Announcement

Collapse
No announcement yet.

Επιστήμη

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Θεέ μου!Βρίκανε το Higgs???Τελικά πώς ενοποιούνται οι δυνάμεις μεταξύ τους.Θα ήθελα να δω πώς κολλάει η βαρυτική με τις άλλες δυνάμεις!Πωπω τρέλα!
    Υ.Γ.:'Ακουσα τον Τράγκα που έλεγε κάτι για σωματίδιο του Θεού αλλά δεν τον πίστεψα...Ρε λέτε???
    Nintendo I.D.: paixtis
    3ds friend code: 2664-2347-7128

    Comment


    • Vrhkan ena kainourio swmatidio, den einai epivevaiwmeno akomh, alla o epikefalhs tou Cern sto telos tou video eipe: I think we got it!
      O Higgs dakyse kiolas.
      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
      Kindred, this blade and I.
      "

      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
      Greek Gaming Videos
      Greek Final Fantasy Forum

      Comment


      • Ναι το είδα τρομερό.Εδώ λέει ότι η πιθανότητα για να είναι το Higgs είναι 99,99995%, στα 125GeV!!!Πωπω λιποθυμώ!
        Οι ερευνητές του CERN ανακοίνωσαν επίσημα πριν από λίγο την εύρεση του Σωματιδίου του Θεού (Higgs Boson) με βεβαιότητα 99.9995%!
        Nintendo I.D.: paixtis
        3ds friend code: 2664-2347-7128

        Comment


        • Παιδιά επειδή δεν σκαμπάζω από φυσική,τι ακριβώς είναι το μποζόνιο του higgs και ποια είναι η σημασία της ανακάλυψης για την επιστήμη;Αν μπορούσε να εξηγήσει κάποιος σε απλά ελληνικά θα του ήμουν ευγνώμων.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


          Tidy!

          Do not blame me.Blame yourself or God.
          In Matsuno we trust.

          Comment


          • Comment


            • Αν και υπάρχουν αρκετοί φυσικοί στο forum θα κάνω ό,τι μπορώ.

              Η σημασία του για την επιστήμη είναι πως, πολύ απλά, επιβεβαίωσε το ότι η μέχρι τώρα εικασία για τον τρόπο δημιουργίας και ύπαρξης της μάζας είναι σωστή. Κοινώς, το μοντέλο με τα δώδεκα στοιχειώδη σωμάτια και τις τις τέσσερεις κύριες δυνάμεις (βαρύτητα, ηλεκτρομαγνητισμός, ασθενής πυρηνική, ισχυρής πυρηνική αλληλεπίδραση) είναι σωστό.

              Κοινώς δε χρειάζεται να αναθεωρήσουμε περίπου μισό αιώνα επιστήμης. Γιούπι.

              Τώρα, για το τι ακριβώς είναι, το μποζόνιο του Ηiggs, πρόκειται ουσιαστικά για ένα σωματίδιο που εμπεριέχειται σε ένα πανσυμπαντικό πεδίο με το οποίο αλληλεπιδρά κάθε σωμάτιο. Τα φωτώνια αλληλεπιδρούν (περνούν μέσα του) σχεδόν ελάχιστα, άλλα αλληλεπιδρούν πιο έντονα. Κάθε φορά που συμβαίνει αυτό, παράγεται ένα μποζόνιο και το σωματίδιο αποκτά μάζα. Αυτό κυρίως έγινε τα νανομιλισεκόντ μετά τη Μεγάλη Έκρηξη, δεν έχω καταλάβει αν είναι διαδικασία που συνεχίζεται και τώρα.
              Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

              Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

              Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

              Comment


              • Ωραία τα λέει ο Titus.Επίσης λέγεται ότι με αυτό μπορούν να ενοποιηθούν όλες οι δυνάμεις:βαρυτική,ηλεκτρασθενής,ισχυρή πυρηνική σε μια ενιαία θεωρία πεδίου.Επίσης θα ήθελα μέσω του higgs να δoθεί επαρκής εξήγηση για την ύπαρξη του γκραβιτόνιου(φορέα της βαρυτικής δύναμης).
                Nintendo I.D.: paixtis
                3ds friend code: 2664-2347-7128

                Comment


                • Deus ean theleis mporeis na checkareis ta panta sto "Sixty Symbols" sto youtube.
                  Afto to kanali (apo to opoio edwsa prin video) prospathei me aples ekshgiseis na dwsei apanthseis se polla erwthmata oson afora th fysikh kai thn astronomia.

                  Proswpika to vriskw poly endiaferon kai to parakolouthw stena 1,5 xrono twra, wriste kai h diefthynsh:
                  "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                  But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                  Kindred, this blade and I.
                  "

                  "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                  Greek Gaming Videos
                  Greek Final Fantasy Forum

                  Comment


                  • "Έτσι βλέπω τον κόσμο"
                    Κατά κάποιο τρόπο συνέχεια της εκπομπής "Το σύμπαν που αγάπησα" (την οποία δεν έχω δει).




                    Στο τέλος του 2ου επεισοδίου:

                    "Ο άνθρωπος ως ύλη αποτελεί και αυτός συστατικό της ενιαίας και αδιατάρακτης συμπαντικής πραγματικότητας. Η έννοια της ατομικότητας, του εγώ και του έχω, δεν αποτελούν παρά πλαστές εικόνες των ανθρώπινων αισθήσεων. Κάθε κακή δράση του ανθρώπου πάνω σε κάποιον άλλο άνθρωπο ή ακόμα πάνω στη φύση, έχει επίδραση στο σύνολο της δημιουργίας άρα και στον ίδιο άνθρωπο που την προκάλεσε.

                    Το γεγονός αυτό μας οδηγεί στη συνειδητοποίηση μιας μεγάλης κοινωνικής αλήθειας που θα πρέπει να χαρακτηρίζει το νέο πολιτισμικό ρεύμα.

                    Η αγάπη, η ελευθερία, η αλληλεγγύη, η ισότητα και η δικαιοσύνη δεν είναι πράξεις παραχώρησης προς τους άλλους ανθρώπους. Είναι μια επιβεβλημένη κοσμική ιδιότητα, μια πράξη αυτοσυντήρησης που διασφαλίζει σε εμάς τους ίδιους, τα παιδιά και τα εγγόνια μας, την αδιατάρακτη και ευτυχή ύπαρξή μας μέσα στη συμπαντική ενότητα"
                    .

                    The illusion of free will is an illusion.

                    Comment


                    • Originally posted by Ryu_gr View Post
                      "Έτσι βλέπω τον κόσμο"
                      Κατά κάποιο τρόπο συνέχεια της εκπομπής "Το σύμπαν που αγάπησα" (την οποία δεν έχω δει).
                      Και καλά κάνεις.
                      Originally posted by Raf
                      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                      Comment


                      • Μμμ πώς κι έτσι; Βασικά δεν είναι κρίμα να μην προωθούν τέτοιες εκπομπές ώστε να γίνουν mainstream και να ξεστραβωθούμε λίγο; Αντί αυτού παίζουν μπάλα μεσημεριανά και τα λοιπά που δεν κρατάνε τον εγκέφαλο ούτε στο ρελαντί!
                        The illusion of free will is an illusion.

                        Comment


                        • Λανθασμένα λαικευμένη επιστήμη είναι αυτή η εκπομπή.
                          Originally posted by Raf
                          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                          Comment


                          • Για ποιο λόγο όμως;

                            Comment


                            • Originally posted by Raf
                              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                              Comment



                              • What I.Q. Study Reveals About Racists
                                Originally posted by Raf
                                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                                Comment

                                Working...
                                X