Announcement

Collapse
No announcement yet.

Role Players Realm

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • πως καταφερες να παιξεις το 2 ΧΩΡΙΣ να εχεις παιξει πρωτα το 1?

    ενταξει το 4 και να μην το παιξεις δεν χανεις και τιποτα, τυχερος εισαι εντελει

    ΘΕΩΡΕΙΑ συνομοσιας (αναμεσα σοβαρου και αστειου) spoilers για suikoden 2 ,ff tactics
     
    delita (ff tactics)=jowy (suiko 2), τα παιχνιδια ειχανε γυρω στον εναμιση χρονο διαφορα κυκλοφοριας με το το suikoden να ειναι αυτο που βγηκε δευτερο, ειχα βρει ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ πολλα παρομοια στοιχεια στους χαραχτηρες και των δυο οπως φυσικα και η εξελιξη τους κατα την διαρκεια των σεναριων, σχεδον ο ενας αντιγραφη του αλλου, τυχαιο? α ρε konami θα μας κανεις παρανοικους



    edit:
    ια το Suikoden IV έχω να πω ότι είναι ένα παρεξηγημένο παιχνίδι. Παρουσιάζεται από πολλούς ως κακό . Δε νομίζω πως τα κακά RPGs έχουν τέτοια μορφή, τέσπα.

    Η μεγαλύτερη αδυναμία του είναι ΙΜΟ το σενάριο και οι χαρακτήρες που δεν είναι ανάλογα των υπολοίπων της main σειράς.

    Σε γενικές γραμμές είναι ένα απλό RPG. Τίποτα το τραγικό μα και τίποτα το σπουδαίο.
    imo,ειναι επειδη εχει στο ονομα του την λεξη suikoden κρινεται ποιο αυστηρα οπο οτι πρεπει ακριβως επειδη εχεις μεγαλες προσδοκιες, και ειδικα οταν το ποιο δυνατο στοιχειο της σειρας δηλαδη πλοκη-χαραχτηρες ειναι τοσο μετρια αυτοματος γινεται απογοητευτικο,ειδικα μεσα στη τεραστια γκαμα των ποιοτικων jrpgs που βγηκανε στο ps2 το suikoden 4 χανεται

    Comment


    • Παίδες ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Λίαν συντόμως θα το βάλω το Suikoden 5 κι ελπίζω να το τελειώσω κιόλας.
      To Suikoden Tierkreis πιστεύω Scatman πρέπει να το δεις ως spin-off.Το είχα παίξει πολύ λίγο,αλλά όσο έπαιξα μου φάνηκε αρκετά εύκολο (κάτι που με έκανε να χαρώ),αρκετά παιδικό και πολύ πως να το πω, poor man's rpg.Πάντως τέλειο για να βάλει κάποιον στο είδος.Ναι,όλα αυτά τα κατάλαβα μέσα σε 2 ώρες.Δεν ξέρω μετά.Όταν έρθει αυθεντικό θα το συνεχίσω.
      Carpe diem

      Comment


      • παιδια παντως κυκλοφορουνε στη πιατσα πολυ παιδικοτερa jrpg απο το tierkreis, ειδικα στην πιατσα του nds

        scatman δεν λες παλι καλα που δεν το ονομασανε suikoden 6?

        αυτο που ητανε fail στο tierkreis ητανε το VA ειδικα του βασικου πρωταγωνιστη

        Comment


        • To Suikoden Tierkreis πιστεύω Scatman πρέπει να το δεις ως spin-off.Το είχα παίξει πολύ λίγο,αλλά όσο έπαιξα μου φάνηκε αρκετά εύκολο (κάτι που με έκανε να χαρώ),αρκετά παιδικό και πολύ πως να το πω, poor man's rpg.Πάντως τέλειο για να βάλει κάποιον στο είδος.Ναι,όλα αυτά τα κατάλαβα μέσα σε 2 ώρες.Δεν ξέρω μετά.Όταν έρθει αυθεντικό θα το συνεχίσω.
          Έτσι όπως το θέτεις έχεις δίκιο. Είναι αρκετά φιλικό προς τον χρήστη. Δεν είναι κακό παιχνίδι. Ίσα-ίσα που είναι πολύ καλή παραγωγή.

          Αλλά εάν γνωρίσεις τη σειρά, θα δεις ότι είναι πολύ μακριά από αυτό το επίπεδο. Σα φτωχός συγγενής ένα πράγμα.

          Εάν Vaynard το Suikoden Tienkreis ονομαζόταν 6, η Konami Θα έτρωγε ένα τρελό άκυρο απ΄τους fans και σε προσωπικό επίπεδο θα σταματούσα να παρακολουθώ τη σειρά.

          Γιατί τα quests? Τα πιο πολλά τα έβγαλα χωρίς να συμμετέχω σε αυτά... δεν το έχω ξαναδεί αυτό και δε ξέρω τι εξυπηρετεί. Πιο πολλά έχω γράψει σε ένα παλιό μου Review
          " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

          Authenticity sir, authenticity. "

          Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



          Comment


          • Μα δεν είπα ότι είναι κακό.Εμένα μου άρεσε.Σόρρυ αν έδωσα λάθος εντύπωση.
            Carpe diem

            Comment


            • lol

              Ούτε εγώ είπα πως το είπες.

              Το δεν είναι κακό παιχνίδι το έγραψα επειδή επανέλαβα αρκετές φορές το δεν είναι αντάξιο της σειράς.
              " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

              Authenticity sir, authenticity. "

              Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



              Comment


              • Originally posted by Vaynard View Post
                παιδια παντως κυκλοφορουνε στη πιατσα πολυ παιδικοτερa jrpg απο το tierkreis, ειδικα στην πιατσα του nds
                Είτε παιδικά, είτε σοβαρά, και πάλι τα JRPGs τα αγοράζω και τα συλλέγω.
                sigpic

                Comment


                • Παίδες ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Λίαν συντόμως θα το βάλω το Suikoden 5 κι ελπίζω να το τελειώσω κιόλας.
                  Δεν έχεις βαρεθεί να το λες αυτό; Γίνε λίγο ρεαλιστής, 80 ώρες κρατάει το Suikoden 5 και εσύ δεν έχεις τερματίσει ούτε καν ένα FF (που είναι από τις πιο softcore σειρές). Πιάσε λέω 'γω και τερμάτισε κανένα από τα άπειρα παιχνίδια που έχεις αφήσει (HL2 πχ, παρέμεινες noob ) και άσε τα Suikoden, δεν είναι και η πιο βατή σειρά.

                  @Vaynard τον ίδιο ακριβώς παραλληλισμό είχα στο μυαλό μου σχετικά με το FF T και το Suikoden 2. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει ή όχι, όπως και να το κάνουμε όμως είναι και τα δύο πολύ δυνατά παιχνίδια και οι συγκεκριμένες ανατροπές είναι άψογα δοσμένες. Αν είναι όντως αντιγραφή, μακάρι να υπάρξουν παρόμοιες και σε σύγχρονα JRPGs.

                  Το Suikoden 1 δεν το έπαιξα γιατί αφενός βαριόμουν (), αφετέρου όσο το έβαλα δε με τράβηξε τόσο όσο το 2. Μη φανταστείς, είμαι πολύ νέος σε αυτήν τη σειρά, το 5 το τερμάτισα το 2007 και τα 2 και 3 το 2008.

                  Comment


                  • Radiant Historia (DS)

                    Η Αtlus ανακοίνωσε μέσα απ’το gaming περιοδικό Famitsu την κυκλοφορία του Radiant Historia για NDS. Η ονομασία του παραπέμπει σε ένα παλιό RPG του PS2, το Radiata Stories. Η συσχέτισή τους βρίσκεται στην παραγωγή του, στην οποία εμπλέκονται παλιά μέλη της tri-ACE (developers του Radiata Stories). Game Director θα είναι ο Mitsuru Hirata (Shin Megami Tensei – Strange Journey) και υπεύθυνος σχεδιασμού ο Hiroshi Konishi. Το σενάριο επικεντρώνεται στις προσπάθειες 3 ηρώων (Stock, Rainey & Marco) που προσπαθούν να σώσουν τον κόσμο τους (Venqouer) απο ένα περίεργο φαινόμενο που τoν ερημώνει. Για να το πετύχουν αυτό, θα πρέπει να ταξιδεύουν στο χρόνο. Οι μεταβάσεις σε μέλλον-παρελθόν κατέχουν κυρίαρχο ρόλο στο σενάριο καθώς οι πράξεις σας θα διαμορφώνουν τα μεταγενέστερα γεγονότα! Όσον αφορά το gameplay, στις μάχες θα συμμετέχουν μέχρι και 3 χαρακτήρες. Πολύ σημαντικό ρόλο θα παίζει και η θέση που τοποθετείτε τον χαρακτήρα κι αυτή θα καθορίζει το επίπεδο της ζημιάς (στον αντίπαλο). Αναμένεται στις αρχές του Νοέμβρη. Προς το παρών δεν υπάρχει κάποια ανακοίωση για αγγλόφωνη κυκλοφορία του.
                    " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                    Authenticity sir, authenticity. "

                    Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                    Comment


                    • Originally posted by Evans View Post
                      Δεν έχεις βαρεθεί να το λες αυτό; Γίνε λίγο ρεαλιστής, 80 ώρες κρατάει το Suikoden 5 και εσύ δεν έχεις τερματίσει ούτε καν ένα FF (που είναι από τις πιο softcore σειρές). Πιάσε λέω 'γω και τερμάτισε κανένα από τα άπειρα παιχνίδια που έχεις αφήσει (HL2 πχ, παρέμεινες noob ) και άσε τα Suikoden, δεν είναι και η πιο βατή σειρά
                      Αμέσως να μου κόψεις τα φτερά.Μετά με τι αυτοπεποίθηση να τα παίξω εγώ;

                      FF έχω τελειώσει το Crisis Core.:xp:
                      To HL2 το ξαναέπιασα σήμερα.Εσύ να δω πότε θα παίξεις το 1+opposing force.NOOB.
                      Carpe diem

                      Comment


                      • Κάποτε .

                        Δε σου κόβω τα φτερά, απλά σου λέω ότι πρόκειται για ΜΕΓΑΛΟ παιχνίδι. Βλέποντας ότι παρατάς τον ένα τίτλο μετά τον άλλο και ξέροντας ότι το Suikoden V θέλει προσοχή για να ακολουθήσεις το σενάριό του, πιστεύω ότι δεν αξίζει να το παίξεις όταν έχεις πόσα άλλα που και θέλεις να παίξεις και τα έχεις ήδη στη μέση. Αν αποφασίσεις ότι μπορείς να ασχοληθείς σοβαρά με το συγκεκριμένο παιχνίδι και χωρίς να το αφήσεις (γιατί τότε θα σε αφήσει και αυτό), προχώρα. Απλά μην το παρατήσεις αν το ξεκινήσεις.

                        Comment


                        • της τελευταία στιγμής!!

                          Castlevania: Harmony of Despair (XBLA)

                          To Castlevania – Harmony of Despair είναι ένα action-adventure/RPG που θα εμφανιστεί στο XBOX Live Arcade. Παίζεται όπως όλα τα 2D Castlevanias . Επιπρόσθετα, υπάρχει η δυνατότητα για Multiplayer με τη συμμετοχή εώς και 6 παικτών ταυτόχρονα. Σχετικά με την παραγωγή του, producer είναι ο Koji Igarashi ενώ τα σχέδια των χαρακτήρων έχει επιμεληθεί ο Kozima Yoshihumi. Εφόσον το παιχνίδι πετύχει υψηλές πωλήσεις τότε υπάρχει πιθανότητα να εμφανιστεί και στο PSN Store.
                          Monster Chronicle (DSi)

                          To Monster Chronicle είναι η πρόταση της Gameloft στην κατηγορία monster-breeding RPGs. Η γενικότερη φιλοσοφία του παιχνιδιού παραπέμπει σε αυτήν των Pokemons με τη διαφορά πως εδώ μπορείτε να ζευγαρώσετε τα τερατάκια που συλλέγετε για να δημιουργήσετε νέα είδη κι επιπλέον να αξιοποιήσετε την κάμερα του DSi για τον ίδιο σκοπό. Για να το αποκτήσετε, θα χρειαστείτε 800 DSi πόντους.
                          " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                          Authenticity sir, authenticity. "

                          Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                          Comment


                          • Fable 3 Intro Cinematic


                            Από τα καλύτερα βιντεάκια που έχω δει.Με χιούμορ και νοήματα μαζί.
                            Carpe diem

                            Comment


                            • Originally posted by Altair View Post
                              Fable 3 Intro Cinematic


                              Από τα καλύτερα βιντεάκια που έχω δει.Με χιούμορ και νοήματα μαζί.
                              Λυπάμαι που σ' απογοητεύω, αλλά αυτό δεν ανήκει πια στην κατηγορία του RPG, καθώς αφαίρεσαν το στοιχείο αυτό. Του έμεινε μόνο η λέξη "Action".
                              sigpic

                              Comment


                              • βρε ταννο.... τι λες πρωι πρωι?
                                ηπιες καμια μπυριτσα παραπανω χτες?

                                Comment

                                Working...
                                X