Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πόσος χρόνος απαιτείται?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Legacy of Kain Defiance (αν και το συγκεκριμένο ψήνομαι να το παίξω όταν παίξω και τα προηγούμενα,θα δείξει...)
    K.O.T.O.R.
    K.O.T.O.R. 2[/b]
    Είσαι ήδη off. Το K.O.T.O.R. θα σου πάρει περίπου 60 ώρες την πρώτη φορά που θα το παίξεις (να στο πάω μέχρι 45 αν είσαι έμπειρος παίχτης) και το K.O.T.O.R. 2 άλλες 40 (30 αν είσαι έμπειρος παίχτης, αλλά είναι τελείως γραμμικό). Μιλάμε πάντα αν κάνεις τα πάντα. Τώρα, με το Defiance χτυπάς νεύρο...

    Καταρχάς το πρώτο παιχνίδι (Legacy of Kain: Blood Omen) είναι δύσκολο να τρέξει στους νέους υπολογιστές. Χρειάζεται FAT32 drive για να γίνει εγκατάσταση (σίγουρα από CD και δεν ξέρω τι γίνεται αν κατεβάσεις το freeware και τρέξεις το setup του - ναι είναι πλέον τζαμπέ!), ενώ για να τρέξει σε XP θέλει επίσης μανούρα και ένα community patch (πάλι από CD). Επειδή έχω το παιχνίδι αυθεντικό και έχω κι ένα drive σε FAT32 για αρχαιολογίες, δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα αλλά δεν ασχολήθηκα και με το freeware για να δω πώς και τι. Επειδή σαν hack and slash παραμένει πολύ καλό αλλά τα έχει τα χρονάκια του σα gameplay και χειρισμός, θα σου πρότεινα να διαβάσεις το αρχείο με ΟΛΟΥΣ τους διαλόγους και τα voice overs του παιχνιδιού που πόσταρα στο "ψάχνω - βρίσκω". Αν βέβαια είσαι true old school σαν εμένα (παιδί μου) και επιμένεις να δεις τα πρώτα βήματα του Kain και να φωνάζεις "Vae Victis" σφάζοντας εχθρούς, θα απολαύσεις ένα κουρασμένο αλλά πορωτικό και ατμοσφαιρικό παιχνίδι (χώρια το cult status του και την αναγκαιότητά του για να καταλάβεις το υπόβαθρο και τη συναισθηματική φόρτιση της σειράς...). Το Soul Reaver δεν υπάρχει λόγος να το παίξεις, αν δεις τα 2 - 3 βασικά βίντεο στο youtube - εισαγωγή, τερματισμός και πώς ο Raziel παίρνει τη wraith blade. Το Soul Reaver 2 επιβάλλεται να το παίξεις, ενώ το Blood Omen 2 (μακράν το χειρότερο της σειράς από οποιαδήποτε άποψη) καλύτερα να το δεις πριν το Defiance, μόνο και μόνο για να καταλάβεις τι και πώς είναι οι Hylden.

    Κατά συνέπεια, μην παίξεις Defiance. Δε θα καταλάβεις απολύτως τίποτα
    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

    Comment


    • #17
      To blood omen 2 ηταν πολυ ωραιο game για την εποχη του και αυτο.Ο Kain ηταν και πολυ badass λεμε και ειχε και μεγαλη διαρκεια.Ωραιο art direction και πολυ ξυλο.Εγω 10 του βαζω παντως,τοτε ειχα ξετρελαθει.
      Ground_Zero:

      Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

      Comment


      • #18
        Πλακα πλακα κι εμενα το ΟοΤ πρεπει να μου πηρε καμποσους μηνες.
        Πρεπει να πηγαινα 1η Γυμνασιου οταν βγηκε και ειχε γινει ενας ψιλοχαμος στους "κυκλουρ" μου, πραγμα σπανιο... Θυμαμαι πως το παιζαμε τοτε 7-8 ατομα μαζι και μερικοι βοηθουσαν τους υπολοιπους οταν κολλαγαν καπου, ενω αλλοι κραταγαν ολα τα μυστικα για τους εαυτους τους (λολ).

        Επαιζα πολυ αργα αλλα σταθερα.. αν και οχι τοσο μεγαλο παιχνιδι, πρεπει να εφαγα αφθονες ωρες εξερευνωντας τα περιχωρα της Hyrule σπιθαμη προς σπιθαμη.

        Πραγματικα πολυ ωραια εποχη, ποτε αλλοτε δεν επαιξα παιχνιδι τετοιας διαρκειας με τετοια ξεγνοιασια.

        Το αλλο φαινομενο της εποχης παρεπιπτοντως ηταν το FF VII ..
        Aυτο το ξεκινησαμε σχεδον παραλληλα παλι 5-6 ατομα αλλα νομιζω μονο 2 το φτασαν ως το τελος...
        Επαιζα την PC version εγω σε εναν Pentium 120 mhz και για να μην κολλαει εβαζα να τρεχει σε QUARTER SCREEN mode.

        Μα ποσο ελεεινο;
        Τωρα που το σκεφτομαι το θυμαμαι ευχαριστα παντως...
        Πλεον πανε σχεδον 10 χρονια απο τοτε ... πλεον δεν μετραω ποσες εβδομαδες ή ποσους μηνες παιζω καθε παιχνιδι αλλα καθαρο playtime.

        Πανε οι συναισθηματισμοι, μονο ψυχρα νουμερα εμειναν αλλα οπως και να χει η διαφορα δεν ειναι μονο η ηλικια αλλα και το οτι αλλο να παιρνεις 4 παιχνιδια το χρονο και αλλο 20-30....

        Ξεφυγα πολυ και ειπα τα δικα μου τελειως αλλα δε φταιω εγω, OoT is to blame.
        [/b]
        That's so vague coming from you Xenov...

        (Πάλι αφιερωμένο στον dope, αν δεν το πιάσει και αυτό θα κάψω τη συλλογή μου).

        Comment


        • #19
          Είσαι ήδη off. Το K.O.T.O.R. θα σου πάρει περίπου 60 ώρες την πρώτη φορά που θα το παίξεις (να στο πάω μέχρι 45 αν είσαι έμπειρος παίχτης) και το K.O.T.O.R. 2 άλλες 40 (30 αν είσαι έμπειρος παίχτης, αλλά είναι τελείως γραμμικό). Μιλάμε πάντα αν κάνεις τα πάντα. Τώρα, με το Defiance χτυπάς νεύρο...

          Καταρχάς το πρώτο παιχνίδι (Legacy of Kain: Blood Omen) είναι δύσκολο να τρέξει στους νέους υπολογιστές. Χρειάζεται FAT32 drive για να γίνει εγκατάσταση (σίγουρα από CD και δεν ξέρω τι γίνεται αν κατεβάσεις το freeware και τρέξεις το setup του - ναι είναι πλέον τζαμπέ!), ενώ για να τρέξει σε XP θέλει επίσης μανούρα και ένα community patch (πάλι από CD). Επειδή έχω το παιχνίδι αυθεντικό και έχω κι ένα drive σε FAT32 για αρχαιολογίες, δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα αλλά δεν ασχολήθηκα και με το freeware για να δω πώς και τι. Επειδή σαν hack and slash παραμένει πολύ καλό αλλά τα έχει τα χρονάκια του σα gameplay και χειρισμός, θα σου πρότεινα να διαβάσεις το αρχείο με ΟΛΟΥΣ τους διαλόγους και τα voice overs του παιχνιδιού που πόσταρα στο "ψάχνω - βρίσκω". Αν βέβαια είσαι true old school σαν εμένα (παιδί μου) και επιμένεις να δεις τα πρώτα βήματα του Kain και να φωνάζεις "Vae Victis" σφάζοντας εχθρούς, θα απολαύσεις ένα κουρασμένο αλλά πορωτικό και ατμοσφαιρικό παιχνίδι (χώρια το cult status του και την αναγκαιότητά του για να καταλάβεις το υπόβαθρο και τη συναισθηματική φόρτιση της σειράς...). Το Soul Reaver δεν υπάρχει λόγος να το παίξεις, αν δεις τα 2 - 3 βασικά βίντεο στο youtube - εισαγωγή, τερματισμός και πώς ο Raziel παίρνει τη wraith blade. Το Soul Reaver 2 επιβάλλεται να το παίξεις, ενώ το Blood Omen 2 (μακράν το χειρότερο της σειράς από οποιαδήποτε άποψη) καλύτερα να το δεις πριν το Defiance, μόνο και μόνο για να καταλάβεις τι και πώς είναι οι Hylden.

          Κατά συνέπεια, μην παίξεις Defiance. Δε θα καταλάβεις απολύτως τίποτα
          [/b]

          το blood omen 2 το έχω τερματίσει,το 1 το είχα ξεκινήσει σε κόπια αλλά τότε ήμουνα βλάκας και το παράτησα.
          από soul reaver έχω παίξει μόνο το πρώτο.όσον αφορά την υπόθεση τη γνωρίζω αλλά καλό θα ήταν να τα έχω παίξει...
          Carpe diem

          Comment


          • #20
            για απαντήστε μου για τα εξής παίγνια:

            tomb raider anniversary
            tomb raider legend
            blue dragon
            bioshock
            mass effect


            ευχαριστώ...
            Carpe diem

            Comment


            • #21
              -
              -
              30-40
              10-12
              10-40 (10 μικρο rush - 40 καψιμο)

              Kαι να θυμασαι: Βioshock>all.

              Comment


              • #22
                για νορμάλ παίξιμο δηλαδή κάνα 20ωρο να υπολογίζω;ναι για το bioshock το γνωρίζω.γι'αυτό λέω να το αφήσω τελευταίο και καλύτερο.
                Carpe diem

                Comment


                • #23
                  Normal χωρις πολλα sidequests 15 max. An ασχοληθεις με εναν φυσιολογικο αριθμο sidequests και κατι παραπανω τοτε πας στις 25 max.

                  Comment


                  • #24
                    για απαντήστε μου για τα εξής παίγνια:

                    tomb raider anniversary
                    tomb raider legend
                    blue dragon
                    bioshock
                    mass effect
                    ευχαριστώ...
                    [/b]

                    Με ένα παίξιμο όπου ανακαλύπτεις πολλά πράγματα (όχι τα πάντα)
                    18
                    9
                    53
                    15
                    25
                    και όπως ειπώθηκε Bioshock>all.

                    Πάντως αυτό το πράγμα με τις ώρες δεν το καταλαβαίνω.Αν ο τίτλος είναι απολαυστικός θα του αφιερώσεις όσο πάει.Δεν μας κυνηγάει κανείς για να ολοκληρώσουμε τους τίτλους μέσα σε ορισμένα χρονικά περιθώρια.Πάνω από όλα μετράει η εμπειρία που αποκομίζουμε από τον εκάστοτε τίτλο και η διασκέδαση που προσφέρει.Από κει και πέρα το Halo στα γεράματα θα το παίζω ούτως ή άλλως

                    Comment


                    • #25
                      Με ένα παίξιμο όπου ανακαλύπτεις πολλά πράγματα (όχι τα πάντα)
                      18
                      9
                      53
                      15
                      25
                      και όπως ειπώθηκε Bioshock>all.

                      Πάντως αυτό το πράγμα με τις ώρες δεν το καταλαβαίνω.Αν ο τίτλος είναι απολαυστικός θα του αφιερώσεις όσο πάει.Δεν μας κυνηγάει κανείς για να ολοκληρώσουμε τους τίτλους μέσα σε ορισμένα χρονικά περιθώρια.Πάνω από όλα μετράει η εμπειρία που αποκομίζουμε από τον εκάστοτε τίτλο και η διασκέδαση που προσφέρει.Από κει και πέρα το Halo στα γεράματα θα το παίζω ούτως ή άλλως
                      [/b]

                      δεν πειράζει,υγεία...
                      τόσα άσχετα θέματα υπάρχουν το δικό μου σε πείραξε;δες το σαν ένα προσωπικό σπαμ θέμα με νόημα στη χειρότερη, τι να σου πω...
                      Carpe diem

                      Comment


                      • #26
                        Όσο και να σου αρέσει ένα παιχνίδι το να τερματίζεις 2 καλά μικρότερα παιχνίδια μπορεί να είναι πιο ικανοποιητικό. Αλλιώς υπάρχει και ο κίνδυνος να αφήνεις παιχνίδια στη μέση... Εγώ για παράδειγμα έπαιζα FF12 από πέρσι όταν βγήκε Ευρώπη μέχρι πριν από 2-3 βδομάδες που το τερμάτισα. Είχα συνολικά ίσως πάνω από 300 ώρες παιχνιδιού. Όσο και να μου άρεσε απλά δε μπορώ να διαθέσω ξανά τόσες πολλές ώρες για μόνο 1 παιχνίδι, στο οποίο πιθανώς δε θα κολλήσω τόσο πολύ και θα το παρατήσω στη μέση, αφήνοντας την αίσθηση του ανεκπλήρωτου.
                        Και για να είμαι μέσα στο θέμα, πόσο διαρκεί το FF12-Revenant Wings (κάνοντας σχεδόν τα πάντα χωρίς rush);
                        Originally posted by Squall Leonhart
                        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                        Originally posted by 丹野
                        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                        Originally posted by Ryu_gr
                        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                        Comment


                        • #27
                          Πάντως αυτό το πράγμα με τις ώρες δεν το καταλαβαίνω.Αν ο τίτλος είναι απολαυστικός θα του αφιερώσεις όσο πάει.Δεν μας κυνηγάει κανείς για να ολοκληρώσουμε τους τίτλους μέσα σε ορισμένα χρονικά περιθώρια.[/b]
                          QFT.
                          Μα πολλές φορές θεωρούμε ο καθένας προσωπικά πως όσα περισσότερα και όσα μεγαλύτερα παιχνίδια τελειώνουμε θα είμαστε πιο έμπειροι, καλύτεροι άνθρωποι και τα λοιπά.
                          Είναι (περίπου) σαν να ρωτάμε για τη διάρκεια των ταινιών ή των θεατρικών έργων ή πόσες σελίδες είναι ένα βιβλίο.

                          Comment


                          • #28
                            Προσωπικη αποψη,αφηστε τους πραγματικα αξιολογους τιτλους για περιοδους αναπαυσης οπου θα σας δοθει και η ευκαιρια να τους απολαυσετε στο μεγιστο χωρις σκοτουρες...διακοπες,μετα απο εξεταστικες κτλ ειναι οι καλυτερες περιπτωσεις - ή τουλαχιστον αυτο εχω καταλαβει εγω.Το rush αλλωστε κλεβει ολη τη μαγεια...
                            <div align="center">

                            "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

                            Comment


                            • #29
                              Προσωπικη αποψη,αφηστε τους πραγματικα αξιολογους τιτλους για περιοδους αναπαυσης οπου θα σας δοθει και η ευκαιρια να τους απολαυσετε στο μεγιστο χωρις σκοτουρες...διακοπες,μετα απο εξεταστικες κτλ ειναι οι καλυτερες περιπτωσεις - ή τουλαχιστον αυτο εχω καταλαβει εγω.Το rush αλλωστε κλεβει ολη τη μαγεια...
                              [/b]

                              so true...
                              Carpe diem

                              Comment


                              • #30
                                Το Eternal Darkness είναι καθαρό gameplay 10 ώρες, αφού το ξέρω πια και τόσο μου παίρνει. Όσο για το Ocarina of Time... Ήμουν πολύ μικρός, μου είχε πάρει ΠΟΛΥ καιρό. To Master Quest μου πήρε πολύ λιγότερο, αλλά τότε ήμουν μεγαλύτερος

                                Όσο για τους "δύσκολους γρίφους" του Master Quest, τι να πω; Εγώ ας πούμε, όταν είδα μία αγελάδα σφηνωμένη (στουμπωμένη, καλύτερα) μέσα στον τοίχο της πίστας, ο οποίος τοίχος είναι στην πραγματικότητα τα σωθικά του Lord Jabu-Jabu (3rd dungeon, Young Link), και αφού είδα ότι μπορούσες να τη σημαδέψεις με Z-targeting, δε μου πήρε πολλή ώρα για να βγάλω τη σφεντόνα... :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink:

                                Το παιχνίδι δεν είναι δύσκολο, αλλά οι γρίφοι του είναι παρανοϊκοί, αψηφούν τόσο την κοινή λογική, όσο και την Zelda λογική. Αλλά εγώ που δεν είμαι και συνηθισμένος άνθρωπος, δεν τα βρήκα πολύ σκούρα...
                                My Blog: FoM's Between a Rock and a Hard Place
                                Follow me on http://www.twitter.com/FoM_PV


                                Comment

                                Working...
                                X