Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πράγματα που έφερε η νέα γενιά

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Μα εδώ οι ίδιοι που κυκλοφορούν indie games σχολιάζουν πολλές φορές το γεγονός ότι σου δίνουν τη δυνατότητα με 1€ να αγοράσεις κάτι άχρηστο. Δεν αμφισβητεί κανείς ότι δεν υπάρχει potential αλλά αν όντως κάποιος κάνει φοβερή δουλειά και ρίξει χρόνο και χρήματα σε αυτό που έχει φτιάξει νομίζω θα προτιμήσει να το κυκλοφορήσει κάτω από κάποιο δικό του indie label μέσω xbla (braid) παρά να το βγάλει στα indie games. Στο κάτω κάτω μέχρι στιγμής κάτι πραγματικά άξιο προσοχής δεν έχει βγει.

    Comment


    • #17
      Originally posted by Ramparter View Post
      Υπομονη, η indie σκηνη τωρα αρχιζει να συνειδητοποιει τη δυναμη της, δεν εχει ωριμασει ακομη. Ηδη οι προσπαθιες απο "μικρους" που γινονται ειναι πολυ καλα δειγματα. Οσο για τις μηχανες δε θεωρω οτι ειναι τοσο απαραιτητες, ας βγουν πρωτα στην επιφανεια οι ιδεες και η επιτυχια τους θα τραβηξει μεγαλες παραγωγες σε αυτη τη κατευθυνση. Παιχνιδια οπως το World of Goo ή το Braid δειχνουν οτι δε χρειαζεσαι Unreal Engine για να κανεις κατι ποιοτικο. Αυτο που ελειπε τοσα χρονια ηταν η προβολη σε τετοιες προσπαθειες κατι που τα τελευταια χρονια βλεπω να αλλαζει. Οσο ο κοσμος θα βλεπει μικρους developers να επιτυγχανουν, νεοι και ανεξαρτητοι developers θα αρχισουν να βγαινουν απ'τη τρυπα τους και να τολμουν να δειξουν κατι.

      Απλα αυτα τα πραγματα δε γινονται με το πατημα ενος κουμπιου. Btw ειμαστε ενα forum που αγνοει παντελως την υπαρξη των indie games στο 360. Μη στεκομαστε στο οτι υπηρεσια εχει γεμισει shovelware, ας δουμε το potential πισω απ'αυτο.
      Ε καλά η indie σκηνή είναι άλλο θέμα, τον ρόλο της οποίας είχαμε συζητήσει και λίγο στο thread περί τεχνών. Πάντως και μόνο το γεγονός ότι έφερες ως παράδειγμα τα indie games λέει πολλά νομίζω.
      There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
      Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

      Comment


      • #18
        @Ferry
        Καταρχην ποσο σιγουρος μπορεις να εισαι οτι δεν εχει βγει κατι αξιολογο. Επισης καποια games ξεκινησαν ως indie games αλλα επειδη τραβηξαν τη προσοχη πριν κυκλοφορησουν μεταπηδησαν στο xbla με τη στηριξη καποιου publisher.

        Δες αυτο το game, αρχικα ξεκινησε σαν indie game στο 360 και πλεον βρεθηκε publisher και παει για κυκλοφορια σε XBLA, PSN, Wii Ware και iPhone.


        Αυτο που θελω να πω ειναι δινεται η δυνατοτητα στους developers να πειραματιστουν, να κερδισουν σχετικη εμπειρια αλλα και να προβληθουν με τη προοπτικη οτι θα πετυχουν κατι.

        edit
        Ξεφευγω αλλα καθως εψαχνα για το storm βρηκα ενα αλλο ενδιαφερον.
        Do a barrel roll!

        Comment


        • #19
          Επίσης για το κυκλικό μενού είχε το Turok για το Ν64 (δν ξέρω για το 1ο αλλά το 2ο είχε μενού κυκλικό για τα όπλα)...

          Αλλά εμένα αν και συμφωνώ με όλα αυτά που λέτε, εμένα δν μου αρέσει το εξής... Ότι ρίχνουν την "έκπληξη" στον gamer δλδ παλιά ήταν αρκετά ωραία τα παιχνίδια ως προς σενάριο... επιπλοκές, τρομερά μιστικά και όλα αυτά... Τώρα τα περισσότερα είναι αρκετά κοινά και συνηθισμένα...

          Για μένα λίγα παιχνίδια βλέπω να έχουν σενάριο να με τραβάει... και αυτό γίνεται περισσότερο στο DS και σε παιχνίδια τα οποία είναι από κάπως παλιές δημιουργίες....

          Πχ το Dark που είδα απο τον Ramparter ωραίο φάνηκε μόνο με τα εφε του φωτισμού αλλά.... Τι αλλό?? Σενάριο, ΜΠΑ? Κάτι πρωτότυπο, ΜΠΑ? ένα κοινότυπο platform μου φάνηκε αλλιώς... Και αν για αυτό το χρεώσουν 50-60 ευρώ θα νιώσω ότι ήταν τεράστιο λάθος...
          sigpic

          Comment


          • #20
            Δεν είπα οτι το κυκλικό μενού εμφανίζεται για πρώτη φορά τώρα μα τώρα εδραιώνεται.
            Πολύ ωραίο το Storm.

            1 – Multiplayer gaming > Single player
            Αυτή είναι η μεγαλύτερη στροφή της παρούσας γενιάς, σε μια τάση άλλωστε που για πάνω από 10 χρόνια προσπαθούσε να βγει στην επιφάνεια. Η ανάδειξη δηλαδή της multi (online πλέον), έναντι της single εμπειρίας. Από το σοκ και δέος, το ελαφρύ γέλιο απέναντι στο πρώτο αντίκρισμα των 4 υποδοχών του Nintendo 64 και στο multitap του PlayStation, στις online υπηρεσίες του σήμερα. Στο σήμερα που το development ενός τίτλου πολλές φορές προσαρμόζεται στον άξονα, "εστιάζω πρώτα στο multiplayer και μετά στο single". Δε πάει πολύς καιρός από τότε που το multiplayer υπήρχε για να συμπληρώνει το πακέτο ενός τίτλου, σήμερα συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο.


            Προσωπικά δεν το βλέπω απαραίτητα θετικά αυτό. Γιατί υπάρχει κίνδυνος να εξαφανιστεί σιγά-σιγά η καλή solo εμπειρία. Το Resident Evil 5, δυστυχώς, είναι φτιαγμένο για multiplayer. Καθ'όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού σε ακολουθεί μία σκρόφα που αν ελέγχεται απο το A.I φροντίζει να αδειάζει όλα τα πυρομαχικά που εσύ της μαζεύεις, πάνω σου. Ποιο, το Resident Evil, που -ειδικά- το τέταρτο μέρος ήταν η απόλυτη single player εμπειρία.

            Comment


            • #21
              Ναι συμφωνώ για τον κίνδυνο που διατρέχει η solo εμπειρία, το λέω στο πάνω post, για αυτό και έκανα λόγο περί ισορροπίας.
              There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
              Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

              Comment


              • #22
                Μονο να διορθωσω τον εαυτο μου οτι οντως το Secret of Mana και οχι το Chrono Trigger ειχε το κυκλικο μενου (μπερδεψα τα μαλλια στους χαρακτηρες).
                :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                Comment


                • #23
                  Tι avatar είναι αυτό ρε τρελέ;

                  Comment


                  • #24
                    omg!!
                    Τι avatar εβαλε το ατομο!

                    σαν τον Αλ Καπονε με τελεια φρατζα

                    εξτασιαστικα

                    ΥΣ - δημιουργει νεο "κινημα" γιαυτο ειναι σταρ. Στις 14/10 ολοι αβαταρ με φρατζα αλα ΣΟλιντ
                    " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                    Authenticity sir, authenticity. "

                    Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                    Comment


                    • #25
                      Όταν κάνω μπάνιο (δεν ξέρω πώς ακούγεται αυτό) θα βγάλω φωτογραφία τέλεια και θα μπει αβαταρ.

                      Comment


                      • #26
                        Ρε γαμώτο όντως είναι θεούλης ο Dj! Ψήνομαι και γω να τον μιμηθώ!
                        The illusion of free will is an illusion.

                        Comment


                        • #27
                          μπερδεψα τα μαλλια στους χαρακτηρες
                          Μα καλά πως μπόρεσες; Ο ένας είχε κόκκινα μαλλιά και καρφάκια μόνο προς τα πάνω ενώ ο άλλος καθαρό πορτοκαλί μαλλί με καρφάκια προς κάθε δυνατή κατεύθυνση...

                          Όταν κάνω μπάνιο (δεν ξέρω πώς ακούγεται αυτό) θα βγάλω φωτογραφία τέλεια και θα μπει αβαταρ.
                          Θα περιμένουμε με ανυπομονησία.


                          Για τη φωτογραφία του Dj δε ξέρω τι να πω. Εντύπωση πάντως μου έκαναν τα ρούχα που φοράει.
                          Originally posted by Squall Leonhart
                          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                          Originally posted by 丹野
                          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                          Originally posted by Ryu_gr
                          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                          Comment


                          • #28
                            Γιατι ρε σεις, τι εχει το avatar μου; Ενας απλος, σκεπτομενος ανθρωπος!!!!! Πώς κανετε ετσι τελος παντων;;;;;;;
                            :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                            Comment


                            • #29
                              εισαι ολογυμνος στη φωτο? τσιτσιδος?
                              " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                              Authenticity sir, authenticity. "

                              Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                              Comment


                              • #30
                                Εεεεε.....οχι, φοραω ρουχα...
                                :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                                Comment

                                Working...
                                X