Announcement

Collapse
No announcement yet.

Νέα και ειδήσεις για PS3, PS4, PS5, PS Vita

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Καλα κοντα στην κυκλοφορία παντα γίνεται ένας χαμός και υπάρχουν πληροφορίες απο,παντου. Εγω ας πουμε ειχα μείνει με την εντύπωση πως η Ν κέρδιζε απο το Wii U ήδη απο το launch. Τελος πάντων, κουβεντα να γίνεται, άλλωστε σε εμάς διαφορα δεν κανει
    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

    Comment


    • Το 4Κ ειναι το marketing key, στην ουσια εχεις ενα δυνατοτερο μηχανημα, δε χρειαζεσαι 4Κ TV να το απολαυσεις. Παιρνεις μια κονσολα που θα σου δωσει κατι παραπανω και θα σου κρατησει περισσοτερο.
      Προσωπικα χαιρομαι γι αυτη την εξελιξη. Ειμαι υποστηρικτης της ιδεας των upgrades πολυ πριν αρχισει αυτη η κουβεντα απο MS & Sony.
      Do a barrel roll!

      Comment


      • Originally posted by sub_zero View Post
        Χωρίς να το έχω τσεκάρει προσωπικά, το 4κ ειδικά σε 40+ ιντσες νομίζω ότι έχει και παραέχει νόημα.
        Δεν έχω ψάξει το τι ακριβώς ειπώθηκε από τη σονυ αλλά όταν π.χ η 1080 δεν το σηκώνει ακόμα άνετα το 4κ, δεν βλέπω καμία απολύτως πιθανότητα το πσ4 να κάνει render σε αυτή την ανάλυση. Μιλώντας λοιπόν κατά πάσα πιθανότητα για upscale, η όλη ιστορία μου κάνει απλά για ένα τρικ μπας και πουλήσουν καμιά τηλεόραση.


        η GTX 1080/ GTX 1070 σηκωνουν μια χαρά ατόφιο 4k, δηλαδη τα παιχνιδια ειναι 100% playable, σιγουρα οχι με τα πάντα τέρμα αν θες 60 fps, αλλά οπως ειπα παιζονται.

        τωρα το ps4 pro τα απαιτητικα games τα παιζει upscale 4k και οχι αυθεντικο 4k έστω και σε 30 fps, εκτος και αν τα παιχνιδια του φαινονταν σαν αυτα του ps3.
        Last edited by BigBOSS; 09-09-2016, 09:34 AM.
        Star Citizen videos Star Citizen gallery

        Comment


        • Originally posted by bigboss View Post
          μια χαρα, αρα δεν εχει το 3ds χαμηλη αναλυση, εγω το κραταω 5 μετρα πιο κοντα απ οσο πρεπει :d :p
          Do a barrel roll!

          Comment


          • Αν και συμφωνώ σε γενικές γραμμές με τα όσα ειπώθηκαν, πιστεύω ότι δεν κοιτάμε κάποια πολύ βασικά χαρακτηριστικά της νέας κονσόλας:

            1. Μιλάμε για τεράστιο bargain: τέτοια δύναμη με μόνο £349 δε βλέπουμε εύκολα και σίγουρα δεν έχουμε δει σε υπολογιστές, που μία κάρτα γραφικών και μόνο που να έχει τέτοια δύναμη κοστίζει £200 (και παλιότερα, όταν έκανα εγώ τις αγορές μου, £319).

            2. Η Sony είναι χάλια στο marketing: Η κονσόλα θα έχει ξεκάθαρο πλεονέκτημα σε 1080p και όπως λέω εδώ και πολλά χρόνια, η εμπειρία των 60fps είναι εκπληκτική και ίσως πολύ ανώτερη του 4k30fps. Το ζήτημα είναι ότι επειδή το νέο trend είναι η υψηλότερη ανάλυση (και κακά τα ψέματα, οι console gamers δεν έχουν ιδέα τι πάει να πει 60fps), η Sony επικεντρώθηκε στο 4k.

            3. Και που επικεντρώθηκε στο 4k δεν είναι τόσο κακό, γιατί οι υλοποιήσεις στις οποίες προχώρησε φαίνεται να κάνουν το κάτι παραπάνω όσον αφορά στο graphics fidelity. Αν διαβάσετε τις εντυπώσεις του Richard από Eurogamer (hardcore hardware enthusiast, ουσιαστικά κάνει lead το Digital Foundry) θα δείτε ότι έχουμε να περιμένουμε αρκετά.

            4. Το να έχεις επιλογές για setting τόσο απλές όσο του Rise of the Tomb Raider δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κακό. Αρχικά, η υλοποίηση του upscaling είναι απευθείας σε επίπεδο hardware, οπότε δε θα απαιτεί παραπάνω δουλειά από τους προγραμματιστές. Από την άλλη, αν οι επιλογές είναι τόσο απλές (slider ή check boxes), δε νομίζω ότι θα δημιουργήσει προβλήματα στους παίχτες. Σκεφτείτε κάτι σαν το the last of us HD, που είχε επιλογή για capped 30fps ή τελείως uncapped.

            Κοινώς, μιλάμε για μία κονσόλα που μπορεί να προσφέρει σημαντικά παραπάνω πλεονεκτήματα τόσο στους 1080p owners, όσο και στους 4k early adopters. Δε συγκρίνεται με το Scorpio, το οποίο υπόσχεται native 4k (το οποίο δεν το πιστεύω, η πρώτη κάρτα που κάνει "χαλαρά" native 4k με 30fps σε max settings ήταν η 980ti - £700 στην εποχή της), θα κυκλοφορήσει το 2017 (τέλη) και λογικά θα κοστίζει >£450. Το PS4Pro είναι μία ωραιότατη, δυνατή και σχετικά φτηνή κονσόλα, που έχει μία ωραία θέση στην αγορά και καλώς ή κακώς ανοίγει επιτέλους το console market λίγο παραπάνω.

            Στα του design, δεν έχω τι να σχολιάσω :Ρ . Triple-decker; Α ρε Sony...

            Comment


            • η Sony επικεντρώθηκε στο 4k διότι η μάζα δεν ξέρει την διαφορά μεταξύ κανονικού 4k και 1080 upscaled σε 4k, γιατι αν το ηξερε δεν θα χρησιμοποιούνταν απο την sony ως system seller χαρακτηριστικό. Eδώ υπάρχει πολυς κοσμος που υποστηρίζει πως δεν βλέπει διαφορά πάνω απο 30 fps αυτο θα μου πεις θα προσέξουν.

              κανονικο 4k θα προσφέρει το scorpio.
              Star Citizen videos Star Citizen gallery

              Comment


              • Εγώ έτσι όπως το βλέπω το πράγμα θα περιμένω αρκετό καιρό (τλχ. μέχρι να βγει το NX) για να δω αν θα πάρω το απλό PS 4 (που θα έχει πέσει η τιμή στα τάρταρα) ή το NX. Δεν έχω 4κ τηλεόραση και ούτε σκοπεύω να πάρω μέχρι να μου χαλάσει ή καεί η Full HDMI που έχω. Τις βελτιώσεις που θα έχει το PS 4 Pro έναντι του standard PS 4 για τα δικά μου δεδομένα είναι μικρής σημασίας. Προσωπικά εγώ το όλο θέμα με τις βελτιωμένες εκδόσεις το βλέπω λίγο αστείο αφού επί το πλείστον (θα φανεί στην πορεία) θα έχουμε να κάνουμε με στυλιστικές διαφορές για χάρη του ματιού και όχι απαραίτητα του gameplay π.χ. τεχνητή νοημοσύνη, μηχανισμοί φυσικής και πιο πιστευτό animation του περιβάλλοντος.
                Έχοντας παίξει αρκετό καιρό σε σταθερά 60fps μου φαίνεται δύσκολο γιατί θα έπρεπε κάποιος που προτιμάει smooth επιδόσεις να μείνει ικανοποιημένος με τις συχνές διακυμάνσεις των 45-60 καρέ, αν υποθέσουμε ότι το παράδειγμα του Rise of the Tomb Raider υιοθετήσουν κι άλλες εταιρείες με παρόμοιες επιδόσεις. Αν τα 1080p σταθερά 60fps ( δεκτές αραιές αμελητέες πτώσεις) είναι δύσκολο να γίνουν στο Pro με ποιο πλούσιους τεχνικά τίτλους ποιος ο λόγος ο χρήστης να διαλέξει αυτή την ρύθμιση από την σαφώς πιο ομαλή των steady 30fps με όλα τα extra καλούδια στο full. Είναι ακόμα νωρίς για να κρίνουμε το PS4 Pro αλλά αν δεν κάνω λάθος η όλη αναμονή για τους μη 4κ users είναι ότι το Pro θα πιάνει 60ντάρι με ανεπαίσθητες εώς ελάχιστες παρεμβολές.

                Comment


                • Αλλο δε νοιάζεται για τα 60fps και αλλο δε βλέπει διαφορα. Δεν υπαρχει περιπτωση άνθρωπος,με κανονική όραση να μην αντιλαμβάνεται την ομαλότητα στα 60fps( και πολυ,περιςςοτερο την επιτακτική ανάγκη για 120hz στο VR- εδω τα πράγματα ειναι πολυ πιο αυστηρά γιατι υπαρχει ζήτημα υγείας) Το ζήτημα ειναι πως αλλο το unlocked και αλλο το σταθερό frame rate. Σε εμένα ας πουμε το Last of Us με unlocked frame rate, δημιουργούσε ζάλη( εδω υπεισέρχονται και άλλοι παράγοντες οπως ο διαφορετικός ουδος ευαισθησίας που εχει ο καθε άνθρωπος, με λίγα λόγια με αλλο τροπο ζαλίζομαι εγω, αλλιώς ο Evans κ.ο.κ.) Απο την άλλη το Uncharted remastered στα 60fps σε αναγκάζει να μην μπορείς να επιστρέψεις στους original τίτλους( οπως και άλλοι πόσοι τιτλοι)

                  Η αποψη μου πάντως ειναι πως επρεπε να είχαν βάλει στόχο και οι δυο εταιρείες στα 1080p60 εξαρχής- απο την άλλη κάλλιο αργά παρα ποτε. Τωρα μονο πονοκεφάλους θα δημιουργήσουν στην ανάπτυξη των games απο third parties( μακάρι να βγω ψεύτης)

                  Επίσης η μάζα δε θα σκάσει 2-3 χιλιάρικα για επαρκές 4Κ. Το να παρεις TurboX 4K 40-50 ιντσών με 500-700€ και να νομίζεις πως θα δεις διαφορα, απλως ειναι ουτοπικό. Όταν οι τιμες έρθουν σε φυσιολογικά για το κοινό πλαίσια, τοτε θα δούμε το καλύτερο δυνατό integration της τεχνολογίας.( αν δεν κανω λαθος το πολυδιαφημισμένο HDR θελει αρκετα ακριβές TV για να αντιληφθείς διαφορα) Όταν αλλάξαμε όλοι σε HD TVs, το κάναμε γιατι το κόστος ηταν πλέον σε λογικά επιπεδα( εδω ηταν σωστο το timing απο Sony, MSoft και πόνταρε τελειως λαθος η Ν που νόμιζε πως ο κόσμος θα επιμείνει στο SD για λίγα χρόνια ακομη ) Απο την άλλη το να υπάρχουν επιλογές ειναι παντα θετικο( αλίμονο)και κανεις δεν υποχρεώνει κανέναν να επενδύσει άμεσα, καθώς το PS4 εξακολουθεί να ειναι μια χαρα futureproof απο οτι φαίνεται. Όταν με το καλο οι 4Κ πανε σε φυσιολογικά επίπεδα και αξιζει το upgrade( προςωπικα δεν αγοράζω Τιβι μονο για games)τοτε θα μιλάμε για next gen. Επίσης συμφωνώ με τον Evans στο οτι το Scorpio ακούγεται too good to be true, εκτός κι αν σκάσει με τιμη στα 800-1000€.

                  Edit
                  Αν έχετε γνωστό με Sony BVM monitor πείτε μου, ψάχνω για retro gaming TV ( απο αλλο ανέκδοτο όμως) Αν κλείσει το Mega να πάμε απο κάτω μήπως τα πετάξουν.
                  Last edited by Sinclair; 09-09-2016, 11:59 AM.
                  «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                  Comment


                  • Objection!


                    Κι αυτη ειναι φετινο μοντελο.

                    Συμφωνω για το 1080@60 αλλα αντε τωρα να πεισεις τους developers.

                    edit: Το HDR ναι ειναι αρκετα ακριβο ακομη.
                    Do a barrel roll!

                    Comment


                    • Βσκ μιλούσα για το HDR. Διάβασε το άρθρο του eurogamer και θα δεις ποιες τηλεοράσεις προτείνουν προκειμενου να εχει όντως νόημα το upgrade σε 4Κ.

                      Digital Foundry's recommendations for the best 4K HDR TVs for gaming on PS5, Xbox Series X and PC, from cheap TVs to premium OLED and QLED models.
                      Last edited by Sinclair; 09-09-2016, 01:59 PM.
                      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                      Comment


                      • Συμφωνώ απόλυτα με Sinclair και Ren περί σταθερού 60 fps και fluctuations μεταξύ 45-60. Το πρώτο είναι κορυφή, το δεύτερο είναι lame (εκτός κι αν μιλάμε για 90% στα 60 και 10% στα υπόλοιπα). Βασικά όπως είπατε το ιδανικό είναι η σταθερότητα, όλα τα άλλα...

                        Φαίνεται πάντως ότι καμία από τις δύο εταιρείες δεν έχουν ξεκάθαρο όραμα και πιστεύω ότι το τελικό αποτέλσμα δε θα είναι κάτι τόσο gamer-friendly, όσο θα έπρεπε. Εγώ θα μείνω με το απλό PS4 μου. Θα έκανα μία αναβάθμιση σε slim, αλλά η έλλειψη οπτικής εξόδου με περιορίζει πάρα πολύ, μιας κι αχρηστεύονται τα 5.1 μου (απορώ τι σκέφτηκαν όταν αποφάσισαν να τη βγάλουν).

                        Comment


                        • Sony και δεν ειμαι καλά:p

                          PS4 Pro: Οι αναβαθμίσεις των παιχνιδιών θα απαιτούν πληρωμή

                          Star Citizen videos Star Citizen gallery

                          Comment


                          • Η Sony είναι χάλια στο marketing: Η κονσόλα θα έχει ξεκάθαρο πλεονέκτημα σε 1080p και όπως λέω εδώ και πολλά χρόνια, η εμπειρία των 60fps είναι εκπληκτική και ίσως πολύ ανώτερη του 4k30fps. Το ζήτημα είναι ότι επειδή το νέο trend είναι η υψηλότερη ανάλυση (και κακά τα ψέματα, οι console gamers δεν έχουν ιδέα τι πάει να πει 60fps), η Sony επικεντρώθηκε στο 4k.
                            Ακριβως αυτο, αν πουσαραν καπως το θεμα με τα frames και τις επιπλεον γραφικες δυνατοτητες τοτε πιθανοτατα να κινουσε λιγο το ενδιαφερον και σε καποιον που εχει το παρον μοντελο. Το 4k-hdr ωστοσο πεταει αυτοματα πολλους ανθρωπους εκτος target group μιας και απαιτει μια σειρα απο αλλες αγορες που νομιζω σημερα δεν ειναι ο μεσος ορος των καταναλωτων. Απο την αλλη βεβαια ξαναλεω οτι με αυτο τον τροπο αποφευγει τη συγκριση αναμεσα στα 2 μοντελα (ωστε να μην πεταξει off το original) και λεει να δινω και μια επιπλεον επιλογη σε καποιους που εχουν ή θελουν να αποκτησουν το setup για να την ακολουθησουν και ταυτοχρονα δεν σπαω το market σε 2 κομματια.

                            Το κακο ειναι οτι δεδομενου του scorpio και αυτων των κινησεων που οπως και να το κανουμε αλλαζουν η λογικη του market, δεν ειμαι καθολου σιγουρος για το αν σε 2 χρονια πχ δεν θα εχουμε τα ιδια και ενα super pro μοντελο. Σε οτι αφορα το scorpio εγω θεωρω (μπορει να κανω λαθος γιατι δεν ξερω κιολας απο αυτα) οτι ο λογος που η κυκλοφορια του εχει μεταφερθει εκει ειναι για να το δωσει η ms σε προσιτη τιμη (πιστευω δηλαδη οτι μπορουσε να το δωσει και τωρα αλλα διαλεγει να περιμενει 1 χρονο ετσι ωστε να εχει πεσει το κοστος της μαζικης παραγωγης). Οποτε γενικα και σε αυτη τη φαση μου φαινεται λογικοτερη το scorpio ως αγορα αν θελω το κατι παραπανω απο το να παρω την ιδια κονσολα που εχω τωρα, αναβαθμισμενη αλλα που σε ενα χρονο ο ανταγωνιστης θα εχει κατι ακομα δυνατοτερο. Τελος παντων δεν ξερω, το σιγουρο ειναι οτι δεν μπορεις σε αυτη τη φαση να γινεις early adopter μιας και οπως και να εχει την τελευταια κουβεντα την εχουν οι devs, πρεπει να δουμε αυτοι κατα ποσο και αν θα αξιοποιουσουν τις αναβαθμισμενες κονσολες διοτι διαφορετικα η συζητηση δεν εχει νοημα.

                            Παντως συμφωνω και εγω με τον Sinclair, μπορει να απογοητευτηκα αλλα ενιωσα και μια ανακουφηση δεδομενου οτι σε εναν βαθμο το future proof του original μοντελου φαινεται να διατηρειται.
                            Last edited by nooto; 09-09-2016, 06:10 PM.

                            Comment


                            • Originally posted by BigBOSS View Post
                              Sony και δεν ειμαι καλά:p

                              PS4 Pro: Οι αναβαθμίσεις των παιχνιδιών θα απαιτούν πληρωμή

                              http://www.vg24.gr/ps4-pro-game-updates-sony-cost/
                              Οχι θα στα φτιαχνανε τσαμπα, πλερωνε τωρα θυμα
                              Do a barrel roll!

                              Comment


                              • Σχετικά με το Xbone Scorpio. Το διάστημα μεταξύ του Xbox One --> Xbox Scorpio θα είναι το ίδιο με το διάστημα μεταξύ Xbox 1 (lol) --> Xbox 360. 4 Χρόνια δηλαδή. Κάτι σαν μία γενιά από τις παλιότερες που κρατούσαν περί τα 5 χρόνια. Όχι σαν και την τελευταία που κράτησε μία δεκαετία. Η MS το πάει πολύ καλά το πράμα παραδόξως. Το ανακοινώνουν από πολύ πριν, το καθυστερούν αρκετά για να πέσουν οι τιμές, και έτσι δεν θα νιώθουν πως πιάστηκαν κότσο οι early adopters. Το μόνο θέμα είναι η τιμή, μιας και για αξιοπρεπές native 4K όντως θα πρέπει να δούμε τίποτα 800άρια και θα χτυπάμε το κεφάλι μας στον τοίχο.
                                Last edited by Phantom Duck; 09-09-2016, 05:19 PM.

                                PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                                Comment

                                Working...
                                X