Announcement

Collapse
No announcement yet.

Νέα & Ειδήσεις της βιομηχανίας

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Δύσκολοι καιροί για developers...
    http://www.next-gen.biz/index.php?option=c...=9856&Itemid=59
    Pseudo Interactive (Full Auto,Full Auto 2: Battlelines,Cel Damage) Castaway Entertainment (από πρώην υπαλλήλους της Blizzard που είχαν εργασθεί στα Diablo I&II, ετοίμαζαν το Djinn, αντίστοιχο τίτλο εδώ και 5 χρόνια...),Stormfront Studios(BloodWake,Spiderwick Chronicles, Eragon, The Lord of the Rings: The Two Towers,Stronghold)
    NDS themes

    Comment


    • Δύσκολοι καιροί για developers...
      http://www.next-gen.biz/index.php?option=c...=9856&Itemid=59
      Pseudo Interactive (Full Auto,Full Auto 2: Battlelines,Cel Damage) Castaway Entertainment (από πρώην υπαλλήλους της Blizzard που είχαν εργασθεί στα Diablo I&II, ετοίμαζαν το Djinn, αντίστοιχο τίτλο εδώ και 5 χρόνια...),Stormfront Studios(BloodWake,Spiderwick Chronicles, Eragon, The Lord of the Rings: The Two Towers,Stronghold)
      [/b]
      Βλέποντας τους τίτλους μπορεί να κατλάβει γιατί αυτοί οι developers περνούν δύσκολους καιρούς. Αν βγάζεις μέτρια (και πολλά λέω) παιχνίδια θα πας εξίσου καλά και στον οικονομικό τομέα. Ξεσκαρτάρισμα γίνεται κι ελπίζω να επεκταθεί και στους Wii-Developers κάποτε γιατί με αυτά που βγάζουν η κονσόλα έχει μαζέψει τόση σκόνη τόσο καιρό που την βλέπω να κολλάει.


      Comment


      • Mε τι wii games έχεις ασχοληθεί φίλε Alexandros;

        Για τις εταιρείες...με την κατάλληλη υποδομή και budget θα μπορούσαν να συνεισφέρουν ΙΜΗΟ...άλλο που δούλευαν σε outsourced movie tie ins λόγω έλλειψης $$.
        Ας πούμε η Castaway Entertainment είχε καλές διαπιστεύσεις, ή η Stormfront Studios ---> http://en.wikipedia.org/wiki/Stormfront_Studios

        Εν τω μεταξύ η Pseudo Interactive μάλλον δουλευε πάνω σε ενα next gen Carmageddon
        http://www.next-gen.biz/index.php?option=c...=9865&Itemid=59







        reviews/second opinions

        Dark Sector (PS3, 360) 7.5 / 8.25
        Viking: Battle for Asgard (PS3, 360) 7.25 / 5.5
        Sega Superstars Tennis (PS3, 360, Wii) 7.25 / 7.5
        Pro Evolution Soccer 2008 (PS3, 360) 7.75 / 8
        Hot Shots Golf: Out of Bounds (PS3) 8 / 8.75
        MLB 08: The Show (PS3) 8.5 / 8.25 *GAME of the MONTH
        Persona 3: FES (PS2) 8.25
        Mana Khemia: Alchemists of Al-Revis (PS2) 7
        Okami (Wii) 9.25 / 8.5
        Obscure: The Aftermath (Wii, PS2, PC) 3
        Destroy All Humans: Big Willy Unleashed (Wii) 5
        Worms: A Space Oddity (Wii) 6.75
        Major League Baseball 2K8 (Wii) 6.75
        Castle of Shikigami III (Wii) 6.5
        Command & Conquer 3: Kane?s Wrath (PC) 7.75 / 8
        Lost Empire: Immortals (PC) 7.25 / 7.5
        Seven Kingdoms: Conquest (PC) 4 / 5
        The World Ends With You (DS) 8.25 / 8 *Handheld GAME of the MONTH
        Ninja Gaiden: Dragon Sword (DS) 7.75 / 8
        Wild Arms XF (PSP) 7.5 / 6
        Lost in Blue 3 (DS) 6.25
        Teenage Zombies (DS) 6.75
        Puchi Puchi Virus (DS) 7.5
        FlatOut Head On (PSP) 7.5
        Insecticide (DS) 5.75


        GEARS 2 ARTICLE, 12 PAGES
        παράθεση εδώ:
        http://www.gamers-odyssey.com/forum/index....548&#entry17548


        Rumors

        Sony developing a Wiimote like device internally being called the Waggle. Likely to be packed in with a game. Full functionality not known at this time, but it will contain motion sensing. Sony's Waggle will not require a sensor bar or be based on IR.

        Activision cleaning house. All future projects at Sierra are being reviewed (we knew this already).

        Road Rash rumor... is this the secret game being developed by Starbreeze Studios for EA?
        [/quote]

        http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=273711
        NDS themes

        Comment


        • Έχω τα Zelda, Mario Galaxy, Metroid Prime 3 και τα κλασσικά Wii Sports & Play. Θα ήθελα να πάρω και το Zack n Wiki κάποια στιγμή να δω τι λέει. Όσο για το ποια έχω παίξει.. η λίστα είναι αρκετά μεγάλη και πέραν του Warioware που είχα αλλά πούλησα (αν και πολύ καλό το έπαιξα μόνο την μέρα των γενεθλίων μου που είχα πολύ κόσμο στο σπίτι), δεν έχω βρει ούτε 1 παιχνίδι που να με ενθουσιάζει.


          Comment


          • Sony developing a Wiimote like device internally being called the Waggle. Likely to be packed in with a game. Full functionality not known at this time, but it will contain motion sensing. Sony's Waggle will not require a sensor bar or be based on IR.[/b]
            LOL.To ίδιο διάβασα πριν λίγο και για την Microsoft στο gamelife.gr
            Απάντηση στο χειριστήριο του Wii ετοιμάζει η Microsoft

            Tρελά γέλια λέμε!!!
            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

            Comment


            • Ανακοινώθηκε η κυκλοφορία του Rock Band στην Ευρώπη στις 23 Μαΐου του 2008. Όλα τα τραγούδια που είναι διαθέσιμα στο Αμερικάνικο store θα υπάρχουν σαν DLC (160 points έκαστο) και θα έχουμε και μερικά έξτρα τραγουδάκια που θα υπάρχουν μόνο στην ευρώπη. Από τις 27 και μετά τα νέα τραγούδια θα διατίθενται ταυτόχρονα στην Αμερική και στην Ευρώπη.

              Δυστυχώς για όσους δεν έχουν 360, η ανακοίνωση αφορά μόνο την συγκεκριμένη έκδοση του παιχνιδιού.


              Comment


              • Μακάρι να ισχύει η φήμη για το νέο controller από την Microsoft και κυρίως, μακάρι να χρησιμοποιηθεί γενικότερα στην κονσόλα κι όχι εξειδικευμένα στα casual games.
                Εξάλλου αργά ή γρήγορα θα γινότανε, τα motion sensing controls θα αφομοιωνόντουσαν από όλη τη βιομηχανία, καλύτερα μια ώρα αρχύτερα και με σωστή υλοποίηση.

                Bioshock και Half-Life 2 με Wii like controls στο 360?
                Αφού η στάση των developers δε μου επιτρέπει να το δω στο Wii, FORZA Microsoft!
                There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                Comment


                • Έτσι. Θα είναι πολύ θετικό μιας και θα επιταχύνει τις εξελίξεις ενώ παράλληλα θα υπάρξει καλύτερη εξοικείωση των developers με το όλο motion sensing concept που κακά τα ψέματα, είναι το μέλλον.
                  Συν ότι θα ζοριστεί επιτέλους και η Νintendo (ακόμα δεν έχουμε δει νέα χρώματα ,price drops κτλ.) και σε κυκλοφορίες.


                  Πάραθέτω κάτι από το τόπικ για τα χειριστήρια
                  Και μια αναφορά στο Wiimote γιατί σε όσα παιχνίδια έχουν ρίξει δουλειά οι developers,προσθέτει πολύ στην εμπειρία. Μέχρι στιγμής σε fps, adventure, sandbox games & καθώς φαίνεται και στο pes...Και εκεί θα πατήσουν τα χειριστήρια των επόμενων κονσολών.[/b]

                  και
                  το άρθρο του ΜΤV για το θέμα, από τα X360 news, με το υποτιθέμενο πρωτότυπο του χειριστηρίου

                  <div class='quotetop'>QUOTE</div><div class='quotemain'>Στις 17 Απριλίου τα αποκαλυπτήρια του Mortal Kombat 8
                  http://news.mortal-kombat.org/
                  NDS themes

                  Comment


                  • <div class='quotetop'>(Loggo &#064; Apr 8 2008, 10&#58;07 AM) [snapback]17585[/snapback]</div>
                    Μακάρι να ισχύει η φήμη για το νέο controller από την Microsoft και κυρίως, μακάρι να χρησιμοποιηθεί γενικότερα στην κονσόλα κι όχι εξειδικευμένα στα casual games.
                    Εξάλλου αργά ή γρήγορα θα γινότανε, τα motion sensing controls θα αφομοιωνόντουσαν από όλη τη βιομηχανία, καλύτερα μια ώρα αρχύτερα και με σωστή υλοποίηση.[/b]
                    <div class='quotetop'>(boy_without_a_fairy &#064; Apr 8 2008, 10&#58;33 AM) [snapback]17595[/snapback]</div>
                    Έτσι. Θα είναι πολύ θετικό μιας και θα επιταχύνει τις εξελίξεις ενώ παράλληλα θα υπάρξει καλύτερη εξοικείωση των developers με το όλο motion sensing concept που κακά τα ψέματα, είναι το μέλλον.
                    [/b]
                    Τωρα θα γινω κακος αλλα πρεπει

                    Σαν τωρα θυμαμαι το κραξιμο που εφαγε η sony για το sixaxis(οτι αντιγραφει και αλλα τετοια),επισης σαν τωρα θυμαμαι το κραξιμο για την φημη οτι θα εβγαζε κατι αντιστοιχο για το ps2.

                    Tωρα βεβαια που υπαρχει η πιθανοτητα να το κανει η MS ειναι για το καλο τις βιομηχανιας...
                    Και μετα μου λετε οτι βλεπω φαντασματα για την διαφορετικη αντιμετωπιση που υπαρχει γενικοτερα.

                    Comment


                    • Ε ναι αφού πρέπει...
                      η τιμή της sony δεν πρέπει να θιχτεί τι σε έχουμε εδώ πέρα.

                      Σόρρυ κιόλας αλλά κάπου κουράζει όλο αυτό.

                      Είδες κριτική στις παραπάνω περιπτώσεις για το motion sensing αυτό καθεαυτό ή την αλαζονία και τις αντιφάσεις ;
                      Eιδικότερα να ρωτήσω, για τα λεγόμενά μου, μιας και έγινα quote.
                      Θυμάμαι ήμουν από τους πιο δεκτικούς στην περίπτωση του ps2...
                      Όσο για την αναφορά στην ΜS, δεν το παρουσίασε ως...&#39;&#39;innovation&#39;&#39; και δεν δείχνει να το ενσωμάτωνει ως afterthought. Αν το πλασάρει έτσι όμως, θα δεις και τα σχόλια.
                      NDS themes

                      Comment


                      • hideo μην μπερδεύεσαι.άλλες εποχές τότε.το σιξάξις φαινόταν ότι είναι αρπαχτή (α, το κάνουν οι άλλοι,ας το κάνουμε κι εμείς κι ότι βρέξει ας κατεβάσει)ενώ η μικροσοφτ βλέποντας πλέον ότι εκεί παίζεται το όλο παιχνίδι κι έχει αρχίσει να μένει πίσω έλαβε μέτρα.δε θυμάμαι σε ποιο θέμα τα λέγαμε ότι έχει μείνει άπραγη πάνω σε αυτό τον τομέα και ότι καλό θα ήταν ν&#39;αρχίσει να κινητοποιείται
                        Carpe diem

                        Comment


                        • Τωρα θα γινω κακος αλλα πρεπει

                          Σαν τωρα θυμαμαι το κραξιμο που εφαγε η sony για το sixaxis(οτι αντιγραφει και αλλα τετοια),επισης σαν τωρα θυμαμαι το κραξιμο για την φημη οτι θα εβγαζε κατι αντιστοιχο για το ps2.

                          Tωρα βεβαια που υπαρχει η πιθανοτητα να το κανει η MS ειναι για το καλο τις βιομηχανιας...
                          Και μετα μου λετε οτι βλεπω φαντασματα για την διαφορετικη αντιμετωπιση που υπαρχει γενικοτερα.
                          [/b]
                          Χαχαχα ναι θυμάμαι το σκηνικό.
                          Καταρχήν το sixaxis δεν έχει καμία σχέση με ένα Wii like controller, προσωπικά δε μου αρέσει το Sixaxis, το θεωρώ αρκετά προχειροφτιαγμένο, ?λίγο? μπροστά στο Wiimote και το potential που φέρει, και εν τέλει gimmick.

                          Μιας κι έκανες quote στα δικά μου λεγόμενα πάντως, δε ξέρω και δε με ενδιαφέρει και πολύ τι λέγανε οι υπόλοιποι, αλλά εγώ (και είμαι σίγουρος κι ο Boy) αποκλείεται να ήμουν αντίθετος σε κάτι τέτοιο, ίσα ίσα που μακάρι να γινότανε, έτυχε και ακούγεται η φήμη για την Microsoft, εάν ακουγότανε από τη πλευρά της Sony το ίδιο ακριβώς θα έλεγα, μακάρι να βγει και σε 360 και σε PS3 ένα Wii like controller και να στηριχθεί για τα hardcore/mainstream games, αλλωστε θα ήθελα να παίξω και Uncharted με Wii like controls.
                          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                          Comment


                          • <div class='quotetop'>(boy_without_a_fairy &#064; Apr 8 2008, 11&#58;15 AM) [snapback]17607[/snapback]</div>
                            Ε ναι αφού πρέπει...
                            η τιμή της sony δεν πρέπει να θιχτεί τι σε έχουμε εδώ πέρα.[/b]
                            Αυτο ηταν ειρωνικο και δεν το σχολιαζω.Καλυτερα να υπερασπιζομαι κατι οταν θεωρω οτι αδικειται,παρα ασχολουμαι με το θαψιμο αλλων κονσολων. ;)

                            <div class='quotetop'>(boy_without_a_fairy &#064; Apr 8 2008, 11&#58;15 AM) [snapback]17607[/snapback]</div>
                            Είδες κριτική στις παραπάνω περιπτώσεις για το motion sensing αυτό καθεαυτό ή την αλαζονία και τις αντιφάσεις ;
                            Eιδικότερα να ρωτήσω, για τα λεγόμενά μου, μιας και έγινα quote.[/b]
                            Για το Motion sensing εχουμε ακουσει πολλα,ειδικα οταν ανακοινωθηκε ολοι μιλαγαν για αντιγραφη κτλ κτλ.Για πια αλαζονια μιλας?και ποιες αντιφασεις?εγω δεν μιλαω για την δονηση.
                            Δεν λεω οτι το εθαψες εσυ προσωπικα,αλλα αν εβγαινε αυτη η ειδηση για Ps3 πιθανολογω οτι δεν θα απαντουσες,ενω τωρα το βρηκες θετικο.Πιθανον να αναλαμβαναν οι υπολλοιποι δραση ομως

                            Δεν λεω οτι το κανουν ολοι επιτηδες,αλλα η αποψη μου ειναι οτι υπαρχει μια αρνητικοτητα για την sony και το ps3.Εχω ξαναπει οτι εδω στο φορουμ υπαρχει σιγουρα σε πολυ μικροτερο βαθμο απο αλλες κοινοτητες.

                            Μαλλον η γνωμη σου ειναι οτι βλεπω φαντασματα,δεν με πειραζει.Εχω διαφορετικη αποψη ομως και αυτο δεν αλλαζει.

                            Comment


                            • Εμένα πάλι τα Wii like κτλ άνοιγμα προς casuals μου κάνει και προσπάθεια για εύκολο κέρδος.Ξέρω είμαι κυνικός αλλά ας το δούμε από επιχειρηματική σκοπιά.
                              Οι Sony και MS είδαν πως το Wii έχει τρελή επιτυχία,είναι μόδα κτλ κτλ και προσπαθούν να το μιμηθούν απευθυνόμενες,με αυτές τις κινήσεις(Waggle,MS πως θα λέγεται device),σε παρόμοιο κοινό.Μακάρι να κάνω λάθος μιας και το τελυταίο που θέλουμε όλοι είναι gimmick controls σε μέτρια games που απευθύνονται και καλά σε πιο αρχάριο κοινό.
                              Aν βέβαια το δω από την πλευρά του Loggo και το boy,ναι,φυσικά και μπορούν να γίνουν πολύ καλά πράγματα.
                              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                              Comment


                              • Να ξεκαθαρισω οτι η αντιγραφη ιδεων δεν με πειραζει καθολου.Το αντιθετο.Και εγω σαν θετικη βλεπω αυτη την ειδηση για το 360.

                                Comment

                                Working...
                                X