Announcement

Collapse
No announcement yet.

Console vs PC vs Cloud gaming (remove amulet of logic before entering)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ισχυει οτι πληρώνες παιρνεις

    τα αλλα ειναι μεταξυ σοβαρου και αστειου ουτε τοτε ειχα ψαξει και πολύ τι pc μπορεις να παρεις με 400-500 ευρώ διοτι δεν ειχα άμεσο ενδιαφέρον, προφανώς μπορεις να βρεις καλα κομματια ειδικα μεταχειρισμένα όπως ο crpl βρηκε GTX 480 για 90 ευρώ. Δεν έχω προβλημα να παραδεχτω οτι έκανα λαθος ενω αλλοι λένε τα ιδια για χρονια ακομα και αν λενε μα*ακιες. Δεν ειμαι αλάνθαστος ουτε ξερω τα πάντα.

    επισης αν προσεξες πιο μετά ειπα πως ο καθένας εχει διαφορετικές απαιτήσεις σχετικά με το τι pc θέλει για gaming. Προφανώς παιρνεις και με 500 ευρώ προφανώς και με 800 ευρώ αλλα σε καθε περιπτωση δεν παιρνεις το ιδιο πράμα. Το ακριβοτερο θα εχει μεγαλυτερη αντοχή στο χρόνο.

    Στην τιμή του ps4 έπεσα έξω, ε και;
    Star Citizen videos Star Citizen gallery

    Comment


    • Originally posted by i Have no Equal View Post
      Οπως και πολλοι κονσολαδες το μονο που κανουν ειναι να συγκρινουν specs και screenshots μεταξυ x1 και ps4 καθως και να κανουν πολυπλοκες τεχνικες αναλυσεις περι gddr5 etc..
      Fanboys.

      Θελετε να στε κι εσεις fanboys;
      Do a barrel roll!

      Comment


      • Originally posted by sub_zero View Post
        Και πάλι όμως θα μπορούσε να πει κανείς ότι οι full priced τίτλοι είναι ακριβοί (ουσιαστικά ίδιες τιμές με τις κονσόλες) οπότε να εξισορροπείται από εκεί η κατάσταση.
        Δε νομίζω. Τα launch στο PC είναι στα 50 ευρώ περίπου ενώ στις νέες κονσόλες είναι στα 70 για full price τίτλους. Στο PC επίσης η πρώτη πτώση τιμής έρχεται γρήγορα ενώ πλέον, για όσους ασχολούνται και δεν τους πειράζει να ρισκάρουν τα χρήματά τους, υπάρχουν και τα κλειδάδικα που βρίσκεις launch τίτλο και με 30 - 35 ευρώ.

        Τέλος πάντων. Πιστεύω - ή θα ήθελα να πιστεύω - πως το Steambox θα είναι βαρόμετρο για το πού θα κινηθούν οι προτιμήσεις του κόσμου για την επομενη γενιά. Πολλοί το έχουν κριτικάρει στη βάση του "γιατί να πάρει κάποιος Steambox όταν έχει ήδη αγοράσει PC", ή αλλιώς πως δεν έχει συγκεκριμένο target group. Θα έλεγα πως το target group του δεν είναι οι χρήστες PC αλλά οι χρήστες κονσόλας. Έχεις ένα μηχάνημα που μπορεί να μπει στο σαλόνι χωρίς να ντρέπεσαι, μια δοκιμασμένη ψηφιακή πλατφόρμα με πολύ καλές τιμές και σίγουρα καλύτερο hardware και απόδοση οπτικά.
        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

        Comment


        • Βασικα στο PC οι τιμες ποικιλουν. Υπαρχουν και ακροτητες οπως τα 60€ του Watchdogs στο steam (στα ιδια επιπεδα νομιζω κινονται και τα CoD). Στη retail market οπως τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα, πχ το ιδιο το Watchdogs το βρισκεις αυτη τη στιγμη retail στα 35€ στο skroutz.

          Originally posted by Titus View Post
          Πολλοί το έχουν κριτικάρει στη βάση του "γιατί να πάρει κάποιος Steambox όταν έχει ήδη αγοράσει PC", ή αλλιώς πως δεν έχει συγκεκριμένο target group. Θα έλεγα πως το target group του δεν είναι οι χρήστες PC αλλά οι χρήστες κονσόλας. Έχεις ένα μηχάνημα που μπορεί να μπει στο σαλόνι χωρίς να ντρέπεσαι, μια δοκιμασμένη ψηφιακή πλατφόρμα με πολύ καλές τιμές και σίγουρα καλύτερο hardware και απόδοση οπτικά.
          Ακριβως Τιτε. Το εχω σκεφτει κι εγω, ισως οχι σε πρωτη φαση αλλα μ αρεσει η ιδεα και θα παρακολουθησω τη πορεια του. Ενα μεγαλο + ειναι οτι αυτοματως θα εχω οτι games εχω αγορασει κατα καιρους steam ενω ανε μετα απο 4-5 χρονια θελω να αγορασω καινουργιο θα κρατησω τη βιβλιοθηκη τιτλων. Αντιθετα οτι games εχω πχ στο 360 αυτη τη στιγμη θα μπορω να τα παιζω μονο οσο εχω τη κονσολα.
          Do a barrel roll!

          Comment


          • Το μεγάλο στοίχημα για το Steambox είναι αν θα φέρει standardisation στο hardware και αν θα πείσει τους developers να μεταφερθούν σε openGL (λόγω έλλειψης υποστήριξης DX σε linux - αν δεν κάνω λάθος).

            Comment


            • Στην τιμή του ps4 έπεσα έξω, ε και;
              Δεδομενου οτι τα specs ηταν γνωστα, η τιμη που προβλεπεις σχετιζεται και με την αξιολογηση του επιπεδου των parts του μηχανηματος (το οποιο σημερα λες οτι ειναι της πλακας).

              Δε νομίζω. Τα launch στο PC είναι στα 50 ευρώ περίπου ενώ στις νέες κονσόλες είναι στα 70 για full price τίτλους. Στο PC επίσης η πρώτη πτώση τιμής έρχεται γρήγορα ενώ πλέον, για όσους ασχολούνται και δεν τους πειράζει να ρισκάρουν τα χρήματά τους, υπάρχουν και τα κλειδάδικα που βρίσκεις launch τίτλο και με 30 - 35 ευρώ.
              Θα κανω ενα search για το τι παιζει με τις νεες κονσολες αλλα μεχρι προσφατα (τελη 2013) δεν υπηρχε τιτλος που να κοστιζει 70 ευρω. Ο μεσος ορος ηταν στα 45-55 σε launch και σε 2-3 μηνες επεφτε στα 20-30. Για online deals τωρα σιγουρα δεν μιλαμε ακομα για επιπεδο PC αλλα θεωρω οτι θα φτασουμε σε αντιστοιχα (οχι ιδια ωστοσο λογω αλλων παραγοντων) επιπεδα δεδομενης της δραματικης αλλαγης (προς ωφελος του καταναλωτη) που παρατηρειται σε PSN και LIVE τα τελευταια χρονια.

              Ακριβως Τιτε. Το εχω σκεφτει κι εγω, ισως οχι σε πρωτη φαση αλλα μ αρεσει η ιδεα και θα παρακολουθησω τη πορεια του. Ενα μεγαλο + ειναι οτι αυτοματως θα εχω οτι games εχω αγορασει κατα καιρους steam ενω ανε μετα απο 4-5 χρονια θελω να αγορασω καινουργιο θα κρατησω τη βιβλιοθηκη τιτλων. Αντιθετα οτι games εχω πχ στο 360 αυτη τη στιγμη θα μπορω να τα παιζω μονο οσο εχω τη κονσολα.
              Ακριβως, το μεγαλυτερο αγκαθι αυτη τη στιγμη για τις κονσολες ειναι αυτο. Πιστευω σε αυτη τη γενια θα ερθουν τα πρωτα ψυγματα λυσεων (PS NOW, ψηφιακες βιβλιοθηκες psone-ps2 και προσβαση σε ολα τα συστηματα, αν και ξεκιναμε απο το μηδεν με επαναγορα τιτλων που ηδη εχουμε), το προβλημα βεβαια αυτο προερχεται κυριως απο το παρελθον μιας και οι κονσολες του σημερα (scope και στοχοι) ειναι κατι τελειως διαφορετικο απο τις κονσολες του τοτε (και προνεια ηταν αδυνατο να υπαρχει). Στο PC αυτο ειναι φοβερο πλεονεκτημα, οχι μονο εχεις προσβαση σε ολη τη βιβλιοθηκη αλλα την εχεις και σε upgrade μορφη με καθε ανανεωση του hardware.

              Comment


              • Nooto μήπως έχω υπόψη μου τις τιμές της ελληνικής αγοράς μόνο. Οι τιμές που βλέπω είναι συνήθως σε λίρες, για προφανείς λόγους, οπότε μπορεί να κάνω κάποιο λάθος. Και να θυμίσω πως μιλάω για launch price.

                Είχα ξεχάσει το backwards compatibility, αν και στο PC δεν είναι 100% χαλαρά τα πράγματα, απλά οι τιμές είναι χώμα και οι λύσεις πάρα πολλές. Δεν είναι θέμα hardware όσο λειτουργικών, που έχουν περάσει από 40 κύματα.

                Επιφυλάσσομαι επίσης να κάνω ένα αναλυτικό post για το Steambox και την εντελώς προσωπική μου γνώμη, αλλά προς το παρόν θα επιβεβαιώσω τον Evans για το OpenGL. Αν τα πάει απλά καλά, το OpenGL θα εκτοξευθεί και θα λύσει τα χέρια πολλών developers και σε κόστος και σε προσβασιμότητα.
                Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                Comment


                • Originally posted by Ramparter View Post
                  Fanboys.

                  Θελετε να στε κι εσεις fanboys;
                  Δεν ειναι εμεις και εσεις ουτε μιλαμε μονο για το forum εδω, ειναι γενικο φαινομενο οι συγκρισεις μεταξυ hardware, ειτε ειναι κονσολα ειτε pc ειτε smartphone w/e.. Δεν μπορεις να γενικευεις "αυτοι το κανουν ενω οι αλλοι οχι" τη στιγμη που εχουμε τοσα παραδείγματα και απο τις 2 πλευρες.

                  Comment


                  • Originally posted by i Have no Equal View Post
                    Δεν ειναι εμεις και εσεις ουτε μιλαμε μονο για το forum εδω, ειναι γενικο φαινομενο οι συγκρισεις μεταξυ hardware, ειτε ειναι κονσολα ειτε pc ειτε smartphone w/e.. Δεν μπορεις να γενικευεις "αυτοι το κανουν ενω οι αλλοι οχι" τη στιγμη που εχουμε τοσα παραδείγματα και απο τις 2 πλευρες.
                    Δε το παω στο εμεις κι εσεις, αλλωστε εγω δεν ανηκω σε καποια πλευρα. Στις κονσολες παντως μονο fanboys ασχολουνται με αυτες τις συζητησεις. Να κι αν το Watch dogs ειναι 792p στο One. Σα game τι λεει;

                    Ειναι γελοιο να εχουμε φτασει στο 2014 και να κανουμε συζητησεις του 97 που μετραγαμε ποσα πολυγωνα ερχινε το N64 στο Saturn...

                    Οι συγκρισεις εχουν πρακτικο ενδιαφερον για ενα καταναλωτη που θελει να κανει την επιλογη του αλλα μεχρι εκει. Για μενα ειναι αστειο να ερχεσαι και να μου λες οτι στο PC παιζεις 4Κ ενω στη κονσολα 720p αρα PC 0wnz.

                    Οτι θελετε πειτε απλα τετοιες συζητησεις δε με ενδιαφερουν καθολου.

                    Θα προτιμουσα να αναλυαμε το εμπορικο / επιχειρηματικο κομματι της εκαστοτε πλατφορμας.
                    Do a barrel roll!

                    Comment


                    • Ειναι γελοιο να εχουμε φτασει στο 2014 και να κανουμε συζητησεις του 97 που μετραγαμε ποσα πολυγωνα ερχινε το N64 στο Saturn...
                      Κάθε άλλο, αυτό δείχνει (ή αποδεικνύει, όπως θέλεις πάρε το ) ότι υπάρχει ένα μόνιμο ενδιαφέρον για tech specs και επιδόσεις παιχνιδιών. Τώρα οι λόγοι για τους οποίους συμβαίνει αυτό ποικίλουν. Προφανώς υπάρχουν και τα graphic whores (aka fanboys), αλλά μήπως, λέω μήπως, αυτή η τάση ανήκει στη γενικότερη άποψη ότι καλύτερα specs=καλύτερα γραφικά=καλύτερη εμπειρία;

                      Για μένα η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση, αλλά υποστηρίζω ξεκάθαρα (κι απόλυτα ) ότι όσο καλύτερα γραφικά/ frame rate έχεις, τόσο απολαυστικότερο γίνεται, τουλάχιστον στιγμιαία, το παιχνίδι. Μετά από μερικά χρόνια από τον τερματισμό του παιχνιδιού, που τα βλέπεις όλα αναδρομικά, προφανώς και δε μένεις στον τεχνικό τομέα του εκάστοτε τίτλου, αλλά στη γενικότερη εμπειρία που αυτός σου άφησε. Τη στιγμή που το παίζεις όμως, τα γραφικά μετράνε και ο οποιοσδήποτε θα διασκέδαζε περισσότερο στα 1080p60fps, ανεξαρτήτως του τι λέει .

                      Comment


                      • To ποστ μου πιο πάνω ήταν λίγο χιουμοριστικό, αλλά σοβαρά τώρα πιστεύετε ότι θα βγαίνανε παιχνίδια σαν GTA, Assassin's Creed, Halo, Mass Effect, COD κτλ. αν δεν υπήρχαν οι κονσόλες ή αν δεν πουλάγαν όσο πουλάνε;

                        Η Rockstar έδωσε 250 εκ.δολάρια για το GTA V με το σκεπτικό ότι θα κάνει απόσβεση. Και έκανε απόσβεση γιατί οι console users αγοράσαν το game σαν τρελοί full price. Νομίζετε ότι θα έκανε ποτέ κάτι τέτοιο να έπρεπε να το κυκλοφορήσει μόνο σε pc; Και από που θα τα πάρει τα λεφτά; Απ'τον 1 στους 100 που θα αγοράσει το παιχνίδι full price ή όταν μετά από 2 χρόνια θα το έχει 10 ευρώ στα steam sales;

                        Πάω και στοίχημα ότι αν δεν ήταν mulitplatform ούτε το Witcher 3 θα είχε κυκλοφορήσει ποτέ λόγω αυξημένους κόστους και μετά από αυτό που έγινε με το 2.

                        Αυτό που είπα πιο πάνω ισχύει. Αν δεν υπήρχαν τα pc οι console users τα ίδια παιχνίδια θα παίζαν που παίζουν και τώρα. Αν δεν υπήρχαν οι κονσόλες τότε οι pc users θα χάνανε τα 90% των ΑΑA.

                        Comment


                        • ότι υπάρχει ένα μόνιμο ενδιαφέρον για tech specs και επιδόσεις παιχνιδιών
                          Μα καλα κανει και υπαρχει αυτο, δεν ειπε κανεις το αντιθετο.

                          καλύτερα γραφικά=καλύτερη εμπειρία
                          Δεν νομιζω να υπαρχει καποιος που να υποστηριζει
                          καλύτερα γραφικά=χειροτερη εμπειρία ουτως ή αλλως.


                          Οι συγκρισεις εχουν πρακτικο ενδιαφερον για ενα καταναλωτη που θελει να κανει την επιλογη του αλλα μεχρι εκει.
                          Βασικα αυτο... Το θεμα ειναι οτι απο την στιγμη που υπαρχουν εδω μεσα τοσα ατομα με γνωσεις πανω στο θεμα, η συζητηση αυτη θα μπορουσε να αποτελεσει εναν οδηγο που μεσω επιχειρηματων, πιθανοι μελλοντικοι αγοραστες να καταληξουν προς τα που θα κινηθουν. Αντ'αυτου βλεπεις τι γινεται και το κατα ποσο μια κουβεντα σε τετοιο επιπεδο εχει εστω και την παραμικρη δοση ουσιας (βγαζω εκτος τον corpo που ειναι ο μονος που μιλησε σοβαρα και περιεγραψε τα + και τα - της καθε πλευρας αναλογα με τις δικες του εμπειριες σε οτι αφορα τιμες, αποδοση και διαχρονικοτητα hardware).


                          Nooto μήπως έχω υπόψη μου τις τιμές της ελληνικής αγοράς μόνο. Οι τιμές που βλέπω είναι συνήθως σε λίρες, για προφανείς λόγους, οπότε μπορεί να κάνω κάποιο λάθος. Και να θυμίσω πως μιλάω για launch price.
                          Τιτε οι τιμες και στην Ελλαδα εχουν πεσει παρα πολυ. Το πλαφον των 70 ηταν περισσοτερο επι επoχων PS2, τα τελευταια 5-6 χρονια και τα ελληνικα μαγαζια εχουν προσαρμοστει στα παγκοσμια δεδομενα σε ενα βαθμο, τοσο σε σχεση με initial prices οσο και στα price drops (χωρις να φτανουν το εξωτερικο κατα μεσο ορα αλλα και παλι
                          καμια σχεση με το παρελθον). Σε οτι αφορα Last Gen και launch prices, τα γνωστοτερα μαγαζια του εξωτερικου βρισκονται στα 45-55 εδω και αρκετα χρονια (τιμες που κοβονται στη μεση μετα απο 2-3 μηνες και στη συνεχεια πηγαινουν ακομα πιο κατω μεχρι να καταληξουν στα 10-15 ευρω). Στην καινουργια γενια δεν εχω δει ακομα τι παιζει αλλα υποθετω πως και ακριβοτερα να ειναι, προς το τελος του χρονου θα ισορροπησουμε στα παλια επιπεδα (ετσι εγινε και στην προηγουμενη γενια κατα την εναρξη της και γενικα παντα οταν βγαινει καποιο καινουργιο συστημα).

                          Comment


                          • Originally posted by Enpsty View Post
                            To ποστ μου πιο πάνω ήταν λίγο χιουμοριστικό, αλλά σοβαρά τώρα πιστεύετε ότι θα βγαίνανε παιχνίδια σαν GTA, Assassin's Creed, Halo, Mass Effect, COD κτλ. αν δεν υπήρχαν οι κονσόλες ή αν δεν πουλάγαν όσο πουλάνε;

                            Η Rockstar έδωσε 250 εκ.δολάρια για το GTA V με το σκεπτικό ότι θα κάνει απόσβεση. Και έκανε απόσβεση γιατί οι console users αγοράσαν το game σαν τρελοί full price. Νομίζετε ότι θα έκανε ποτέ κάτι τέτοιο να έπρεπε να το κυκλοφορήσει μόνο σε pc; Και από που θα τα πάρει τα λεφτά; Απ'τον 1 στους 100 που θα αγοράσει το παιχνίδι full price ή όταν μετά από 2 χρόνια θα το έχει 10 ευρώ στα steam sales;

                            Πάω και στοίχημα ότι αν δεν ήταν mulitplatform ούτε το Witcher 3 θα είχε κυκλοφορήσει ποτέ λόγω αυξημένους κόστους και μετά από αυτό που έγινε με το 2.

                            Αυτό που είπα πιο πάνω ισχύει. Αν δεν υπήρχαν τα pc οι console users τα ίδια παιχνίδια θα παίζαν που παίζουν και τώρα. Αν δεν υπήρχαν οι κονσόλες τότε οι pc users θα χάνανε τα 90% των ΑΑA.
                            Θα υπηρχε κατι αλλο, αυτες οι θεωρητικες κουβεντες "Αν" δεν υπηρχαν οι κονσολες δεν θα βλεπατε GTA και τα σχετικα προσωπικα μου φαινονται εντελως οτι να ναι..

                            Απο τη στιγμη που υπαρχει ενδιαφερον για το gaming δεν υπαρχει περίπτωση να μην υπηρχαν ΑΑΑ τιτλοι σε οποια πλατφορμα και να υπήρχε. Απλα τα πραγματα στο pc gaming θα ηταν διαφορετικα.

                            Αυτο που πιστευω ειναι οτι αν υπηρχε ζητηση για ΑΑΑ τιτλους τοτε αυτοι θα εβγαιναν ακομα και σε tablet η στο facebook ξερω γω.. Να λες με λιγα λογια οτι οι pc gamers ειναι cheap και πειρατες και οι κονσολες κρατανε ψηλα το λάβαρο του ΑΑΑ gaming ειναι τουλαχιστον αστειο κατα την αποψη μου.

                            Comment


                            • Originally posted by i Have no Equal View Post
                              Θα υπηρχε κατι αλλο, αυτες οι θεωρητικες κουβεντες "Αν" δεν υπηρχαν οι κονσολες δεν θα βλεπατε GTA και τα σχετικα προσωπικα μου φαινονται εντελως οτι να ναι..

                              Απο τη στιγμη που υπαρχει ενδιαφερον για το gaming δεν υπαρχει περίπτωση να μην υπηρχαν ΑΑΑ τιτλοι σε οποια πλατφορμα και να υπήρχε. Απλα τα πραγματα στο pc gaming θα ηταν διαφορετικα.

                              Αυτο που πιστευω ειναι οτι αν υπηρχε ζητηση για ΑΑΑ τιτλους τοτε αυτοι θα εβγαιναν ακομα και σε tablet η στο facebook ξερω γω.. Να λες με λιγα λογια οτι οι pc gamers ειναι cheap και πειρατες και οι κονσολες κρατανε ψηλα το λάβαρο του ΑΑΑ gaming ειναι τουλαχιστον αστειο κατα την αποψη μου.
                              Ώραια τότε ας το "αν" και πάμε στο "ισχύει". Αυτή την στιγμή που μιλάμε διαφωνείς ότι τα ΑΑΑ υπάρχουν λόγω κονσολών;

                              btw Το ότι οι pc gamers είναι cheap δεν είναι κάτι που το λέω γω. Οι ίδιοι το λένε/λέτε.

                              Comment


                              • Δεν λεμε οτι ήμαστε τσιγκούνηδες και δεν θα διναμε 60ε για το GTA V, αυτο που λεμε ειναι οτι αφου εχεις την επιλογη να το παρεις φτηνοτερα και να το παιξεις καλυτερα γιατι οχι?? Οσο για τα ΑΑΑ δεν ξερω πραγματικα, σιγουρα στα χαρτια οι πωλησεις ειναι καλυτερες στις κονσολες και ευνοούν περισσότερο τις ΑΑΑ παραγωγες(ΑΑΑ στο budget γιατι δεν σημαινει οτι ολα τα big budget ειναι και παιχνιδαρες..)

                                ΥΓ: Οριστε παραδειγμα, δειχνω στον BB Witcher 3 18e και αυτος το θελει retail για το κουτι, τον κοβω να παιρνει και δευτερη κοπια να την κρατησει sealed, ειδες ποσο large ειναι οι pc gamers??

                                Comment

                                Working...
                                X