Announcement

Collapse
No announcement yet.

New Windows '09

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    pira kainourgio laptop sony vaio 2ghz core duo(tous teleytaious epeksergastes)2g ram alla exei ena elatomataki.i karta grafikon einai moufa.intel you know... tespa.oti einai baria ta vista nai.otan anoigo to pc den fortonw sxedwn kanena programma kai xrisimopoiei peripou 1gb ram!sto allo to pc pou tou exw fortosei 1tera(3 sklirous exw)kai einai xrepi 2gh(monos fysika)2g ram exei xp kai xrisimopoiei kapou sta 500-600mb.
    me ta vista den exw kapoio problima oute kserw ti parapano prosferoun apo ta xp.den exw asxolithei katholou.mou fenete oti einai mia xara

    Comment


    • #17
      1. Κάνεις λάθος. Σκέψου πότε σταμάτησαν να υποστηρίζουν τα Windows 98 και πως βγάζουν SP3 για τα XP σε λίγο καιρό.
      2. Το ότι είναι βαρύ το λειτουργικό το δέχομαι, αν και όλα τα νέα PC εδώ και 2-3 χρόνια τα υποστηρίζουν. Όσο για την τιμή, δεν είναι διαφορετική από αυτή των XP πριν λίγα χρόνια. Ασταθή δεν είναι καθόλου τα vista, τα έχω από την στιγμή που κυκλοφόρησαν και το μόνο πρόβλημα που μου έχει δημιουργηθεί ήταν λόγω των drivers της κάρτας γραφικών τους πρώτους 2 μήνες.
      3. Εδώ θα συμφωνήσω, μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. Φυσικά αν σκεφτείς το κάθε πόσο βγάζουν νέες εκδόσεις οι ανταγωνιστές τότε δεν φαίνεται και τόσο άσχημο. Όσο για τα παράπονα, ξαναλέω πως αφού δεν σου αρέσει το λειτουργικό, γιατί παραπονιέσαι τώρα που ανακοίνωσαν καινούργιο;
      [/b]
      Δεν μπορώ να διαφωνήσω. Υποστήριξη πάντα υπήρχε και μάλιστα πάρα πολύ καλή ΙΜΗΟ, ενώ το ότι είναι "βαρύ" λειτουργικό είναι χαζή δικαιολογία. Και τα ΧΡ όταν είχαν βγει ήταν βαριά για πολλά μηχανήματα, αλλά όχι για τα τότε "σύγχρονα," κάτι που ισχύει και για τα τωρινά μηχανήματα. Επίσης, αν δεν έχεις τα ειδικά εφέ η κατανάλωση μνήμης πέφτει αρκετά, επομένως...

      Αν το πρόβλημα είναι καθρά ιδεολογικό και είσαι αντίθετος με την πολιτική της εταιρίας (δηλαδή αυτό που είπε ο Raphael ;) ) δεν μπορώ να κάνω κάτι, αλλά αυτή η τάση υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει στην αγορά. Υπάρχουν και άλλες εναλλακτικές, αλλά και οι δύο (Mac, Linux) απαιτούν ενασχόληση.

      Εν ολίγοις, μη θάβεις το λειτουργικό (το οποίο είναι πολύ καλό) επειδή είσαι αντίθετος με την πολιτική της εταιρίας. Τα χρησιμοποιώ κοντά έξι μήνες και δεν έχω κανένα πρόβλημα, ενώ, λόγω σχολής, έχω μπει στη διαδικασία να εγκαταστήσω κάποια προγράμματα που πίστευα ότι δε θα έτρεχαν, λόγω ασυμβατότητας, αλλά τα υποστήριζαν και μάλιστα χωρίς κανένα πρόβλημα. Επίσης, τα βρίσκω πολύ πιο σταθερά από τα ΧΡ.

      Αν, πάλι, είσαι τόσο αντίθετος, τότε δε θα έπρεπε να υποστηρίζεις και τις κινήσεις της στο home gaming. Η ιδεολογία είναι πάντα μία γενικότερη φιλοσοφία και στάση ζωής, όχι επιλεκτική εκεί που μας συμφέρει (δε θέλω να στην πω, μην οδηγηθούμε πάλι σε flames ;) ). Δεν υπάρχει διαχωρισμός μεταξύ MS για games και MS για PCs, η ίδια εταιρία είναι.

      Comment


      • #18
        Ta vista κυκλοφόρησαν το 2006. Μέχρι τα επομενα που θα κυκλοφορήσουν το 2009 θα έχουν περάσει 3 χρόνια, όσα έρασαν και από τα 95 στα 98 και από τα 98 στα xp...

        Comment


        • #19
          Χμμμ...με καποιους συμφωνω,με καποιους διαφωνω.Οσον αφορα τη φιλοσοφια/σταση δεν θα αντιπαραθεσω κατι,πολυ σωστο το βρισκω το επιχειρημα - αν και μη νομιζεις,ξερω πολυ καλα ποτε με συμφερει κατι και ποτε οχι και οπως ισως να ξερεις δεν ειμαι και πολυ συμβιβαστικος χαρακτηρας.Το ολο θεμα ανοιξα διοτι σε αυτη την περιπτωση νιωθω πως η εταιρεια το παραεκανε,εφοσον παρατηρω πως οι περισσοτεροι δεν εχετε προβλημα με τη σταση της δεν υπαρχει λογος να δοθει συνεχεια.Feel free to lock it admins.

          ΥΓ.Εννοειται πως αν εχει καποιος ενα καλο PC δε θα αντιμετωπιζει προβλημα.Ομως οταν ενα λειτουργικο κατασπαταλα λογω κακης διαχειρησης πορων ενα 25% (τουλαχιστον) της ισχυς ενος μηχανιματος τα πραγματα δεν πανε πολυ καλα...ψαξτε το λιγακι και θα καταλαβετε.End of story.
          <div align="center">

          "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

          Comment


          • #20
            No prob ρε συ, συζήτηση γίνεται ;) .

            Επειδή το έψαξα λίγο με αφορμή το θέμα, νομίζω ότι η MS ανακοίνωσε ότι το 2009 θα αρχίσει να προσφέρει beta εκδόσεις σε testers or sth (όπως έχω την εντύπωση ότι είχε γίνει το 2004-2005 με τα windows loghorn ή κάπως έτσι), ενώ το 2011 θα είναι έτοιμα (Windows 7;).

            Αυτό που έκανε με τα vista ήταν να γράψει τον πυρήνα από την αρχή, αν δεν απατώμαι, και να αφήσει πίσω τα όσα είχε κάνει παλιότερα με τα ΝΤ, ένα βήμα που το έκανε και στη μετάβαση 98-ΧΡ. Όλες οι ασυμβατότητες και τα προβλήματα στην επεξεργασία γραφικών (γιατί τα κύρια προβλήματα, που σχεδόν έχουν εξαλειφθεί, έχουν να κάνουν με τα γραφικά και την απεικόνιση αυτών) πηγάζουν από αυτό το γεγονός, αλλά είμαι σίγουρος ότι με το πέρασμα του χρόνου θα αλλάξει το τοπίο και πάλι.

            Όσον αφορά την επεξεργασία των γραφικών, το πρόβλημα έγκειται στην αποκλειστική χρήση του DX10, έναντι του 9, το οποίο χρησιμοποιείται και για όλα τα εφέ του συστήματος, καθώς και για όλες τις εφαρμογές που απαιτούν γραφικά (video, photoshop κτλ). Συγκεκριμένα, νομίζω ότι όταν μία εφαρμογή είναι γραμμένη για DX9 πρέπει το σύστημα να "υπολογίσει" και να "μετατρέψει" τον κώδικα σε DX10, κάτι που προσθέτει, αντί να αφαιρεί, φόρτο στην επεξεργασία. Για αυτό παρατηρήθηκαν πολλά προβλήματα, στην αρχή της "ζωής" του λειτουργικού, με τα παιχνίδια, ενώ μέχρι πρότεινος είχαμε περισσότερα frame drops από ότι καλύτερη απόδοση (κάτι που αρχίζει να αλλάζει, σιγά σιγά, με το SP1). Ένα άτομο από την ομάδα ανάπτυξης του Photoshop δήλωσε, μάλιστα, ότι αν υπάρξει η σχετική τεχνογνωσία, θα καταφέρουν να υλοποιούν αντίστοιχες εφαρμογές με τη χρήση των μισών πόρων, κάτι που ισχύει, σύμφωνα με πολλούς developers, και για τη σωστή χρήση του DX10.

            Με όλα τα τελευταία θέλω να πω ότι η χρήση των πόρων είναι από καλή έως πολύ καλή, με βάση πάντα τα λόγια κάποιων προγραμματιστών/developers. Για μένα έχει δρόμο ακόμα το λειτουργικό και δε θέλω να το προδικάσω. Το έχω δοκιμάσει σε υπολογιστή τριών χρόνων και "έτρεχε" καλύτερα από ότι τρέχει στο laptop μου (υπολογιστής τριμήνου), μόνο και μόνο επειδή ο desktop έχει καλύτερη κάρτα γραφικών, ενώ ο επεξεργαστής είναι τουλάχιστον δύο φορές χειρότερος, όπως και η μνήμη.

            Αυτά, αν κάποιος το έχει ψάξει περισσότερο (γιατί σίγουρα θα υπάρχει κάποιος, εγώ δεν ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα) καλό θα ήταν να πει δύο πράγματα παραπάνω.

            Comment


            • #21

              ΥΓ.Εννοειται πως αν εχει καποιος ενα καλο PC δε θα αντιμετωπιζει προβλημα.Ομως οταν ενα λειτουργικο κατασπαταλα λογω κακης διαχειρησης πορων ενα 25% (τουλαχιστον) της ισχυς ενος μηχανιματος τα πραγματα δεν πανε πολυ καλα...ψαξτε το λιγακι και θα καταλαβετε.End of story.
              [/b]
              Ωραίο επιχείρημα Εγώ θυμάμαι πως και τα XP όταν βγήκαν είχαν αντίστοιχα θέματα χρήσης πάρα πολλής RAM κτλ (ήθελαν 512 για να τρέχουν άνετα και τότε όλοι είχαν 256). Σε όσους υπολογιστές τα έχω δει να τρέχουν πάντως πάνε σφαίρα, κι αυτό είναι φυσικά γιατί από 1 χρόνο πριν βγουν όλοι οι υπολογιστές έχουν επεξεργαστές και RAM που να τα σηκώνουν και με το παραπάνω.


              Comment


              • #22
                Καλά εγώ έχω δει ΧΡ να τρέχουν και σε υπολογιστή με 64/128MB RAM. Σίγουρα σερνόταν σε βαριές εφαρμογές, αλλά για μία πολύ συμβατική και απλή χρήση πήγαιναν καλά. Τέλος πάντων, το θέμα είναι ότι ήδη με το πρώτο SP τα Vista τρέχουν πολύ καλύτερα από πριν.

                Comment


                • #23
                  Exactly.εγώ έτρεχα ΚΑΛΑ τα xp σε piii 667Mhz - 128mb
                  Originally posted by Raf
                  Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                  Comment


                  • #24
                    Δεν μπορώ να διαφωνήσω. Υποστήριξη πάντα υπήρχε και μάλιστα πάρα πολύ καλή ΙΜΗΟ, ενώ το ότι είναι "βαρύ" λειτουργικό είναι χαζή δικαιολογία. Και τα ΧΡ όταν είχαν βγει ήταν βαριά για πολλά μηχανήματα, αλλά όχι για τα τότε "σύγχρονα," κάτι που ισχύει και για τα τωρινά μηχανήματα. Επίσης, αν δεν έχεις τα ειδικά εφέ η κατανάλωση μνήμης πέφτει αρκετά, επομένως...
                    [/b]
                    Δεν εχεις αδικο σ&#39;αυτο. Ελα ομως που παιρνεις laptop με 700 ευρω και σ&#39;αναγκαζουν να βαλεις vista μεσα.
                    Do a barrel roll!

                    Comment


                    • #25
                      Όποιος ξέρει από πληροφορική γνωρίζει ότι τα λειτουργικά συστήματα πρέπει να βελτιώνονται και όχι να αντικαθίστανται τόσο σύντομα. Αν και η Microsoft υποστηρίζει backwards compatibility στα OS που κυκλοφορεί ( την βοήθησε η σταθερή αρχιτεκτονική του hardware ) δεν είναι δυνατόν να κυκλοφορείς λειτουργικό κάθε 2 χρόνια. Το έκανε με τα 98 και 2000 και δεν νομίζω να διστάσει και εδώ. Άξιοι της μοίρας τους όσοι αγόρασαν τα Vista, άξιοι και οι πονοκέφαλοι της εταιρείας που πρέπει να υποστηρίζει τόσα προιόντα. Όπως και να έχει όλα θα συνεχίσουν να κυλούν όπως τώρα...
                      Insert Coin

                      Comment


                      • #26
                        Όποιος ξέρει από πληροφορική γνωρίζει ότι τα λειτουργικά συστήματα πρέπει να βελτιώνονται και όχι να αντικαθίστανται τόσο σύντομα. Αν και η Microsoft υποστηρίζει backwards compatibility στα OS που κυκλοφορεί ( την βοήθησε η σταθερή αρχιτεκτονική του hardware ) δεν είναι δυνατόν να κυκλοφορείς λειτουργικό κάθε 2 χρόνια. Το έκανε με τα 98 και 2000 και δεν νομίζω να διστάσει και εδώ. Άξιοι της μοίρας τους όσοι αγόρασαν τα Vista, άξιοι και οι πονοκέφαλοι της εταιρείας που πρέπει να υποστηρίζει τόσα προιόντα. Όπως και να έχει όλα θα συνεχίσουν να κυλούν όπως τώρα...
                        [/b]
                        1+
                        <div align="center">

                        "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

                        Comment


                        • #27
                          To ειπα και αλλη φορα και θα το ξαναπω: δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΛΟΓΟΣ για καποιον χρηστη των ΧΡ να μεταβει στα Vista. Μα κανενας ομως&#33;&#33;&#33; Ο,τι κανουν τα Vista τα ΧΡ το κανουν καλυτερα, πιο γρηγορα και πιο ασφαλη. Και ολα αυτα τα φρου-φρου και αρωματα με το AERO ειναι μαλακιες και μπορει καποιος να τα εχει στα ΧΡ ΑΝΕΤΑ με third party προγραμματα, κλασσικο παραδειγμα το Google Bar.

                          Επισης εχω βαρεθει πλεον να αλλαζουν τα λειτουργικα. Ας κρατησουν τα XP και ας τα κανουν ο,τι καλυτερο μπορουν. Αλλα καποια στιγμη θα ξυπνησει ο κοσμος και θα σταματησει να αγοραζει σαν τυφλος τα λειτουργικα της MS και θα βαζει πανω SuSe και MacOS...
                          :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                          Comment


                          • #28
                            To ειπα και αλλη φορα και θα το ξαναπω: δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΛΟΓΟΣ για καποιον χρηστη των ΧΡ να μεταβει στα Vista. Μα κανενας ομως&#33;&#33;&#33; Ο,τι κανουν τα Vista τα ΧΡ το κανουν καλυτερα, πιο γρηγορα και πιο ασφαλη. Και ολα αυτα τα φρου-φρου και αρωματα με το AERO ειναι μαλακιες και μπορει καποιος να τα εχει στα ΧΡ ΑΝΕΤΑ με third party προγραμματα, κλασσικο παραδειγμα το Google Bar.

                            Επισης εχω βαρεθει πλεον να αλλαζουν τα λειτουργικα. Ας κρατησουν τα XP και ας τα κανουν ο,τι καλυτερο μπορουν. Αλλα καποια στιγμη θα ξυπνησει ο κοσμος και θα σταματησει να αγοραζει σαν τυφλος τα λειτουργικα της MS και θα βαζει πανω SuSe και MacOS...
                            [/b]
                            Εμένα τα Vista με έχουν βολέψει πολύ με τις διάφορες προσθήκες και το interface τους και δεν πιστεύω ότι ήταν κακή αγορά (βέβαια τα πήρα ?20 αυθεντικά ). Συμφωνώ όμως πως δεν ήταν τεράστια αλλαγή από τα XP και πως πολλά πράγματα τα βρίσκεις κι εκεί. Παρ&#39;όλ&#39;αυτά, μην ξεχνάς πως οι περισσότεροι χρήστες δεν αγοράζουν τα Vista, τα παίρνουν προεγκατεστημένα σε νέους υπολογιστές. Μην βλέπεις εμάς εδώ που θα το ψάξουμε πρώτα, οι περισσότεροι δεν έχουν αυτήν την επιλογή.


                            Comment


                            • #29
                              Όποιος ξέρει από πληροφορική γνωρίζει ότι τα λειτουργικά συστήματα πρέπει να βελτιώνονται και όχι να αντικαθίστανται τόσο σύντομα. Αν και η Microsoft υποστηρίζει backwards compatibility στα OS που κυκλοφορεί ( την βοήθησε η σταθερή αρχιτεκτονική του hardware ) δεν είναι δυνατόν να κυκλοφορείς λειτουργικό κάθε 2 χρόνια. Το έκανε με τα 98 και 2000 και δεν νομίζω να διστάσει και εδώ. Άξιοι της μοίρας τους όσοι αγόρασαν τα Vista, άξιοι και οι πονοκέφαλοι της εταιρείας που πρέπει να υποστηρίζει τόσα προιόντα. Όπως και να έχει όλα θα συνεχίσουν να κυλούν όπως τώρα...[/b]
                              Den simfono apolita, kai tha fero os paradeigma kai pali tin Apple ( einai alloste o kirios antagonistis ) ... I Apple, apo ton kairo pou metavike sta Mac OS X ( 2001 an den kano lathos ), kathe peripou 1.5 xrono, kiklofora neo version OS .. Omos, en antithesi me tin Microsoft pou kathistera perissotero, yparxoun kapoies VASIKES diafores ...

                              1. I timi : Ta Vista gia paradeigma kostizoun perissotera apo ta Leopard, kai erxonte se diafores ekdoseis ( home, business ktl. ) .. Ta Leopard en antithesi exoun mono ena version, kai auto kostologeite sta 129 dolaria .. Timi poli prositi imo, kai agorazontas ta gnorizeis oti pairneis to FULL package ...

                              2. Ta features : Leme gia nea versions ton Windows, alla KIRIOS oi allages pou exoun ta Windows apo to 1995 mexri to 2008 einai kirios kosmitikes .. Ta Vista isos na apoteloun to megalitero alma se oti afora nea features, alla ta perissotera apo auta einai klemmena apo Mac OS X kai Linux .. Ta Mac OS X, en antithesi, me kathe neo version pou vgainei prosferoun kapoia features ta opoia den yparxoun se prohgoumeno version kai einai emfanh sto mati .. Yparxoun dld logoi gia na kanei kapoios to upgrade, kai den einai krimmenoi .. Ego gia paradeigma an kai eimoun apolita ikanopoihmenos apo ta Tiger ( Mac OS 10.4 ), anavathmisa se Leopard ( Mac OS 10.5 - ta agorasa kiolas &#33;&#33; ), giati ithela to Time Machine, ta Stacks kai to Boot Camp ..

                              3. I ypostiriksi : I Apple, se evdomadiaia vasi diathetei firmware updates gia to OS tis .. Yparxoun minor updates ton takseon ton 5-10mbs eos kai terastia updates ton 100-150mb ... Auta ta updates sinexos anavathmizoun tin asfaleia tou ypologisti kathos kai tin statherotita tou .. San agorastis neou OS ( Leopard ) ton Noevrio, den antimetopisa sxedon katholou provlimata en antithesi me pollous Vista users pou perimenan 1.5 xrono na vgei ena service pack .. Auto itan giati i Apple apo ton proto mina, frontise na diorthosei ta mikroprovlimatakia tou arxikou version tou Leopard ( 10.5 ) kikloforontas to 10.5.1 ( se 1-2 vdomades ) kai argotera to 10.5.2 ..

                              4. Ta texnika xaraktiristika : Ta Vista einai pragmata terata se oti afora texnika xaraktiristika kai auto den einai mistiko .. Ta OS X apo tin alli, mporoun na egkatastathoun kai se Mac 4 xronon ta opoia malista exoun kai entelos diaforetikous epeksergastes ( PowerPC anti Intel ) ..

                              Gi&#39;auto imo, den einai kako na allazei to OS .. Ftanei na yparxoun logoi, kai ftanei na yparxei i katallili ypostiriksi toso sto neo oso kai sto palio .. Ego pou pote den agorasa programma ypologisti nomima, piga sto Apple Store ton Oktovri kai edosa 110 peripou euro gia na agoraso ta Leopard, giati vrika tin timi tous poli logiki, ta nea tous features poli volika, kai gnoriza oti tha etrexan telia sto enos xronou Mac mou eixontas piso tous mia etaireia i opoia tha mou paredide tin kaliteri dinati ypostiriksi .. Mexri stigmis dikaiothika, kai an i Apple epileksei na vgalei neo OS stin epomeni dietia, poli pithanon na to agoraso kai ekeino ..

                              Επισης εχω βαρεθει πλεον να αλλαζουν τα λειτουργικα. Ας κρατησουν τα XP και ας τα κανουν ο,τι καλυτερο μπορουν. Αλλα καποια στιγμη θα ξυπνησει ο κοσμος και θα σταματησει να αγοραζει σαν τυφλος τα λειτουργικα της MS και θα βαζει πανω SuSe και MacOS...[/b]
                              Ta XP einai poli kalo OS, alla xreiastikan xronia gia na ginoun opos einai .. Den mporoun omos na anavathmizoun sinexos ena OS 5 xronon .. Oso gia ta Mac, nomizo oti sto eksoteriko kai kirios stin Ameriki exoun arxisei na ta pane poli kala ... Stin Ellada, oso den yparxei episimi antiprosopeia den prokeite na doun aspri mera ..







                              Comment


                              • #30
                                Εγω παντως που επιασα στα χερια μου MacOS X Leopard και iWorks επαθα την πλακα της ζωης μου...
                                :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                                Comment

                                Working...
                                X