Announcement

Collapse
No announcement yet.

Role Players Realm

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 7/7/10 Updates


    Καταρχάς, κοινοποιήθηκε η ημερομηνία έκδοσης για το Arcania ή αλλιώς Gothic 4. Αναμένεται ταυτόχρονη κυκλοφορία σε όλα τα συστήματα και Ηπείρους στις 30/9/10. Στο thread του RPG πέρα απ’την ημερομηνία προστέθηκε και το game cover απ’την έκδοση για PCs.


    Ένα άλλο παιχνίδι που αναμένεται από αρκετούς RPG fans, το Atelier Rorona, απέκτησε κι αυτό ημερομηνία κυκλοφορίας για την Αμερικάνικη αγορά. Ο τίτλος της Gust θα εκδοθεί στις 28/9 με καθυστέρηση δηλαδή 1 έτους περίπου απ’την αντίστοιχη Ιαπωνική. Στο thread του προστέθηκε η ημερομηνία κυκλοφορίας, το επίσημο site και το game cover.


    Τέλος, το Etrian Odyssey 3 πλησιάζει όλο και πιο πολύ προς την ολοκλήρωση της μετάφρασής του. Σύμφωνα με την Atlus, θα είναι διαθέσιμο σε 2 μήνες (στις ΗΠΑ). Για Ευρώπη…ούτε λόγος. Προστέθηκε η ημερομηνία κυκλοφορίας και το game cover.
    " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

    Authenticity sir, authenticity. "

    Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



    Comment


    • Βγήκε trailer με λίγο gameplay από το the last story στο

      Comment


      • Γαμάτο φαίνεται. Ωραία γραφικά και το μεσαιωνικό-like setting πολύ όμορφο όπως και ο σχεδιασμός των χαρακτήρων. Στις μάχες περίμενα να δω κανα turn-based αλα Lost Odyssey δεν περίμενα να έχει τόση δράση, με cover και άλματα, φαίνεται πολύ ενδιαφέρον.
        sigpic

        Comment


        • Telika action rpg einai?
          Ligo den mou aresan oi fatses kapoiwn xarakthrwn, pera apo afto fash fenetai na exei.
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • Δεν περίμενα να μου αρέσει τόσο πολύ. Πολύ όμορφο medieval setting, επιτέλους βλέπουμε κάτι διαφορετικό από τα πολύ κουραστικά συστήματα των άλλων δύο console rpgs της Mistwalker( ειδικά το Lost odyssey από ένα σημείο και μετά ήταν ο ορισμός της βαρεμάρας και το παράτησα) Αναμένω και ελπίζω σε κάτι πολύ καλό.
            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

            Comment


            • εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί εντυπωσιάζεστε τόσο εύκολα διότι και σε αυτό το trailer δε βλέπουμε "ουσιαστικά" στοιχεία

              Συμφωνώ για την όμορφη ατμόσφαιρα και προσθέτω ότι μου άρεσε το στοιχείο stealthing που φαίνεται να έχει κάποιο ρόλο.

              ΟΜΩΣ.... όσο εύκολα μπορεί να δει κανείςΘετικά, τόσο εύκολα παρατηρεί και κάποια λάθη.

              Δε θα σχολιάσω τα σκηνοθετικά πλάνα. Η Mistwalkeρ στηρίζεται ~έτσι κι αλλιώς~ πολύ σε αυτό το κομμάτι.

              Το animation δείχνει πρόχειρο. Παρατηρώ αρκετά "κοφτή" κίνηση στους χαρακτήρες.
              Επίσης, σε ένα σημείο πέφτουν πέτρες και η φυσική τους θυμίζει playstation 1.

              Tα γραφικά δεν είναι εντυπωσιακά. Θα πει κανείς wii είναι. Δεκτό, αλλά και το Xenoblade στο Wii βγήκε και οπτικά είναι αριστούργημα.

              Προσωπικά, συνεχίζω να είμαι πολύ επιφυλακτικός με το Last Story
              " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

              Authenticity sir, authenticity. "

              Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



              Comment


              • Κοίταξε πολλά από αυτά που αναφέρεις όπως πχ το animation είναι απόρροια του hardware. Εμένα το σύστημα, όσο είδα στο trailer, μου θύμισε κάτι σαν Rogue Galaxy. Επίσης η ατμόσφαιρα μου έφερε σε Valkyrie Silmeria για το ps2 αν και δεν το έχω παίξει παρά για να δω πώς είναι όταν το είχα αγοράσει.( battle system wise etc δεν έχουν καμμία σχέση )

                Προσωπικά, αν δω κάτι καλύτερο μετά τα Blue Dragon και Lost Odyssey που αμφότερα με απογοήτευσαν( οι μόνες φορές μαζί με το Riviera για το psp, και το Chain of memories για gba που παράτησα rgps ενώ είχα αφιερώσει πάρα πολύ χρόνο) θα το θεωρήσω καλό σημάδι για τη Mistwalker. Απλά το trailer με κάνει να είμαι αισιόδοξος. Μιλάμε, βέβαια, για μία εταιρεία που όταν είχε ανακοινωθεί όλοι περίμεναν τα καλύτερα και τελικά δεν έδωσε τίποτα το ιδιαίτερο παρά ένα jrpg που κάποιος έπαιζε μόνο για την ιστορία του( η οποία δεν ήταν και τίποτα το φοβερό) και ένα ακόμη που το πήγαινε για franchise και ήταν απλά ok( καμμία σχέση με Chrono Trigger όπως υποστήριζαν πολλοί) οπότε το θεωρώ λογικό να υπάρχει μια στάση αναμονής και ίσως συγκρατημένη αισιοδοξία.

                Btw πόσο στοίχημα πως τα ninty fanboys το έχουν ήδη ανακηρύξει FF killer και τη Mistwalker το next big thing για τα jrpgs. Μην κοιτάτε που τα Lost Odyssey και blue dragon τα έκραζαν
                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                Comment


                • Για γραφικά έχω γενικά χαμηλά τον πήχη των προσδοκιών από το Wii, αυτό που μετράει περισσότερο είναι το art direction πράγμα που μου άρεσε πολύ με αυτό που είδα.

                  Απ΄την άλλη, με εξέπληξε το σύστημα μάχης γιατί περίμενα turn-based σύμφωνα με τους άλλους δύο τίτλους της Mistwalker. Kαι βλέπω και εδώ, όπως και στο Xenoblade, τη λογική του XΙΙ με ελεύθερη κίνηση στο χώρο, χαρακτήρες του party ελεγχόμενους από την A.I. και μάλλον ακόμα μεγαλύτερη ελευθερία στον main χαρακτήρα αφού είδα άλματα αποφυγής, cover και χρήση skill μετά όπως το charge και το shoot με το τόξο, όπως και aoe μαγικά να εκτελούνται με το κλασσικό, δυτικό τρόπο. Συνέβαιναν πολλά πράγματα ταυτόχρονα και ελπίζω τα controls να είναι καλά με το Wiimote σε σημεία όπως τη στόχευση και γιατί όχι να παίζει και με το κλασσικό gamepad.
                  sigpic

                  Comment


                  • Φαίνεται πολύ ωραιο αλλά θα κρατήσω μικρό καλάθι καθώς τα 2 προηγούμενα παιχνίδια τους ήταν απογοητευτικά και σε καμία περίπτωση αντάξια των δημιουργών τους.Θα αγορστεί σίγουρα αλλά ελπίζω σε κάτι καλύτερο από τα blue dragon kai lost odyssey.

                    To lost είχε πολύ πλάκα πάντως.Το είχαν προωθήσει ως ΤΟ επικό παιχνίδι με τους απίσευτους χαρακτήρες και με πολύ βαθύ σενάριο αλλά αυτό που πήραμε ήταν ένα μέτριο rpg με αδιάφορο σενάριο που είχε απλώς κάποια ωραία κείμενα(τα οποία υπήρχαν απλώς για να υπάρχουν)


                    Tidy!

                    Do not blame me.Blame yourself or God.
                    In Matsuno we trust.

                    Comment


                    • Btw πόσο στοίχημα πως τα ninty fanboys το έχουν ήδη ανακηρύξει FF killer και τη Mistwalker το next big thing για τα jrpgs. Μην κοιτάτε που τα Lost Odyssey και blue dragon τα έκραζαν
                      Kαι βλέπω και εδώ, όπως και στο Xenoblade, τη λογική του XΙΙ με ελεύθερη κίνηση στο χώρο, χαρακτήρες του party ελεγχόμενους από την A.I
                      Πολύ αληθινές κουβέντες.

                      Το αστείο είναι ότι τα άτομα που επέκριναν την Square-Enix για την εισαγωγή αδιάφορων μηχανισμών στα παιχνίδια της (κυρίως με το FF XII), θα αποθεώσουν αυτά τα παιχνίδια που βασίζονται στην ίδια gameplay φιλοσοφία.

                      Τέσπα, ας λένε ότι θέλουν κάποια άτομα. Μακάρι να προκύψουν υψηλού επιπέδου τα Xenoblade & Last Story κι όλα καλά.
                      " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                      Authenticity sir, authenticity. "

                      Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                      Comment


                      • Καλά το Lost δεν περίμενα να είναι τόσο μέτριο... Ο αδερφός μου έχει τελειώσει όλα τα Megaten εκτός από το Persona 4 και γενικά είναι πολύ υπομονετικός. Ε λοιπόν με το Lost odyssey που τον παρακαλοθούσα κι εγώ, είχε βαρεθεί τη ζωή του. Προς το τέλος ειδικά μου έλεγε άντε να τελειώσει να ησυχάσω. Η πλάκα είναι πως ενώ νίκησε το τελικό boss κόλλησε το game σε ένα loading και είδε όλο τον τερματισμό στο youtube.

                        Πίστευα πως ήταν υπερβολικός μέχρι που έπαιξα κοντά ένα 12ωρο και σιχάθηκα τη ζωή μου... Ακόμη και το FF 4 είναι πολύ πιο σύγχρονο από το Lost odyssey battle system wise.

                        To Blue Dragon δεν είναι άσχημο, αλλά πρέπει κάποιος να το παίξει στο Hard για να έχει έστω και μια βασική πρόκληση σαν παιχνίδι. Από την άλλη πολύ γρήγορα κι αυτό κουράζει πάρα πολύ. Ειδικά όταν παίζεις games του είδους 10 ετίας όπως το Vagrant Story ή προηγούμενης γενιάς όπως το FF 12( μην πιάσω Chrono Trigger και άλλα) απορείς πώς κυκλοφόρησε ένα τέτοιο παιχνίδι και πολλοί μάλιστα σε gamefaqs etc τα θεωρούν και επιτομή των jrpgs...
                        Πραγματικά το Ar Tonelico μου προσέφερε περισσότερη διασκέδαση από τα δύο αυτά πολυδιαφημισμένα, big budget games.

                        EDIT:
                        Δεν μπορώ να πιστέψω πως υπάρχουν άτομα που κατακρίνουν το 12, ειδικά αν έχουν παίξει την International έκδοση... Μόνο ένα ελαττωμα έχω βρει και αυτό είναι πως η πλοκή είναι απλά οκ. Battle system είναι από τα καλύτερα της σειράς. Αλλά έντάξει εδώ μάθαμε ξαφνικά τη monolith και έγινε και ΑΑΑ developper, ενώ Xenosaga δεν υπάρχει περίπτωση να έχει παίξει fanboy( κατάπτυσα games αποκλειστικότητα του PS2 που τα έπαιξαν μόνο καθυστερημένοι καταθλιπτικοί gamers) Είναι αστείο να βλέπεις άτομα να καθορίζουν τις επιλογές τους βάσει των επιλογών και συμφωνιών της εταιρείας... Τέτοιο πράγμα που βλέπω με τη nintendo βέβαια δεν έχω δει με άλλη εταιρεία τόσα χρόνια. Στα psone, pstwo χρόνια τα jrpgs ήταν υπερκτιμημένα εκτός από τα φωτεινά παραδείγματα Fire emblem, Tales of Symphonia( waaaaaat????), Baten Kaitos. Ξαφνικά όλες οι j εταιρείες κυκλοφορούν rpgs στο Wii για προφανείς λόγους( χαμηλά production costs) τα j μπήκανε και πάλι στο χάρτη των fanboys που κάποτε ενστερνίζονταν τις δηλώσεις του Yamauchi για τους jrpg players("[People who play RPGs are] depressed gamers who like to sit alone in their dark rooms and play slow games, )

                        EDIT 2
                        Scatman η δεύτερη sig σου είναι άπειρη.
                        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                        Comment


                        • Τρελό flame-bait το edit του burai, τσιμπάτε! :star wars:
                          sigpic

                          Comment


                          • Έλα ρε το πολύ να μας πούνε πάλι καθυστερημένους gamers που δεν αναγνωρίζουμε την προσφορά της nintendo σαν forum κι άλλα ωραία. Το γεγονός πως η πλειονότητα φέτος αποφάνθηκε πως η E3 ανήκε στην nintendo είναι απλά σύμπτωση. Κάποιοι παίζουμε games, ακούμε μουσική κτλ κτλ χωρίς να κρίνουμε από πού προέρχεται και το κυριότερο χωρίς να είμαστε σε απευθείας σύνδεση με το sales department της εκάστοτε εταιρείας( Γυναίκα!!! Η Nintendo, Sony, Msoft πρώτη με διαφορά, έλα έχω ορέξεις!!! )
                            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                            Comment


                            • Καλά είμαι ο μόνος εδώ μέσα που του άρεσε το Lost Odyssey;
                              Κοιτώντας πίσω σα σύνολο μου άρεσε περισσότερο από το FF13 (όχι σε μάχες ή γραφικά βέβαια) και το καταευχαριστήθηκα. Απορώ πως σου φάνηκε πιο βαρετό από Persona.
                              Το Last Story φαίνεται καλό αλλά το animation θέλει οπωσδήποτε δουλειά.
                              Originally posted by Squall Leonhart
                              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                              Originally posted by 丹野
                              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                              Originally posted by Ryu_gr
                              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                              Comment


                              • Sorry αλλά βρήκα τις μάχες πολύ πιο ενδιαφέρουσες στο Persona 3( αν και δεν το έχω παίξει παρά ελάχιστα) και μιλούσα για την άποψη του αδερφού μου. Στο lost odyssey υπήρχαν στιγμές που απλά έκανα τις ίδιες επιλογές συνέχεια, το σενάριο δεν είχε απολύτως τίποτα ενδιαφέρον όσο το έπαιξα, παρά κάποιες ιστορίες που ουσιαστικά απαιτούσαν να διαβάζω κείμενο που μου προκαλούσε νύστα και ήταν και καλά δακρύβρεχτες, το loading απλά δεν παλευόταν στις μάχες- χώρια που μερικές φορές κολλούσε το παιχνίδι. Πιστεύω πως έχω παίξει το ίδιο ακριβώς παιχνίδι πολλές φορές πολύ καλύτερα υλοποιημένο. Γενικά ήταν ένα FF εποχής nes-snes με γραφικά next gen χωρίς καλό σενάριο. Μπορεί να μην είδα πολλά πράγματα στις πρώτες 12 ώρες σεναριακά αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να αφιερώσω χρόνο για να δω μια καλή σεναριακή εξέλιξη και να ανεχτώ τόσο μέτριο gameplay... Aκόμη και το πρώτο Xenosaga για τον ίδιο λόγο( το battle system) το είχα παρατήσει στις 17 ώρες πρπ κι ας με έκραζε ο evans
                                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                                Comment

                                Working...
                                X