Announcement

Collapse
No announcement yet.

Νέα και ειδήσεις για Nintendo Switch, 2DS

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Το Street Fighter II επιστρέφει με Violent Ken (τελευταία και μοναδική εμφάνισή του σε game ήταν στο SNK vs. Capcom, ενώ παίζει και στην animated ταινία) και Evil Ryu! Βλέπω βασίζεται στο HD Remix.

    The illusion of free will is an illusion.

    Comment


    • Originally posted by sub_zero View Post
      Διαβάζω που γράφει ο Sinclair ότι το zelda που κανονικά είναι τίτλος του U θα τρέχει 720 σε ούτε 30 καρέ σε αυτό και πραγματικά μου έρχεται να κοπανήσω το κεφάλι μου στον τοίχο .
      Για το νέο Ζέλντα αρχικά ειχε βγει μια είδηση κατά την οποία το παιχνίδι θα έτρεχε 900/720p 30 fps (πάνω στην επιτραπέζια και στην φορητή αντίστοιχα) αλλά μετά μια αλλη ειδηση διαψεύδει την πρώτη και μας λέει πως το Ζέλντα θα τρέχει 1080p/720p 60fps. Πάντως το Super Mario Odyssey σιγουρα τρέχει 60 fps.
      Star Citizen videos Star Citizen gallery

      Comment


      • 30 fps και στα δύο με διαφορές στα γραφικά και τα loading times το zelda.
        http://gematsu.com/2017/01/legend-ze...mparison-video

        Comment


        • Originally posted by Ramparter View Post
          Ζουμε ενα δευτερο Wii. Αναμενω πολλα gimmick games, μεσα σ αυτα σιγουρα καποιες φρεσκιες ιδεες αλλα φοβαμαι οτι θα αναπολησουμε το Wii U.
          Μα αυτό είναι ο σωστός δρόμος για να πετύχει η εταιρεία. Από την μεριά του gamer δεν ξέρω γιατί ενοχλούν τα πολλά gimmick games. Το πρώτο Wii είχε ένα σεβαστό αριθμό από ποιοτικά standard based games μέσα σε ένα κυκεώνα από φθηνιάρικες χαζομαρούλες κι έφτιαχνες μια καλή βιβλιοθήκη από αυτά. Σίγουρα δεν θα έχει την third party υποστήριξη των άλλων εταιρειών αλλά σίγουρα θα βγάλει τίτλους από αυτούς που γουστάρουμε. Το Wii είχε πιο φιλόδοξα, ανώτερα Nintendo games από το Wii U. Μην κοιτάτε μόνο την φύση και την ''αύρα'' του μηχανήματος. Αγοράζεις μια κονσόλα για να παίξεις κάποια games και δεν πρέπει να κολλάμε αν έχει φτιαχτεί με γνώμονα να τραβήξει το ενδιαφέρον ενός συγκεκριμένου δημογραφικού.
          Το λανσάρισμα είναι φτωχό από άποψη τίτλων αλλά τους προσεχείς μήνες θα έχουμε 3-4 βαρβάτα games οπότε δεν είναι και τόσο κακό πράγμα η αναμονή. Σας θυμίζω ότι οι άλλοι 2 ανταγωνιστές, κυρίως η Sony (η MS έκανε καλύτερη δουλειά) για launch τίτλους είχε κάτι Knack και Killzone για να δικαιολογήσει το PS 4 και στον πρώτο χρόνο η κονσόλα βασίστηκε σε ένα remaster του PS 3 (TLOU) για να πουλήσει κονσόλες.
          Ξεχάσατε το έντονο αρνητικό ρεύμα που υπήρξε στις αρχές του Wii που κοινό και κριτικοί λέγανε που πάει η Nintendo με τέτοιο hardware, χαζό gimmick wiimote χειρισμό; Ξεχάσατε τι έγινε με το DS όταν η άλλη είχε είχε PSP και ο κόσμος έλεγε τι να κλάσει το DS με τέτοια γραφικά και τέτοιο hardware; Ξεχάσατε τι λέγανε για το gimmick 3D του 3DS που για άλλη μια φορά λέγανε οι gamers ότι η Nintendo αντί να φτιάξει μηχανηματάρα για να ανταγωνιστεί το PS Vita κάθεται και πλασάρει gimmick τεχνολογίες. Ε λοιπόν για άλλη μια φορά (εδώ θα είμαστε) η Nintendo με το Switch με τα χίλια δύο κωλύματα θα υπερκεράσει τις αρνητικές εντυπώσεις και θα κάνει τον κοσμάκη να αγοράσει την latest κονσόλα της γιατί πολύ απλά όλα της τα παραπάνω συστήματα έχουν πολλούς τίτλους και φρέσκα πραγματάκια που ελκύουν το αγοραστικό κοινό. Η Nintendo καλά κάνει, όπως συνήθως, που αγνοεί το vocal minority των δήθεν κουλτουριάρηδων gamers και συνεχίζει να κινείται με βάση τα δικά της σχέδια γιατί ξέρει ότι αργά η γρήγορα το αρνητικό ρεύμα θα κλείσει με θετικό πρόσημο.
          Το καινούριο Zelda είναι πιο hardcore (μην ξεράσω για την ορολογία) και τιμά την λέξη GAME περισσότερο από όσο έχουν καταφέρει όλα τα άλλα free roaming και γενικά ανοικτού περιβάλλοντος προσπάθειες που έχουν κυκλοφορήσεις στις νεότερες και παλαιότερες γενιές.
          Last edited by Ren_of_Heavens; 16-01-2017, 09:10 AM.

          Comment


          • To PS4 τον πρώτο χρόνο είχε και τα 2 Infamous,έτσι για να μην ξεχνιόμαστε.Εκτός κι αν για πρώτο χρόνο εννοείς το δίμηνο του 2013.
            Κατά τ'άλλα το Switch μια χαρά είναι αλλά:
            1)Ως τώρα έχει λίγα launch games,κάτι το οποίο σημαίνει πως αν κάποιος δε θέλει το Zelda,περιορίζεται στα άλλα 4.Βέβαια είπαν πως θα δείξουν κι άλλα παιχνίδια μέχρι να βγει οπότε θέλω να πιστεύω πως θα έχει περισσότερα για πρώτη μέρα.
            2)Έχει πανάκριβα περιφερειακά και πολύς κόσμος έχει ξενερώσει με αυτό.Προσωπικά μιλώντας,έχω ένα σωρό περιφερειακά για κονσόλες της Ν και τα έχω πάρει όλα μέσα από παιχνίδια της,με ελάχιστο έξτρα κόστος,τα οποία τελικά δεν χρειάζομαι,μιας και είναι μια χαρά και τα basic πακέτα.
            3)Paid online χωρίς cloud saving και χωρίς τσαμπέ παιχνίδια;Όχι τα nes+snes games που θα είναι διαθέσιμα μόνο για ένα μήνα δεν είναι τίποτα.
            4)Η ορολογία hardcore suckάρει,αλλά η σύγκριση με άλλα open world games είναι ανούσια γιατί το κάθε ένα από αυτά έχει να προσφέρει κάτι διαφορετικό.Αν σου αρέσουν καλώς,αν όχι,μην τα παίζεις,απλό.
            Carpe diem

            Comment


            • Originally posted by Ren_of_Heavens View Post
              Μα αυτό είναι ο σωστός δρόμος για να πετύχει η εταιρεία. Από την μεριά του gamer δεν ξέρω γιατί ενοχλούν τα πολλά gimmick games. Το πρώτο Wii είχε ένα σεβαστό αριθμό από ποιοτικά standard based games μέσα σε ένα κυκεώνα από φθηνιάρικες χαζομαρούλες κι έφτιαχνες μια καλή βιβλιοθήκη από αυτά. Σίγουρα δεν θα έχει την third party υποστήριξη των άλλων εταιρειών αλλά σίγουρα θα βγάλει τίτλους από αυτούς που γουστάρουμε. Το Wii είχε πιο φιλόδοξα, ανώτερα Nintendo games από το Wii U. Μην κοιτάτε μόνο την φύση και την ''αύρα'' του μηχανήματος. Αγοράζεις μια κονσόλα για να παίξεις κάποια games και δεν πρέπει να κολλάμε αν έχει φτιαχτεί με γνώμονα να τραβήξει το ενδιαφέρον ενός συγκεκριμένου δημογραφικού.
              Το λανσάρισμα είναι φτωχό από άποψη τίτλων αλλά τους προσεχείς μήνες θα έχουμε 3-4 βαρβάτα games οπότε δεν είναι και τόσο κακό πράγμα η αναμονή. Σας θυμίζω ότι οι άλλοι 2 ανταγωνιστές, κυρίως η Sony (η MS έκανε καλύτερη δουλειά) για launch τίτλους είχε κάτι Knack και Killzone για να δικαιολογήσει το PS 4 και στον πρώτο χρόνο η κονσόλα βασίστηκε σε ένα remaster του PS 3 (TLOU) για να πουλήσει κονσόλες.
              Ξεχάσατε το έντονο αρνητικό ρεύμα που υπήρξε στις αρχές του Wii που κοινό και κριτικοί λέγανε που πάει η Nintendo με τέτοιο hardware, χαζό gimmick wiimote χειρισμό; Ξεχάσατε τι έγινε με το DS όταν η άλλη είχε είχε PSP και ο κόσμος έλεγε τι να κλάσει το DS με τέτοια γραφικά και τέτοιο hardware; Ξεχάσατε τι λέγανε για το gimmick 3D του 3DS που για άλλη μια φορά λέγανε οι gamers ότι η Nintendo αντί να φτιάξει μηχανηματάρα για να ανταγωνιστεί το PS Vita κάθεται και πλασάρει gimmick τεχνολογίες. Ε λοιπόν για άλλη μια φορά (εδώ θα είμαστε) η Nintendo με το Switch με τα χίλια δύο κωλύματα θα υπερκεράσει τις αρνητικές εντυπώσεις και θα κάνει τον κοσμάκη να αγοράσει την latest κονσόλα της γιατί πολύ απλά όλα της τα παραπάνω συστήματα έχουν πολλούς τίτλους και φρέσκα πραγματάκια που ελκύουν το αγοραστικό κοινό. Η Nintendo καλά κάνει, όπως συνήθως, που αγνοεί το vocal minority των δήθεν κουλτουριάρηδων gamers και συνεχίζει να κινείται με βάση τα δικά της σχέδια γιατί ξέρει ότι αργά η γρήγορα το αρνητικό ρεύμα θα κλείσει με θετικό πρόσημο.
              Το καινούριο Zelda είναι πιο hardcore (μην ξεράσω για την ορολογία) και τιμά την λέξη GAME περισσότερο από όσο έχουν καταφέρει όλα τα άλλα free roaming και γενικά ανοικτού περιβάλλοντος προσπάθειες που έχουν κυκλοφορήσεις στις νεότερες και παλαιότερες γενιές.
              Κοίτα, καταρχάς δεν ανήκω στην κατηγορία των ατόμων που θεωρούν τα gamecube/wii/wiiu αποτυχίες και ότι δεν είχαν παιχνίδια. Το ακριβώς αντίθετο πιστεύω, και καλές κονσόλες ήταν και εξαιρετικά παιχνίδια είχαν. Το πρόβλημα με τα τελευταία επιτραπέζια συστήματα τησ νιντεντο ήταν το ότι δεν υπήρχε ποικιλία τίτλων για όλες τις κατηγορίες ή, να το πω πιο απλά, για όλα τα γούστα. Καλό χρυσό το wiiu αλλά δεν έχει μεγάλη ποικιλία τίτλων, προσφέρει 30 (τυχαίο νούμερο) εξαιρετικά παιχνίδια αλλά αν δεν σου αρέσουν πχ τα πλατφορμ, το Mario kart και το Smash bros τότε αποκλείεις το 40% της βιβλιοθήκης της κονσόλας... Στο xbox one για παράδειγμα(για να μην μιλάμε συνέχεια για το ps4) υπάρχουν δεκάδες παιχνίδια όλων των κατηγοριών για να επιλέξει κανείς, όχι μόνο υπάρχουν παιχνίδια για όλα τα γούστα αλλά ο καθένας έχει και την πολυτέλεια και να επιλέξει από μια μεγάλη λίστα από games των genre που τον ενδιαφέρουν. Παράδειγμα, αν σε εσένα αρέσουν τα rpgs τότε μπορείς να επιλέξεις ανάμεσα σε dragon age, witcher, wasteland, divinity, final fantasy και η λίστα δεν έχει τελειωμό. Το Wii u έχει μόνο τα xenoblade και Tokyo mirage. Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω νομίζω. Συν τοις άλλοις, οι κονσόλες της είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ και δεν αναφέρομαι μόνο στην τιμή της κονσόλας, οι τιμές των παιχνιδιών της απλά δεν πέφτουν ποτέ, τα περιφερειακά είναι επίσης πολύ ακριβά και σε περιπτώσεις πιο ακριβά από τον ανταγωνισμό, η δε τιμή της ίδιας της κονσόλας έμεινε σταθερή στα 320 ευρώ ακόμα και τώρα που σταμάτησε η παραγωγή της. Για να μην το τραβάω πολύ, για όλους αυτούς τους λόγους που ανέφερα, θεωρώ πως η νιντεντο είναι καλή, χρυσή, κυκλοφορεί ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ παιχνίδια, από τα καλύτερα και πιο ολοκληρωμένα της αγοράς, αλλά οι κονσόλες της απλά δεν είναι ανταγωνιστικές και κινδυνεύει να μείνει πάλι πίσω από τον ανταγωνισμό. Θα μου πεις απευθύνεται σε Nintendo fans. Δεκτό. Όμως όταν κάποιος μπορεί να αγοράσει μια κονσόλα μόνο και δεν έχει την πόλυτέλεια να αγοράσει δύο τότε, για τους λόγους που προανέφερα, η πλειοψηφία των καταναλωτών, δεν θα στραφεί στο switch αλλά στο play4/sbox one. Θα είναι πολύ πιο φθηνά, με πολύ περισσότερα και ποιοτικά παιχνίδια. Δεν θεωρώ πως το switch θα αποτύχει, μια χαρά θα τα πάει, απλά φοβάμαι πως το μηχάνημα θα είναι πάλι τρίτο σε πωλήσεις.

              Παρόλα αυτά ακόμα ψάχνω ένα wii u σε καλή τιμή για να παίξω κάποια παιχνίδια που με ενδιαφέρουν...

              Τέλος, συμφωνώ απολύτως για το Zelda.

              Εdit: Ξαναδιάβασα το ποστ σου, η απάντηση που σου έγραψα αφορά τις επιτραπέζιες κονσόλες της νιντεντο, οι φορητές είναι άλλη αγορά και ισχύουν άλλα δεδομένα.
              Last edited by Deus; 16-01-2017, 11:06 AM.


              Tidy!

              Do not blame me.Blame yourself or God.
              In Matsuno we trust.

              Comment


              • Originally posted by Ren
                Ξεχάσατε το έντονο αρνητικό ρεύμα που υπήρξε στις αρχές του Wii που κοινό και κριτικοί λέγανε που πάει η Nintendo με τέτοιο hardware, χαζό gimmick wiimote χειρισμό; Ξεχάσατε τι έγινε με το DS όταν η άλλη είχε είχε PSP και ο κόσμος έλεγε τι να κλάσει το DS με τέτοια γραφικά και τέτοιο hardware; Ξεχάσατε τι λέγανε για το gimmick 3D του 3DS που για άλλη μια φορά λέγανε οι gamers ότι η Nintendo αντί να φτιάξει μηχανηματάρα για να ανταγωνιστεί το PS Vita κάθεται και πλασάρει gimmick τεχνολογίες.
                Έχεις δίκιο για το Wii, αλλά για το DS νομίζω τα θυμάσαι περίεργα. Απλώς το γεγονός πως ο ανταγωνιστής διέθετε hardware δεν ήταν αρκετό για να αμφισβητηθεί η κυριαρχία της Νιντέντο στα φορητά. Βέβαια, πριν το '05, πολλοί μας πιστεύαμε πως θα κονταροχτυπηθούν αυτές οι δυο κονσόλες, επειδή και το όνομα "PlayStation" ήταν προφανώς δυνατό. Τελικά το DS αποδείχτηκε χρηματομηχανή και το PSP απλώς δεν πάτωσε - και σε κανέναν δεν προκάλεσε ιδιαίτερη έκπληξη. Το ίδιο και για το 3DS... δεν θυμάμαι κανέναν ποτέ να πήρε το Vita στα σοβαρά. Με τι τίτλους;

                Originally posted by Ren
                Η Nintendo καλά κάνει, όπως συνήθως, που αγνοεί το vocal minority των δήθεν κουλτουριάρηδων gamers και συνεχίζει να κινείται με βάση τα δικά της σχέδια γιατί ξέρει ότι αργά η γρήγορα το αρνητικό ρεύμα θα κλείσει με θετικό πρόσημο.
                Γιατί πλέον "δήθεν κουλτουριάρηδες" αυτοί που ζητούν τη νορμάλ εμπειρία; Προβληματίζομαι.

                Comment


                • Originally posted by Deus View Post
                  Για να μην το τραβάω πολύ, για όλους αυτούς τους λόγους που ανέφερα, θεωρώ πως η νιντεντο είναι καλή, χρυσή, κυκλοφορεί ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ παιχνίδια, από τα καλύτερα και πιο ολοκληρωμένα της αγοράς, αλλά οι κονσόλες της απλά δεν είναι ανταγωνιστικές και κινδυνεύει να μείνει πάλι πίσω από τον ανταγωνισμό. Θα μου πεις απευθύνεται σε Nintendo fans. Δεκτό. Όμως όταν κάποιος μπορεί να αγοράσει μια κονσόλα μόνο και δεν έχει την πόλυτέλεια να αγοράσει δύο τότε, για τους λόγους που προανέφερα, η πλειοψηφία των καταναλωτών, δεν θα στραφεί στο switch αλλά στο play4/sbox one. Θα είναι πολύ πιο φθηνά, με πολύ περισσότερα και ποιοτικά παιχνίδια. Δεν θεωρώ πως το switch θα αποτύχει, μια χαρά θα τα πάει, απλά φοβάμαι πως το μηχάνημα θα είναι πάλι τρίτο σε πωλήσεις.
                  Κάνεις το λάθος και κοιτάς τα πράγματα μόνο από την μεριά συγκεκριμένου δημογραφικού καταναλωτών και δεν το βλέπεις και από την μεριά της Nintendo. Καταρχάς, οι επιτυχίες των DS, Wii και η πιο ήπια επιτυχία του 3DS αποδεικνύουν ότι υπάρχει ένα τεράστιο κοινό που δεν αρέσκεται στις προτάσεις που προσφέρουν MS και Sony ή τουλάχιστον, δεν καλύπτονται μόνο από αυτές. Το όραμα της Nintendo με την παρουσία του Iwata και μετά Iwata εποχής είναι να καθιστά κάθε hardware και software της σε ευρύ κοινό που δεν έχει μεγάλη σχέση με το gaming και απλά το προσθέτει ως μια ακόμη μορφή διασκέδασης στην καθημερινότητά του. Αυτή είναι η επιτυχία που ζητάει η Nintendo και όχι πωλήσεις που ανακυκλώνονται σε ένα καταναλωτικό κοινό που έχει μείνει στάσιμο από PS 2 εποχή και απλώς αλλάζει/μοιράζεται στις κονσόλες που κυκλοφορούν ανα καιρούς. Τα όχι νεωτερίστικα αλλά σίγουρα φρέσκα για την αγορά hardware utilities από touch screen μέχρι Wiimote χειρισμό σε συνδυασμό με gaming που είναι επι το πλείστον προσβάσιμο και ευχάριστο στους περιστασιακούς gamers είναι τα μέσα που χρησιμοποιεί η Nintendo για να πιάνει τον παλμό της αγοράς. Οι υψηλές πωλήσεις θα φέρουν περισσότερα games από αυτά που ζητάνε οι hardcore ones γιατί το συγκεκριμένο κοινό η Nintendo το έχει εξασφαλισμένο. Το Wii U δεν φτιάχτηκε με γνώμονα το όραμα της και γι'αυτό απέτυχε να αφήσει θετικό στίγμα και κακώς δεν ακολούθησε σίγουρα βήματα που είναι ήταν ένα Wii 2.
                  Μιας και ανέφερες το GameCube, επειδή ακούστηκαν πολλά κατά καιρούς για το πόσο γαμάτο ήταν το GameCube και πόσο λίγο φαίνεται το Wii μπροστά του, συγκρίνετε τον αριθμό των ποιοτικών Nintendo παιχνιδιών που βγήκαν στο Wii και στο GameCube και θα δείτε ότι το Wii είχε περισσότερες προτάσεις παρόλο, που ο τεράστιος αριθμός από gimmicκοπαίχνιδα άνοιξε πολλή την κλίμακα μετάξυ ποιότητας/πόσοτητάς στην βιβλιοθήκη του συστήματος. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν πρέπει να επηρεαζόμαστε από το όνομα και τις απόψεις που έχει ο κόσμος για κάποιο σύστημα αλλά να εξετάσουμε ρεαλιστικά αν το τάδε μηχάνημα έχει ποιοτικά παιχνίδια ασχέτα με την ''σαβούρα'' που το ακολουθεί.
                  Τέλος, συμφωνώ κι εγώ ότι το hardware και software της Nintendo είναι σαφώς ακριβότερο από εκείνο των ανταγωνιστών γι' αυτά που προσφέρει. Αυτό όμως που έχει σημασία για την Nintendo είναι ότι και σε περιπτώσεις ήπιας παρουσίας όπως π.χ. GameCube και Wii U η Nintendo βγάζει κέρδος για κάθε πώληση hardware και δικό της software και με βάση αυτό δεν μου φαίνονται παράλογα όσα έχει παρουσιάσει με το Switch. Έτσι πορεύεται η εταιρεία και για να αλλάξει νοοτροπία και πολιτική θα πρέπει να υποστεί ζημία και σφαλιάρες σαν εκείνες που έφαγε η Microsoft με το πρώτο Xbox, που έχανε δισεκατομμύρια σε μια προσπάθεια να ισχυροποιήσει το όνομά της. Η Nintendo δεν θα γίνει ποτές έτσι και δεν πρόκειται να ακολουθήσει τιμολογιακή πολιτική και μεταξύ σε hardware-software όπως κάνουν Sony και Microsoft. Το παιχνίδι είναι πολύ διαφορετικό όταν το βλέπεις υπό το πρίσμα μετόχου, στελεχών και άλλων χαρτογιακάδων.

                  Raf δήθεν κολτουριάρηδες είναι αυτοί που δεν μπορούν να δεχθούν ή να κατανοήσουν ότι η normal εμπειρία όπως λες, ναι αυτή που πρέπει να έχει δυνατά γραφικά, story και έντονα φιλοσοφικά ζητήματα (αμφιβάλλω αν ο μέσος gamer ξέρει τι σημαίνει αυτό) , δεν είναι αυτοσκοπός της Nintendo και απλά αποτελεί ένα κομμάτι της πίτας και όχι το μεγάλυτερο μερίδιό της που υπάρχει εκεί έξω.
                  Last edited by Ren_of_Heavens; 16-01-2017, 11:52 AM.

                  Comment


                  • Το ίδιο και για το 3DS... δεν θυμάμαι κανέναν ποτέ να πήρε το Vita στα σοβαρά. Με τι τίτλους;
                    Hey dude . I'm here XD .

                    Το Vita (τα έχουμε πει άπειρες φορές οι nooto, sinclair, deus κι εγώ, η γνωστή πλέον Vita defense force) πάτωσε κυρίως λόγω κάκιστου marketing, έλλειψης προσανατολισμού και γελοίων proprietary accessories aka memory card. Off topic αλλά by default απαντάω σε vita related posts .

                    Comment


                    • Περα απο το αρχικο launch line up που ειναι λειψο, τι εχουν ετοιμασει για μετα; Τι θα δουμε Απριλιο - Μαιο; Mario Kart 8 port μονο;
                      Do a barrel roll!

                      Comment


                      • Κι εγώ αν και σκεπτικός αρχικά με το Vita- υπάρχουν και posts μου από τότε- μπορώ να πω πως μόλις το έπιασα στα χέρια μου, με κέρδισε απόλυτα. Ακόμη είναι η φορητή κονσόλα που χρησιμοποιώ περισσότερο από το 3DS( ασχέτως αν και με το δεύτερο είμαι απόλυτα ικανοποιημένος) Βασικά και μόνο που έχω όλο το PSP και PSone library διαθέσιμο+ Vita titles+ cross save για εμένα είναι win.( δεν μιλάω για τον γενικό πληθυσμό)ενώ έχει την καλύτερη οθόνη σε φορητή κονσόλα μακράν.( το πρώτο iteration) Ακόμη και το PS TV το θεωρώ πολύ καλή σαν ιδέα και εν τέλει το Switch, όπως έχω συζητήσει και με τον Evans κατ'ιδίαν, μια εξέλιξη και τελικά σωστή εφαρμογή αυτού του μοντέλου είναι.

                        Επίσης μην τα μηδενίζουμε όλα για το Switch. Όλοι οι 1st party τίτλοι που έδειξαν στο conference είναι για release μέσα στο 2017 υποτίθεται( ναι ακόμη και το Xenoblade 2) Με λίγα λόγια στο release window έχουμε το BotW, MK 8( που θα έχει πάρα πολλές προσθήκες με κυριότερη το σωστό battle mode), Arms( αυτό φαντάζει σαν την μετεξέλιξη του Punch Out ενώ θα έχει και κανονικά controls), Super Bomberman R και πιο μετά FE Warriors, Mario Οdyssey και από εκεί και πέρα και 3rd party τίτλους. Δλδ περίμενα κανείς από first party τίτλους τπτ περισσότερο? Eπιπρόσθετα από 3rd party τίτλους, προσωπικά μιλώντας, δεν περίμενα ports από current gen θα ήταν ουτοπικό. Άλλωστε από ότι έχω καταλάβει για φορητό πρώτα και μετά κονσόλα μιλάμε πλέον και επίσημα. Τώρα βέβαια εμένα μου αρκεί που μπορώ στο tabletop mode να παιζω με τη γυναίκα/ φίλους διπλό Mario Kart 8, χωρίς να κουβαλάω μαζί( συνήθως λείπουμε εκτός Αθηνών μία η περισσότερες φορές μέσα στον ίδιο μήνα)ένα σωρό πράγματα, ενώ παράλληλα είχα συμφιλιωθεί με την ιδέα πως θα είναι complimentary σύστημα στo Ps4 μου. Και προφανώς δεν μιλάω για το general public, αλλά από την πλευρά μου ακόμη και με το Wii U είμαι τέρμα ικανοποιημένος, περισσότερο από το Wii.

                        Επιπρόσθετα να σημειώσω το κλασικό, στο launch δεν αγοράζει ποτέ κανείς κονσόλα εκτός κι αν καίγεται να παίξει κάποιο game και θέλει τόσο πολύ να έχει το hardware.( ένοχος κύριε δικαστά) Το συζητάμε αυτό το πράγμα από εποχές gamepro forum και πιο πίσω ακόμη. Εγώ θυμάμαι είχα πάρει το DS αμέσως με την κυκλοφορία του και είχα μόνο το Metroid Prime demo και το Mario 64 port πχ όπως και το Wii που μετά το Twilight Princess και λίγο παιχνιδάκι με το Sports που ήταν τελείως μόδα που κράτησε με παρέα, οικογένεια, γνωστούς κανά μήνα έπιανε σκόνη μέχρι το επόμενο major release. Και για να μην παρεξηγηθώ εννοείται πως η Ν, ακόμη μία φορά είναι απαράδεκτη που δεν βάζει pack in τίτλο έστω το 1,2 Switch το οποίο πρέπει κατά την ταπεινή μου άποψη, να είναι κανείς τρελός για να δώσει 50€... Το κάνανε και με το 3DS( προσωπικά με τέτοιου είδους κονσόλα το συγκρίνω) με την τιμή εκκίνησης την οποία μαζέψανε άρον άρον λίγους μήνες μετά, αλλά εκεί τουλάχιστον στους early adopters δίνανε και αρκετούς τίτλους τζάμπα από το GBA library αν θυμάμαι καλά, οι οποίοι δεν κυκλοφόρησαν και ποτέ για το general public( τυπική nintendo κίνηση )

                        EDIT:
                        Σχετικά με το PSP, ήταν η πρώτη κονσόλα που τα πήγε εξαιρετικά καλά απέναντι σε κονσόλα της N, κάτι που είχε πετύχει σε πολύ μικρότερο βαθμό το Game Gear( υπάρχουν ελάχιστοι τίτλοι που διεκδικούν δάφνες ποιότητας στην κονσόλα), ενώ Ιαπωνία τα μόνα που κόντραραν κάπως την N ήταν το Neo Geo Pocket και το Wonderswan( όταν λέω κόντραραν εννοώ δεν εξαφανίστηκαν λίγους μήνες μετά την κυκλοφορία τους και έχουν και τίτλους που αξίζουν και σήμερα ειδικά το πρώτο) Επίσης θεωρώ πολύ μεγάλη επιτυχία που εκεί κυκλοφόρησαν τίτλοι όπως τα Dissidia, Paradise Eve, Wipeout, Daxter, Ratchet Clank, Jak, Gran Turismo, Final Fantasy titles και μάλιστα με υψηλά production values που δεν είχε ξαναδεί φορητό, Monster Hunter και πολλά άλλα Προφανώς αρχικά υπήρχαν επιφυλάξεις κατά πόσο ήταν portable νοοτροπίας οι τίτλοι, αλλά πλέον νομίζω πως μάλλον το στοίχημα ήταν υπέρ της φιλοσοφίας που εισήγαγε το PSP καθώς θεωρείται δεδομένο πως ένα φορητό πχ το 3DS πρέπει να έχει και τέτοιους τίτλους. just my two cents βέβαια
                        Last edited by Sinclair; 16-01-2017, 12:58 PM.
                        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                        Comment


                        • Άντε ας μιλήσουμε για ένα ξεκάθαρο αρνητικό:

                          Nintendo Switch's bundled Joy-Con grip doesn't charge controllers


                          £28 για να έχουμε το premium grip που προσφέρει charging mechanism. Αυτό ναι είναι τραγικό. Δηλαδή με το απλό bundled grip δεν μπορείς να φορτίζεις τα joy-cons, οπότε στο τέλος της μπαταρίας τους θα πρέπει να τα βγάζεις και να τα κοτσάρεις πάνω στην κονσόλα (την οποία εγώ προσωπικά θα είχα πίσω από την τηλεόραση). Για μένα αυτό είναι τρελό inconvenience γιατί θέλω να έχω το χώρο μου απόλυτα καθαρό και clutter free και συνηθίζω τα χειριστήρια είτε να τα κρύβω, είτε να τα έχω σε συγκεκριμένα σημεία που δε φαίνονται ιδιαίτερα. Τώρα θα πρέπει να παρατάω το grip κάπου, να έχω τα joy-cons να φορτίζουν και μετά να έχω στο μυαλό μου να τα πάρω από το μηχάνημα, να τα βάλω πίσω στο grip για να παίξω. Not good (a la Trump ). Επίσης το γεγονός ότι θα είναι δύο αυτόνομα χειριστήρια με αυτόνομες μπαταρίες μου φαίνεται πολύ περίεργο. Δεν είναι παράλογο το σενάριο το ένα να έχει λιγότερη μπαταρία από το άλλο και ξαφνικά να σταματήσει να λειτουργεί το μισό χειριστήριό σου. Δεν έχεις δηλαδή καν τη δυνατότητα να παίζεις wired (όπως με το dual shock 4) αν η μπαταρία τελειώνει, πρέπει ντε και καλά να σταματήσεις το play session σου μέχρι να φορτίσουν τα χειριστήρια; Α ναι, σε αυτήν την περίπτωση δίνεις £28 και είσαι άνετος.

                          Τραγικό, απλά τραγικό.

                          Comment


                          • θα ανεβαινε κι αλλο το κοστος της κονσολας, εσενα σκεφτονται :p

                            τουλαχιστον λεγεται οτι κρατανε 30 ωρες περιπου φορτισμενα...
                            Do a barrel roll!

                            Comment


                            • Originally posted by Sinclair
                              Κι εγώ αν και σκεπτικός αρχικά με το Vita- υπάρχουν και posts μου από τότε- μπορώ να πω πως μόλις το έπιασα στα χέρια μου, με κέρδισε απόλυτα. Ακόμη είναι η φορητή κονσόλα που χρησιμοποιώ περισσότερο από το 3DS( ασχέτως αν και με το δεύτερο είμαι απόλυτα ικανοποιημένος) Βασικά και μόνο που έχω όλο το PSP και PSone library διαθέσιμο+ Vita titles+ cross save για εμένα είναι win.( δεν μιλάω για τον γενικό πληθυσμό)ενώ έχει την καλύτερη οθόνη σε φορητή κονσόλα μακράν.( το πρώτο iteration) Ακόμη και το PS TV το θεωρώ πολύ καλή σαν ιδέα και εν τέλει το Switch, όπως έχω συζητήσει και με τον Evans κατ'ιδίαν, μια εξέλιξη και τελικά σωστή εφαρμογή αυτού του μοντέλου είναι.
                              Το ίδιο είχα πάθει εγώ με το PSP. Το είδα στο κατάστημα, το ερωτεύτηκα, και μέσα σε δυο μέρες αποφάσισα να σκάσω 250€. Βλακωδώς το πούλησα 4 χρόνια μετά, αλλά όσο το είχα το έλιωσα. Το Vita ποτέ δεν το 'χω πιάσει στα χέρια μου μα είναι προφανές πως είναι ένα πολύ δυνατό μηχάνημα. Το κακό μάρκετιγκ όπως είπε ο Έβανς σίγουρα έπαιξε ρόλο - αυτό που ήθελα να τονίσω όμως είναι ότι ποτέ δεν στάθηκε σοβαρή απειλή για τη Νιντέντο. Στην αγορά των φορητών παιχνιδομηχανών ποτέ δεν έχασε την εμπιστοσύνη του κόσμου αυτή η εταιρία.

                              Comment


                              • Δεν διαφωνώ Raf σε τπτ από ότι λες. Ειδικά με το Vita, φάνηκε πως η Sony από ένα σημείο και μετά, ειδικά στη Δύση, το παράτησε στην τύχη του γιατί αποφάσισε να ρίξει όλο το βάρος της στο PS4. Μια στρατηγική αντιδιαμετρική της N, η οποία πλέον στηρίζεται στο handheld gaming( ας είμαστε ειλικρινείς φορητό gaming είναι το Switch imho με ένα αναβαθμισμένο concept του TV out του PSP και του Vita TV)

                                Για το JoyCon grip, είπαμε typical Nintendo move( ας το βάζανε στο πακέτο για 20€ παραπάνω, ας χάσουνε και αυτοί μια φορά ) Χάρηκα προσωπικά που δεν έδωσα 50-60€ για το Wii U Pro controller. Το Switch Pro pad πάντως σίγουρα θα το αγοράσω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, εκτός κι αν βγει αντάπτορας και για τα wii accessories. Πάντως οκ με 30 ώρες αυτονομία τα joycons από μόνα τους μια χαρά είναι. Το μόνο αρνητικό είναι πως θα πρέπει μετά από κάθε session να τα βάζεις πάνω στο Switch για να μην ξεφορτίζουν ποτέ. Κάτι που έχει γίνει δεύτερη φύση με το Wii U το οποίο το έχω μόνιμα πάνω στο dock του, μετά από κάθε session.
                                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                                Comment

                                Working...
                                X