημετα πλεον παυουν να στεκουν.

                      Απο κει και περα, προσωπικα θα ηθελα οι φορητες κονσολες να εχουν οσο το δυνατον πιο πληρης τιτλους χωρις συμβασεις ή κολπα στο ονομα της φορητοτητας. Ενα απλο παραδειγμα ειναι το crisis core, portable ops παιχνιδια που για να ειναι φορητα ας πουμε, παρουσιαζαν ενα σπασμενο σε side missions campain προκειμενου να ευνοουνται τα μικρα sessions αλλα με αμεσες συνεπειες στην δομη του τιτλου, σε αντιθεση με παιχνιδια οπως το birth by sleep το οποιο εφερε δομη ομοια με αυτη των τιτλων των οικιακων εκδοσεων και imo ειναι το καλυτερο παιχνιδι της σειρας και ενα απο τα καλυτερα παιχνιδια που εχω παιξει σε φορητη ή μη κονσολα.

                      Η δικια μου αποψη ειναι οτι οι συμβασεις οι οποιες βλεπαμε στα φορητα υπηρχαν οχι λογω των ιδιαιτερων χαρακτηριστικων που εχουν τα portable μηχανηματα (επιχειρηματα του τυπου ''το ταδε ειδος δεν ταιριαζει σε φορητο''), αλλα εξαιτιας των περιορισμων που υπηρχαν στην τεχνολογια. Για τα fps για παραδειγμα που αναφερατε, το οτι το ειδος δεν εχει αναπτυχθει ιδιαιτερα εχει να κανει με τα προβληματα στο control sceme αλλα και τις δυνατοτητες απεικονισης, ειμαι σιγουρος ωστοσο οτι αυτο θα αλλαξει στην παρουσα γενια καθως τα παραπανω προβληματα δεν υπαρχουν πλεον.

                      Παντα εντυπωσιακους τιτλους θες να τους βλεπεις σε μεγαλες οθονες κλπ κλπ κανεις δεν διαφωνει με αυτο... το θεμα ειναι οτι σημερα αυτο δεν σημαινει κατι και δεν ειναι περιοριστικο στο τι μπορει να φιλοξενηθει απο μια φορητη κονσολα...

                      Comment


                      • #26
                        Άλλη μία προσπάθεια. Ας υποθέσουμε ότι στην 50άρα οθόνη έχουμε ένα αντικείμενο τριάντα εκατοστών. Όταν πάμε στην 5άρα οθόνη το αντικείμενο (με απλή αναλογία) θα είναι τριών εκατοστών. Υποθέτω ότι η αλλαγή στις διαστάσεις δεν θα ανάγεται σε απλή μέθοδο των τριών βέβαια. Αλλά και πάλι μικρό σε μεγάλη οθόνη => πολύ μικρό σε μικρή, λάθος κάνω;
                        Sthn mia periptwsh vriskesai 200m makria kai sthn allh 20cm me eksairesh ta grafika ta antikeimena tha einai to idio megala.
                        H leptomeria den tha eprepe na mas peirazei toso (gia to thema twn grafikwn milaw) yparxoun paixnidia gia to Wii me ligoterh leptomeria apo to PS3 logw grafikwn, parola afta ta paixnidia den einai xeirotera kai den nomizw na paizei tipote me to Immersion sto Wii.

                        Το ελαφρώς πιο άβολα πάει στο ότι αν είσαι στο ταξίδι και πρέπει να σταματήσεις να παίζεις για κάποιο λόγο υπάρχει ή περίπτωση παρόλο που θα σταματήσεις το φορητό να κλείσει, την κονσόλα την αφήνεις ανοιχτή και συνεχίζεις ακόμα και μετά από 5 ώρες που λες. Αν από την άλλη το PSV δεν χαλάει μπαταρία καθόλου όσο το έχεις σταματημένο, κανένα πρόβλημα το ίδιο βολικά είναι σ' αυτό.
                        1 mhna +

                        Τα θετικά ποια είναι; Απ' ότι καταλαβαίνω παρουσιάζεις σαν θετικά την άνεση στο πώς, που και πότε θα παίξεις. Δεν βλέπω όμως αυτοί οι παράγοντες να επηρεάζουν τα φορητά ώστε να βγουν ΚΑΛΥΤΕΡΑ παιχνίδια σε αυτά. Το μόνο που κάνουν είναι να είναι πιο βολικά, sure, αλλά στα παιχνίδια τι γίνεται (που είναι το θέμα του topic);
                        Den exei shmasia to na vgoun kalytera ta paixnidia se forhta, alla to oti mporoun na vgoun antistoixa h estw ligo katwtera alla me to pleonekthma tou na ta paizeis opou kai opote theleis.
                        Den yparxei kanenas logos tou na mhn ginetai afto, akomh perissotero apo atoma pou DEN asxolountai me forhta.

                        Δειγματικός χώρος του παιχνιδιού είναι όλες οι πιθανές καταστάσεις που μπορούν να προκύψουν βάσει των κανόνων του παιχνιδιού. Το ανέφερα για να ξεκαθαρίσω ότι όταν ο Ground_zero λέει ότι μπορεί να κάνει περισσότερα πράγματα στο PSP και εννοεί ότι του βγαίνουν πιο εύκολα οι κινήσεις αυτό δεν σημαίνει ότι το παιχνίδι στο PSP έχει πιο πολλά πράγματα να κάνεις, άρα ΔΕΝ είναι καλύτερο (γι' αυτόν τον λόγο τουλάχιστον.)
                        Kai pali den yparxei kanenas apolytws logos na einai kalytera ta paixnidia sta forhta, giati yparxei afth h antilipsh tou oti an den einai kalytero na mhn yparxei katholou?
                        Egw thelw na paiksw Soulcalibur sto forhto mou, dhladh na mhn paiksw epeidh den tha einai kalytero apo afto tou PS3? Plaka mou kanete?

                        To Soulcalibur sto PSP einai akrivws idio me to Soulcalibur IV apo thema gameplay, aplws einai poio balansarismeno, me perissoteres kinhseis, 2 extra xarakthres, story mode, perissoteres epiloges dimhourgias xarakthra kai xeirotera grafika (eides to video).
                        Emena ws fan tou Soulcalibur kai twn fighting games afta mou ftanoun gia na efxaristithw to game kai afto einai arketo.

                        Κατά την γνώμη σου, ποιος είναι ο λόγος που σου βγαίνουν πιο εύκολα οι κινήσεις στο PSP;
                        Den kserw an ftaiei to kalytero pad, aplws kapoies kinhseis pou den mporusa na vgalw pote me efkolia sthn konsola tis evgaza sto PSP, den exei shmasia omws, to anefera san tyxaia diafora, oxi oti exei sxesh me thn deigmatolhpsia h to immersion h otidhpote allo anafereis.
                        Oson afora kathara to thema sou ta paixnidia einai idia.

                        To ίδιο ωραίο σου φαίνεται το Grand Canyon στο σινεμά και το ίδιο σε ένα postcard;
                        Afto pou exei shmasia einai oti to Grand canyon paramenei to idio, an thelhseis gia opoiodhpote logo na deis to grand canyon se periergh wra kai se periergo meros (6 h wra to prwh sthn zougla tou perou) einai poio efkolo na deis mia postcard, para na pas cinema.
                        To thema einai na theleis na deis to Grand Canyon.

                        Kati teleftaio gia na katalaveis ti enow otan lew oti palia epaiza gameboy kai den eixa provlhma, otan eimastan mikroi paizame afto:




                        Kai vlepame ton Indiana Jones, na kremietai apo mia klimatsida gia na perasei panw apo mia limnh gemath krokodeilous, les na me peiraze sto immersion to na vlepw afto?:



                        Dhladh ti? Tha dyskoleftw na katalavw pws afto pou kaiei sto vathos einai fwtia logw mikrhs othonhs?
                        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                        Kindred, this blade and I.
                        "

                        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                        Greek Gaming Videos
                        Greek Final Fantasy Forum

                        Comment


                        • #27
                          Παιχνιδια σαν το civilisation ή total war ακούγονται σαν ανέκδοτο γενικά σε κονσόλες και ειδικότερα σε handled όπου λογω μικρής οθόνης θα κουράζεσαι περισσότερο να καταλάβεις τι γινεται παρά πραγματικά θα ευχαριστιεσαι το game. Eπίσης ναι καμια σχέση η αισθηση να παιζεις metal gear σε HD TV και σε handled, είναι το immersion που λέει ο heel. H μικροσκοπική οθόνη είναι που περιορίζει το handled gaming ως εμπειρια και όχι κατά πόσο έχει προοδεύσει το handled hardware.
                          Star Citizen videos Star Citizen gallery

                          Comment


                          • #28
                            Άσε μας ρε Bigboss.Είχατε και στο χωριό σου HD;Δηλαδή θες να μας πεις ότι τα ΜGS1,2,3 τα έπαιξες σε HD;
                            Carpe diem

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by Altair View Post
                              Δηλαδή θες να μας πεις ότι τα ΜGS1,2,3 τα έπαιξες σε HD;
                              ναι

                              Originally posted by Ground_zero View Post



                              Dhladh ti? Tha dyskoleftw na katalavw pws afto pou kaiei sto vathos einai fwtia logw mikrhs othonhs?
                              σιγά τα γραφικά, τα πολλά decals της εικόνας, παιξε Crysis σε οθόνη 4'' με όλα τερμα και εκει θα καταλάβεις πως τα μισά δεν θα τα βλέπεις αν και θα υπάρχουν, ακριβώς λόγω της μικρής οθόνης. Αντε γιατι θα τρελαθούμε τελειως εδώ μέσα...
                              Star Citizen videos Star Citizen gallery

                              Comment


                              • #30
                                Ωραίος.Κι εγώ σε 4D.
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X