Announcement

Collapse
No announcement yet.

New PC

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Η κάρτες 6970 τις ATI έχουν ίδια ισχύει με τις GTX 580 τις NVIDIA?

    Με βάλατε σε σκέψεις, αντί για Blu-Ray Writer να πάρω περισσότερα RAM η ακόμα έναν solid state drive (τους έχει δοκιμάσει κανεις?).

    Ellesar_Ph Νομίζω το motherboard μου δεν επιτρέπει αναβάθμιση για 6GB αλλα για 8GB (δηλαδή να βάλω ακόμα 4GB, κάτι που θα στοιχίσει περισσότερο).

    Comment


    • #17
      Εννοείται ότι SSD >>>> Blu-Ray writer. Δηλαδή ok ποιος γράφει δίσκους στην εποχή μας, έστω και αν αυτοί έχουν τέτοια χωρητικότητα (και κόστος). Αν θες να κάνεις backup αγόρασε 1 ΤΒ εξωτερικό, κοστίζει όσο 6-7 BR discs ξέρω 'γω. Με τον SSD θα δεις τρελή διαφορά σε ταχύτητα, αλλά χρειάζεσαι οπωσδήποτε δεύτερο σκληρό για τα data (τον SSD κράτα τον μόνο για λειτουργικό και προγράμματα).

      Comment


      • #18
        Λες ε? Θα βάλω δυο solid state τον 60GB, και για data θα χρησιμοποιώ external, τα προτιμώ. Με σύνολο 120GB Raid solid state (νομίζω διπλασιάζεται η δύναμη τους έτσι) internal drives δεν νομίζω να χρειάζομαι κάτι περισσότερο (άσε που στο μέλλον μπορεί να βάλω και τρίτον).

        Παρεπιπτόντως, αν κατεβάσω ταινία 1080p (7-20 GB, κάπου εκεί κυμαίνεται) θα παίζει με την ίδια ακριβώς ποιότητα όσο ένα Blu-Ray disc έτσι?

        Comment


        • #19
          Originally posted by BigBOSS View Post
          Σορρυ δεν το πρόσεξα:xp:

          Όσο για την 6870
          Radeon HD6870 with LN2: A minor fiasco

          http://www.nordichardware.com/news/7...or-fiasco.html

          Eννοείται όλα τέρμα, φαντάσουν εσύ πως θα τα παιζεις με 6970 (με περισσότερα frames δηλαδή). Εγώ αν αλλάξω κάρτα σε ένα χρόνο και αν..
          To Post που μου έδωσες είναι πριν καν κυκλοφορήσει η κάρτα στην αγορά. Έχω διαβάσει άπειρες πηγές γιατί ενδιαφερόμουν πολύ να αγοράσω την κάρτα και έχω δει και πολλά benchmarks και η 6870 ακόμα και με πρώιμους Drivers είναι ισχυρότερη απο την 5850.
          Άμα βάλεις 5850 vs. 6870 θα το δεις και μόνος σου οτι σε όλα τα Reviews είναι ενθουσιασμένοι (με το δίκιο τους) γιατί η 6870 είναι δυνατότερη απο την 5850 και ~20 ευρώ φθηνότερη. Κατά την γνώμη μου μαζί με την 8800GT είναι η πιο Broken κάρτα γραφικών που έχει κυκλοφορήσει τα τελευταία χρόνια!


          @Aion, δεν διπλασιάζεται η απόδοση με δύο SSDs αλλά υποθέτω οτι σε συστοιχία Raid 0 ανεβαίνει αρκετά. Πάντως και με έναν η διαφορά είναι τεράστια. Imo, τσίμπα έναν SSD 90άρι που θα βάλεις λειτουργικό παιχνίδια και έναν φθηνό εσωτερικό 1GB και θα σας καλυμμένος.

          Για την διαφορά Blu Ray/ Download: Εξαρτάται απο το Download. Εμπειρικά αν το αρχείο της ταινίας που θα κατεβάσεις είναι πάνω απο 11-12 γίγα η ποιότητα του θα είναι άψογη.

          Comment


          • #20
            Για τον επεξεργαστή τι γίνετε? Τον έχει δοκιμάσει κανεις?
            Originally posted by ChrisTop View Post
            Πάντως και με έναν η διαφορά είναι τεράστια. Imo, τσίμπα έναν SSD 90άρι που θα βάλεις λειτουργικό παιχνίδια και έναν φθηνό εσωτερικό 1GB και θα σας καλυμμένος.
            Internal 1GB? Μάλλον θα εννοείς 1TB. Όμως γιατί να βάλω internal από την στιγμή που τα data μου θα τα έχω σε external? Είναι αναγκαίος για κάτι? Προτιμώ τα λεφτά να τα δώσω σε έναν ακόμα solid state.

            Comment


            • #21
              Κοιτα προς i5 760 ή περιμενε λιιιγο ακομα για sandybridge, οι amd σε ορισμενες περιπτωσεις αποδιδουν οπως ναναι -> http://www.techspot.com/review/336-c...nce/page8.html

              Η 6870 ειναι μια χαρα επιλογη, εγω την 5850 την πηρα επειδη ητανε μεταχειρισμενη και ηθελα οσο το δυνατον μικροτερη "ζημια" στο πορτοφολι, οι 6950 και 6970 ειναι ελαφρως πιο γρηγορες απτην περσινη ναυαρχιδα της AMD την 5870 τωρα αν αξιζουνε τα λεφτα τους για 10-15fps παραπανω εσυ θα το κρινεις, imo πανω απο 300 σε καρτα δεν θα εδινα αυτη την περιοδο, μπορει να ητανε ψιλοαπογοητευση το lanch των 69xx αλλα τουλαχιστον οι τιμες τους ειναι ανταγωνιστικες και λογικα θα πεσουν και οι 58xx ετσι.

              Μνημη μην βαλεις πανω απο 4gb απλα δεν εχει νοημα στο gaming, εκτος αμα μπλεξεις με triple channel και σου κακοφαινονται τα 3x1gb, να φανταστεις μου ειχανε προσφερει πακετο πριν λιγο καιρο με i5 - μητρικη - 4gb μνημη καπου 260ευρω, ο επεξεργαστης πηγαινε μεχρι 4,2ghz με αερα !!

              Εννοειται πως ειναι must να βαλεις μερικα χρηματα στην ακρη για SSD, κατα προτιμηση καναν intel X-25 80gb, αμα τους βαλεις σε raid0 κερδιζεις σε ταχυτητα αλλα εχεις το ρισκο να σου χαλασουν πιο γρηγορα θεωρητικα, + οτι αμα σκασει ο ενας φευγουνε τα δεδομενα και απτους 2, το εχω παθει 2 φορες σε raid 0 array με ραπτορες.

              Το mouse ειναι καθαρα υποκειμενικο παντως, εγω δεν θα εδινα τοσα λεφτα και ας το εχω "σπουδασει" το θεμα, παιζουν πολλα ρολο, τι παιχνιδια παιζεις συνηθως τι προσωπικες προτιμησεις εχεις κλπ, καταρχην δεν μας εχεις εξηγησει σε τι ακριβως δεν σε καλυπτει το razer που εχεις τωρα.

              Comment


              • #22
                Originally posted by crpl_shepherd View Post
                Κοιτα προς i5 760 ή περιμενε λιιιγο ακομα για sandybridge, οι amd σε ορισμενες περιπτωσεις αποδιδουν οπως ναναι -> http://www.techspot.com/review/336-c...nce/page8.html

                Η 6870 ειναι μια χαρα επιλογη, εγω την 5850 την πηρα επειδη ητανε μεταχειρισμενη και ηθελα οσο το δυνατον μικροτερη "ζημια" στο πορτοφολι, οι 6950 και 6970 ειναι ελαφρως πιο γρηγορες απτην περσινη ναυαρχιδα της AMD την 5870 τωρα αν αξιζουνε τα λεφτα τους για 10-15fps παραπανω εσυ θα το κρινεις, imo πανω απο 300 σε καρτα δεν θα εδινα αυτη την περιοδο, μπορει να ητανε ψιλοαπογοητευση το lanch των 69xx αλλα τουλαχιστον οι τιμες τους ειναι ανταγωνιστικες και λογικα θα πεσουν και οι 58xx ετσι.

                Μνημη μην βαλεις πανω απο 4gb απλα δεν εχει νοημα στο gaming, εκτος αμα μπλεξεις με triple channel και σου κακοφαινονται τα 3x1gb, να φανταστεις μου ειχανε προσφερει πακετο πριν λιγο καιρο με i5 - μητρικη - 4gb μνημη καπου 260ευρω, ο επεξεργαστης πηγαινε μεχρι 4,2ghz με αερα !!

                Εννοειται πως ειναι must να βαλεις μερικα χρηματα στην ακρη για SSD, κατα προτιμηση καναν intel X-25 80gb, αμα τους βαλεις σε raid0 κερδιζεις σε ταχυτητα αλλα εχεις το ρισκο να σου χαλασουν πιο γρηγορα θεωρητικα, + οτι αμα σκασει ο ενας φευγουνε τα δεδομενα και απτους 2, το εχω παθει 2 φορες σε raid 0 array με ραπτορες.

                Το mouse ειναι καθαρα υποκειμενικο παντως, εγω δεν θα εδινα τοσα λεφτα και ας το εχω "σπουδασει" το θεμα, παιζουν πολλα ρολο, τι παιχνιδια παιζεις συνηθως τι προσωπικες προτιμησεις εχεις κλπ, καταρχην δεν μας εχεις εξηγησει σε τι ακριβως δεν σε καλυπτει το razer που εχεις τωρα.
                Δεν μπορώ να περιμένω, ούτε υπάρχει ιδιαίτερος λόγος, το να περιμένεις κάτι σε τέτοια θέματα είναι κάπως ανούσιο συνήθως καθώς μόλις κυκλοφορήσει κάτι μετά από ελάχιστο διάστημα βγαίνει κάτι άλλο. Όμως τι είναι το sandybridge? Ο AMD σε reviews που διάβασα σε κάποια παιχνίδια είναι καλύτερος όπως και για επεξεργασία multimedia... Η μήπως όχι?

                RAM στο gaming δεν κάνει καθόλου διαφορα? Στο θέμα τον multimedia?

                Ο intel x-25 είναι πιο αργός από τον OCZ Vertex που θα βάλω. Όμως με προβλημάτισε κάπως αυτό που είπες με το Raid. Σπάνε εύκολα?

                Mouse προστοπαρον έχω ένα Razer Copperhead όμως θα το αναβαθμίσω με Razer Lachesis η Cyborg R.A.T 7. Το θέλω για gaming αλλα και για όλα τα αλλα.

                Comment


                • #23
                  Αποσο το εχω ψαξει προκειται για νεα φουρνια γιωταδων οπου θα πηγαινουν κοντα στα 5ghz με αερα, επιμενω σε i5 γιατι πιστευω οτι προσφερει την καλυτερη σχεση ευρω / ωμης δυναμης, oι AMD ανεξαρτητα ποσους πυρηνες εχουν οταν τους συγκρινεις σε καποιες περιπτωσεις clock for clock βλεπεις οτι ενας phenom στα 3.5ghz αποδιδει σχεδον οσο ενας γιωτας στα 2.6, συνηθως ομως σε πραγματικη καθημερινη χρηση οι διαφορες ειναι ελαχιστες.

                  Με multimedia δεν εχω ασχοληθει για να σου πω αν εχει νοημα η μπολικη ραμ ή οι 6 πυρηνες, ουτε με SSD απλα ξερω οτι οι x-25 ειναι δοκιμασμενοι και αξιοπιστοι γιατι τυχαινει να τους εχουν καποιοι γνωστοι μου. To raid0 θεωρητικα αυξανει την πιθανοτητα να σου σκασει καποιος σκληρος, τουλαχιστον αυτο συμβαινει στους μηχανικους, η ssd ειναι τελειως διαφορετικη τεχνολογια και δεν ξερω τι παιζει ακριβως περα απτα περιορισμενα writes, στην θεση σου θα προτιμουσα παντως να παρω εναν πιο μεγαλο σκετο ( 160gb ξερω γω ) και να μην μπλεξω με raid.

                  Τον λογο αναβαθμισης στο ποντικι δεν μας τον ειπες ακομα, νομιζεις οτι θα κερδισεις κατι αμα πας απτα 2000dpi στα 5600 ? Το 90% των "gaming" mice ειναι καθαρο μαρκετινγκ και απατη. Αυτη τη στιγμη εχω ενα razer abyssus αλλα θα μπορουσα να κανω εξισου καλα την δουλεια μου και με ενα intellimouse optical 1.1 στα >=250hz ή καποιο αλλο παλιο MS / logi, μονο σε πολυ συγκεριμενες περιτπωσεις βγαζει τα λεφτα του το συγκεκριμενο razer.

                  Comment


                  • #24
                    i5 or i7? Αν είναι να το ξανασκεφτώ, θα πρέπει να αλλάξω και το motherboard.

                    Για το Raid ίσος το ψάξω περισσότερο, μην πάθουμε καμια μαμακια.

                    Το mouse το θέλω με απώτερο σκοπό μια μέρα να γίνω ο καλύτερος gamer παγκόσμιος...
                    Απλά για να έχω κάτι καινούριο που να με καλύψει αν μου προκύψει καμια ιδιοτροπία στο gaming η γενικά. Απλά μια αναβάθμιση αυτού που έχω. Είναι και θέμα style, το Lachesis για παράδειγμα έχτος από ισχυρό και όμορφο έχει και multicolor.

                    Comment


                    • #25
                      Καλύτερα να αντικαταστήσω τον AMD Phenom II X6, το motherboard, και τα 4GB RAM, με αυτό το bundel? http://www.overclockers.co.uk/showpr...atid=6&subcat=

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by crpl_shepherd View Post
                        Αποσο το εχω ψαξει προκειται για νεα φουρνια γιωταδων
                        I ROFLed. :xp:
                        "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by Aion View Post
                          Καλύτερα να αντικαταστήσω τον AMD Phenom II X6, το motherboard, και τα 4GB RAM, με αυτό το bundel? http://www.overclockers.co.uk/showpr...atid=6&subcat=
                          Αυτό είναι ακριβώς το Bundle που θα έπαιρνα εγώ αμα έφτιαχνα high-end pc σήμερα. Ακριβώς αυτό όμως.


                          Πάντως σε όλα τα άλλα όπως βλέπεις οι απόψεις μου συμπίπτουν με του crpl. Για απόδοση/δύναμη και γω σε ι5 θα πήγαινα αλλά αφού δεν έχεις τόσο θέμα με τα λεφτά το παραπάνω bundle είναι τρελό τούμπανο, παπάδες θα κάνεις.

                          Comment


                          • #28
                            Ok, λοιπόν:

                            Intel Core i7 950

                            6GB Patriot Viper DDR3 1600Mhz

                            Intel X58

                            2X OCZ Vertex 60GB Solid State Hard Drive

                            XFX ATI Radeon 6970 2048MB

                            Και άλλαξα από Midi-Tower σε Full Tower http://www.overclockers.co.uk/showpr...odid=CA-001-BX

                            Καλύτερα τώρα ε? 750W Power Supply φτάνει?

                            Comment


                            • #29
                              Όπως είπε και ο ChrisTop, το σύστημά σου θα κάνει παπάδες. Τουλάχιστον για 3 χρόνια. Για tower εγώ έχω αυτό http://www.overclockers.co.uk/showpr...odid=CA-110-AN και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Το είχα βρει και πιο φθηνό εδώ http://www.lambda-tek.com/components...?prodID=B63947 (βτς, αξίζει να κοιτάξεις όλα σου τα εξαρτήματα στο συγκεκριμένο site, πολύ καλές τιμές και service).

                              Comment


                              • #30
                                Το... χτήνος είναι εδώ:







                                Σας ευχαριστώ, με την βοήθεια σας κατέληξα σε ένα ικανοποιητικό και υποσχόμενο σύστημα.

                                Comment

                                Working...
                                X