Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ευκαιρίες! The Bargain Hunter's Thread

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Spahar View Post
    Έχουν ξεφύγει οι τύποι. Τα δύο πρώτα τα έχω, αλλά προφανώς το τσίμπησα για τα υπόλοιπα.

    Πάντως τελευταία δεν ξέρω κατά πόσο μιλάμε για σωστή τακτική. Χτες για παράδειγμα έδωσα 12$ για ένα indie παιχνίδι που βγαίνει μεθαύριο και σε σχέση με τέτοιες προσφορές προφανώς φαντάζει "ακριβό". Θέλω δε θέλω επηρεάζομαι και σταδιακά σχηματίζω την εντύπωση ότι το 10 ευρώ για ένα indie παιχνίδι είναι πλέον πολλά, ενώ στην πραγματικότητα δεν είναι.



    Για ποιο λόγο;
    Δεν είναι μόνο για indies, αμέσως αμέσως μου έρχονται στο μυαλό 4-5 πακέτα με μεγάλες παραγωγές που έχουν παίξει.
    Δεν είναι τα 10 ευρώ πολλά, το 1-5 δολάρια είναι απλά ξεφτίλα τιμή αλλά είναι και κάτι στο οποίο δεν μπορείς να βασιστείς άμα ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο.
    Όταν δεν καίγεσαι απλά παίρνεις ότι σου δώσουν. Βέβαια αυτό μόνο κακό δεν είναι, προσωπικά με αυτό τον τρόπο έχω φτιάξει βιβλιοθήκη με πάνω από 100 τίτλους έχοντας ξοδέψει γύρω στα 50-60 ευρώ (ίσως λέω και πολλά κιόλας).
    Επίσης για να συνεχίζει πόσα χρόνια τώρα, σημαίνει ότι το σύστημα αυτό φέρνει κέρδος.

    Originally posted by i Have no Equal View Post
    Ναι ισως τα εκανε και για publicity αλλα παντως FEZ 2 δεν εχει, επικο ragequit εκανε.. Το πηρα και εγω το bundle για το Mark of the Ninja περισσοτερο..
    Και πίστεψε με δεν θα το μετανιώσεις καθόλου, φοβερό παιχνίδι και για 1 δολάριο ακόμα πιο φοβερό ;)

    Comment


    • .. και στην τελικη οπως βλεπω και σε ξενα fora μιας και ολοι εχουν αδυναμια στον Phil:

      Θα το τσιμπησω κι εγω λογικα, σιγουρο δωρακι για 1-2 φιλους εστω.

      Comment


      • Το γνωρίζω ότι δεν είναι μόνο για indies, αν και κυρίως αυτοί μονοπωλούν το ενδιαφέρον. Αλλά ας αφήσουμε τον διαχωρισμό εκτός συζήτησης, ας βάλουμε στην εξίσωση και τα Steam Sales και έτσι έχουμε όλο το φάσμα.

        Και εγώ στο Steam έχω μία αρκετά καλή λίστα παιχνιδιών (σίγουρα πάνω από 50), η οποία δημιουργήθηκε μέσα σε ένα χρόνο με πολύ μικρό αντίτιμο όπως αυτό που αναφέρεις. Η απορία μου είναι σε ποιο σημείο της επέκτασης αυτής της λίστας (στα 100, στα 500, στα 1000 παιχνίδια; ) θα αλλάξω γνώμη για το τι θεωρώ σωστή τιμή αγοράς ενός παιχνιδιού και ποια είναι η πραγματική του αξία;

        Πιστεύω ότι είναι πιθανό ένα σενάριο, όπου εξαιτίας των εξευτελιστικών τιμών σε τέτοιες προσφορές, οι δημιουργοί (και κυρίως οι indie) θα αδυνατούν να πουλήσουν ικανοποιητικά σε αυτό που θεωρούν λογική και τίμια τιμή για το παιχνίδι τους (πχ 10-12$). Κάτι τέτοιο μπορεί να έχει καταστροφικές συνέπειες για το studio (ειδικά αν η τιμή λανσαρίσματος είναι όντως δίκαια).

        Για παράδειγμα, πάρε την Klei, αλλά και την Square. Τα παιχνίδια της πρώτης έχουν όλα μπει σε προσφορές Humble, θεωρώ πλέον σιγουράκι ότι και το επόμενο τους θα μπει σε λιγότερο από χρόνο (όπως το Mark of the Ninja). Η προοπτική να το τσιμπήσω για 3-4 ευρώ, σε πακέτο μάλιστα με άλλα, θα μου φανεί πολύ δελεαστική και ίσως με αποτρέψει από μία αγορά ακόμα και στο 50% της τιμής. Αυτό πχ το παρατήρησα με τα παιχνίδια της Square. Το Tomb Raider με ψήνει σαν παιχνίδι, αλλά ακόμα και η τιμή των 20 ευρώ μου φάνηκε "ακριβή" στα πρόσφατα Steam Sales, σε σύγκριση με τα 3.5€ του Deus Ex, και τελικά δεν το πήρα. Η εταιρεία έχει δημιουργήσει την εντύπωση ότι "ξεπουλάει" τους τίτλους της και ήμουν διατεθειμένος να περιμένω. Τελικά το τσίμπησα από άσχετη προσφορά e-shop στα 6€ (ίσως από σπόντα αλλά τελικά δικαιώθηκα και γρήγορα).

        Σκέφτομαι ότι ενώ τώρα όλα φαίνονται να δουλεύουν καλά και όλοι είναι ευχαριστημένοι (devs, publishers, gamers), μακροπρόθεσμα μπορεί να τους γυρίσει μπούμερανγκ αυτός ο οικονομικός "εξευτελισμός" των παιχνιδιών τους, που οι ίδιοι προωθούν.

        Υ.Γ: Το Mark of the Ninja αξίζει και τα 12-15 ευρώ που έκανε, στο 1 ευρώ είναι απλά εγκληματική ενέργεια να μην το πάρει κάποιος.

        Comment


        • Καταλαβαίνω τι λες αλλά νομίζω ότι έτσι κι αλλιώς τσάμπα αγχώνεσαι γιατί οι τιμές ορίζονται με τρόπο δυναμικό. Αν σε χ χρόνια από τώρα οι εταιρίες δεν "βγαίνουν" πια, τότε απλά θα ξέρεις ότι δεν βρίσκεις το 3.5 ευρώ και θα σκας το 20αρικο.
          Από εκεί και πέρα για μένα 2 είναι τα βασικά κενά στο συλλογισμό σου:
          1) Ότι μιλάς έχοντας υπόψιν την ελληνική αγορά η οποία έχει τις ιδιαιτερότητες της. Και το 20αρικο που λες, σήμερα πολύ θα το σκεφτόντουσαν αν θα το δίναν ακόμα και χωρίς humble και steam sales, και μιλάμε για άτομα που σε άλλες εποχές μπορεί να αγόραζαν και day one χωρίς ιδιαίτερη σκέψη.

          2) Αυτοί που έχουν λεφτά (όχι εμείς δηλαδή) θα τα σκάσουν ανάλογα με την κάψα τους να παίξουν το εκάστοτε παιχνίδι, το ότι εμείς μπορούμε να περιμένουμε δεν σημαίνει ότι είναι ο κανόνας. Επίσης υπολόγισε ότι έτσι θα αγοράσουν το παιχνίδι και άτομα που αλλιώς δεν θα το έκαναν.

          Πάντως τουλάχιστον τα steam sales δεν νομίζω ότι θα πρέπει να μας "σοκάρουνε" τόσο. Τα Indies ακόμα και σε sales παίζουν σχετικά κοντά στις τιμές τους.
          Για τα εμπορικά συγκρίνοντας με τη retail Λογική που είχαμε ως σημείο αναφοράς λόγω του πως λειτουργούσε/ και ακόμα λειτουργεί η αγορά, ίσως δεν είναι και τόσο παράλογες αυτές οι τιμές. Όταν δηλαδή σε day one Καταστάσεις χρεώνεις ίδια τιμή για κάτι που έχει σαφώς μικρότερο κόστος για να φτάσει στον καταναλωτή από ότι θα είχε σε φυσική μορφή και γενικά οι τιμές ακολουθούν αυτές των retail, ε το να βγάζεις sales 2 φορές το χρόνο ε πάλι μάλλον είσαι κερδισμένος.

          Comment


          • Αν ένας developer πιστεύει πως το παιχνίδι του θα πάρει ψίχουλα στο Humble Bundle, απλά δε συμφωνεί να το βγάλει εκεί και το κρατά στις υψηλότερες, "κανονικές" τιμές των Steam, GOG κλπ. Η τιμή πάντως για το συγκεκριμένο είναι χαμηλή ακόμα και για δεδομένα των Humble Bundles, 3 - 4 παιχνίδια που ήθελα πολύ να τα δω σε κάτω από 5 δολλάρια.
            Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

            Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

            Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

            Comment


            • Originally posted by Loggo View Post
              Βγήκε το καινούργιο Humble Indie Bundle με top τίτλους για όποιον ενδιαφέρεται.

              Humble Indie Bundle 9
              Pay what you want. Support charity. Get awesome games.



              1. Trine 2: The Complete Story
              2. Mark of the Ninja
              3. Brütal Legend
              4. Eets Munchies Beta

              Bonus
              5. FEZ
              6. FTL: Faster Than Light

              ++ Bonus

              7) Rocketbirds Hardboiled Chicken
              8) A virus named Tom
              9) Bastion
              10) Limbo

              Για μια εβδομάδα ακόμα, όλα τα παραπάνω + soundtracks + επιπρόσθετα steam keys για όποιον ενδιαφέρεται στα 3,5€ !!!!!!!. Τα μισά παιχνίδια είναι TOP των TOP, πρώτο πράμα.

              PK World - Τα πάντα για Disney comics!

              Comment


              • Τέλειο το τελευταίο bundle,θα τσιμπήσω και εγώ.Τα μισά παιχνίδια τα έχω αλλά η τιμή είναι τόσο χαμηλή που δεν πειράζει.Το παίρνω μόνο για τα trine,mark of ninja kai fez.


                Tidy!

                Do not blame me.Blame yourself or God.
                In Matsuno we trust.

                Comment


                • Pay what you want for Marvel and Star Wars Pinball FX2 tables, and support charity!


                  εντάξει όλοι θα το ξέρουν, απλά ήθελα να ρωτήσω τον Titus αν είναι τόσο καλύτερο το Tropico 4 σε σχέση με το 3 ώστε να αξίζει η διαφορά

                  Comment


                  • Σε αυτά τα χρήματα που μιλάμε ναι. Το 4 είναι το 3 με κάποια μικρά extras, που το κάνουν πιο ΄συγχρονο. Οι μηχανισμοί της οικονομίας είναι οι ίδιοι πάνω κάτω αλλά έχει αποκτήσει παραπάνω παιχνίδι με τα factions και τον τουρισμό. Δες κι εδώ.

                    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                    Comment


                    • Originally posted by Titus View Post
                      Σε αυτά τα χρήματα που μιλάμε ναι. Το 4 είναι το 3 με κάποια μικρά extras, που το κάνουν πιο ΄συγχρονο. Οι μηχανισμοί της οικονομίας είναι οι ίδιοι πάνω κάτω αλλά έχει αποκτήσει παραπάνω παιχνίδι με τα factions και τον τουρισμό. Δες κι εδώ.

                      http://www.enternity.gr/Article/Tropico-4/4503.html
                      Ναι το είχα υπόψιν το review εννοείται απλά δεν μου έκανε ξεκάθαρα αν ήταν πολύ ανώτερο σαν εμπειρία από το 3. Έτσι όπως τα λες πάντως μάλλον θα πάω στην λύση του ενός δολαρίου γιατί έτσι κι αλλιώς το μόνο που θέλω είναι να πάρω μία γεύση από τη σειρά κάποια στιγμή +ότι και το άλλο extra game δεν με τραβάει ιδιαίτερα.

                      Comment


                      • Το παιχνιδι που αξιζει περισσοτερο ειναι σαφως το Sine Mora. Απο τα πλεον αξιολογα side scroll shooters ever.

                        Also: hi guys...
                        :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                        Comment


                        • Originally posted by McSolid View Post
                          Το παιχνιδι που αξιζει περισσοτερο ειναι σαφως το Sine Mora. Απο τα πλεον αξιολογα side scroll shooters ever.

                          Also: hi guys...
                          ΜΕγάλη επιστροφή ή απλά περαστικός; ;)

                          Comment


                          • Just saying hi. Δυστυχως οχι απλα χρονο, αλλα ουτε στιγμες δεν εχω να ασχοληθω τοσο πολυ με το φορουμ (ή με το gaming γενικοτερα) οποτε εαν μπορω μπορει να λεω μια καλησπερα απο εδω και απο εκει ή να σχολιαζω τιποτα. Αλλα το 24/7 παλαιοτερων ετων δυστυχως με τιποτα...

                            It's all good though...
                            :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                            Comment


                            • neo humble bundle

                              Comment


                              • Αδιάφορο εντελώς..

                                Comment

                                Working...
                                X