Announcement

Collapse
No announcement yet.

Νέα & Ειδήσεις της βιομηχανίας

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Benoit Sokal, creator of Syberia, has died

    Comment


    • 15 Ιουλίου παίδες!

      The illusion of free will is an illusion.

      Comment


      • 'Super Mario' cartridge sold for video game record $1.5 million

        Άργησε αλλά τελικά αναγνωρίστηκε η πραγματική αξία αυτού του παιχνιδιού.

        ps: Όλη τη συλλογή Ν64, Dreamcast και Gamecube (γυρω στα 160 games με κουτια, κονσολες και χειριστηρια) τα πουλησα κοντα στα 2 χιλιαρικα.

        Comment


        • Originally posted by thunderjohn View Post

          ps: Όλη τη συλλογή Ν64, Dreamcast και Gamecube (γυρω στα 160 games με κουτια, κονσολες και χειριστηρια) τα πουλησα κοντα στα 2 χιλιαρικα.
          Ποτε τα πουλησες? Βασικα σε μερικα χρονια μπορει να διπλασιαζοταν η αξια :|

          Comment


          • Γύρω στο '15 αν θυμάμαι καλά. Μέγα λάθος. Ελπίζω κάποια στιγμή να επανορθώσω. Τουλάχιστον κράτησα το 360 και έχω και εκεί αρκετά games(100+).

            Comment


            • Φανταζομαι εχεις δει πού εχουν φτασει οι τιμες παιχνιδιων GC/N64.. καλη σου τυχη .

              Comment


              • Originally posted by thunderjohn View Post
                'Super Mario' cartridge sold for video game record $1.5 million

                Άργησε αλλά τελικά αναγνωρίστηκε η πραγματική αξία αυτού του παιχνιδιού.

                ps: Όλη τη συλλογή Ν64, Dreamcast και Gamecube (γυρω στα 160 games με κουτια, κονσολες και χειριστηρια) τα πουλησα κοντα στα 2 χιλιαρικα.
                Έχει μεγάλη διαφορά όταν ένα game είναι πλήρως sealed πόσο μάλλον με έξτρα πλαστική θήκη. Π.χ. σκέτο cartridge Mario 64 πιθανόν να μπορείς να βρεις και με 10 ευρώ και mint condition με 100.

                thunderjohn what happened happened and couldn't have happened any other way (απλά στο κρατάω που δεν με ενημέρωσες για το Shenmue II).

                Για την ιστορία πριν κάποιους μήνες πουλήσαμε με ένα φίλο το Mario Kart Double Dash sealed για 150 ευρώ που του είχαν δώσει δωρεάν σε ένα event. Τώρα βλέπω στα listings παρόμοια με 1000 δολλάρια και διαφημίζουν ακόμα και το γεγονός ότι έχει τη λωρίδα της Nintendo. Είναι μεγάλη ιστορία τα συλλεκτικά και αντικείμενο που θέλει παρακολούθηση και χρόνο ενασχόλησης.
                Αυτό ακριβώς πουλήσαμε, bundle copy, χωρίς την πλαστική θήκη:


                Έχω και εγώ κάποια sealed Gameboy, Tetris, Super Mario Bros. και Castlevania Symphony of the Night αλλά δεν έχω χρόνο οπότε θα τα δώσω σε ένα τοπικό μαγαζί.
                Last edited by Ryu_gr; 14-07-2021, 12:24 AM.
                The illusion of free will is an illusion.

                Comment


                • Originally posted by Xeno
                  Φανταζομαι εχεις δει πού εχουν φτασει οι τιμες παιχνιδιων GC/N64.. καλη σου τυχη .


                  Originally posted by Ryu_gr
                  what happened happened and couldn't have happened any other way (απλά στο κρατάω που δεν με ενημέρωσες για το Shenmue II).
                  Νόμιζα ότι θα κράταγες ότι δε κάναμε το elusive perfect run στο Samba de Amigo.

                  Originally posted by Ryu_gr
                  Έχω και εγώ κάποια sealed Gameboy, Tetris, Super Mario Bros. και Castlevania Symphony of the Night αλλά δεν έχω χρόνο οπότε θα τα δώσω σε ένα τοπικό μαγαζί.

                  Comment


                  • Valve announces Steam Deck, a $399 handheld PC



                    Το μεγαλύτερο ατού του μηχανήματος είναι πως το αγοράζεις κι έχεις ήδη έτοιμη βιβλιοθήκη τίτλων. Νομίζω δυνατή είδηση.

                    Comment


                    • Παραδοξως φαινεται να κανει πολλα πραγματα σωστα, σε αντιθεση με τα Steam machines που περασαν και δεν ακουμπησαν. Η διαταξη φαινεται περιεργη αλλα οσο το πιασαν λενε καλα λογια. Μ αρεσει οτι εχει στιβαρο design και δε χρειαζεται grip case σα το Switch.

                      Θα το παρακολουθω με ενδιαφερον σιγουρα.
                      Do a barrel roll!

                      Comment


                      • Πολύ ενδιαφέρον, όντως φαίνεται λίγο στριμωγμένη η διάταξη των κουμπιών.
                        Η τιμή πάντως είναι πρακτικά ψηλότερη από $399 γιατί οι 256GB και 500GB επιλογές είναι σημαντικά ακριβότερες ($529 και $649), τα 64GB είναι τραγικά λίγα για PC games. Και λογικά δεν έχει και OLED.
                        Ενδιαφέρον όμως και είμαι περίεργος να δω πώς θα αποδίδει σε απαιτητικά παιχνίδια.
                        Originally posted by Squall Leonhart
                        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                        Originally posted by 丹野
                        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                        Originally posted by Ryu_gr
                        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                        Comment


                        • Μου προκαλεί εντύπωση η σκόνη που έχει σηκωθεί από την ανακοίνωση του Steam Deck. Τις τελευταίες ημέρες δείχνει σχεδόν να μονοπωλεί το ενδιαφέρον στις συζητήσεις του κόσμου, κι εκτός των άλλων έχει ανοίξει έντονα μια συζήτηση σχετικά με το πόσο μπορεί να σταθεί ανταγωνιστικά απέναντι στο Switch στην αγορά των φορητών, έστω και στη μερίδα των σκληροπυρηνικών. Η γνώμη μου είναι πως ο κόσμος του gaming, έχοντας συσσωρεύσει απογοήτευση, ξεσπάει απέναντι στις τεχνικές και όχι μόνο ανεπάρκειες του Switch, στην επιθετική τιμολογιακή πολιτική της Nintendo αλλά και στη γενικότερη προβληματική παρουσία της τα τελευταία χρόνια. Το Deck δείχνει πως καταλαβαίνει τις ανάγκες του κόσμου που δεν καλύπτεται από το Switch και απαντάει σε αυτά τα ζητήματα ένα προς ένα.

                          Εάν η Valve καταφέρει να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ, να διαθέσει επαρκώς το μηχάνημα και να το υποστηρίξει ανάλογα, ρίχνοντας στην πορεία ακόμη και την τιμή του, πιστεύω πως μπορεί να αποκτήσει πάτημα στην αγορά των φορητών, κι αν όχι να απειλήσει το Switch των 80 εκατομμυρίων, τουλάχιστον να αποτελέσει υποτυπώδης ανταγωνισμός για την αλαζονική Nintendo από εδώ και πέρα.

                          Comment


                          • Kαλά τι hardware θα έχει μέσα του και θα παιζει και απαιτητικούς τίτλους; Και γώ πάντως απο αυτά που διαβάζω βλέπω πως υπάρχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον για το Steam Deck. Τεράστιο συν που θα έχει κάποιος και εκει διάθεσιμα όλα τα παιχνίδια από το steam.
                            Star Citizen videos Star Citizen gallery

                            Comment


                            • Το πλεονέκτημα του Switch είναι πως έχει από πίσω του τη Nintendo η οποία έχει στην κατοχή της IP τα οποία κατά κανόνα βγάζουν ΑΑΑ παιχνίδια. Ακόμα και σε κονσόλες της Nintendo που δεν πήγαν ιδιαίτερα καλά ή δεν είχαν υποστήριξη από third parties η Nintendo έβγαζε λεφτά.
                              Καλώς ή κακώς αν θες να παίξεις Mario ή Zelda δεν έχεις επιλογή, ούτε όταν είσαι γονέας και ψάχνεις την οικονομικότερη επιλογή (φορητής) κονσόλας για το παιδί σου. Ασήμαντο αν είναι value for money αν είναι ό,τι πιο φθηνό κυκλοφορεί.
                              Συνεπώς, δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι θα επηρεάσει το market share της Nintendo αλλά αν έχει αξιοπρεπές performance ακούγεται σαν μια αξιόλογη πρόταση, ιδιαίτερα τη συγκεκριμένη περίοδο με την αγορά των τσιπακίων, ειδικά τις κάρτες γραφικών, να είναι στα χάλια της.
                              Originally posted by Squall Leonhart
                              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                              Originally posted by 丹野
                              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                              Originally posted by Ryu_gr
                              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                              Comment


                              • Συμφωνώ με τον Straier, δεν θα απειλήσει την Nintendo η πρόταση της Valve. Ενδεχομένως να στερήσει κάποιες πωλήσεις, όσοι ήθελαν ένα δυνατό μηχάνημα σε τιμή λογική και δεν καίγονται για τα κλασσικά franchises της Nintendo θα προτιμήσουν το καινούριο αυτό μηχάνημα. Έχει πάντως πολλά πλεονεκτήματα, ο κάτοχός του θα έχει πρόσβαση σε ολόκληρη την βιβλιοθήκη του Steam, δεκάδες χιλιάδες τίτλους δηλαδή, οι οποίοι μπορούν να αποκτηθούν σε πολύ χαμηλές τιμές. Εδώ το Switch προφανώς και μειονεκτεί αφού το software είναι όχι απλώς ακριβό αλλά το ακριβότερο σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Επίσης, η Valve δεν θα μπορούσε να βρει καλύτερη στιγμή για να το ανακοινώσει, όλοι περίμεναν το Switch 4K pro γιατί είχαν πιστέψει τις φήμες και τελικά απογοητεύτηκαν με το Oled Switch και στράφηκαν σε αυτό.

                                Για εμένα πάντως αυτό που με αποτρέπει είναι το ότι αν έχει κάποιο πρόβλημα, κάτι το οποίο είναι και λογικό, πρόκειται για pc, πρέπει να το στείλεις μέσω ταχυδρομείου σε άλλη χώρα. Δεν υπάρχει δηλαδή αντιπροσωπεία Ελλάδα για υποστήριξη.


                                Tidy!

                                Do not blame me.Blame yourself or God.
                                In Matsuno we trust.

                                Comment

                                Working...
                                X