Announcement

Collapse
No announcement yet.

Νέα & Ειδήσεις της βιομηχανίας

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Ramparter View Post
    Προσωπικα το comparison που ειδα με αφησε πολυ ευχαριστημενο, ειχα δοκιμασε τοτε το 1 στο 360 και μου χε φανει αρκετα σκοτεινο χωρις λογο. Βλεπω οτι στο remaster τα εξωτερικα περιβαλλοντα ειναι πολυ πιο bright και μ αρεσει.
    Και εμένα μου άρεσε. Δεν είχα πρόβλημα με το πρωτότυπο που ήταν σκοτεινό αλλά μια χαρά μου φαίνεται και στο remaster. Θεωρώ πως αυτοί που διαμαρτύρονται υπερβάλλουν, μάλλον είναι purists με την κακή την έννοια.

    Ryu δεν το περίμενα αλλά μου άρεσε πολύ το Power Rangers από το τρεηλερ που παρέθεσες, απλά δεν το περίμενα. Δεν το περίμενα με την καμία τέτοιο παιχνίδι να έχει τέτοια απήχηση.


    Tidy!

    Do not blame me.Blame yourself or God.
    In Matsuno we trust.

    Comment


    • Ο Xeno το κραζει αλλα γενικα το εκθειαζουν. Σκεφτομαι να το κατεβασω.
      Do a barrel roll!

      Comment


      • Originally posted by Deus View Post

        Ryu δεν το περίμενα αλλά μου άρεσε πολύ το Power Rangers από το τρεηλερ που παρέθεσες, απλά δεν το περίμενα. Δεν το περίμενα με την καμία τέτοιο παιχνίδι να έχει τέτοια απήχηση.
        Και μένα μ' αρέσει γιατί έχει τους original power rangers με πιστή απόδοση. Άρεσαν πολύ οι πρώτοι κύκλοι με Rita, Zed κακούς και Λιονταρή (πώς λέγεται αυτός;) πρωτοπαλίκαρο. Μετά θεωρώ έγιναν αδιόφορα στους παλιούς.
        The illusion of free will is an illusion.

        Comment


        • Originally posted by Ryu_gr View Post
          Για τους φίλους του Ninja Gaiden, θα κυκλοφορήσει το Master Collection τον Ιούνιο με τα Ninja Gaiden 1+2 Sigma και Ninja Gaiden 3: Razor's Edge!

          Γιατί όμως ένα παιχνίδι αρχικά εξμποξικό επανακυκλοφορεί βασισμένο στο PS3;

          Η απάντηση είναι ότι ο κώδικας των original Ninja Gaiden/Ninja Gaiden Black και Ninja Gaiden 2 έχει χαθεί:
          https://www.eurogamer.net/articles/2...ter-collection

          Όσοι έχουν ακόμα αυτά τα games μπορούν να νιώσουν λίγο πιο ξεχωριστοί. Κάποτε... τα... είχα... τίποτα ένα σκουπιδάκι μπήκε στο μάτι. 😑
          Χαχα.Πες στον άχρηστο που τα λέει αυτά ότι δε μασάμε κουτόχορτο. Και τα δυο games είναι διαθέσιμα για download στο xbla, οποτε ο κωδικας υπάρχει. Έχει πληρώσει απλά η μαμά M$ και ο μπαμπάς Βασιλάκης, οπότε είναι αποκλειστικούρες στα χίκουτα, εξου και τα σιγκμα. Είναι δικεγορικό το θέμα και όχι λειτουργικό!

          Comment


          • Και τα δυο games είναι διαθέσιμα για download στο xbla, οποτε ο κωδικας υπάρχει.
            Με ποιο τρόπο το ένα συνεπάγεται το άλλο;
            Originally posted by Squall Leonhart
            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
            Originally posted by 丹野
            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
            Originally posted by Ryu_gr
            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

            Comment


            • Originally posted by thunderjohn View Post

              Χαχα.Πες στον άχρηστο που τα λέει αυτά ότι δε μασάμε κουτόχορτο. Και τα δυο games είναι διαθέσιμα για download στο xbla, οποτε ο κωδικας υπάρχει. Έχει πληρώσει απλά η μαμά M$ και ο μπαμπάς Βασιλάκης, οπότε είναι αποκλειστικούρες στα χίκουτα, εξου και τα σιγκμα. Είναι δικεγορικό το θέμα και όχι λειτουργικό!
              Το πρώτο το πρωτοπηρα στο Xbox, πραγματικά παιχνιδάρα, ισως το καλύτερο του ειδους που έχω παιξει. Ειχα πάθει πλάκα απο τα γραφικά, απο τα παιχνιδια του Xbox που ηταν πεντακάθαρα και πολύ μπροστά απο αυτά του Playstation 2, σαν να ηταν άλλη γενιά ένα πράμα. Σχετικά με το Ninja Gaiden 2 Sigma διάβασα πως έχει λιγοτερους εχθρους επι της οθόνης και λιγοτερη βια, και οπως γραφεις και εσυ η Collection θα βασίζεται σε αυτήν την έκδοση και όχι στην αυθεντική του Xbox 360.
              Last edited by BigBOSS; 19-04-2021, 09:08 AM.
              Star Citizen videos Star Citizen gallery

              Comment


              • Με ποιο τρόπο το ένα συνεπάγεται το άλλο;
                Στο ότι υπάρχει κάπου εκεί έξω ο κώδικας των games σε κάποιον server και μπορείς να το κατεβάζεις ανά πάσα ώρα και στιγμή?





                Πρόσφατα πατσάρισαν την έκδοση του 360 για το One, και παρεπιπτόντως στο Χ τα σπάει.



                Το πρώτο το πρωτοπηρα στο Xbox, πραγματικά παιχνιδάρα, ισως το καλύτερο του ειδους που έχω παιξει. Ειχα πάθει πλάκα απο τα γραφικά, απο τα παιχνιδια του Xbox που ηταν πεντακάθαρα και πολύ μπροστά απο αυτά του Playstation 2, σαν να ηταν άλλη γενιά ένα πράμα. Σχετικά με το Ninja Gaiden 2 Sigma διάβασα πως έχει λιγοτερους εχθρους επι της οθόνης και λιγοτερη βια, και οπως γραφεις και εσυ η Collection θα βασίζεται σε αυτήν την έκδοση και όχι στην αυθεντική του Xbox 360.
                To πρώτο είναι παιχνιδάρα από τις λίγες. Mου άρεσε πιο πολύ απτό 2ο. Μια κλάση πάνω θα έλεγα από οτιδήποτε είχαμε δει μέχρι τότε.

                Για το Sigma ισχύει για τους εχθρούς. Είχε φτιαχτεί για 360 και στο port για ps3 ψιλοζορίστηκαν σε κάποια πράγματα λόγω του διαφορετικού hardware. Το Digital Foundry τα εξηγεί ωραία.

                Comment


                • Originally posted by straier View Post
                  Με ποιο τρόπο το ένα συνεπάγεται το άλλο;
                  Όντως στο store είναι το εκτελέσιμο αρχείο άρα θεωρητικά μπορεί να υπάρχει εκεί χωρίς τον κώδικα ανάπτυξης αλλά πες ότι πρέπει να γίνει ένα security fix, τί θα πουν δεν μπορούμε να κάνουμε update επειδή δεν έχουμε πλέον τον κώδικα;

                  Στο ίδιο άρθρο ο υπέυθυνος λέει ότι τα Sigma θεωρούνται από την Team Ninja οι "final versions" το οποίο μπορεί να θεωρηθεί ακόμα και πρόκληση γιατί παρά τις βελτιώσεις έχουν και αρνητικά σε σχέση με το original του Itagaki.

                  Οπότε νομίζω o thunderjohn θέλει να πει ότι θέλουν να παρακινήσουν τον κόσμο στο remaster και πρέπει να βρουν τρόπους.

                  Είδα ότι υπάρχει και το Black στο Xbox Live σε πολύ καλή τιμή και ψήνομαι για replay! Ανέβασε το hype το Remaster οπότε κανείς δεν θα μείνει παραπονεμένος 😄
                  The illusion of free will is an illusion.

                  Comment


                  • Όντως στο store είναι το εκτελέσιμο αρχείο άρα θεωρητικά μπορεί να υπάρχει εκεί χωρίς τον κώδικα ανάπτυξης αλλά πες ότι πρέπει να γίνει ένα security fix, τί θα πουν δεν μπορούμε να κάνουμε update επειδή δεν έχουμε πλέον τον κώδικα;
                    Ολόκληρη εταιρεία δεν έχει τα tools για να κάνει decompile στον source code που φτιάξαν ΟΙ ΙΔΙΟΙ??





                    Comment


                    • Το Ninja Gaiden 1 το είχα χαρεί και εγώ πάρα πολύ στην εποχή του, ήταν πραγματικά κάτι πολύ ξεχωριστό και πολύ δύσκολο αλλά παρόλα αυτά δίκαιο, όταν έχανες απλά έλεγες πως δεν έπαιξες σωστά. Το Ninja Gaiden 2 από την άλλη μου είχε φανεί κάπως. Παραείχε βαβούρα στην οθόνη, με άπειρα projectiles να σκάνε από το πουθενά, από εχθρούς που καλά καλά δεν βλέπεις, άκυρα bosses με εντελώς χαζές ιδέες ( όπως πχ το boss που πολεμάς κάτω από το νερό και εκείνο που εκρήγνυται και σε είχε one shot εκτός αν πατήσεις block, πανέξυπνη ιδέα). Ήταν καλό παιχνίδι φυσικά αλλά αρκετά κατώτερο από το πρώτο. Το Ninja Gaiden Sigma 2 διόρθωσε πολλά από τα κακώς κείμενα και ήταν μια χαρά θα έλεγα (Δεν παρατήρησα λιγότερους εχθρούς στην οθόνη) αλλά είχε και μερικά χαζά, πχ το ότι αφαιρέθηκε το αίμα (για ποιον λόγο;).

                      Τώρα όσον αφορά τον κώδικα, ναι, το παιχνίδι είναι διαθέσιμο στο store αλλά νομίζω ότι δεν αρκεί αυτό, για να αποκτήσεις πρόσβαση στην κώδικα από ότι ξέρω πρέπει να κάνεις reverse engineering κάτι το οποίο είναι μια διαδικασία χρονοβόρα και δύσκολη. Δεν είναι τόσο απλό από ότι ξέρω.


                      Tidy!

                      Do not blame me.Blame yourself or God.
                      In Matsuno we trust.

                      Comment


                      • Ολόκληρη εταιρεία δεν έχει τα tools για να κάνει decompile στον source code που φτιάξαν ΟΙ ΙΔΙΟΙ??
                        Εδώ πέρα δυσκολεύεσαι να διαβάσεις κώδικα που έχουν γράψει άλλοι, ειδικά αν δεν έχει καλό documentation, με reverse engineering θα είναι απλά εφιάλτης κάτι τέτοιο και πρέπει να είσαι πολύ αποφασισμένος. Το ότι έχεις το binary δε σημαίνει πως είναι απλό να ξαναγυρίσεις σε κώδικα, δεν αξίζει τα resources που χρειάζεσαι για ένα remaster, είναι μάλλον ευκολότερο να ξεκινήσεις από το μηδέν.
                        Βέβαια επειδή το έχουμε ακούσει άπειρες φορές το παραμύθι από πολλές εταιρείες, ίσως καλό θα ήταν να προσέχουν λίγο παραπάνω την πνευματική τους ιδιοκτησία... Ας κρατάνε 1-2 bqckups...
                        Originally posted by Squall Leonhart
                        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                        Originally posted by 丹野
                        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                        Originally posted by Ryu_gr
                        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                        Comment


                        • Πάρα πολύ ενδιαφέρον το Earthblade, θα το έχω σίγουρα στα υπόψιν επειδή λάτρεψα το προηγούμενό τους παιχνίδι. (Celeste)

                          Σε άλλα νέα, έλα να μαζευόμαστε σιγά σιγά οι Great Ace Attorney fans...



                          Κυκλοφορεί 27 Ιουλίου και εξελίσσεται αρχές 20ου αιώνα. Πρωταγωνιστής είναι πρόγονος του Phoenix Wright. Θα περιέχονται δύο παιχνίδια στο πακέτο.

                          Άντε γιατί έχω πολύ καιρό να παίξω καινούριο Phoenix Wright, αυτό θα είναι ότι πρέπει για να καλύψει τις objection ανάγκες μου.
                          Last edited by Deus; 21-04-2021, 09:48 PM.


                          Tidy!

                          Do not blame me.Blame yourself or God.
                          In Matsuno we trust.

                          Comment


                          • Μ αυτο και το Skyward HD θα βγει το καλοκαιρι.
                            Do a barrel roll!

                            Comment


                            • 20 year-old action RPG Baldur's Gate: Dark Alliance re-releases on console tomorrow • Eurogamer.net

                              !!!!!!

                              Δεν ξέρω αν έχει κανείς υπόψιν από εδώ το Baldur's Gate Dark Alliance, αλλά μόλις κυκλοφόρησε port του!!!

                              Πρόκειται για port τίτλου που είχε κυκλοφορήσει αρχικά στα Playstation 2, Xbox, Gamecube. Είναι action hack and slash rpg και εξελίσσεται στο σύμπαν του Baldur's Gate, του κλασσικού rpg που είχε κυκλοφορήσει αρχικά για υπολογιστές (και που είναι διαθέσιμο ακόμα και στις κονσόλες σήμερα.).

                              Αυτό το παιχνίδι είναι ιδιαίτερο για εμένα. Είναι το πρώτο παιχνίδι που είχε αγοραστεί για το Playstation 2 και το είχα λατρέψει. Άλλο πράγμα περίμενα και άλλο πήρα για να πω την αλήθεια, περίμενα ένα πιο light Baldurs Gate και τελικά πήρα ένα diablo like game αλλά τελικά είχα διασκεδάσει πάρα πολύ παίζοντάς το.

                              Μπορεί να τιμήσω το πορτ λόγω της νοσταλγίας... όταν βγει με κανένα 60% έκπτωση ξέρω γω, είναι πανάκριβο.

                              Το έχει υπόψιν του κανείς άλλος από εδώ;


                              Tidy!

                              Do not blame me.Blame yourself or God.
                              In Matsuno we trust.

                              Comment

                              Working...
                              X