Announcement

Collapse
No announcement yet.

Console vs PC vs Cloud gaming (remove amulet of logic before entering)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Επισης δεν βλεπω κανεναν να αναφερει το φαινομενο esports, δεν ξερω αν το εχετε καταλάβει μαλλον επειδη δεν ασχολείστε καθόλου με multiplayer αλλα ειναι το μέλλον, βλεπουμε ηδη ποδοσφαιρικες ομαδες(και ο παναθηναικος προσφατα), ομαδες NBA να δίνουν αρκετό χρημα για να αγοράσουν η να φτιαξουν orgs, συγκεκριμένα σε csgo/lol/dota τα popular esports δηλαδη. Νομιζω σε μερικα χρονια θα ειναι viable καριέρα για αρκετους οχι μονο τους top, θα θεωρείσαι "αθλητης" και θα τα βλεπουμε και στην tv οπως βλεπεις τωρα ποδοσφαιρο και basket(στην Αμερικη δειχνει ηδη το espn νομιζω).
    Βασικά συμφωνώ απόλυτα και είχα σοτ νου μου να γράψω αρκετά πράγματα πάνω σε αυτό + το democratisation του game development που ήρθε μέσω modding + Minecraft, αλλά δυστυχώς δεν είχα το χρόνο γιατί ένα deadline με πιέζει αφόρητα .

    Το χρήμα που πέφτει σε esports και η οικονομία που κρύβεται πίσω από user generated content πρακτικές είναι τεράστιο. Πέραν των EVE Online και MMORPGs, στο Minecraft υπάρχει μία τεράστια οικονομία που βασίζεται σε commissioning in-game περιεχομένο, με παίχτες να έχουν ανοίξει τις δικές τους επιχειρήσεις για να φτιάχνουν το περιεχόμενο (μιλάμε για χιλιάρικα ανά χάρτη πολλές φορές) και εταιρείες να το αγοράζουν είτε για διαφημίσεις, είτε για να το προσφέρουν στους παίχτες τους μέσω servers. Μιλάμε για κανονική δουλειά, αρκετά διαφοροποιημένη από τα όσα έχουμε δει ως τώρα στα MMOs, με επίσημο χρήμα και υποστήριξη όχι μόνο από παίχτες, αλλά κι από την ίδια την εταιρεία (η MS κοινώς έχει συνεργαστεί με κορυφαίες ομάδες Minecraft builders για να τους φτιάξουν χάρτες για τις διαφημίσεις νεότερων εκδόσεων του παιχνιδιού).

    Το πιο ενδιαφέρον λοιπόν στο PC gaming είναι το πώς προσφέρει στους παίχτες τη δυνατότητα να δημιουργήσουν κάτι καινούριο κι αυτό υπήρχε ανέκαθεν, αλλά τώρα έχει γιγαντωθεί. Ο GabeN από πολύ παλιά είχε το όραμα του ανοίγματος της steam προς όλους αυτούς τους τομείς κι αυτό προσπάθησε και κατάφερε φυσικά να κάνει με το support του user-generated content σε Dota 2 (με χάρτες, mini-games και φυσικά skins).

    Συμφωνώ απόλυτα και για το steam link, όποιος διάβασε τις εντυπώσεις μου στο thread για τα setups ξέρει για τι πράγμα μιλάμε. Με ένα κουμπί ανοίγει υπολογιστής, τηλεόραση και είσαι μέσα στο library σου, έχοντας πρόσβαση σε όλες τις δυνατότητες που σου προσφέρει η ίδια η steam. Βάλε μέσα και το steam controller ή την υποστήριξη ενός κάρο επίσημων χειριστηρίων (Xbox 360, One, DS4) και μιλάμε για μία απόλυτη εμπειρία.

    Στα υπόλοιπα ίσως σε άλλο post .

    Comment


    • καποιος ειπε για overwatch σε κονσολα και γελαω απλα, δεν υπαρχει comp scene καν
      ΙΗΝΕ ο "καποιος" εγώ ήμουν και το έκανα ξεκάθαρο πως δεν αναφερόμουν καν στις διαφορές του τεχνικού τομέα κτλ( δεν ήξερα να το κάνω πια τόσο πενηνταράκια δλδ για esports αυτά εξυπακούονται πως είναι χαοτικές οι διαφορές) απλώς στο γεγονός πως υπήρχε ταυτόχρονη κυκλοφορία που έιναι πολύ σημαντικό. Παλιότερα στις κονσόλες περιμένανε ένα δύο χρόνια για πετσοκομμένες εκδόσεις των FPS. Δεν διαφωνώ σε τίποτα από όσα γράφετε. Άλλωστε ήταν δεδομένο πως θα ανακυκλωθούμε πάλι στα ίδια και στα ίδια. Γέλα όσο θες- χαίρομαι που σε διασκέδασα κιόλας- εγώ το ανέφερα σαν γεγονός ταυτόχρονης κυκλοφορίας τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο, όπως ακριβώς συμβαίνει με τίτλους ιαπωνικής προέλευσης το αντίστροφο.

      Το γεγονός ότι δεν υπάρχει comptetitive scene βέβαια δε λέει κάτι. Αν θες να παίξεις παίζεις και διασκεδάζεις με τον τρόπο σου. Αν θες να το πας ένα βήμα παραπάνω, εννοείται παίρνεις PC, δεν υπάρχει σύγκριση στον χειρισμό( έχουμε που τα λέμε από το CGM forum δλδ), frame rate, σύστημα στόχευσης, παραμετροποίηση κτλ
      Last edited by Sinclair; 25-01-2017, 02:36 PM.
      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

      Comment


      • Το steam controller δεν το πηρα δυστυχως αν και το ειχε και αυτο προσφορα το game.uk γιατι δεν νομιζω να με βολέψει, τωρα εχω 2x ds4, 1x xbox one s pad(με bluetooth 4.0) και ενα τετοιο οποτε θελω να μπω desktop http://www.skroutz.gr/s/3549731/Riit...Rii+mini+i8%2B τιποτα απο καλωδια και ms dongle, μπορεις απλα να παιξεις και οποτε τελειωσεις να βγεις απο big picture και να εχεις προσβαση στο desktop για kodi κτλπ. Ειναι φοβερη συσκευη και για 23ε που εδωσα ειναι σχεδον στην τιμη ενος μεγαλου hdmi.. Δωσε link για τις εντυπωσεις σου και για τίποτα optimization αν εχεις, αν και το εχω σε 1080p balanced εγω και δεν λαγκαρω καθολου αλλα με ethernet κατευθειαν στο router. Complete εμπειρια σαλονιου για εμενα, ισως τα καλυτερα 23ε που εχω ξοδεψει.

        Originally posted by Sinclair View Post
        ΙΗΝΕ ο "καποιος" εγώ ήμουν και το έκανα ξεκάθαρο πως δεν αναφερόμουν καν στις διαφορές του τεχνικού τομέα κτλ( δεν ήξερα να το κάνω πια τόσο πενηνταράκια δλδ για esports αυτά εξυπακούονται πως είναι χαοτικές οι διαφορές) απλώς στο γεγονός πως υπήρχε ταυτόχρονη κυκλοφορία που έιναι πολύ σημαντικό. Παλιότερα στις κονσόλες περιμένανε ένα δύο χρόνια για πετσοκομμένες εκδόσεις των FPS. Δεν διαφωνώ σε τίποτα από όσα γράφετε. Άλλωστε ήταν δεδομένο πως θα ανακυκλωθούμε πάλι στα ίδια και στα ίδια. Γέλα όσο θες- χαίρομαι που σε διασκέδασα κιόλας- εγώ το ανέφερα σαν γεγονός ταυτόχρονης κυκλοφορίας τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο, όπως ακριβώς συμβαίνει με τίτλους ιαπωνικής προέλευσης το αντίστροφο.

        Το γεγονός ότι δεν υπάρχει comptetitive scene βέβαια δε λέει κάτι. Αν θες να παίξεις παίζεις και διασκεδάζεις με τον τρόπο σου. Αν θες να το πας ένα βήμα παραπάνω, εννοείται παίρνεις PC, δεν υπάρχει σύγκριση στον χειρισμό( έχουμε που τα λέμε από το CGM forum δλδ), frame rate, σύστημα στόχευσης, παραμετροποίηση κτλ
        Το ταυτοχρονο release δεν λεει τιποτα, και cs εχει βγει στο xbox, σε καποια πραγματα το scene ειναι στο pc οποτε το παραδειγμα της ταυτοχρονης κυκλοφοριας δεν με καλυπτει και ουτε καταλαβα γιατι ειναι κατι που πρεπει να σταθουμε εφοσον το παιχνιδι στις κονσολες δεν τσουλαει.

        Μπορεις να διασκεδασεις με οτι θελεις το θεμα ειναι οτι στο overwatch υπαρχει pro scene στο pc που σημαινει οτι γινονται tournaments, υπαρχουν ομαδες απο πισω, σπονσορες, λεφτα(αρκετα), viewers, και στην κονσολα τιποτα απολυτως..
        Last edited by i Have no Equal; 25-01-2017, 02:45 PM.

        Comment


        • Κάποιοι δεν έχουμε καν τον χρόνο και τη διάθεση για tourneys etc και προσωπικά εμένα με καλύπτει κάτι τέτοιο.( δεν το λέω υποτιμητικά αυτό) Προφανώς αυτή είναι η προσωπική μου θέση. Γι'αυτό ακριβώς το λόγο έγραψα πιο πάνω ότι αν κάποιος θέλει να το πάρει "σοβαρά" το PC είναι μονόδρομος. Επίσης χαίρομαι που αναφέρεις το θεμα με τις ομάδες, εγώ παρακολουθώ κάποιες φορές στο twitch Overwatch για να χαλαρώσω το βράδυ και πραγματικά οι pros είναι άλλο επίπεδο και σε αυτό συμβάλλει σε απίστευτο βαθμό ο χειρισμός( ακόμη και η ίδια η Blizzard είπε πως το crossplatform play θα ήταν άδικο για τους κονσολάδες και λογικό το βρίσκω )

          Επίσης έχεις δει τις πωλήσεις του Overwatch στις κονσόλες?( σοβαρά το λέω δεν ξέρω αν έχουν δώσει στοιχεία, πιθανώς να έχει πάει άπατο) Η ταυτόχρονη κυκλοφορία( μην το βλέπεις μόνο στο Overwatch αλλά και σε άλλα shooters)λέει στο ότι τα όρια μεταξύ PC και κονσολών δεν είναι ορατά πλέον και κατά πάσα πιθανότητα σε βάθος χρόνου θα υπάρχει το ενιαίο format- που προφανώς ευνοεί τα PCs και τους publishers. Προφανώς αν το πάμε οικονομικά όλα αυτά γίνονται γιατί είναι πιο εύκολο το porting πλέον( αυτό που έγραψε πολύ σωστά και ο nooto πιο πάνω πως ξεκίνησε με το 360) και οι devs/publishers θέλουν να μεγιστοποιούν το κέρδος.
          Last edited by Sinclair; 25-01-2017, 03:03 PM.
          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

          Comment


          • Originally posted by Sinclair View Post
            Κάποιοι δεν έχουμε καν τον χρόνο και τη διάθεση για tourneys etc και προσωπικά εμένα με καλύπτει κάτι τέτοιο.( δεν το λέω υποτιμητικά αυτό) Προφανώς αυτή είναι η προσωπική μου θέση. Γι'αυτό ακριβώς το λόγο έγραψα πιο πάνω ότι αν κάποιος θέλει να το πάρει "σοβαρά" το PC είναι μονόδρομος. Επίσης χαίρομαι που αναφέρεις το θεμα με τις ομάδες, εγώ παρακολουθώ κάποιες φορές στο twitch Overwatch για να χαλαρώσω το βράδυ και πραγματικά οι pros είναι άλλο επίπεδο και σε αυτό συμβάλλει σε απίστευτο βαθμό ο χειρισμός( ακόμη και η ίδια η Blizzard είπε πως το crossplatform play θα ήταν άδικο για τους κονσολάδες και λογικό το βρίσκω )

            Επίσης έχεις δει τις πωλήσεις του Overwatch στις κονσόλες?( σοβαρά το λέω δεν ξέρω αν έχουν δώσει στοιχεία, πιθανώς να έχει πάει άπατο) Η ταυτόχρονη κυκλοφορία( μην το βλέπεις μόνο στο Overwatch αλλά και σε άλλα shooters)λέει στο ότι τα όρια μεταξύ PC και κονσολών δεν είναι ορατά πλέον και κατά πάσα πιθανότητα σε βάθος χρόνου θα υπάρχει το ενιαίο format- που προφανώς ευνοεί τα PCs και τους publishers. Προφανώς αν το πάμε οικονομικά όλα αυτά γίνονται γιατί είναι πιο εύκολο το porting πλέον( αυτό που έγραψε πολύ σωστά και ο nooto πιο πάνω πως ξεκίνησε με το 360) και οι devs/publishers θέλουν να μεγιστοποιούν το κέρδος.
            Καλα δεν εννοουσα να κατεβεις εσυ η εγω σε tournaments και να γινουμε pro, μιλαω γενικα για το θεμα των esports και την παρουσια τους στο pc εναντι της κονσόλας, η σκηνη εχει πολυ χρημα και πολλούς viewers. Για πωλησεις δεν ξερω παντως φανταζομαι οι περισσοτερες στο pc ειναι μιας και η blizzard ανεκαθεν στους pc gamers εχει το κοινο της. Παντως οι πωλησεις απο μονες δεν μου λενε τιποτα οι active users και το pro scene μου λεει αρκετα ομως για το πια πλατφορμα ειναι καλυτερη.

            To ow δεν ειναι και το καλυτερο παράδειγμα ομως γιατι προκειται για ενα casual fps(κλασσικη blizzard) στο οποιο δεν χρειάζεται ιδιαίτερο aim και δεν ειναι οτι πιο ευχαριστο για spectate και views(γινεται clusterfuck με τις ulti), καλυτερο παράδειγμα ειναι το csgo, στο οποιο αυτη τη στιγμη υπαρχει major με 1mill prizepool και καπου 800k viewers στο twitch.. To dota ειναι ισως ακομα καλυτερο παραδειγμα απλα δεν γνωριζω πολλα και σιγουρα δεν ειναι φιλικο προς τον viewer εαν δεν γνωριζει το παιχνιδι και δεν παιζει και ο ιδιος.

            Comment


            • To Οverwatch στο pc έχει κέρδη για την Blizzard άνω του μισού δις $, χαλαρά έως τώρα θα πουλησε πάνω απο 10 εκατομμύρια κομμάτια. Γενικά η Blizzard ξεσκιζεται σε πωλήσεις στα pc, πχ και το Diablo III μαζι με το Reapers ξεπέρασαν τα 30 εκατομμύρια κομμάτια πωλήσεις. Πέρα απο αυτο έχει και το ρεκορ πωλήσεων σε μια μέρα με 3.5 εκατομμύρια κομμάτια.
              Star Citizen videos Star Citizen gallery

              Comment


              • Έπιασα επιτέλους θηλυκό Salandit.Ήθελα θηλυκό,γιατί μόνο αυτό εξελίσσεται σε Sallazle.Έχει και ωραία types.Poison/Fire.Πόσο σπέρνει.
                Α ναι,συνεχίστε.
                Carpe diem

                Comment


                • Originally posted by BigBOSS View Post
                  To Οverwatch στο pc έχει κέρδη για την Blizzard άνω του μισού δις $, χαλαρά έως τώρα θα πουλησε πάνω απο 10 εκατομμύρια κομμάτια. Γενικά η Blizzard ξεσκιζεται σε πωλήσεις στα pc, πχ και το Diablo III μαζι με το Reapers ξεπέρασαν τα 30 εκατομμύρια κομμάτια πωλήσεις. Πέρα απο αυτο έχει και το ρεκορ πωλήσεων σε μια μέρα με 3.5 εκατομμύρια κομμάτια.
                  Wkipedia:
                  Video game – 2013 PS3/Xbox 360 game Grand Theft Auto V sold 12 million units in its first day making $800 million in sales (including pre-orders) and 16.5 million units in three days ($1 billion in sales).[1]

                  Πέρνα έξω τώρα

                  Comment


                  • Ναι για pc εννοούσα, δεν το διευκρίνισα.

                    Tωρα το GTA και μέτριο να ειναι θα το πάρει 150 εκατομμύρια κοσμος για πολλούς λογους.
                    Star Citizen videos Star Citizen gallery

                    Comment


                    • Το παίρνουν 150 εκατομμύρια επειδή ακριβώς ποτέ δεν ήταν ούτε και θα είναι μέτριο.

                      Comment


                      • Originally posted by i Have no Equal View Post
                        P Αν θες καλα exclusives... θα παρει κονσόλα.
                        πλζ σταπ ;p

                        Comment


                        • Originally posted by Roronoa View Post
                          πλζ σταπ ;p
                          Ε ειναι απο τις περιπτωσεις που πρεπει να βρεις και κατι θετικο να πεις, οκ εχει μερικα καλα που δεν τα βλέπεις στο pc τωρα αν εχει περισσότερα η καλύτερης ποιοτητας ειναι αλλη ιστορια(πονεμενη )

                          Επισης για το gta v, παιχνιδαρα ειναι πουλησε γιατι αξιζε αλλα κοστισε και καπου 300 μυρια μην το ξεχναμε ετσι.

                          Comment


                          • Βασικα εχουν καλα exclusives, τωρα το αν δεν σας αρεσουν εσας ειναι αλλο θεμα . Παντως ειλικρινα δεν ξερω γιατι το pc community βλεπει ετσι τα πραγματα, εγω θυμαμαι οταν ειχε βγει το Holy 3 (Doom 3, Half Life 2, Far Cry) κατεληξα να αγορασω υπολογιστη για να τα παιξω, δεν προσπαθουσα να τα υποβιβασω επειδη δεν υπηρχαν στο συστημα μου . Μπορει βεβαια ολο αυτο να εξαρταται και απο το ατομο απλα το βλεπω καπως γενικευμενα γι'αυτο το σχολιαζω (μου φαινεται καλα σας κανει η Rockstar χαχαχαχα αστειο αυτο).

                            Το ταυτοχρονο release δεν λεει τιποτα, και cs εχει βγει στο xbox, σε καποια πραγματα το scene ειναι στο pc οποτε το παραδειγμα της ταυτοχρονης κυκλοφοριας δεν με καλυπτει και ουτε καταλαβα γιατι ειναι κατι που πρεπει να σταθουμε εφοσον το παιχνιδι στις κονσολες δεν τσουλαει.
                            Εγω συμφωνω περισσοτερο με τον Sinclair, τωρα δεν ξερω ακριβως τι εννοειτε για το αν λεει ή δεν λεει κατι αλλα γενικα θεωρω οτι σαφως και εχει επιπτωσεις σε μας οτι μεγαλοι τιτλοι εχουν ταυτοχρονα releases σχεδον σε ολα τα συστηματα και οτι το software ακολουθει το port προς το pc και οχι απο το pc (κατι που συνεβαινε κατα κορον παλιοτερα σε ενα σωρο games). To ειχαμε συζητησει παλιοτερα νομιζω και με τον Evans και γενικα η αποψη μου ειναι οτι η βιομηχανια εχει στραφει σε ενα βαθμο σε all around παραγωγες χωρις να την νοιαζει τοσο η αξιοποιηση του high end hardware οσο το play where you like κατι που δειχνει οτι το υπαρχον οικονομικο μοντελο ειναι πολυ μακρια απο αυτο που συζηταμε εδω. Απο κει και περα το που ειναι η optimal εμπειρια ή το καλυτερο community ε εννοειται οτι το pc ειναι μονοδρομος και απο τα pc το καλο pc ακομα καλυτερα. Δεν ειναι προφανες οτι το δυνατοτερο συστημα θα προσφερει την καλυτερη εμπειρια? Εκτος αν μιλαμε για ultra unoptimized bug fetsivals βλεπε Arkham Knight που και παλι εχει να κανει με την αντιμετοπιση και οχι με την αδυναμια του συστηματος. Αλλα απο τα millions που αγορασαν το Overwatch σε pc και πιθανον και σε κονσολες το 80% δεν νομιζω οτι το αποσχολει καν αυτο που λεμε εδω (esports κλπ). Μπορει να βγαινουν λεφτα απο διαφημισεις, ομαδες και δεν ξερω γω τι αλλο αλλα λεφτα ερχονται και απο ενα σωρο κοσμο που ειναι ο μη σκληρος πυρηνας του παιχνιδιου. Και αν το Overwatch ειναι ειδικη περριπτωση, ας παρουμε παραδειγμα το εκπληκτικο Doom και τη λογικη της ολης δομης του σε σχεση με το πως δομουντουσαν αντιστοιχες παραγωγες στο παρελθον.
                            Last edited by nooto; 25-01-2017, 10:28 PM.

                            Comment


                            • Originally posted by nooto View Post
                              Βασικα εχουν καλα exclusives, τωρα το αν δεν σας αρεσουν εσας ειναι αλλο θεμα . Παντως ειλικρινα δεν ξερω γιατι το pc community βλεπει ετσι τα πραγματα, εγω θυμαμαι οταν ειχε βγει το Holy 3 (Doom 3, Half Life 2, Far Cry) κατεληξα να αγορασω υπολογιστη για να τα παιξω, δεν προσπαθουσα να τα υποβιβασω επειδη δεν υπηρχαν στο συστημα μου . Μπορει βεβαια ολο αυτο να εξαρταται και απο το ατομο απλα το βλεπω καπως γενικευμενα γι'αυτο το σχολιαζω (μου φαινεται καλα σας κανει η Rockstar χαχαχαχα αστειο αυτο).
                              Σαφως και εχουν καποια καλα exclusives, αλλα οποτε αναφερετε καποιος σε αυτα το θεωρει το απολυτο θετικο του console gaming, λες και σε PC δεν υπαρχουν καλα exclusives.

                              Comment


                              • Μα δεν υπάρχουν...
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X