Announcement

Collapse
No announcement yet.

Νέα & Ειδήσεις της βιομηχανίας

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Xeno View Post
    Κρινοντας απο το τι βλεπω σε ξενα fora παντως για την τρεχουσα γενια το Dark Souls ειναι σοβαρος υποψηφιος για game of the generation... ακομα και αν δεν ειναι το καλυτερο ειναι σιγουρα μεσα στα πολυ κορυφαια. Ουτε εγω το εχω παιξει αλλα δε μπορει κανεις να αρνηθει την ευρεια αποδοχη του παρα την ιδιαιτερη φυση του (βασικα αυτο το εκανε να ξεχωρισει εν τελει).
    Από τα παιχνίδια που έπαιξα αυτή τη γενιά, το δικό μου game of the generation θα ήταν κάποιο από τα Braid, Portal, The Last of Us και Dark Souls, το καθένα για τους δικούς του λόγους.

    Comment


    • Να πούμε, βέβαια, ότι η ψηφοφορία έγινε με αφορμή τα γενέθλια του EDGE και ορίζει ως αφετηρία της την κυκλοφορία του πρώτου τεύχους του περιοδικού, δεν πιάνει τη βιομηχανία από τη γέννησή της δηλαδή.

      Θεωρώ ότι η λίστα είναι καλή και βρίσκω τη πλειονότητα των επιλογών εύστοχη. Νομίζω ότι υπάρχουν τίτλοι που θα άξιζαν περισσότερο (ως πολύ περισσότερο σε κάποιες περιπτώσεις :p) να βρίσκονται εκεί, σε σχέση με κάποιους που μπήκαν τελικά, αλλά αυτό μπορεί να ειπωθεί για κάθε παρόμοια λίστα. Χτυπητή, και άδικη κατά τη γνώμη μου, η απουσία τουλάχιστον ενός εκπροσώπου του PC gaming της περιόδου 1995-2000.


      Για την ιστορία, θεωρώ το Portal Game of the Generation

      Τίτλο που:
      1. Να αριστεύει σε επίπεδο game design (ο τομέας που, για χάρη της κινηματογραφικότητας, υποβιβάστηκε περισσότερο σε αυτή τη γενιά).
      2. Να χτίζει το gameplay του γύρω από μια πρωτότυπη ιδέα.
      3. Να καινοτομεί και, ταυτόχρονα, να αριστεύει σε επίπεδο αφήγησης.
      4. Να προσαρμόζει την αφήγηση στα μέτρα του medium και όχι το medium στα μέτρα της αφήγησης (άλλου medium).

      Δε βλέπεις κάθε μέρα.

      Για μένα το Portal είναι ο ορισμός του ολοκληρωμένου video game και GOTG.
      There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
      Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

      Comment


      • Sub Zero με προλαβε ο Loggo στο γιατι το Portal ξεχωριζει σε πολλα επιπεδα - κι εγω κατι τετοιο ειχα κατα νου να πω και συμφωνω προφανως με τα οσα ειπε.
        Evans κι εγω εχω κατα νου τα ιδια παιχνιδια για GOTG (μαζι με κανα SMG) αλλα οκ σε καποια φαση θα παιξει φανταζομαι σχετικο θεμα για να πει ο καθενας τη γνωμη του.

        Comment


        • Καλή είναι η λίστα εξαιρώντας το μόνιμο μαύρο πρόβατο το Bioshock. Επίσης γιατί Vice City και όχι San Andreas;
          Για την ιστορία GOTG για μένα είναι το SMG2.

          Comment


          • Το bioshock γιατι? παιχνιδαρα ηταν..

            Για εμενα προσωπικά ειναι το ff vii GOTG γιατι με αυτο γνώρισα τα rpg, θα γραψω περισσότερα στο σχετικο θεμα οταν και εαν γινει..

            Comment


            • GOTG(eneration) .. για current-gen μιλαμε. Το Bioshock σηκωνει αρκετη κουβεντα, για μενα ηταν μια πολυ καλη και ξεχωριστη εμπειρια ιδιως οταν βγηκε, απλα σιγουρα ειχε καποια εμφανη θεματακια. Καταλαβαινω βεβαια πως ο,τι ο κοσμος θεωρει top δε σημαινει πως σωνει και καλα πρεπει να ναι και αψεγαδιαστο... Για μενα το Bioshock 1 ηταν απο τα πολυ καλα παιχνιδια που παιξα σε αυτη τη γενια και θα το θυμαμαι για διαφορους λογους (μονο και μονο το intro segment ηταν τελειο), αλλα οκ σαφως δε μπορω να το βαλω διπλα σε αλλα παιχνιδια τα οποια ηταν πολυ καλυτερα στο συνολο τους.

              Comment


              • Το ξέρω έπιασα όλη τη λίστα του edge για generation για να σχολιάσω, δεν ισχύει αλλά w/e...

                Comment


                • Η λίστα του edge δεν είναι γιαυτό το generation είναι γενική.
                  Nintendo I.D.: paixtis
                  3ds friend code: 2664-2347-7128

                  Comment


                  • Για μένα τα Dark Souls (ίσως και να έπρεπε να ήταν το Demon Souls στην θέση του) και Bioshock είναι παραπάνω από δικαιολογημένα μέσα στην λίστα, πιστεύω ότι το πρώτο έφερε μια νέα πνοή στα RPG (και από Ιαπωνία πλευρά παρακαλώ) και εισήγαγε και κάτι νέο και επαναστατικό στην βιομηχανία με το online myltiplayer (asymmetrical multiplayer aka multiplayer invasions aka seamless multiplayer-singleplayer) του, που από ότι φαίνεται θα είναι το next trend βλέποντας τους τίτλους της νέας γενιάς ( Watch Dogs, The Crew, The Division, Titanfall....).

                    Το δε bioshock είναι πολύ ιδιαίτερο game που σίγουρα είναι από αυτά που σημάδεψαν την wii/ps360 γενιά. Δεν νομίζω να υπάρξει ποτέ αφιέρωμα σε αυτήν την γενιά χωρίς ιδιαίτερη αναφορά στο Bioshock.

                    Αυτό που μου φαίνεται ψιλοακυρο είναι το Vice City αντί του GTAIII ή san adreas, το ότι δεν υπάρχει Elders Scrolls ή Fallout 3 και το Last of Us που αν και δεν το έχω παίξει (είμαι σίγουρος ότι θα το λατρέψω γιατί γουστάρω games αυτής της ιδιοσυγκρασίας) και δεν έχω κάνα ιδιαίτερο θέμα, απλά τα games της ND τείνουν περισσότερο στο να τελειοποιήσουν ήδη υπάρχοντες μηχανισμούς και μου μοιαζει κάπως παράταιρο σε μια λίστα με games που έκαναν το κάτι παραπάνω και έφεραν μια πρόοδο/εξέλιξη ή τόλμησαν να κάνουν κάτι το διαφορετικό ή έστω σημάδεψαν μια γενιά. Ίσως να κόλλαγε περισσότερο το Walking Dead για τους παραπάνω λόγους.

                    Και τέλος, no shenmue ? θέλω να πιστεύω ότι ήταν τουλάχιστον στα επιλαχόντα.

                    Comment


                    • To San Andreas ηταν καλύτερο σαν παιχνιδι αλλα το style και το setting του Vice City ήταν καλύτερα.. Miami και 80s FTW..

                      Comment


                      • Originally posted by i Have no Equal View Post
                        Στο pc το εβγαλα στα 10 λεπτα παντως..
                        ποιο; το dark souls;

                        Για εμένα το καλύτερο game στο χρονικό διάστημα απο την κυκλοφορία του x360 μέχρι την κυκλοφορία των next gen κονσολών είναι το Witcher 2: Assassins of Kings.
                        Star Citizen videos Star Citizen gallery

                        Comment


                        • Originally posted by BigBOSS View Post
                          ποιο; το dark souls;

                          Για εμένα το καλύτερο game στο χρονικό διάστημα απο την κυκλοφορία του x360 μέχρι την κυκλοφορία των next gen κονσολών είναι το Witcher 2: Assassins of Kings.
                          Ναι, οχι και ο καλυτερος τροπος να το κρινεις βεβαια..

                          Comment


                          • Που πας χωρίς Assassin's Creed 2 ρεεε;Μούφα λίστα,προβοκάτσια,είναι προμελετημένο,μας ψεκάζουν.
                            Carpe diem

                            Comment


                            • Golden Joysticks 2013: Η λίστα των νικητών

                              Comment


                              • Θεωρώ κατάχρηση να έχουν το Majora's Mask και το Ocarina of Time στην ίδια λίστα ενώ υπάρχουν τόσα άλλα games διαθέσιμα. 2 παρεμφερείς τίτλοι της ίδιας γενιάς σε ένα Top 20. Στη θέση του Majora's θα μπορούσε να μπει κάποιο άλλο.

                                Ψήνομαι να δοκιμάσω Dark Souls μιας και το καλόβλεπα και είναι στα Top.
                                The illusion of free will is an illusion.

                                Comment

                                Working...
                                X