Announcement

Collapse
No announcement yet.

Role Players Realm

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • deus δεν υπαρχουνε καλα και κακα gaming sites για reviews, υπαρχουνε καλοι και και κακοι reviewers η ποιο σωστα reviewers που εχουνε τα ιδια γουστα με μας και reviewers που δεν εχουνε τα ιδια γουστα με τα δικα μας επομενως ειναι σχετικες οι βαθμολογιες που διαβαζουμε και το ποσο τα δικα μας γουστα συμφωνουνε με του reviewer

    τα games της NISA εχουνε το δικο τους κοινο και την δικια του προσσεγιση, αμα καποιου δεν του αρεσουνε τα βαρυγδουπα jrpgs με πολιτικες ιντριγκες τυπου tactics ogre και θελει κατι αναλαφρο με χιουμορ και anime καφριλα τετοιοι τιτλοι ειναι οτι πρεπει, το gameplay τους απο οσο ειμαι σε θεση να γνωριζω ειναι αξιοπρεπεστατο

    αν θες την γνωμη μου τα περισσοτερα gaming sites ειναι προκατηλημενα με καποια anime style jrpgs και ειδικα τιτλους της NISA οπως ακριβως συμβαινει με hack and slash games τυπου dynasty warrioirs της koei που μονιμως θαβονται

    δηλαδη εχουνε βγει σε μικρο χρονικο διαστημα atelier rorona, trinity universe , neptunia , ar tonelico 3 , και τα εχουνε θαψει και τα 4 ε δεν μπορει να ειναι ολα παιχνιδια του 4 απλα δεν αρεσουνε σε ολους anime style τετοιας αισθητικης

    εγω σιγουρα καποια στιγμη θα τα δοκιμασω παντως ειδικα το atelier rorona και το ar tonelico, μιας και ειμαι huge anime/ manga φαν περα απο rpg gamer

    ειναι ολα θεμα αισθητικης,

    διαβασε απλα το review του neptunia που ητανε τραγικοτατο στο gamespot
    η τυπισσα που το εγραψε ειναι γνωστο οτι δεν εχει και την καλυτερη γνωμη για το συγκεκριμενο ειδος jrpg

    ουτε λιγο ουτε πολυ σου λεει οτι αν το παιξεις εισαι σχεδον πεδαιραστης.....για ονομα...

    Comment


    • Εγώ αυτή την περίοδο είμαι στο last chapter του dragon quest IV στο DS. Κλασικά game του 40ώρου+ απίστευτα προσκολλημένο σε παλιές φόρμες των jrpgs. Κοινώς πέρα από τους core rpgamers δεν παίζει να αντέξει κανένας άλλος.

      Το Neptunia το περίμενα κι εγώ αλλά οκ, μετριότητα και χρόνος δεν υπάρχει καθόλου για μετριότητες και σκουπιδάκια- περι ορέξεως βέβαια... Το rpgfan πάντα βαθμολογεί προς τα πάνω. Το rpgamer το θεωρώ πιο αυστηρό και αξιόπιστο.

      Vetus αν δεν έχεις παίξει το 8 από Dragon Quest... κρίμα απλά. Bάλτο στο πρόγραμμα κάποια στιγμή. Χαλαρά το ανώτερο όλων- ουσιαστικό graphic update( όχι απλά για ομορφιά μιας και βλέπεις τα πάντα μπορείς να εξερευνήσεις τον κόσμο), απίστευτο imo soundtrack και ένα πολύ όμορφα δοσμένο story που φυσικά δεν ξεφεύγει από την κλασική μάχη καλού κακού.

      Πάντως η επιτυχία των DQ στη δύση ακόμη αναζητείται. Τα remakes είναι άφαντα- ειδικά το 5 που τα πήγε πολύ άσχημα με αποτέλεσμα ακόμη και used να κοστίζει κάπου στη σφαίρα των 40-70€. Το δε 6 μάλλον δε θα μας κάνει την τιμή εις τας Ευρώπας.
      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

      Comment


      • ναι συμφωνω για το DQ8 αν και δεν εχω παιξει πολλα DQ ειναι ομως απο τα καλυτερα και τα ποιο solid rpg του ps2, ομως το 9 το ξεπερασε χαλαρα σε gameplay/content και συστημα αναπτυξης χαραχτηρων,

        Comment


        • Πολυ πιθανό να έχεις δίκιο αλλά επειδή καλώς η κακώς το 8 ήταν το δεύτερο DQ που έπαιξα μετά το 6 στο SNES- σε emu fan translated- και το πρώτο που ολοκλήρωσα, είχε αντίκτυπο πάνω μου ανάλογο με αυτόν του FF 7. Πλέον με κακόμαθε τόσο πολύ που το 4 όσο κι αν μου αρέσει δεν μπορώ παρά να το συγκρίνω με το 8 άδικα. Το ίδιο έκανα και με το 9 που είχα παίξει λίγο να δω πώς είναι κτλ. Το 9 πάντως πιστεύω πως είναι μια τελείως διαφορετική εμπειρία αν ήσουν Ιαπωνία όπου τα DS κυκλοφορούν παντού, οπότε και έχει περισσότερο νόημα η λειτουργία που έχει για επικοινωνία μεταξύ των.

          Παρολ'αυτά προτιμώ την κλασική κονσολάδικη εμπειρία του VIII- δεν νομίζω να αλλάξω γνώμη- και περιμένω πώς και πώς να δω gameplay του X που λένε πως θα ευχαριστήσει τους fans του VIII.
          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

          Comment


          • ναι πραγματικα μετραει πολυ το online του 9
            και offline παντως να το παιξεις ειναι αψογο ευκολα απο τα καλυτερα jrpgs του ds και σιγουρα το μεγαλυτερο ds rpg που εχω παιξει μαζι με το strange journey

            εχω ολοκληρωσει 7,8, 9 ,τα προηγουμενα νουμερα δεν τα εχω αγγιξει ουτε εχω τετοια προθεση οσο καλα λογια και αν διαβαζω για τις εκδοσεις του ds, i ve had enough DQ

            Comment


            • μιας και θιχτηκε...

              το rpgfan υπηρξε ενα πολυ καλο site με καλες παρουσιασεις, αμεσοτητα στην παρουσιαση νεων και γενικοτερα καλη δομη.

              η σημερινη του μορφη ειναι οντως απογοητευτικη. τα κειμενα του εχουν πεσει πολλα επιπεδα κατω, τα νεα παρουσιαζονται με καθυστερηση ακομη και το φορουμ του ειναι πλεον τελειως αδιαφορο.

              το βασικο προβλημα ειναι οτι αφενοςν αποχωρησαν καποια σημαντικα μελη του οπως οι commodore, chu κι αφετερου εγινε πιο εμπορικο με αποτελεσμα να ειναι πολυ φιλικο προς καποιες εταιρειες...

              το rpgamer ειναι μεν καλυτερο αλλα οχι με μεγαλη διαφορα. τα κειμενα του δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο. σαν υλη ειναι πληρεστερο σε καθε περιπτωση.

              για εμενα ισχυει ο εξης κανονας. οπου υπαρχουν διαφημιστικα εταιρειων κι επερχομενων τιτλων, μεταβολη και γεια σας. και τα δυο δε ξεφευγουν απτο παραπανω.

              btw, μετα το στρατο κι εφοσον εχω ορεξη (κι αφου το g-o δε θελει μειν πειτζ)..πιθανα να επιστρεψω με πιο οργανωμενο rpg site -κατι σε gr- :-)
              " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

              Authenticity sir, authenticity. "

              Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



              Comment


              • Originally posted by Burai_Fighter View Post
                Vetus αν δεν έχεις παίξει το 8 από Dragon Quest... κρίμα απλά. Bάλτο στο πρόγραμμα κάποια στιγμή. Χαλαρά το ανώτερο όλων- ουσιαστικό graphic update( όχι απλά για ομορφιά μιας και βλέπεις τα πάντα μπορείς να εξερευνήσεις τον κόσμο), απίστευτο imo soundtrack και ένα πολύ όμορφα δοσμένο story που φυσικά δεν ξεφεύγει από την κλασική μάχη καλού κακού.
                Eννοείται ότι το 8 είναι μέσα στην wishlist μαζί με τα υπόλοιπα Dragon Quest games (ακόμα και τα τρία πρώτα και συγκεκριμένα τις GBC versions). Aπλά το φυλάω για μια άλλη στιγμή όπως και πολλά άλλα rpg.

                Originally posted by Vaynard View Post
                τα games της NISA εχουνε το δικο τους κοινο και την δικια του προσσεγιση, αμα καποιου δεν του αρεσουνε τα βαρυγδουπα jrpgs με πολιτικες ιντριγκες τυπου tactics ogre και θελει κατι αναλαφρο με χιουμορ και anime καφριλα τετοιοι τιτλοι ειναι οτι πρεπει, το gameplay τους απο οσο ειμαι σε θεση να γνωριζω ειναι αξιοπρεπεστατο
                Στην ίδια κατηγορία θα πρότεινα το Super Robot Wars OG - Endless Frontier: κάφρικο, ποζεράδικο, χιουμοριστικό, χωρίς μελοδράματα - αν κι έχει και τις σοβαρές του στιγμές αλλά ευτυχώς όχι σε εκνευριστικό βαθμό - και με μπόλικο οφθαλμόλουτρο. Kαι το καλύτερο απ' όλα; Koρυφαίο gameplay και με ικανοποιητική διάρκεια:
                Super Robot Taisen OG Saga: Endless Frontier is a unique sci-fi/fantasy RPG that takes players across a variety of worlds, ranging from an apocalyptic wastel...

                To κακό της υπόθεσης; Aντί η Atlus να φέρει το sequel πάει και φέρνει κάτι μέτριους τίτλους τύπου Izuna: Legend of the Unemployed Ninja.

                Originally posted by Vaynard View Post
                αν θες την γνωμη μου τα περισσοτερα gaming sites ειναι προκατηλημενα με καποια anime style jrpgs και ειδικα τιτλους της NISA οπως ακριβως συμβαινει με hack and slash games τυπου dynasty warrioirs της koei που μονιμως θαβονται

                δηλαδη εχουνε βγει σε μικρο χρονικο διαστημα atelier rorona, trinity universe , neptunia , ar tonelico 3 , και τα εχουνε θαψει και τα 4 ε δεν μπορει να ειναι ολα παιχνιδια του 4 απλα δεν αρεσουνε σε ολους anime style τετοιας αισθητικης
                H ειρωνεία; Ότι όποτε τους συμφέρει βάζουν υψηλές βαθμολογίες ακόμα κι αν είναι anime style jrpg. Tρανταχτά παραδείγματα; Disgaea και Persona. Το ίδιο γίνεται και με τα δύσκολα παιχνίδια: τα κράζουν για την δυσκολία τους - ακόμα κι όταν τους βάζουν θετικές βαθμολογίες - αλλά άμα πρόκειται για κανά Ninja Gaiden ή Megaman δεν γκρινιάζουν. Το ίδιο και με παιχνίδια της Treasure (που αρκετές φορές στο ρεπερτόριό τους συμπεριλαμβάνουν κι anime-style ή anime-francise games).

                Originally posted by Vaynard View Post
                ουτε λιγο ουτε πολυ σου λεει οτι αν το παιξεις εισαι σχεδον πεδαιραστης.....για ονομα...
                Άσε! Τα ίδια λέει κι ένας φίλος μου που είναι φανατικός των jrpg. H ειρωνεία; Eίναι hentai freak με αρκετά απίστευτα φετίχ. Κι όταν του λέω "Ρε φίλε, πολύ serious business γίνεσαι. Ένα παιχνίδι είναι." Και να μου αρχίζει σενάρια καταστροφολογίας ότι τα περισσότερα σημερινά jrpg έχουν καταντήσει τελείως otaku oriental χάνοντας από το epic feeling των παλιότερων jrpg. Kι όταν του υπενθύμισα ότι ακόμα και στα παλιότερα jrpg προσπαθούσαν να πουλήσουν μέσω των πολύ cool και sexy anime-style σχεδιασμένων χαρακτήρων φυσικά το απαρνιόταν. Tι να πει κανείς.

                Originally posted by Scatman View Post
                μιας και θιχτηκε...

                το rpgfan υπηρξε ενα πολυ καλο site με καλες παρουσιασεις, αμεσοτητα στην παρουσιαση νεων και γενικοτερα καλη δομη.

                η σημερινη του μορφη ειναι οντως απογοητευτικη. τα κειμενα του εχουν πεσει πολλα επιπεδα κατω, τα νεα παρουσιαζονται με καθυστερηση ακομη και το φορουμ του ειναι πλεον τελειως αδιαφορο.
                Αν και δεν έμπαινα παλιότερα για να κάνω σύγκριση το σημερινό μου άρεσει αρκετά για τον λόγο ότι αρκετές από τις απόψεις του συμπίπτουν με τις δικές μου και γενικά δεν γίνεται το θάψιμο που γίνεται από τα μεγάλα sites τύπου IGN.com. Φυσικά αυτό δεν ισχύει ότι θα συμφωνήσω με όλα τα reviews του. Για παράδειγμα όσο και να μου αρέσει το Rhapsody - A Musical Adventure για το DS δεν το λες και παιχνίδι για 91% με καμία δύναμη. Επίσης, παιχνίδια όπως το The World Ends With You αξίζουν από 90% και πάνω. Το ίδιο ισχύει και με το HG101 και το Racketboy.com που είναι από τα αγαπημένα μου sites.

                Originally posted by Burai_Fighter View Post
                Το 9 πάντως πιστεύω πως είναι μια τελείως διαφορετική εμπειρία αν ήσουν Ιαπωνία όπου τα DS κυκλοφορούν παντού, οπότε και έχει περισσότερο νόημα η λειτουργία που έχει για επικοινωνία μεταξύ των.
                Nα έβλεπα στην Ελλάδα πιτσιρίκια που πέρα από Pokemon (τ' οποίο ξέρετε πόσο λατρεύω) να παίζουν μετά μανίας Dragon Quest και τίποτε άλλο στον κόσμο. Αν και το 9 μια χαρά τα πήγε αν αναλογιστείς ότι η δημοτικότητα της σειράς στο ευρύ δυτικό κοινό είναι πολύ πιο χλιαρή συγκριτικά με το ιαπωνικό κοινό που το έχουν ως εθνικό άθλημα.
                - Anime based on videogames list -

                Comment


                • Στην ίδια κατηγορία θα πρότεινα το Super Robot Wars OG - Endless Frontier
                  Το έχεις παίξει? Ωραίος! Πολύ καλός τίτλος. Το σενάριο ήταν Saturday morning anime φάση αλλά το gameplay ήταν πολύ καλό imo.

                  Δοκίμασε κάποια στιγμή και το Super Robot Wars σε gba, γιατί με τους μπιπ στη Namco Bandai δε θα δούμε console port της προκοπής ποτέ.

                  Vaynard πολύ σωστά τα λες για το κοινό στο οποίο απευθύνονται. Πάντως ντάξει κάπου και η NIS το έχει παρακάνει με το τι επιλέγει να μεταφράσει στη Δύση. Ωστόσο τα Ar Tonelico μου άρεσαν και θεωρώ την Gust σαν αξιολογότατη jrpgs developper. Έχω και το Rorona και θέλω πολύ να το παίξω γιατί έχω διαβάσει πολύ καλά σχόλια και reviews. Τώρα τα Neptunia, Last Rebellion και κάτι άλλα crossover t-rpgs δε θα παιχτούν ποτέ γιατί ο διαθέσιμος χρόνος όσο πάει και μικραίνει και το backlog- ειδικά από πιο παλιά jrpgs- παραμένει σταθερά μεγάλο.

                  EDIT
                  Κι έτσι για το γμτ... Δείτε τι παιχνίδι δεν καταφερε να φέρει ούτε η Atlus ούτε η Namco( πιο σωστά δεν αξιώθηκαν)- καλά πάει το franchise πλέον και όποια ελπίδα υπήρχε για δυτικό port.


                  Στο game suggestion section του forum της Atlus το thread του game είχε φτάσει τις άπειρες σελίδες, είχαν γράψει από Πορτογαλία μέχρι Αραβικά Εμιράτα ότι θα το κάναν import. Και δε μιλάμε για game που ήθελε licenses από εταιρείες για robots όπως Getta, Grendizer, Gaiking etc( όλα τα mech ήταν δημιουργίες της ομάδας του SRT). Αν και όπως έδειξε η Capcom με το Tatsunoko where's a will there's a way...
                  «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                  Comment


                  • Εγώ δεν κρύβω τον σεβασμό μου προς όλα τα RPG είδη(εκτός τα στρατηγικής). Φυσικά αποφεύγω όλα τα reviews, γιατί πολλές φορές μπορεί και να έχουν παραλείψει κάτι, άσχετα κι ας είναι κάπως αναλυτικοί και λεπτομερείς άνθρωποι.

                    Deus, δεν ξέρω ποίο είναι το πρόβλημα σας να τα κράζετε. Είναι φυσιολογικό αυτό που κανένα παιχνίδι δεν είναι τέλειο. Οπότε γιατί να τα κράζετε ?
                    sigpic

                    Comment


                    • Originally posted by Burai_Fighter View Post
                      Το έχεις παίξει? Ωραίος! Πολύ καλός τίτλος. Το σενάριο ήταν Saturday morning anime φάση αλλά το gameplay ήταν πολύ καλό imo.

                      Δοκίμασε κάποια στιγμή και το Super Robot Wars σε gba, γιατί με τους μπιπ στη Namco Bandai δε θα δούμε console port της προκοπής ποτέ.
                      Όχι μόνο το 'χω παίξει το Endless Frontier, το 'χω τερματίσει κιόλας (από τα λίγα rpg που 'χω τερματίσει, ούτως ιάλλως δεν είναι και πολύ μεγάλο). Από τα αγαπημένα μου rpg. Όταν με το καλό πάρω flash card για GBA θα τιμήσω και τα SRW:OG που 'χουν βγει για GBA. Kαι φυσικά το Namco X Capcom (fan-translated κλασσικά) που είναι prequel του Endless Frontier.

                      Originally posted by Burai_Fighter View Post
                      Στο game suggestion section του forum της Atlus το thread του game είχε φτάσει τις άπειρες σελίδες, είχαν γράψει από Πορτογαλία μέχρι Αραβικά Εμιράτα ότι θα το κάναν import.
                      Για την Atlus ας μην μιλήσω. Στο forum της έχουν ανοιχτεί - και κλειδωθεί - αρκετές συζυτήσεις με άπειρες σελίδες για το Endless Frontier Exceed αλλά έχει περάσει ένας χρόνος και βάλε από την κυκλοφορία του στην Ιαπωνία κι ούτε μια κουβέντα για localication στην Αμερική. Μου φαίνεται ότι θα πρέπει ν' αναλάβουν δράση κάποιοι translators.

                      Originally posted by Burai_Fighter View Post
                      Και δε μιλάμε για game που ήθελε licenses από εταιρείες για robots όπως Getta, Grendizer, Gaiking etc( όλα τα mech ήταν δημιουργίες της ομάδας του SRT). Αν και όπως έδειξε η Capcom με το Tatsunoko where's a will there's a way...
                      Αυτό συμβαίνει επειδή η Capcom ακούει το κοινό της ακόμα κι εκτός Ιαπωνίας κι είδαν τι ζήτηση είχε το παιχνίδι όταν δεν είχαν ανακοινώσει ακόμα για το localication. Αντιθέτως, εταιρείες όπως η Bandai Namco ακόμα κι όταν ένα παιχνίδι έχει τρελή ζήτηση και θετική ανταπόκριση πριν ακόμα βγει αδιαφορεί τελείως. Όπως με το Fragile για το Wii που το έφερε η XSEED.

                      Originally posted by Tanno View Post
                      Deus, δεν ξέρω ποίο είναι το πρόβλημα σας να τα κράζετε. Είναι φυσιολογικό αυτό που κανένα παιχνίδι δεν είναι τέλειο. Οπότε γιατί να τα κράζετε ?
                      Γιατί να μην το κράζει; Eδώ αρκετός κόσμος κράζει τα αριστουργήματα, γιατί όχι και τις αρπαχτές;
                      - Anime based on videogames list -

                      Comment


                      • Εμένα ένα jrpg με έκαιγε για Day 1 και δεν πρόκειται να βγει εκτός Ιαπωνίας.Αναφέρομαι στο Blood of Bahamut.
                        Carpe diem

                        Comment


                        • Mην μου το θυμίζεις. Πως και πως το περίμενα μέχρι που έφαγα άκυρο.

                          Είχα ακούσει ότι στην Ιαπωνία δεν είχε πουλήσει αρκετά. Ισχύει; Kαι τώρα μόλις διάβασα ότι η Ignition Entertainment είχε προθέσεις να το φέρει στην Αμερική αλλά η SquareEnix αρνήθηκε. Τι στον @#$%^&*! Αφού δεν σκόπευε να το φέρει η SquareEnix, γιατί να μην πουλήσει τα πνευματικά δικαιώματα του παιχνιδιού σε άλλη εταιρεία όπως έχει κάνει και με άλλα παιχνίδια (όπως το Lufia) ; Kαι λεφτά θα έπαιρνα και ρίσκο δεν θα είχαν σε περίπτωση που αποτύχαινε αφού άλλοι θα αναλάμβαναν την διανομή του.
                          - Anime based on videogames list -

                          Comment


                          • Εμένα ένα jrpg με έκαιγε για Day 1 και δεν πρόκειται να βγει εκτός Ιαπωνίας.Αναφέρομαι στο Blood of Bahamut.
                            Θέλω τόσο πολύ να σε πιστέψω
                            Έχεις παίξει το Bahamut Lagoon?
                            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                            Comment


                            • Εγώ το έχω τερματίσει, αλλά δεν το έχω αυθεντικό. Πειρατήηηηηηηηηης .

                              Καμμία σχέση πάντως τα 2 από ότι ακούω. Και στην τελική who cares. DS low budget JRPGs .

                              Comment


                              • Originally posted by Burai_Fighter View Post
                                Θέλω τόσο πολύ να σε πιστέψω
                                Έχεις παίξει το Bahamut Lagoon?

                                Όχι,απλά μου άρεσε πάρα πολύ το concept του και μου είχε κεντρίσει το ενδιαφέρον.;)
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X