Announcement

Collapse
No announcement yet.

Kαλύτερο χειριστήριο κονσόλας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    1)To χειριστήριο του Παιχνιδοσταθμού 1 ναι είχε ξεχωριστά κουμπιά και εμένα προσωπικά δε με δυσκόλευε στα διαγώνια κτλ.
    2)Το χειριστήριο του Ιαγουάρου αν και δεν έχω παίξει ποτέ το θεωρώ άθλιο,δεν χωράει στα χέρια και είναι αρκετά ογκώδες.
    3)Το χειριστήριο του Ονείρου είναι από τα καλύτερα.
    4)Με τα αναλογικά του Παιχνιδοσταθμού 2 δεν είχα ποτέ πρόβλημα,το αντίθετο με βόλευαν αρκετά εκεί που είναι.
    5)Για το χειριστήριο Βεεμώθ του πρώτου Χ κουτιού τα έχω ξαναπεί.Είναι πολύ πιο βολικό από το μικρό.
    Carpe diem

    Comment


    • #47


      Όλα τα arcade-like joysticks εποχής amiga/atari/commodore.Αυτά που κάναν τόσο ΚΛΟΥΤΣ ΚΛΟΥΤΣ τα ελατήρια του μοχλού/κουμπιών που δεν μπορούσε να κοιμηθεί ο άλλος 16 δωμάτια μακρυά.Τα ένιωθες.
      Originally posted by Raf
      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

      Comment


      • #48
        Εγώ ψηφίζω 360. Κακό-ξεκακό το d-pad, σαν χειριστήριο είναι το καλύτερο που έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.


        Comment


        • #49
          Nαι μωρη αρρωστια Somari, αυτα ηταν JOYsticks!!! Τσακα-Τσουκα, τσακα-τσουκα γμτσκασεμαλακισμενοκοιματαιημαναμουδιπλατορεκορμου γμτ!!!!!!!

          Ειδικα εκεινο του Atari 1200 ηταν αστα να πανε,σαν συναυλια metal Μυρμηγκιων ακουγοταν...
          :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

          Comment


          • #50
            Nai re alla afta xalousan kai ta alazame san tis karameles.... kathe mera kainourio
            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
            Kindred, this blade and I.
            "

            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
            Greek Gaming Videos
            Greek Final Fantasy Forum

            Comment


            • #51
              2)Το χειριστήριο του Ιαγουάρου αν και δεν έχω παίξει ποτέ το θεωρώ άθλιο,δεν χωράει στα χέρια και είναι αρκετά ογκώδες.
              5)Για το χειριστήριο Βεεμώθ του πρώτου Χ κουτιού τα έχω ξαναπεί.Είναι πολύ πιο βολικό από το μικρό.
              [/b]
              λολ, σορρυ κιολας αλλα αυτο με το μεγεθος του jaguar ειναι απο τις αισχροτερες προπαγανδες εβαρ, και ευχαριστως να εξηγησω με απλα λογια
              Βιντεοπαιχνιδια = ιαπωνια
              ιαπωνες = ανθρωποι με μικροτερη αναπτυξη απο τον μεσο καυκασιο
              βιντεοπαιχνιδια = 90% αυτων εχουν προελευση την ιαπωνια
              χειρηστηρια = κατασκευη με πρωτο γνωμονα την ιαπωνικη κοινωνια
              αρα
              μικροτερα χερια (παλαμες) = μικροτερα χειρηστηρια
              Βαλε οτι το jaguar προσπαθησε να χτυπησει των ανταγωνισμο στην αμερικανικη αγορα, μεσω ενηλικων παιχνιδιων.. Οποτε ειχε και χειρηστηριο φτιαγμενο κυριως για ενηλικο αμερικανικο κοινο, που ο μεσος ορος της μορφολογιας των αμερικανων ειναι πολυ διαφορετικος απο αυτον των ιαπωνων, εξου και το χειρηστηριο.
              Ας υποθεσουμε οτι ολα αυτα ειναι ακυρα.. Αν για τοτε, ηταν μια φορα μεγαλο το χειρηστηριο του jaguar, το duke pad του χκουτιου ειναι 2 φορες μεγαλυτερο!
              Ned Stark

              A man draws his sword in order to protect the small wound deep in his heart.
              It was inflicted in the days long past,at the farthest reach of his memories.
              A man wields his sword in order to depart life with a smile.
              In the days far ahead,beyond the reach of his memory.
              Ειναι ανθρωπος, κι ομως δεν εχει αδυναμιες.
              Εχει υλικη υποσταση, κι ομως δεν υπαρχει.
              Ειναι ο Getta Robo.

              Comment


              • #52
                Εκτός των άλλων αν δεν με απατά η μνήμη μου το χειρηστήριο του jg δεν ήταν μεγαλύτερο από του dc(όχι οτι αυτό είναι μικρό).

                Απο pads παντως,βολικότερα για εμένα είναι του GC(όχι 2d games) και του NEDA DIAS(δεν κάνω πλάκα,imitation md αλλά ΙΜΟ καλύτερο grasp).
                Χειρότερο του DC.

                Από αυτά που έχω πιάσει στα χέρια μου πάντα,και με γνώμωνα πόσες ώρες αντέχω χωρίς να κουραστώ/χρειαστεί να κάνω κρατς τα δαχτυλά μου.
                Originally posted by Raf
                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                Comment


                • #53
                  Ο somari εδω εχει δικιο. δειτε και γιατι.

                  Jaguar (standard controller)


                  Saturn (3d controller)


                  Dreamcast


                  Xbox (Duke controller)


                  Αν δεν κανω λαθος, το jaguar ηταν το πρωτο χειρηστηριο με μη μακροστενο σχημα, υοθετησε την λογικη τα χειρηστηρια να ειναι μεγαλυτερα σε μεγεθος, καθως και ηταν οβαλ πως στρογγυλα. Το εγχειρημα, για τις αρχες του 1990 ηταν ανεπιτυχες σε ανταποκριση απο τον κοσμο, ωστοσο υιοθετηθηκε στις μετεπομενες γενιες με σαφως πολυ μεγαλυτερη επιτυχια.
                  Το κομπλεξ και το θαψιμο του παρελθοντος, θα επρεπε να ηταν μια κακη αναμνηση του παροντος, και οχι σημειο αναφορας. Το χρωσταμε αλλωστε στο Jaguar για την επιρροη που αφησε.
                  Ned Stark

                  A man draws his sword in order to protect the small wound deep in his heart.
                  It was inflicted in the days long past,at the farthest reach of his memories.
                  A man wields his sword in order to depart life with a smile.
                  In the days far ahead,beyond the reach of his memory.
                  Ειναι ανθρωπος, κι ομως δεν εχει αδυναμιες.
                  Εχει υλικη υποσταση, κι ομως δεν υπαρχει.
                  Ειναι ο Getta Robo.

                  Comment


                  • #54
                    Sorry αλλα το μονο πραγμα που αφησε το Jaguar ειναι χρεη στην Atari...
                    :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                    Comment


                    • #55
                      Sorry αλλα το μονο πραγμα που αφησε το Jaguar ειναι χρεη στην Atari...
                      [/b]
                      Kαι την φοβερή πρωτοτυπία να το δίνει εφημερίδα με κουπόνια . Το είχε δώσει η ελευθεροτυπία αν δεν κάνω λάθος με έναν αριθμο κουπονιών και 40 χιλιάρικα, δεν πρέπει να έχει ξαναγίνει τέτοιο πράγμα .

                      Comment


                      • #56
                        Afta ta pads ypothetw pws htan toso megala gia na vohthoun to "typewriter" paiksimo xrhsimopoiontas ola ta daxtyla opws sta arcades, oxi mono ton antixeira opws sta klassika pads.

                        Anyway san idea den petyxe pantws
                        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                        Kindred, this blade and I.
                        "

                        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                        Greek Gaming Videos
                        Greek Final Fantasy Forum

                        Comment


                        • #57
                          Καλυτερη ποιοτητα καταστκευης και feel - GameCube (Θα το εβαζα ανετα πανω απο ολα και με διαφορα αν ηταν καταλληλο και για Fighting Games).

                          Πιο εργονομικο - Dreamcast

                          Απο εκει και περα 360,Saturn,Mega Drive.

                          Hall of crap:PlayStation (και ολες οι παραλλαγες μεχρι να παγωση η κολαση),Jaguar (OMFG).
                          <div align="center">

                          "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

                          Comment


                          • #58
                            @Getta:δεν το έχω δει από κοντά ποτέ.απλά στις εικόνες φαίνεται τεράστιο.γράψε λάθος εκεί.
                            Carpe diem

                            Comment


                            • #59
                              Pragmatika den mporw na katalavw giati einai kako to dualshock pote den eixa kapoio provlhma paizontas opoiodhpote paixnidi, o stavros einai mia xara, ta koumpia einai mia xara, ta L kai ta R vohthoun, to analogiko den to polyxrhsimopoiw alla opote to xrhsimopoihsa den eida kati kako.

                              Gia mena to xeirotero pad pantws einai makran tou Gamcube, it came from hell to haunt everybody&#39;s dreams, eixe d-pad pou xreiazosoun mikroskopoio gia na deis, den eixe diagwnia, se anagaze na paizeis me to analogiko to opoio epishs den mou arese, ta koumpia htan se asteia thesh kai diaforetikou kai paraksenou megethous kai sxhmatos.
                              Den kserw, gia zelda kai Mario mporei na htan kalo alla den nomizw na mporousa na paiksw otifhpote allo mazi tou.
                              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                              Kindred, this blade and I.
                              "

                              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                              Greek Gaming Videos
                              Greek Final Fantasy Forum

                              Comment


                              • #60
                                Pragmatika den mporw na katalavw giati einai kako to dualshock pote den eixa kapoio provlhma paizontas opoiodhpote paixnidi, o stavros einai mia xara, ta koumpia einai mia xara, ta L kai ta R vohthoun, to analogiko den to polyxrhsimopoiw alla opote to xrhsimopoihsa den eida kati kako.
                                [/b]
                                Στα χειριστήρια της Sony με κουράζει τρελά ο αριστερός αναλογικός μοχλός μετά από πολλή ώρα παιξίματος λόγω της θέσης του, ενώ το D-pad δεν με βόλευε ιδιαίτερα σε κανένα παιχνίδι από το 2000 και μετά, μην πάω και πιο πίσω. Επίσης, το DualShock 2 συγκεκριμένα, μου δίνει την αίσθηση του "ψεύτικου" στο άγγιγμα, λόγω του μικρού του βάρους και της απαράδεκτης ποιότητας του υλικού και της κατασκευής των triggers, τα οποία έκαναν, πάντως, την δουλειά τους.

                                Του GameCube, από την άλλη, μου άρεσε λόγω της κορυφαίας ποιότητας κατασκευής και υλικών (μόνο τα pads της Microsoft μπορούν να συγκριθούν σε αυτόν τον τομέα με το controller του Cube, ίσως και να το ξεπερνούν), λόγω των triggers που επιτρέπουν στους δείκτες να "αράξουν" πάνω τους και ήταν και αναλογικά, λόγω του οκταγωνικού περιγράμματος των αναλογικών και λόγω του ότι τα χέρια μου ταιριάζουν άψογα πάνω του. Τα πλήκτρα έχουν όντως μια άκυρη διάταξη, αλλά αυτό το πρόβλημα πιστεύω μπορεί να το ξεπεράσει ο καθένας μετά από ώρες παιχνιδιού.
                                "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                                Comment

                                Working...
                                X