Announcement

Collapse
No announcement yet.

Dreams - Nightmares

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dreams - Nightmares

    Όπως το προδίδει ο τίτλος, αφορά για τα όνειρα και τους εφιάλτες μας. Είχα μία συζήτηση με τους ξένους στο forum του Alan Wake για τους εφιάλτες, οι οποίοι είναι επιρροή από παιχνίδια τρόμου, θρίλερ και κάποιες φορές από μεσαιωνικά RPG(Silent Hill, Project Zero, Oblivion etc) και από ταινίες τρόμου(Hellraiser etc).

    Ήδη είχα πάνω από 5 εφιάλτες πολύ τρομακτικούς, τους οποίους συγγράφω στο βιβλίο μου με μόνο σκοπό για να επαναφέρω τα παιχνίδια τρόμου(Σαν τον Lovecraft που δημιούργησε το Call of Cthulu ένα πράγμα). Αν συνεχίσω έτσι, θα καταλήξω στην συγγραφή ενός πολύ καλού βιβλίου τρόμου.

    Πολλοί λένε ότι είναι το υποσυνείδητο, άλλοι από αρρώστια των ματιών, όπως η Kindley, άλλοι(όπως εγώ) από επιρροή των βιντεοπαιχνιδιών και ταινιών.

    Τα δικά μου όνειρα θα σας τα περιγράψω κάποια στιγμή.

    Αν θέλετε μπορείτε να συζητήσετε τα δικά σας όνειρα και εφιάλτες και από ποία επιρροή προέρχονται αυτά. Μπορείτε και να συζητήσετε επιστημονικά διάφορα πράγματα γύρω τους.
    sigpic

  • #2
    Τον εφιάλτη ότι σας κλέβουν τη συλλογή παιχνιδιών τον έχετε δει;

    Comment


    • #3
      Δεν τον έχω δει, για περίγραψε τον αν είναι.

      Ξέχασα να αναφέρω πάνω ότι το βιβλίο που γράψω περιγράφει την περιπέτεια ενός νεαρού φοιτητή στους παράλληλους κόσμους, τον έναν πραγματικό και τον άλλον τρομακτικό και δαιμονικό. Όσο κοιμάται το παιδί αυτό, τόσο οι εφιάλτες αρχίζουν σιγά σιγά να ζωντανεύουν στα όνειρα του και να μετατρέπονται σαν Silent Hill. Στο τέλος αν οι εφιάλτες τον έχουν υπό έλεγχο με το ζόρι, το παιδί θα παραληρεί και θα περπατάει κοιμισμένος και να τρομάζει τους περαστικούς γύρω του. Εδώ προσπαθώ να συνδυάσω τον τρόμο με την παράνοια και το θρίλερ. Όταν με το καλό τελειώσω αυτό το βιβλίο, ελπίζω να το δώσω σε κάποια εταιρεία ανάπτυξης για να επαναφέρω τα παιχνίδια τρόμου και να τα βάλω ως Matured στο ESRB.
      sigpic

      Comment


      • #4


        mpainei enas mesa kai tou klevei ta playmobile
        Ground_Zero:

        Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

        Comment


        • #5
          Οταν ημουν μικρος εβλεπα εφιαλτη οτι σπαγανε τα παιχνιδια μου (transformers, power rangers κλπ). Ισως επειδη μερικα απ' αυτα ειχαν οντως σπασει
          Do a barrel roll!

          Comment


          • #6
            Originally posted by Azrael View Post


            mpainei enas mesa kai tou klevei ta playmobile


            Καημένε Evans.
            "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

            Comment


            • #7
              Ειρωνεύεσαι εσύ; Πάει το πιτόγυρο!

              Κανένας σας δεν έχει δει εφιάλτη ότι του κλέβουν τα videogames του; Περίεργο μου φαίνεται, θεωρούσα ότι είναι το Νο1 όνειρο του gamer . Για playmobile δε θυμάμαι, λες ρε azrael;

              Μία φορά πάντως είχα δει ότι όλη η γειτονιά (ήμουν πολύ μικρός, δεν κατέβαινα κέντρο :xp: ) είχε μετατραπεί σε ζόμπι. Είχα παίξει το demo του RE2 και με επηρέασε μάλλον.

              Comment


              • #8
                Originally posted by Evans View Post
                Ειρωνεύεσαι εσύ; Πάει το πιτόγυρο!


                Όχι ρε, με παρεξήγησες. Εγώ να ειρωνευτώ εσένα; Από που κι ως που;
                "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                Comment


                • #9
                  Έλα πείτε την αλήθεια, όλοι έχετε δει εφιάλτη που θέλετε να μιλήσετε (ή να κάνετε κάποιες ενέργειες) και απλά δεν μπορείτε!
                  Αυτό νομίζω οφείλεται σε έλλειψη αυτοπεποίθησης στο συγκεκριμένο διάστημα (εξαιρείται ο Dj_Solid). Επίσης αν δείτε ότι δεν έχετε δόντια σημαίνει το ίδιο :S. Τα έχω δει και τα 2 .
                  The illusion of free will is an illusion.

                  Comment


                  • #10
                    Είχα δει ότι είχα σπάσει λίγο τον καθρέφτη και το χερούλι της πίσω αριστερά πόρτας του "μεγάλου" αυτοκινήτου της οικογένειάς. Με δεδομένο ότι του έχω ξανακάνει ζημιά, για μένα είναι από τα πολύ δυσάρεστά πράγματα που μπορώ να δω είτε στον ύπνο είτε στον ξύπνιο μου...
                    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Ryu_gr View Post
                      Έλα πείτε την αλήθεια, όλοι έχετε δει εφιάλτη που θέλετε να μιλήσετε (ή να κάνετε κάποιες ενέργειες) και απλά δεν μπορείτε!
                      Αυτό νομίζω οφείλεται σε έλλειψη αυτοπεποίθησης στο συγκεκριμένο διάστημα (εξαιρείται ο Dj_Solid). Επίσης αν δείτε ότι δεν έχετε δόντια σημαίνει το ίδιο :S. Τα έχω δει και τα 2 .
                      Και τα δυο ειναι απο τους χειροτερους εφιαλτες μου, οτι θελω να μιλησω αλλα δε μπορω ή οτι θελω να φυγω απο εκει που ειμαι αλλα δε μπορω, οπως επισης εχω δει εφιαλτη οτι σπανε τα δοντια μου (πραγματικα ειχε φρικαρει μεχρι που ξυπνησα).
                      Και βεβαια εχω εφιαλτες με τις δυο μεγαλυτερες μου real life φοβιες 1) τα υψη και 2) τα φιδια.

                      edit
                      Αυτο με τις ζημιες Τιτε το παθαινω καμια φορα με τα γυαλια μου, βλεπω στον υπνο μου οτι εχουν σπασει και με πιανει πανικος γιατι οταν ημουν μικρος ειχα κατα καιρους ατυχηματα (πχ με χτυπησε μπαλα στο προσωπο μια φορα και τα χαλασε ανεπανορθωτα) και σπαζομουν παρα πολυ οταν συνεβαινε αυτο.
                      Do a barrel roll!

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Tanno View Post
                        Δεν τον έχω δει, για περίγραψε τον αν είναι.

                        Ξέχασα να αναφέρω πάνω ότι το βιβλίο που γράψω περιγράφει την περιπέτεια ενός νεαρού φοιτητή στους παράλληλους κόσμους, τον έναν πραγματικό και τον άλλον τρομακτικό και δαιμονικό. Όσο κοιμάται το παιδί αυτό, τόσο οι εφιάλτες αρχίζουν σιγά σιγά να ζωντανεύουν στα όνειρα του και να μετατρέπονται σαν Silent Hill. Στο τέλος αν οι εφιάλτες τον έχουν υπό έλεγχο με το ζόρι, το παιδί θα παραληρεί και θα περπατάει κοιμισμένος και να τρομάζει τους περαστικούς γύρω του. Εδώ προσπαθώ να συνδυάσω τον τρόμο με την παράνοια και το θρίλερ. Όταν με το καλό τελειώσω αυτό το βιβλίο, ελπίζω να το δώσω σε κάποια εταιρεία ανάπτυξης για να επαναφέρω τα παιχνίδια τρόμου και να τα βάλω ως Matured στο ESRB.

                        :phil::resp:
                        Originally posted by Raf
                        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Evans View Post
                          Ειρωνεύεσαι εσύ; Πάει το πιτόγυρο!

                          Κανένας σας δεν έχει δει εφιάλτη ότι του κλέβουν τα videogames του; Περίεργο μου φαίνεται, θεωρούσα ότι είναι το Νο1 όνειρο του gamer . Για playmobile δε θυμάμαι, λες ρε azrael;

                          Μία φορά πάντως είχα δει ότι όλη η γειτονιά (ήμουν πολύ μικρός, δεν κατέβαινα κέντρο :xp: ) είχε μετατραπεί σε ζόμπι. Είχα παίξει το demo του RE2 και με επηρέασε μάλλον.
                          Από gaming related έχω δει ότι ξαφνικά έχω ένα δωμάτιο με πολλά ράφια γεμάτα από games, ότι θέλω και δεν θέλω, σαν τις πιο τρελές συλλογές games από συλλέκτες κλπ αλλά ποτέ ότι χάνω ή ότι μου κλέβουν κάτι.

                          Με zombies έχω δει πολλούς εφιάλτες. Συνήθως το όνειρο ξεκινάει από το ίδιο μου το σπίτι, νύχτα αφού έχω ξαπλώσει για να κοιμηθώ, όπου έχουν γίνει zombies οι γονείς μου και προσπαθούν να μπουν στο δωμάτιο μου για να με φάνε. Στη συνέχεια βρίσκω καταφύγειο σε ενός φίλου το σπίτι (που πλέον έχει φύγει για εξωτερικό) όπου εκεί δεν έχουν γίνει ακόμη zombie. Άλλη μια πιθανή συνέχεια είναι να έχει γεμίσει και η υπόλοιπη γειτονιά από zombies αλλά η κατάληξη είναι η ίδια.


                          Πολλές φορές στο παρελθόν έχω δει εφιάλτες ότι με κυνηγούν, ένα τέρας ή κάποιος/οι από τους οποίους δεν μπορώ να ξεφύγω γιατί με εντοπίζουν με κάποιου είδους radar. Τα settings είναι ποικίλλα, από τους δρόμους στο χωριό μου στη σκόπελο ή στην Αθήνα μέχρι και σε πυραμίδες της Αιγύπτου γεμάτες παγίδες και cultists με ρόμπες κλπ. Στα περισσότερα τέτοια όνειρα ξέφευγα στο τέλος είτε βρίσκοντας το δρόμο για το σπίτι ή με κάποιο τέχνασμα τύπου disguise όπου χανόμουν μέσα στο πλήθος.

                          Στο τελευταίο τέτοιο όνειρο που είδα ο κυνηγός έτυχε να είναι ένας μικρότερος ξάδερφος μου. Έτσι όπως έτρεχα λοιπόν στα σοκάκια της Σκοπέλου ξαφνικά σκέφτομαι "Μα γιατί τρέχω να ξεφύγω? Είναι ο ξάδερφος μου που με κυνηγάει... Μπορώ άνετα να τον σαπίσω στο ξύλο..!". Και με την αυτοπεποίθηση ότι μπορώ να τον αντιμετωπίσω, τον περίμενα και τον άρχισα στα μπουκέτα. Δεν ξαναείδα παρόμοιο εφιάλτη από τότε.

                          Comment


                          • #14
                            Ρε πούστη μου πως καταφέρνεις και βγαίνεις νικητής ρε saint; Δώσε κάνα strategy! Εγώ στους εφιάλτες πάντα χάνω και παίρνω game over (ξυπνάω). Lack of confidence i presume
                            The illusion of free will is an illusion.

                            Comment


                            • #15
                              Sas exei tyxei na sas skotonoun kai na noiothete na sas kovetai i anasa?
                              Originally posted by Raf
                              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                              Comment

                              Working...
                              X