Announcement

Collapse
No announcement yet.

Console vs PC vs Cloud gaming (remove amulet of logic before entering)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Πάντως εγώ ξέρω πως οσοι έπαιζαν μονο κονσόλες και μετά πηρανε gaming pc αλλαξοπίστησαν και στη συνέχεια ή έπαιζαν μόνο σε pc ή κυρίως σε pc. Mάλιστα πριν γινει αυτή η μεταστροφή μπορεί να ήταν και pc gaming haters. Kαι μόνο αυτο αποδεικνύει πως το pc ειναι η καλυτερη πλατφόρμα για gaming.
    Star Citizen videos Star Citizen gallery

    Comment


    • #92
      Αν εχεις ορεξη να ασχοληθεις με το στησιμο σωστου hardware ασυζητητι ειναι καλυτερη επιλογη απο Xbox One & PS4.
      Do a barrel roll!

      Comment


      • #93
        Μου αλλαξατε σελιδα και δεν θα δουνε το ποστ μου XD

        Καλα ναι, εγω δεν ξερω κανεναν που απο pc gaming να το γυρισε σε console gaming, για αποκλειστικη/κυρια πλατφορμα παντα.

        Comment


        • #94
          Καλα το pc gaming ειναι πιο φτηνο δεν μας λες κατι καινουργιο Και στα καινουργια παιχνιδια επισης σε διαφορα κλειδαδικα τα βρισκεις ευκολα ενα 20αρικο κατω, σε βαθος χρονου εχεις κανει αποσβεση το hardware.

          Αν εχεις ορεξη να ασχοληθεις με το στησιμο σωστου hardware ασυζητητι ειναι καλυτερη επιλογη απο Xbox One & PS4.
          Αυτο που τα ευκολα τα κανουν δυσκολα σαν γκομενες επισης δεν μπορω να το καταλαβω, εχω ακουσει για καναπεδες/φορματ/drivers/στησιμο hw ως επιχειρημα ανωτεροτητας της κονσολας κτλπ. Ολα αυτα ειναι ευκολα και απαιτουν minimum γνωσεις και χρονο στο 90% των περιπτωσεων, θεωρω οτι ειναι απλα δικαιολογίες για να υποστηριξουμε την κονσολα.

          Και ναι παλια υποστήριζα κονσολες για να μην πεταχτει κανας crpl να πει τη χαζομαρα του..

          Comment


          • #95
            Originally posted by i Have no Equal View Post
            Καλα το pc gaming ειναι πιο φτηνο δεν μας λες κατι καινουργιο Και στα καινουργια παιχνιδια επισης σε διαφορα κλειδαδικα τα βρισκεις ευκολα ενα 20αρικο κατω, σε βαθος χρονου εχεις κανει αποσβεση το hardware.

            Υπαρχουν πολλοι που πιστευουν πως το να αγοραζεις μεταχειρισμενα και να τα πουλας ειναι φτηνοτερο ακομα και απο τις εκπτωσεις στο steam κτλ.

            Εντωμεταξυ τωρα το ειδα αλλα οι τιμες που εχω βαλει στο xbox για dishonored και skyrim ειναι με εκπτωση, αρα μην μου πει κανεις πως οι τιμες στο steam ειναι με εκπτωση και του xbox χωρις

            Comment


            • #96
              Αν τα πουλας μετα στην ουσια ειναι σαν να νοικιάζεις games σε στυλ ps+ δεν νομιζω οτι μπορει να συγκριθει αυτο με το steam εκτος αν δεν καταλαβα καλα τι λες..

              Comment


              • #97
                Originally posted by Ramparter View Post
                Αν εχεις ορεξη να ασχοληθεις με το στησιμο σωστου hardware ασυζητητι ειναι καλυτερη επιλογη απο Xbox One & PS4.
                καλά το στησιμο σωστού hardware δεν απαιτει και πτυχίο, μόνο λιγο ψάξιμο.
                Star Citizen videos Star Citizen gallery

                Comment


                • #98
                  Κοίτα, haters gonna hate κτλ, οπουδήποτε υπάρχουν διαφωνίες μεταξύ του "console" και "pc gaming" δε θα καταλήξουμε σε κάποια συνεννόηση. Εξάλλου διανύουμε μία εποχή που ο διαχωρισμός μεταξύ αυτών των δύο εννοιών είναι πλέον μάταιος, οπότε το γεγονός και μόνο ότι μπαίνουμε σε διαδικασία σύγκρισης καθιστά την όποια συζήτηση άλογη.

                  Το επιχείρημα όλων των "haters" είναι ότι το PC δεν είναι plug-n-play μιας και χάνεται ο παίχτης σε λαβυρίνθους εγκατάστασης, εύρεσης του τέλειου driver, micromanagement ρυθμίσεων κτλ. Όλα αυτά βέβαια είναι πολύ σχετικά, διότι επαφίενται στη θέληση του καθενός να ασχοληθεί με το πώς να εκμαιεύσει τη μέγιστη απόδοση από το μηχάνημά του, ή να πετύχει το απόλυτο framerate... και αυτοί δεν είναι τόσοι πολλοί όσο οι περισσότεροι γνωρίζουν. Απλώς κυκλοφορούν πολύ περισσότερες κάρτες γραφικών από ότι κονσόλες, οπότε οι συγκρίσεις μεταξύ αυτών είναι συχνότερες κι άρα ο κοσμάκις νομίζει ότι PC gaming = fps run. Λες και δε βλέπουμε συγκριτικά μεταξύ των επιδόσεων κονσολών...

                  Αντικειμενικά να το δεις, σε console level επίπεδο (κι από άποψη απόδοσης κι από άποψης οικονομίας) μπορείς να έχεις ένα φτηνό, αθόρυβο και σταθερότατο μηχάνημα με 500€ (εξαιρώντας έξοδα που ούτως ή άλλως θα τα έκανες για ένα gaming setup - βλέπε τηλεόραση/ monitor), το οποίο θα κάνει απόσβεση με την αγορά 10 τίτλων που, όπως σωστά ανέφερες, κοστίζουν πάντα λιγότερο στους υπολογιστές. Αν σε αυτό προσθέσεις την ξεκάθαρα μεγαλύτερη βιβλιοθήκη που είναι διαθέσιμη σε υπολογιστές (δεκάδες χιλιάδες τίτλοι, με την indie σκηνή να έχει την πρωτοκαθεδρία στις σύγχρονες εξελίξεις) και τη δεδομένη ανώτερη απόδοση, το PC είναι η ιδανική πλατφόρμα.

                  Όπως προείπα όμως, haters gonna hate, ποτέ δε θα αποδείξει κανένας τίποτα πάνω στο "PC-Console wars," όπως παλιότερα δεν πείσαμε ποτέ τα Ν fanboys ότι ο κόσμος δε συνωμοτεί εναντίον τους.

                  Comment


                  • #99
                    Originally posted by Evans View Post
                    Το επιχείρημα όλων των "haters" είναι ότι το PC δεν είναι plug-n-play μιας και χάνεται ο παίχτης σε λαβυρίνθους εγκατάστασης, εύρεσης του τέλειου driver, micromanagement ρυθμίσεων κτλ.
                    Ε, αυτό δεν είναι ψέμματα.

                    Comment


                    • Originally posted by Enpsty View Post
                      Ε, αυτό δεν είναι ψέμματα.
                      Αν θελεις το 100% απο το συστημα σου ναι, επισης αυτη τη διαδικασια αναζητησης του βελτιστου αρεσει στους περισσοτερους pc gamers.

                      Απο την αλλη αν δεν εχεις ορεξη μπορεις να πληρωσεις παραπανω να σου στησουν ενα πολυ δυνατο μηχανημα και να παιζεις τα παντα καλυτερα απο κονσολα και φτηνοτερα για αρκετα χρονια χωρις προβληματα.

                      Comment


                      • Originally posted by Evans View Post
                        Το επιχείρημα όλων των "haters" είναι ότι το PC δεν είναι plug-n-play μιας και χάνεται ο παίχτης σε λαβυρίνθους εγκατάστασης, εύρεσης του τέλειου driver, micromanagement ρυθμίσεων κτλ. Όλα αυτά βέβαια είναι πολύ σχετικά, διότι επαφίενται στη θέληση του καθενός να ασχοληθεί με το πώς να εκμαιεύσει τη μέγιστη απόδοση από το μηχάνημά του, ή να πετύχει το απόλυτο framerate... και αυτοί δεν είναι τόσοι πολλοί όσο οι περισσότεροι γνωρίζουν. Απλώς κυκλοφορούν πολύ περισσότερες κάρτες γραφικών από ότι κονσόλες, οπότε οι συγκρίσεις μεταξύ αυτών είναι συχνότερες κι άρα ο κοσμάκις νομίζει ότι PC gaming = fps run. Λες και δε βλέπουμε συγκριτικά μεταξύ των επιδόσεων κονσολών...
                        Δεν ειμαι hater αλλα περα απο το σετταρισμα καποιων games, ακομη και απλες περιπτωσεις να παρεις ή retro games ή emulators, ε δεν ειναι το ιδιο αν το pc δεν βρισκεται διπλα στη τηλεοραση. Κι αν βρισκεται διπλα στη τηλεοραση δε βολευει να το χρησιμοποιεις σαν pc.

                        Ισως καποια στιγμη ξαναασχοληθω με το θεμα πυργου, για την ωρα ειμαι με laptop και δε μπορω να παιξω big releases.
                        Do a barrel roll!

                        Comment


                        • Originally posted by Ramparter View Post
                          Δεν ειμαι hater αλλα περα απο το σετταρισμα καποιων games, ακομη και απλες περιπτωσεις να παρεις ή retro games ή emulators, ε δεν ειναι το ιδιο αν το pc δεν βρισκεται διπλα στη τηλεοραση. Κι αν βρισκεται διπλα στη τηλεοραση δε βολευει να το χρησιμοποιεις σαν pc.

                          Ισως καποια στιγμη ξαναασχοληθω με το θεμα πυργου, για την ωρα ειμαι με laptop και δε μπορω να παιξω big releases.
                          Αν σου αρεσει κατι εισαι fanboy αν δεν σου αρεσει εισαι hater, welcome to the internet - 2014.

                          Τωρα για αυτο που λες ποσο δυσκολο ειναι να εχεις το pc συνδεδεμενο με καλωδιο στην tv και να αλλαζεις οποτε θες να παιξεις?? Αν μου πεις τωρα δεν φτανει το καλωδιο απο τον πυργο στην tv τι να πω.

                          Comment


                          • Originally posted by i Have no Equal View Post
                            Αν θελεις το 100% απο το συστημα σου ναι, επισης αυτη τη διαδικασια αναζητησης του βελτιστου αρεσει στους περισσοτερους pc gamers.

                            Απο την αλλη αν δεν εχεις ορεξη μπορεις να πληρωσεις παραπανω να σου στησουν ενα πολυ δυνατο μηχανημα και να παιζεις τα παντα καλυτερα απο κονσολα και φτηνοτερα για αρκετα χρονια χωρις προβληματα.
                            Δεν λέω ότι είναι κακό. Απλώς είναι ένα επιχείρημα που έχει βάση. Προσωπικά ο βασικός λόγος που ποτέ δεν ασχολήθηκα με pc gaming ήταν αυτός ακριβώς. Δεν θέλω να μπλέξω. Και δεν μιλάω για hardware, αλλά για software. Να δω αν το σηκώνει το pc μου, να κάνω το install, να κατεβάσω patch, να ψάξω για drivers αν κάτι δεν πάει καλά, να βρω fix από modder αν το port είναι κακό κτλ.

                            Βέβαια θα μου πεις ότι και οι κονσόλες τα ίδια σκατά έχουν γίνει οπότε.

                            Comment


                            • Δεν θα μπλεξεις οσο νομιζεις, πλεον τα περισσοτερα γινονται αυτοματα, κατεβαζεις το παιχνιδι στο steam και παιζεις, τοσο απλα..

                              Φυσικα μπορει να υπαρξει περιπτωση που το παιχνιδι δεν τρεχει η κρασαρει η οτιδηποτε δεν σου λεω οτι ολα ειναι τελεια, απλα στις περισσοτερες περιπτωσεις δεν θα εχεις προβλημα.

                              Comment


                              • To καλυτερο στο pc ειναι η ελευθερια που προσφέρει ως ανοιχτή πλατφόρμα, απο τα mods/τροποποιήσεις παιχνιδιών μέχρι την δυνατοτητα να παιξεις με ps3 χειριστήριο, ή η ελευθερία να καθοριζεις με τι ανάλυση και frame rate θα παιζεις ένα παιχνίδι.
                                Star Citizen videos Star Citizen gallery

                                Comment

                                Working...
                                X