Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μαθήματα ζωής από τα video games.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Μαθήματα ζωής από τα video games.

    Πώς μας βοήθησαν λοιπόν τα videogames μέχρι σήμερα. Τι εμπειρίες έχουμε και μας έχουν κάνει καλύτερους ανθρώπους? Ποιά είναι τα lifehacks που αποκομίσαμε από χιλιάδες ώρες gameplay και μας βοήθησαν στη προσωπική μας ζωή? Τι προτάσεις και γνώσεις μπορούμε να μεταβιβάσουμε στους νέους που χρειάζονται καθοδήγηση?

    -Αν βρείς κοτόπουλο πεταμένο στο δρόμο πρέπει να το φας, γιατί θα σου κάνει καλό στην υγεία.

    -Αν ξαναμιλήσεις με το ίδιο πρόσωπο, συνήθως θα ακούσεις τα ίδια πράγματα.

    -Στα 90s οι ninja και οι samurai πλακώνονταν στους δρόμους.

    -Όλοι οι punkerάδες ψωνίζουν από το ίδιο κατάστημα ρούχων.

    -Πάντα πρέπει να έχεις πάνω σου ένα χρυσό δαχτυλίδι. Έτσι δε μπορείς να πεθάνεις ποτέ.

    -Στο μπάσκετ αν βάλεις τρία συνεχόμενα καλάθια, η μπάλα όταν την έχεις εσύ θα βγάζει φωτιά.

    Bonus: Για τους νεοσύλλεκτους. Αν πάτε για βολή και βαράτε στο γάμο του καραγκιόζη, θα γεμίζει αυτόματα το όπλο σας!!

  • #2
    Με έμαθαν να χάνω, έστω με μπινελίκια.

     
    γαμώ τη μπουτάνα μου μέσα 😡🤬😈
    The illusion of free will is an illusion.

    Comment


    • #3
      -Μπορείς να πετάς μπάλες φωτιάς από τα χέρια, αν φωνάζεις πολύ δυνατά στα Γιαπωνέζικα.

      Comment


      • #4
        έπαιξα το Unravel Two, ένα 2d platformer couch co-op, με την κοπέλα μου, και μου έμαθε να είμαι υπομονετικός απέναντι σε κάποιον ξένο (μα εντελώς ξένο; στραβάδι;) προς το χόμπι. Τα videogames μας μαθαίνουν απλά καθημερινά μαθήματα ζωής και αυτοβελτίωσης, διότι ζούμε σε μια κοινωνία.

        Comment


        • #5
          Τέλειο θέμα!

          Μερικά που μου έρχονται στο μυαλό...

          Οι κοπέλες έχουν υψηλή προστασία από επιθέσεις ακόμα και όταν φοράνε αποκαλυπτικά ρούχα που δείχνουν πολύ δέρμα. Μάλλον έχουν μαγικές ιδιότητες και δεν χρειάζονται βαριά πανοπλία.

          Ένας από τους καλύτερους τρόπους να αποκτήσεις χρήματα αν βαριέσαι να δουλέψεις είναι να σπας βάζα και να μαζεύεις τα φράγκα που υπάρχουν μέσα. Επίσης υπάρχει και exploit! Αν σπάσεις το βάζο, μαζέψεις τα χρήματα, βγεις από το δωμάτιο και ξαναμπείς τότε θα έχει κάνει respawn και μπορείς να επαναλάβεις την διαδικασία για ınfınıte money!


          Tidy!

          Do not blame me.Blame yourself or God.
          In Matsuno we trust.

          Comment


          • #6
            από το mgs1 και μετά τα βιντεοπαιχνίδια με βοήθησαν να γίνω καλύτερος στη ζωγραφική γιατί ήταν πηγή έμπνευσης για μένα. Κάποια σκηνές η χαρακτήρες κατά την διάρκεια του παιχνιδιού μου έκαναν εντύπωση και ήθελα πάντα να μπορώ να τα ζωγραφίζω όλο και καλύτερα , και τα κατάφερα μόνος μου με τα χρόνια.
            Last edited by majorfox; 19-05-2021, 01:37 AM.

            Comment


            • #7
              Αν προσπαθήσεις να σφάξεις μια κότα τότε θα εμφανισθούν από το πουθενά και θα σου επιτεθούν χιλιάδες άλλες κότες.
              Originally posted by Squall Leonhart
              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
              Originally posted by 丹野
              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
              Originally posted by Ryu_gr
              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

              Comment


              • #8
                -Τρώγωντας μανιτάρια γίνεσαι μια πολύ καλύτερη έκδοση του εαυτού σου.

                -Δεν είναι και η καλύτερη ιδέα να βρίσκεσαι κοντά σε ρώσικα αεροδρόμια.

                -Όταν πεθάνει κάποιος εγκληματίας, το πτώμα θα αρχίσει να αναβοσβήνει και μετά θα εξαφανιστεί.

                Comment


                • #9
                  Ειναι οκ οταν εισαι καλεσμενος σε εορτασμους ενος βασιλια, να σκαρφαλωσεις στο ταβανι και να μαζευεις loot φανερα.
                  Do a barrel roll!

                  Comment


                  • #10
                    Γιατί ειστε εκτός πραγματικότητας ;

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by majorfox View Post
                      Γιατί ειστε εκτός πραγματικότητας ;
                      Μιας και το ανέφερες, μας αφήνουν να γινόμαστε κακοί χωρίς συνέπειες. Έλα πείτε την αλήθεια τί κάνετε πριν τελειώσετε το session του GTA.

                      Επίσης, όταν ένα game έχει damage system σε αμάξια, κτίρια και τα λοιπά ένα session αφιερώνεται στο... testing.

                      Άρα ανάμεσα στα οφέλη είναι και η ψυχολογική εκτόνωση!
                      The illusion of free will is an illusion.

                      Comment


                      • #12
                        Τα games (και συγκεκριμένα το Breath of the Wild) μου έμαθαν πως όταν βλέπω απο κάπου ψηλά ένα πανοραμικό τοπίο, κατά προτίμηση πράσινο και ανθισμένο, θέλω να πάρω ένα glider, ένα παραπέντε βρε αδελφέ, και να πηδήξω στο κενό.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by thunderjohn View Post

                          -Όταν πεθάνει κάποιος εγκληματίας, το πτώμα θα αρχίσει να αναβοσβήνει και μετά θα εξαφανιστεί.
                          Να συμπληρώσω σε αυτό πως προτού πεθάνει ο εγκληματίας βγάζει μια πολύ σύντομη κραυγή, διαρκείας ούτε 2 δευτερολέπτων, η οποία μοιάζει με ρέψιμο.



                          Tidy!

                          Do not blame me.Blame yourself or God.
                          In Matsuno we trust.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Ryu_gr View Post

                            Μιας και το ανέφερες, μας αφήνουν να γινόμαστε κακοί χωρίς συνέπειες. Έλα πείτε την αλήθεια τί κάνετε πριν τελειώσετε το session του GTA.

                            Επίσης, όταν ένα game έχει damage system σε αμάξια, κτίρια και τα λοιπά ένα session αφιερώνεται στο... testing.

                            Άρα ανάμεσα στα οφέλη είναι και η ψυχολογική εκτόνωση!


                            Και τώρα αυτό είναι μαθήματα ζωής και μας κάνει καλύτερους ανθρώπους ;




                            Last edited by majorfox; 19-05-2021, 10:14 PM.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by majorfox View Post

                              Και τώρα αυτό είναι μαθήματα ζωής και μας κάνει καλύτερους ανθρώπους ;
                              Εάν αποδεχτούμε ότι η καταστροφή προκαλεί ένα είδος εκτόνωσης, ναι.
                              The illusion of free will is an illusion.

                              Comment

                              Working...
                              X