Announcement

Collapse
No announcement yet.

Favourite VG Music (YouTube Edition)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Σίγουρα ένα από τα καλύτερα soundtracks ever σε παιχνίδι.
    Πέρασε έξω τώρα και πήγαινε να παίξεις κάνα The World Ends With You.
    To FFXIII έχει το χειρότερο soundtrack σε FF.- Το κομμάτι που έβαλες ήταν από τα ελάχιστα που είχαν κάποιο ενδιαφέρον. Για την ιστορία, είναι το μόνο FF του οποίου δεν έχω κατεβάσει όλο το soundtrack παρά μόνο 3-4 συμπαθητικά boss battles.

    Πολλοι θεωρουν το OST του CC ενα απο τα καλυτερα που εχουμε δει ποτε. Πραγματι τα κομματια ειναι πολυ καλα, παρολαυτα δε μου εχουν μεινει τοσα πολλα απο το OST λογω του ιδιου του παιχνιδιου, το οποιο εν τελει δε μου αρεσε ιδιαιτερα (και εδω που τα λεμε, εγω τουλαχιστον πιστευω πως εχω ακουσει πολυ πιο ιδιαιτερα OSTs απο τους συνηθεις συνθετες - συμπεριλαμβανομενου του Mitsuda).
    Συνολικά θα έλεγα πως το καλύτερο soundtrack του Mitsuda είναι το Chrono Trigger. Σαν ξεχωριστά κομμάτια υπάρχουν και στο CC και στο Xenogears κομμάτια που μου αρέσουν πάρα πολύ αλλά υπάρχουν και κάποια που θεωρώ αδιάφορα ή και κακά (το ελεεινό battle theme του CC). Από το CC τα δύο πρώτα που έβαλα τα θεωρώ κορυφαία όπως και τα October Mermaid και One Who Is Torn Apart από το Xenogears (το δεύτερο είναι το αγαπημένο μου κομμάτι του Mitsuda). Θα έλεγα πως το soundtrack του CC είναι πολύ ιδιαίτερο και συμβάλει στην αρκετά περίεργη ατμόσφαιρα που έχει το παιχνίδι.

    Οσο το επαιζα το διασκεδαζα αρκετα, αλλα μολις το τελειωσα ηταν να σα να μη θυμομουν τιποτα - η πλοκη ηταν τουλαχιστον κακη - καμια συνοχη σε πολλα θεματα.
    Το character cast ασχολιαστο, εκει και αν δε θυμαμαι τιποτα περαν των πολυ βασικων χαρακτηρων...
    Η πλοκή μου άρεσε αν και σίγουρα χανόσουν σε κάποια σημεία. Για τους χαρακτήρες το έχω πει άπειρες φορές, το μεγαλύτερο πρόβλημα του παιχνιδιού για μένα. Κάτι καμμένοι χαρακτήρες τύπου μανιτάρια, λουλούδια, αρειανοί κλπ δεν είχαν κανέναν λόγο ύπαρξης. Από τους 40+ έπρεπε να φύγουν οι πιο πολλοί και να μείνουν καμιά δεκαριά και οι υπόλοιποι απλοί NPC και πολύ τους είναι. Είναι από τα παιχνίδια που πραγματικά θα ήθελα να δω remake.

    Ο Mitsuda οπως και να χει ειναι φοβερος συνθετης και μας εχει συνηθισει σε πιο celtic επιρροες (βλ. Χenogears), αλλα στο CC αποδεικνυει περιτρανα ποσο καλα τα παει και με τις πιο "συμβατικες" μελωδιες.
    Θα έλεγα πως ισχύει το αντίθετο. Το CC soundtrack είναι εμφανώς πιο κέλτικο από Xg. Ξεκινώντας από το εισαγωγικό κομμάτι και σε αρκετά θέματα πόλεων είναι εμφανείς οι επιρροές. Παίζει πολύ βιολί.

    Παρεπιπτοντως θα κανει ο Mitsuda Xenogears orchestral arranged album (καμια σχεση με το arranged Creid). Ειχα διαβασει πως θα ανοιξει και poll συντομα για να ψηφισει ο κοσμος τα αγαπημενα του κομματια, ετσι ωστε να μπουν και αυτα στην τελικη συλλογη.
    Είναι από τα soundtrack που δεν καίγομαι ιδιαίτερα να ακούσω orchestrated αφού τα αγαπημένα μου κομμάτια είναι αρκετά ηλεκτρονικά αλλά είναι καλοδεχούμενη μια τέτοια προοπτική. Οι διασκευές στο Creid δε με ενθουσίασαν. Αν ακούσεις κάτι για το poll ενημέρωσε.

    Τελευταια με εχει πιασει μια λοξα με τη μουσικη του FF VI, πιστευω πως εχει ενα απο τα πιο καλα OSTs που εχω ακουσει ποτε και λογικα ο Straier τουλαχιστον θα συμφωνησει.
    Καλά δεν τίθεται καν θέμα.
    Originally posted by Squall Leonhart
    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
    Originally posted by 丹野
    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
    Originally posted by Ryu_gr
    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

    Comment


    • Wtf, εγω δεν αναφερα καν το XIII. Συγκεντρωσουυυυυ.

      Comment


      • What!? Έχει εύκολα ένα από τα καλύτερα soundtracks το XIII.Τώρα επειδή εσένα δεν σου άρεσε τι να πω,κακό του κεφαλιού σου

        Όσο για το TWEWY είχε ένα καλό soundtrack,τίποτα ιδιαίτερο στα αυτιά μου μιάς και δεν είναι πολύ του στυλ μου αυτά τα τραγούδια.


        Comment


        • Originally posted by Laharl View Post


          Σίγουρα ένα από τα καλύτερα soundtracks ever σε παιχνίδι.

          Ειδικά αυτό το κομμάτι εγώ το σιγοτραγουδάω συχνά.Σε ανεβάζει γαμώτο

          Από τα αγαπημένα μου και εμένα

          Comment


          • Wtf, εγω δεν αναφερα καν το XIII. Συγκεντρωσουυυυυ.
            Εσύ συγκεντρώσου. Το πρώτο quote είναι του Laharl. Λες να σε έκανα quote σε κάτι που δεν είπες;
            Originally posted by Squall Leonhart
            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
            Originally posted by 丹野
            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
            Originally posted by Ryu_gr
            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

            Comment


            • Major fail, το παραδεχομαι. Νομιζα πως εκανες quote εμενα γιατι κι εγω κατι σε αυτο το στιλ πηγα να πω για το CC, αλλα οκ καμια σχεση εν τελει.

              Το TWEWY παρεπιπτοντως ειχε πολυ καλο OST και κακα τα ψεματα αυτη την προσεγγιση δεν τη βλεπουμε σχεδον ποτε στα jPRGs. Απλα για μενα εχανε ποντους επειδη ακουγες συνεχεια 3-4 κομματια, ενω το OST ειχε αρκετα μεγαλη ποκιλια.

              Για το XIII μιας και εγινε λογος απο τα οσα κομματια εχω ακουσει (και ναι ειναι αρκετα), δε μπορω να πω πως με εχει εντυπωσιασει μιας και ειχα συνηθισει ενα τελειως διαφορετικο υφος, ενω η νεα προσεγγιση μου φαινεται αρκετα... αναλαφρη... Οπως και να χει αυτα δε μπορεις να τα κρινεις εκ του ασφαλους χωρις να παιξεις και το ιδιο το παιχνιδι, οποτε κραταω και μια πισινη και βλεπουμε.

              Comment


              • Το TWEWY παρεπιπτοντως ειχε πολυ καλο OST και κακα τα ψεματα αυτη την προσεγγιση δεν τη βλεπουμε σχεδον ποτε στα jPRGs. Απλα για μενα εχανε ποντους επειδη ακουγες συνεχεια 3-4 κομματια, ενω το OST ειχε αρκετα μεγαλη ποκιλια.
                H μουσική του TWEΕTY ήταν απολύτως ταιριαστή με το παιχνίδι ασχέτως αν δεν είναι του στυλ μου. Και πέρα από αυτό με τα 4 κομμάτια πολλά κομμάτια δεν προλάβαινες να τα ακούσεις σχεδόν ποτέ ολόκληρα με συνέπεια να ακούς συνεχώς την ίδια εισαγωγή.

                Για το XIII μιας και εγινε λογος απο τα οσα κομματια εχω ακουσει (και ναι ειναι αρκετα), δε μπορω να πω πως με εχει εντυπωσιασει μιας και ειχα συνηθισει ενα τελειως διαφορετικο υφος, ενω η νεα προσεγγιση μου φαινεται αρκετα... αναλαφρη... Οπως και να χει αυτα δε μπορεις να τα κρινεις εκ του ασφαλους χωρις να παιξεις και το ιδιο το παιχνιδι, οποτε κραταω και μια πισινη και βλεπουμε.
                Ακριβώς αυτό. Στο FFXIII μου φάνηκε σα να βάλαν μουσική τύπου TWEΕTY σε ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι. Προσωπικά θεωρώ τον Hamauzu τον χειρότερο συνθέτη της Square και ήταν υπεύθυνος για τα χειρότερα κομμάτια στο FFX. Επιφυλάσσομαι λίγο για το Saga Frontier 2 που δεν έχω παίξει αλλά δεν έχω πολλές ελπίδες.
                Originally posted by Squall Leonhart
                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                Originally posted by 丹野
                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                Originally posted by Ryu_gr
                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                Comment


                • Originally posted by straier View Post
                  H μουσική του TWEΕTY ήταν απολύτως ταιριαστή με το παιχνίδι ασχέτως αν δεν είναι του στυλ μου. Και πέρα από αυτό με τα 4 κομμάτια πολλά κομμάτια δεν προλάβαινες να τα ακούσεις σχεδόν ποτέ ολόκληρα με συνέπεια να ακούς συνεχώς την ίδια εισαγωγή.

                  Ακριβώς αυτό. Στο FFXIII μου φάνηκε σα να βάλαν μουσική τύπου TWEΕTY σε ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι. Προσωπικά θεωρώ τον Hamauzu τον χειρότερο συνθέτη της Square και ήταν υπεύθυνος για τα χειρότερα κομμάτια στο FFX. Επιφυλάσσομαι λίγο για το Saga Frontier 2 που δεν έχω παίξει αλλά δεν έχω πολλές ελπίδες.
                  straier παίχτο!! Είναι από τα καλύτερα games της Square της σκέτης!
                  sigpic

                  Comment


                  • Comment


                    • Γενικα εχει πολλα γαματα κομματια, προσπαθησα να ξεχωρισα τα αγαπημενα μου.







                      Do a barrel roll!

                      Comment


                      • straier παίχτο!! Είναι από τα καλύτερα games της Square της σκέτης!
                        Είναι σίγουρα στα υπόψιν και το έχω αυθεντικό απλά θέλει χρόνο και υπάρχουν κι άλλα που περιμένουν...
                        Originally posted by Squall Leonhart
                        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                        Originally posted by 丹野
                        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                        Originally posted by Ryu_gr
                        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                        Comment




                        • Η μουσική που μπαίνει στο δεύτερο λεπτό μετά τα λόγια είναι απίστευτη.

                          Comment


                          • Ε και ένα από τα παρα πολύ top τραγούδια που πέρασαν ποτε από τα VideoGames.





                            Comment




                            • Λατρεία αυτά τα opening themes . Γενικά πάντως πολύ ανανεωμένο το ΜΙ2 και στον τομέα της μουσικής. Overall κάπου το χάνω με το θέμα των γρίφων, να'ναι καλά τα hints.

                              Comment


                              • Comment

                                Working...
                                X