Announcement

Collapse
No announcement yet.

PAL Hell

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Τίτλος: Wave Race 64
    60Hz: Όχι
    Black Borders: Ναι
    Ταχύτητα: Αισθητα μειωμενη, στις αλλες εκδοσεις τα Jet Ski εχουν μεγαλυτερη τελικη και μπορεις να κανεις πολυ καλυτερους χρονους.
    Localization: Κανενα προβλημα απ'οσο θυμαμαι.
    [/b]
    Γενικά τίτλοι Nintendo 64 σε PAL είναι σχεδόν unplayable σήμερα, δυστυχώς.
    Πάντως ναι, ειδικά στο Wave Race 64 η διαφορά μεταξύ NTSC και PAL είναι χαοτική.
    There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
    Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

    Comment


    • #17
      Τίτλος: God of War (PS2)
      60Hz: Οχι
      Black Borders: Ναι
      Ταχύτητα: Αισθητοτατη διαφορα με την αμερικανικη εκδοση του παιχνιδιου, επισης η Ευρωπαικη εχει πολυ περισοτερα slowdowns.
      Localization: Πιθανοτατα εχει μειωμενη ποιοτητα στον ηχο, μιας και η αμερικανικη εκδοση ειναι ακριβως ενα dual layer δισκακι
      Λεπτομέρειες: Για την αυθεντικη ποιοτητα, προτιμηστε την αμερικανικη εκδοση. Οι διαφορες, ειδικα σε ενα φιλο του ειδους η της σειρας, ειναι πολυ μεγαλες.
      [/b]
      Nα προσθεσω οτι οι PAL εκδοσεις κ των 2 God Of War δεν εχουν επιλογη για 480p και το GoW2 δεν εχει το κρυφο high-res mode που υπηρχε στην US version.

      Παλι καλα που εχω κ τα 2 GoW σε NTSC.

      Comment


      • #18
        Τίτλος: Wave Race 64
        [/b]
        Αυτό ήμουν έτοιμος να γράψω κι εγώ. Από τα μεγαλύτερα αίσχη της εποχής. Ίσως να είναι γενικά το χειρότερο PAL conversion του Ν64.
        Τα borders ήταν ΤΕΡΑΣΤΙΑ και η ταχύτητα πολύ μειωμένη!!!

        Τα υπόλοιπα είναι πιο κοινά, αναφέρω κι εγώ άλλο ένα τυπικό παράδειγμα:
        Τίτλος: Mario Kart 64
        60Hz: Όχι
        Black Borders: Ναι (όχι τόσο μεγάλα όσο του Wave Race, αλλά τα τυπικά της εποχής)
        Ταχύτητα: ~15-20% μειωμενη, όπως αντικατοπτρίζεται και στους χρόνους που επιτυγχάνεις.
        Localization: ΟΚ


        Πρέπει να είναι αισχρό και το conversion του Street Fighter Alpha 2 του SNES, όπου τα borders καταλαμβάνουν το μεγαλύτερο μέρος της οθόνης. Δεν έχω δει όμως NTSC έκδοση του συγκεκριμένου οπότε δεν μπορώ να κρίνω.

        Comment


        • #19
          Ακριβως, πρεπει να γινει σαφες οτι δε μιλαμε απλως για 50hz και frame rate drops(νομιζω δεν υπηρχαν). Ηταν διαφορετικο το gameplay.

          Για το MK64 δεν ειχα ιδεα, ισως επειδη ποτε δε δοκιμασα το us σε emulator πραμα που θα πραξω τωρα αμεσως.
          Do a barrel roll!

          Comment

          Working...
          X