Announcement

Collapse
No announcement yet.

Console vs PC vs Cloud gaming (remove amulet of logic before entering)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Altair View Post
    Sub πάνω σε αυτό που λες,ένα θα πω.Πες μου ΕΝΑ τίτλο αποκλειστικό για υπολογιστές που να μπορεί να κάνει κονσολά να αγοράσει υπολογιστή μόνο για αυτόν.Στις κονσόλες υπάρχουν πολλοί τέτοιοι τίτλοι ανάλογα τα γούστα.Στον υπολογιστή;
    και συ μαρεσεις που θεωρεις πως δεν υπάρχουνε games που θα σε κανουνε να αγοράσεις gaming pc, που υποτιμάς τα pc games χωρις να τα εχεις παιξει.

    Deus οτι θελω θα γραφω και οτι μου κανει κέφι, ουτε εχω σκοπο να γραφω για games που παιζω αλλα δεν παιζει κανεις αλλος ή δεν θα υπαρχει διαλογος. Προσωπικά αν θες και το ιδιο το φορουμ δεν μου δημιουργει την διαθεση να γραφω΄πολλά περισσοτερα.

    Originally posted by Altair View Post
    Προσωπικά,δε μου καίγεται καρφί για το τι παίζει ο καθένας και που το παίζει,είτε αυτό είναι κονσόλα,κινητό,υπολογιστής,αρκεί να μη μου τα κάνει τσουρέκια κάθε φορά με τις γραφικάρες του και το στημ του και το πόσα τρισεκατομμύρια χρήστες έχει.Κλάην μάην.
    ενω οταν εσυ μας τα κανεις τσουρεκια με τα 10-15 αποκλειστικά που εχουνε ολες οι κονσολες μαζι, με το TLOUS που πρεπει να αυτοκτονησουνε οι pc gamers που δεν το εχουνε στο pc δεν τρεχει τιποτα

    Originally posted by Deus View Post
    Roronoa μαζί σου πως τα γούστα του καθενός είναι σεβααστά, αλλά εγώ νομίζω πως είναι πολύ περισσότεροι οι pc users που υποτιμούν τις κονσόλες από τους αντίστοιχους κονσολάδες που σνομπάρουν τα πισι.
    που ειναι περισσοτεροι; εδω ειναι περισσοτεροι;

    Originally posted by crpl_shepherd View Post
    χωρις πολλη σκεψη : arma 3 - dayz - star citizen - carmaggedon reincarnation - killing floor 2 -
    planetside 2 - asseto corsa
    - Red Orchestra 2/Rising Storm - Civilization -Europa Universalis - The Forest - Rust - Guild Wars 2 και γενικα mmorpgs - PoE -Dota 2 - Elite Dangerous - Total War games - Company of heroes - Sim games και αλλα
    Star Citizen videos Star Citizen gallery

    Comment


    • Originally posted by Altair View Post
      Ρορονόα,από τη στιγμή που το νέο για το Στημ το έγραψες εδώ και όχι στα νέα για Πισί,να περιμένεις και τις ανάλογες απαντήσεις.
      Ε ενταξει, ναι

      Originally posted by Altair View Post
      Επίσης πολλά από τα παιχνίδια που ανέφερες,είναι ΤΣΑΜΠΑ.Βλέπε Λολ,ντότα κλπ.Επίσης συλλογίσου το εξής.Δεν υπάρχει σπίτι χωρίς υπολογιστή,λογικό να έχει τόσο μεγάλη εγκατεστημένη βάση.Για κονσόλα θες χρήματα.Για τα παιχνίδια της το ίδιο.Εδώ δεν έχει τζαμπατζηλίκια.Με το σκεπτικό σου,και τα FB games έχουν ακόμα μεγαλύτερη εγκατεστημένη βάση.Αυτό δεν τα κάνει καλύτερα.
      Εφοσον δεν εχεις ασχοληθει καλυτερα να μην τα καταδικαζεις και να τα συγκρινεις με casual browser games , τα παιχνιδια αυτα που ειναι τζαμπα και τα παιζουν τσαμπατζιδες τα κρινουν καθε μερα εκατομμυρια gamers οι οποιοι ειναι πραγματικοι gamers.
      Γiνονται τουρνουα με επαγγελματιες παικτες με επαθλα εκατομμυριων ευρω.
      Καθε μερα δεκαδες χιλιαδες παικτες παρακολουθουν stream.
      Μπορει αμα δεν ηταν free2play να μην ειχαν τον ιδιο αριθμο παικτων αλλα σε πληροφορο πως το dota 1, το mod του warcraft 3, εχει τεραστιο αριθμο παικτων και απαιτει το αυθεντικο παιχνιδι.
      Το world of warcraft εχει συνδρομη παντως.

      Ναι δεν υπαρχει σπιτι χωρις υπολογιστη, ακομα καλυτερα λοιπον για τους gamers που δεν χρειαζονται να τα σκασουν για extra dedicated hardware.

      Originally posted by Altair View Post
      Πες μου ΕΝΑ τίτλο αποκλειστικό για υπολογιστές που να μπορεί να κάνει κονσολά να αγοράσει υπολογιστή μόνο για αυτόν.Στις κονσόλες υπάρχουν πολλοί τέτοιοι τίτλοι ανάλογα τα γούστα.Στον υπολογιστή;
      Δεν ξερω αν τρολλαρεις η εχεις αγνοια, χιλιες φορες εχουμε γραψει παιχνιδια αλλα ακομα αδιαφορεις πληρως για τα pc exclusives.

      Civilization
      World of warcraft
      Dota
      League of legends
      Total War
      Football Manager
      STALKER


      Και θα μου πεις τωρα αυτα τα παιχνιδια δεν ενδιαφερουν τους console gamers, κακως, αμα οι κονσολαδες περιφρονουν αυτα τοτε και εγω να περιφρονήσω τα last of us και τα uncharted που ειναι οι υπερπαιχνιδαρες που θα παιζεις 10 ωρες και τελος.

      Comment


      • Originally posted by Roronoa View Post
        Και θα μου πεις τωρα αυτα τα παιχνιδια δεν ενδιαφερουν τους console gamers, κακως, αμα οι κονσολαδες περιφρονουν αυτα τοτε και εγω να περιφρονήσω τα last of us και τα uncharted που ειναι οι υπερπαιχνιδαρες που θα παιζεις 10 ωρες και τελος.
        επική τάπα

        :troll:
        Star Citizen videos Star Citizen gallery

        Comment


        • Παιδιά πάμε για μπύρες;

          Comment


          • Ειρηνη αδερφια μου κι αγαπη, μην αφηνετε το παθος να σας παρασυρει.
            Do a barrel roll!

            Comment


            • Originally posted by Ramparter View Post
              Ειρηνη αδερφια μου κι αγαπη, μην αφηνετε το παθος να σας παρασυρει.



              Originally posted by Ren_of_Heavens View Post
              Παιδιά πάμε για μπύρες;

              Ναι αλλα τι μπυρες? Corona master race ή amster peasant beer?

              Comment


              • Νταξει το arguement το Altair ειναι απο τη φυση του ακυρο απο τη μια, απο την αλλη καποιος που καλυπτεται μονο απο κονσολα πιθανως να μην ενδιαφερεται για καποιο αποκλειστικο pc game.

                Αλλα το θεμα δεν ειναι να μιλαμε για αποκλειστικοτητες γιατι τοτε τη πρωτια εχει μακραν η nintendo που τα games της ειναι ΜΟΝΟ σε δικες της πλατφορμες και ειναι τα καλυτερα.
                Do a barrel roll!

                Comment


                • Originally posted by Roronoa View Post
                  Συμφωνω σε οσα γραφεις.
                  Σχετικα με το DRM οι λογοι που ο κοσμος (και εγω) το εχει αποδεχτει ειναι οι φοβερες τιμες και η πολυ μεγαλη ευκολια. Η valve βρηκε τον σωστο τροπο να πουλησει τα προιοντα της, ειναι φοβερη σαν υπηρεσια το steam. Το μειονεκτημα της μεταπωλησης αντισταθμιζετε απο τις χαμηλε τιμες. Το μειονεκτημα του οτι μπορει να μην τα εχω στο μελλον ειναι σοβαρο αλλα κανεναν δεν τον νοιαζει αυτην την στιγμη.

                  Τωρα που το gog θα βγαλει client πιστευω θα ανεβει παρα πολυ.
                  Το steam είναι φοβερή υπηρεσία λόγω της τιμολογιακής πολιτικής αλλά αυτό που δεν μου αρέσει καθόλου είναι πως έχει καθιερωθεί το drm ως αναπόσπαστο κομμάτι του pc gaming. Το πρόβλημά μου δεν είναι τόσο το ότι τα αγορασμένα στο steam παιχνίδια έχουν drm, αυτό μπορώ να το καταλάβω, να το δικαιολογήσω και να το προσπεράσω λόγω των χαμηλών τιμών. Αυτό το οποίο όμως δεν δικαιολογώ και δεν αποδέχομαι ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ είναι το ότι retail pc games έχουν ΟΛΑ drm και απαιτούν ενεργοποιήσεις, κατέβασμα αρχείων μέσω ιντερνετ αλλιώς δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί η εγκατάσταση και άλλες τέτοιες πλήρως εχθρικές προς τον gamer διαδικασίες. Όλα αυτά μάλιστα μου κάνει τεράστια εντύπωση το γιατί τα αποδέχεστε όλοι σχεδόν χωρίς να λέτε κουβέντα, λέτε μάλιστα ότι το pc gaming είναι φτηνό, οκ, είναι φθηνότερα τα παιχνίδια για 10 ευρώ αλλά προσπερνάτε το γεγονός ότι το παιχνίδι που αγοράζουμε ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΝΗΚΕΙ.Έχουμε απλά δικαίωμα χρήσης όχι κατοχής σε αντίθεση με τις κονσόλες που το παιχνίδι είναι δικό σου και το κάνεις ότι θέλεις.

                  Όλα αυτά τα γράφω χωρίς να έχω τίποτα με το pc gaming, ίσα ίσα πιστεύω πως είναι πιο δυνατό από ποτέ, απλά δεν μου αρέσει αυτή η κατάσταση γιατί πιστεύω πως είναι εντελώς αντίθετη με το συμφέρον και τα δικαιώματα του καταναλωτή.

                  Big boss σαφώς και έχεις δικαίωμα να γράψεις ότι και όσο θέλεις, απλά σε παρακαλώ σταμάτα επιτέλους τις κόντρες και τα μεροληπτικά ποστ που υποστηρίζουν την πλατφορμα που γουστάρεις γιατί έχειςο κουράσει και δεν είμαι ο πρώτος που σου το λέω. Σου το έχει πει όλο το φορουμ.Σου το λέω με όλη την καλή διάθεση.

                  Αλταηρ σορυ αλλά το παρατράβηξες, το πισι έχει πάρα πολλά αξιόλογα παιχνίδια για να ασχοληθεί κανείς, οκ, δεν σου αρέσουν, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν. Δες the banner saga, divinity original sin και έλα να μου πεις εντυπώσεις.;)


                  Tidy!

                  Do not blame me.Blame yourself or God.
                  In Matsuno we trust.

                  Comment


                  • Τι 10 ώρες gameplay λέτε?? Ο Altair σε κάθε post παει για gta v, πρέπει να έχει κλείσει τουλάχιστον 1000 ώρες lol..

                    Comment


                    • Originally posted by i Have no Equal View Post
                      Τι 10 ώρες gameplay λέτε?? Ο Altair σε κάθε post παει για gta v, πρέπει να έχει κλείσει τουλάχιστον 1000 ώρες lol..
                      Το gta ναι αλλα το uncharted?

                      Comment


                      • Altair σου απάνησαν ήδη για τα παιχνίδια που μπορείς να βρεις στο pc. το ότι τελικά ο μέσος κονσολάς δεν θα ενδιαφερθεί για αυτά είναι άλλη ιστορία. Η ουσία όμως δεν είναι ποιοι είναι οι exclusive στο pc αλλά ότι γενικά οι αποκλειστικότητες έχουν ουσιαστικά πεθάνει. Μιλάμε δηλαδή για 15-20 τίτλους (από όλες τις κονσόλες μαζί) και συζητάμε αν αυτοί δίνουν επί της ουσίας κάποιο σοβαρό προβάδισμα στις κονσόλες σαν gaming πλατφόρμες.
                        Δεν είναι το ζητούμενο αν το lasτ of us ή το bloodborne είναι παιχνιδάρες αλλά κατά πόσο αξίζει να σκάσεις 300+ ευρώ για να παίξεις 5-6 παιχνίδια σύνολο, αφού όλα τα υπόλοιπα έτσι κι αλλιώς υπάρχουν και σε pc. Βάσει λογικής δλδ, σε μία εποχή που έτσι κι αλλιώς χρειάζεσαι έναν υπολογιστή για άλλους λόγους (μιν δλδ έναν κόστος στα 400 ευρώ) και θες και άλλα 400 για μία κονσόλα, όταν την ίδια στιγμή με 800 στήνεις ένα τέρμα μάχιμο gaming pc που θα κάνει και όλες τις υπόλοιπες δουλειές σου καλύτερα δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα σύγκρισης ως προς την επιλογή. Για κάποιον που παίζει με normal ρυθμούς δεν πρόκειται να μείνει "πεινασμένος" με ένα καλό pc. Από εκεί και πέρα βέβαια ο καθένας κάνει ότι γουστάρει και ότι σηκώνει η τσέπη του, και εγώ μπορεί κάποια στιγμή να πάρω ένα wii u αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.

                        Όσο για το gτa η καθυστέρηση έχει να κάνει με άλλους λόγους. Αν δεν υπήρχε στη μέση η έκδοση για τη νέα γενιά κονσολών θα είχε κυκλοφορήσει ήδη. Από τη στγμή που αυτές οι εκδόσεις έπρεπε να κθυστερήσουν για να μην "κάψουν" τις πρώτες τράβηξαν μαζί και αυτή του pc. τo θέμα είναι αυτή τελικά να κυκλοφορήσει όπως πρέπει και να μην έχουμε φαινόμενα τυπου 4.


                        Originally posted by BigBOSS View Post
                        επική τάπα

                        :troll:
                        Επική τάπα αλλά αν η φώτο είναι από τους τελικούς ου 2009 μπορείς να ψάξεις για το τελικό αποτέλεσμα:troll:

                        Comment


                        • Δεν είναι το ζητούμενο αν το lasτ of us ή το bloodborne είναι παιχνιδάρες αλλά κατά πόσο αξίζει να σκάσεις 300+ ευρώ για να παίξεις 5-6 παιχνίδια σύνολο, αφού όλα τα υπόλοιπα έτσι κι αλλιώς υπάρχουν και σε pc. Βάσει λογικής δλδ, σε μία εποχή που έτσι κι αλλιώς χρειάζεσαι έναν υπολογιστή για άλλους λόγους (μιν δλδ έναν κόστος στα 400 ευρώ) και θες και άλλα 400 για μία κονσόλα, όταν την ίδια στιγμή με 800 στήνεις ένα τέρμα μάχιμο gaming pc που θα κάνει και όλες τις υπόλοιπες δουλειές σου καλύτερα δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα σύγκρισης ως προς την επιλογή.
                          Δεν θα σκασεις 300+ ευρω για να παιξεις 5-6 τιτλους, θα τα σκασεις για να παιξεις οτι κυκλοφορει και θα κυκλοφορει για τα επομενα 6-7 χρονια. Αυτη ειναι η λογικη πισω απο την αγορα. O καθε χρηστης δεν ξεκιναει by default απο το μηδεν, εγω για παραδειγμα εχω laptop για τη δουλεια μου. Οταν σκεπτομαι την αγορα ενος συστηματος για gaming δεν θα μπω στη λογικη
                          σε μία εποχή που έτσι κι αλλιώς χρειάζεσαι έναν υπολογιστή για άλλους λόγους (μιν δλδ έναν κόστος στα 400 ευρώ) και θες και άλλα 400 για μία κονσόλα
                          , τα πρωτα 400 ευρω τα εδωσα πριν 4 χρονια, αν θελω τωρα gaming μηχανημα θα πρεπει να δωσω ειτε 800 για pc ειτε 400 για κονσολα.

                          Αν ξεκινουσα απο το μηδεν και δεν ειχα τιποτα στην κατοχη μου τοτε το πραγμα αλλαζει... Γενικα ο corpo το εθεσε σωστοτερα απ'ολους πιστευω.

                          εξυπακουεται πως οποιος εχει ηδη pc του χιλιαρικου, αμα παει αυριο να παρει κονσολα για να παιζει dark souls 2 - witcher 3 - battlefield 4 - metro last light και λοιπα multiplatform ή εχει πεσει στην περιπτωση πολυ κακου port ( βλεπε dead rising 3 ) ή ειναι απλα ηλιθιος.
                          Η αγορα που θα κανει ο καθενας βασιζεται σε πολλους παραγοντες παντως, σε καθε περιπτωση υπαρχουν και πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα, εγω ετσι το βλεπω. Για μενα ο καθενας προβαινει σε αγορα αναλογα με τις αναγκες του, ολα αυτα τα επιχειρηματα που λετε ολοι τα εχουν σκεπτει, ο καθενας κρινει και αγοραζει με βαση το που γερνει η ζυγαρια των προτεραιοτητων του. Απο κει και περα η οποια συζητηση του ''ποιος την εχει μεγαλυτερη'' ειναι δεδομενο οτι θα καταληξει σε γραφικοτητες τυπου pc μουσταρδα race...

                          Comment


                          • Ok, μπαίνεις στο τρυπάκι να αγοράσεις pc για gaming του 1000ρικου και μετά από κανά χρόνο βγαίνει το χ,ψ game που απαιτεί αναβάθμιση, δε θα τα ξανασκάσεις? Οι κονσόλες εκτός εξαιρέσεων έχουν 6-7 χρόνια υποστήριξη κατά μέσο όρο συν το γεγονός ότι είναι η main πλατφόρμα για τις περισσότερες εταιρείες παραγωγής εκεί έξω. Επίσης δεν παίζει καθόλου customisation. Έτσι παίζει το κάθε game και τελείωσε. Ούτε να παίζεις με τις αναλύσεις, ούτε φίλτρα, ούτε τίποτα. Plug 'n play λέμε since 1972.

                            Comment


                            • nooto δεν είναι αυτή η λογική του ποστ μου. απάντηση στην λογική ότι ένας pc gamer χάνει κάτι ουσιαστικό και όχι "υπόδειξη" τι θα αγοράσει ο καθένας. Από εκεί και πέρα εννοείται ότι ο καθένας έχει τις δικές του ανάγκες, άλλος μπορεί να μην χρειάζεται καν pc...

                              Comment


                              • Εγώ αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί κάποιος νιώθει την ανάγκη να δικαιολόγηση την προσωπική του προτίμηση (console ή pc gaming) κράζοντας το άλλο. Δηλαδή θα ευχαριστηθείτε περισσότερο αν αποδείξετε ότι η δικιάς σας προτίμηση είναι καλύτερη, ανώτερη, οικονομικοτερη και δεν ξέρω τι άλλο ;

                                Α και από που και ως που είναι καλύτερες/ποιοτικοτερες 3000 ώρες σε έναν online multi τίτλο από 10 ώρες σε ένα αποκλειστικά single player story driven game (και το ανάποδο).

                                Comment

                                Working...
                                X