Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εκλογές 6ης Μαίου 2012

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by 丹野 View Post
    Πάνε διάβασε όλη την ιστορία του Β' Παγκόσμιου Πολέμου και μετά έλα να μου πεις την απάντηση.
    πάντως αν θέλουμε να ειμαστε 100% δικαιοι όσοι τοσο πολύ επικαλούνται την δημοκρατία θα έπρεπε να κάλουν και εκλεγμένους της ΧΑ στις τόσες πολιτικές εκπομπές που γίνονται τώρα. Καλώς ή κακώς 7% πήρανε είτε συμφωνείς είτε διαφωνείς μαζί τους, επέτρεψε τους να απαντήσουν σε όσα τους προσάπτουν ερήμην τους, ο κόσμος βλέπει και κρίνει. Εκτος και αν φοβούνται μη φάνε ξύλο

    θα ειχαν πολύ ενδιαφέρον τέτοιες εκπομπές

    Η 1η δημοσκόπηση μετά τις εκλογές- Στα ύψη ο ΣΥΡΙΖΑ

    Λίγες ημέρες μετά τις εκλογές, δημοσιεύεται η πρώτη μεγάλη δημοσκόπηση για το πώς διαμορφώνεται...
    η κατάσταση στη χώρα. Οι ψηφοφόροι εμφανίζονται διχασμένοι σχετικά με το εκλογικό αποτέλεσμα, καθώς το 53,2% δηλώνει ότι δεν είναι ικανοποιημένο από το αποτέλεσμα της κάλπης, σε αντίθεση με το 44,8% που δηλώνει ικανοποιημένο.


    Οι πλέον ικανοποιημένοι είναι οι ψηφοφόροι του ΣΥΡΙΖΑ, οι οποίοι κατά 77,8% έδωσαν θετική απάντηση για το εκλογικό αποτέλεσμα.

    Αντιθέτως δυσαρεστημένοι εμφανίζονται το 82,8% των ψηφοφόρων της ΝΔ, το 83,2% των ψηφοφόρων του ΠΑΣΟΚ, ενώ αίσθηση προκαλεί το γεγονός ότι ένας στους δύο (52%) των ψηφοφόρων της Χρυσής Αυγής δήλωσαν δυσαρεστημένοι από το αποτέλεσμα.

    Στην εκτίμηση ψήφου, σε περίπτωση επαναληπτικών εκλογών, το 27,7% των ερωτηθέντων θα ψήφιζε ΣΥΡΙΖΑ, το 20,3% ΝΔ, το 12,6% ΠΑΣΟΚ, το 10,2% Ανεξάρτητους Έλληνες, το 7% ΚΚΕ, το 5,7% Χρυσή Αυγή, το 4,9% ΔΗΜΑΡ, το 2,3% ΛΑΟΣ, το 1,8% Δημιουργία Ξανά, το 1,7% Οικολόγους- Πράσινους, το 1,5% Δημοκρατική Συμμαχία και το 1,3% Δράση.

    Σύμφωνα με τα ποσοστά αυτά, ο ΣΥΡΙΖΑ θα καταλάμβανε 128 έδρες, η ΝΔ 57, το ΠΑΣΟΚ 36, οι Ανεξάρτητοι Έλληνες 29, το ΚΚΕ 20, η Χρυσή Αυγή 16 και η ΔΗΜΑΡ 14.



    Όσον αφορά στην πρόθεση ψήφου σε επαναληπτικές εκλογές ο ΣΥΡΙΖΑ προηγείται με 23,8% και ακολουθούν η ΝΔ με 17,4%, το ΠΑΣΟΚ με 10,8%, οι Ανεξάρτητοι Έλληνες με 8,7%, το ΚΚΕ με 6%, η Χρυσή Αυγή με 4,9% και η ΔΗΜΑΡ με 4,2%.



    Η δημοσκόπηση διεξήχθη από τη Marc για λογαριασμό του Alpha. Ηταν πανελλαδική και διεξήχθη τη χρονική περίοδο από την Τρίτη (8/5) μέχρι και την Τετάρτη (9/5).


    Στο ερώτημα, "ποιο κόμμα θα ψηφίζατε εάν ξέρατε τα αποτελέσματα", οι απαντήσεις έχουν ως εξής:


    ΣΥΡΙΖΑ: 23,2%
    ΝΔ: 19,6%
    ΠΑΣΟΚ: 12,5%
    Αν. Έλληνες: 10,4%
    ΚΚΕ: 6,9%
    Χρυσή Αυγή: 5,9%
    ΔΗΜΑΡ: 5,6%
    Οικολόγοι: 2,7%
    Δημιουργία, Ξανά!: 2,5%
    ΛΑΟΣ: 2%
    ΔΗΣΥ: 2%
    Δράση: 1,6%



    Στο μεταξύ, κυβέρνηση συνεργασίας ζητούν 2 στους 3 Έλληνες (62,7%), ενώ το 32% ζητεί νέες εκλογές.

    Την ίδια στιγμή, το 30,4% επιθυμεί Οικουμενική κυβέρνηση χωρίς τη συμμετοχή της Χρυσής Αυγής, ποσοστό 28,1% τάσσεται υπέρ της συγκρότησης κυβέρνησης συνεργασίας των κομμάτων της Αριστεράς, ενώ το 24,7% στηρίζει μια κυβέρνηση με τη συμμετοχή της ΝΔ, του ΠΑΣΟΚ, του ΣΥΡΙΖΑ και της ΔΗΜΑΡ.
    Star Citizen videos Star Citizen gallery

    Comment


    • Τους καλούν αλλά δεν πηγαίνουν, χωρίς να σημαίνει πως έχουν απορρίψει και προσκλήσεις για το δελτίο των 8. Μην ξεχνάς πως η υπερβολική έκθεση περισσότερο βλάπτει παρά ωφελεί τους περιθωριακούς και ακραίους χώρους. Επίσης έχε το νου σου για την επόμενη εκπομπή του "Πρωταγωνιστές" του Σταύρου Θεοδωράκη, που θα έχει το Μιχαλολιάκο.

      Από εκεί και πέρα, η δημοκρατικότητα πρέπει να γίνεται αποδεκτή και από τα δύο μέρη. Όταν ο ενας δε συνυπογράφει στις βασικές αρχές διαλόγου, αποδοχής της διαφορετικής άποψης και δηλώνει ξεκάθαρα πως θα σε καταστρέψει κοινωνικά, ηθικά, πολιτικά κλπ, δεν του δίνεις βήμα και αφορμή απλά για να αποδείξεις στον εαυτό σου πως είσαι δημοκράτης. Η δημοκρατία σαν κοινωνικό, ανθρωπιστικό και πολιτικό σύστημα έχει και μεθόδους αυτοάμυνας εκτός από μεθόδους αποχής.

      EDIT -


      Δημοσκόπηση της Marc για τον Alpha έρχεται να δώσει πραγματικά μία νέα εικόνα στο πολιτικό σκηνικό. Διαβάστε αναλυτικά τα στοιχεία

      Μία νέα δημοσκόπηση έρχεται να αναταράξει το ήδη περίπλοκο πολιτικό σκηνικό.

      Ο ΣΥΡΙΖΑ προηγείται κατά 6,2 μονάδες, καταγράφει άνοδο και συγκεντρώνει ποσοστό 23,8%.
      Ακολουθεί η ΝΔ με 17,4%, το ΠΑΣΟΚ υποχωρεί στο 10,8%, οι Ανεξάρτητοι Έλληνες συγκεντρώνουν 8,7%, το ΚΚΕ 6%, η Χρυσή Αυγή 4,9% και η ΔΗΜΑΡ 4,2%. Κάτω από το όριο του 3% είναι ο ΛΑΟΣ (2%), Οικολλόγοι Πράσινοι (1,5%), Δημιουργία Ξανά (1,5%), ΔΗΣΥ (1,35) και ΔΡΑΣΗ (1,1%).


      Μετά το αποτέλεσμα των εκλογών, το 15% των ερωτηθέντων δηλώνει ότι αισθάνεται ελπίδα, το 21,9% συγκρατημένη αισιοδοξία, το 21,5% απογοήτευση και το 36,3% ανησυχία. Το 62,7% των ερωτηθέντων τάχθηκε υπέρ της συγκρότησης κυβέρνησης συνεργασίας ενώ μόλις το 32% των ερωτηθέντων τάχθηκε υπέρ της επανάληψης των εκλογών. Από τη δημοσκόπηση προκύπτει ότι το 30,45% επιθυμεί οικουμενική κυβέρνηση, το 28,1% συνεργασία των κομμάτων της Αριστεράς και το 24,7% συνεργασία της ΝΔ, του ΠΑΣΟΚ και της ΔΗΜΑΡ. Ωστόσο, το 53,2% αισθάνεται καθόλου ή ελάχιστα ικανοποιημένο από το εκλογικό αποτέλεσμα. Στον αντίποδα, το 44,8% δηλώνει αρκετά ή πολύ ικανοποιημένο.


      Σύμφωνα με τη δημοσκόπηση της Marc, στην ερώτηση "ποιο κόμμα θα ψηφίζατε αν γνωρίζατε το αποτέλεσμα", το 23,2% απάντησε ότι θα ψήφιζε ΣΥΡΙΖΑ. Αυτό το ποσοστό είναι μεγαλύτερο από εκείνο που πήρε στις εκλογές της 6ης Μαίου. Ότι θα ψήφιζε ΝΔ, απάντησε το 19,6%, ενώ χαμηλότερα ποσοστά απ΄όσα συγκέντρωσε στις εκλογές έχει στη δημοσκόπηση το ΠΑΣΟΚ, δηλαδή 12,5%. Οι Ανεξάρτητοι Έλληνες βρίσκονται στο 10,4%, στα προηγούμενα ποσοστά του το ΚΚΕ, στο 6,9%, στο 5,9% η Χρυσή Αυγή και στο 5,6% η ΔΗΜΑΡ.





      Πολύ σύντομα σχόλια. Ήδη πέφτει το ποσοστό της Χρυσής Αυγής. Η επιτυχία του ΣΥΡΙΖΑ τόσο δίχασε όσο αναπτέρωσε τις ελπίδες του κόσμου. αλλά το ενδιαφέρον είναι πως οι πολίτες δε θέλουν "αριστερή κυβέρνηση" ή κάτι ανάλογο μα κάτι πιο υπερβατικό.
      Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

      Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

      Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

      Comment


      • Originally posted by sub_zero View Post

        1) Το οτι η Ελλαδα λειτουργουσε με στρεβλο τροπο ολοι το δεχομαστε. Εκει που διαφωνουμε ειναι σε τι ποσοστο ευθυνεται ο καθενας και ποιοι επωφεληθηκαν απο αυτο. Ας δεχτουμε ομως οτι ειναι 100% ευθυνη των πολιτων λογω τεμπελιας-βλακειας κτλ. Μπορείς να μας δωσεις μια εξηγηση γιατι εκτος απο εμας εχουν μεγαλα προβληματα και αλλες ευρωπαικες χωρες που μεχρι τωρα θεωρουνταν ισχυρες οικονομικα;

        2) Αν το μνημονιο και ολα τα μετρα ηταν απολυτως απαραιτητα να παρθουν υπο την μορφη που τελικα παρθηκαν χωρις να εχουμε τη δυνατοτητα για οποιαδηποτε διαπραγματευση τοτε για ποιο λογο να ψαχνομαστε ολοι τι θα ψηφισουμε και δεν ψηφιζουμε ξανα πασοκαρα;
        1) Είπα και πιο πάνω πως το πρόβλημα είναι (και) ευρωπαϊκό. Όσο λάθος είναι να λέμε πως φταίμε αποκλειστικά εμείς, τόσο λάθος είναι το να λέμε πως το πρόβλημα είναι μόνο ευρωπαϊκό και μας πήρε εμάς η μπάλα.

        Αν θες να μιλήσουμε με ποσοστά, ας πούμε το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι 70% ελληνικό -30% ευρωπαικό, στην Ισπανία 60% ισπανικό-40% ευρωπαικό, στην Ιταλία 50-50 κ.ο.κ. και ανάλογα είναι τα πεδία στα οποία πρέπει να ενεργήσουμε. Στην Ελλάδα αντί να ενεργήσουμε εκεί που έπρεπε και αντί οι πολίτες να πιέσουν να ενεργήσουμε εκεί που έπρεπε, ήτοι στις μεταρρυθμίσεις στο εσωτερικό μας, βλέπουμε γερμανικές συνομωσίες και ονομάζουμε τη φτώχια αποτέλεσμα του μνημονίου και όχι αποτέλεσμα αυτών που μοιράζαν δανεικά, η ανευθυνότητα των οποίων μας παρέδωσε στο μνημόνιο. Έχοντας αποτύχει να το αντιληφθούμε αυτό, πλέον θέλουμε να επιλέξουμε κακέκτυπα αυτών των ανθρώπων για να συνεχίσουν το έργο τους.

        Γιατί το πρόβλημα είναι πιο έντονο εδώ έγραψα στο προηγούμενο post. Για πολλούς λόγους με προεξάρχον την απόκλιση μεταξύ παραγωγής και εισοδήματος που μόνο στην Ελλάδα είναι τόσο δυσανάλογη και που αποκαλύφθηκε με τη διακοπή των δανεικών, οδηγώντας στην κατάρρευση. Για κάποιο λόγο αδυνατούμε να το καταλάβουμε αυτό και να το προσδιορίσουμε ως αιτία και να το φτιάξουμε. Αντ' αυτού προσδιορίζουμε ως αιτία καταστροφής μια συμφωνία εκτάκτων δανεικών, το μνημόνιο, του οποίου αγνοούμε τις μεταρρυθμίσεις και τις αντικαθιστούμε με υπέρογκους φόρους.

        2) Προφανώς δεν ήταν σωστά, αφού το έχω γράψει, γιατί μου κάνεις αυτή την ερώτηση; Μέχρι τώρα βλέπαμε την Πασοκάρα να παλεύει να πάρει τα οφέλη των Μνημονίων (λεφτά) χωρίς να εφαρμόζει κανέναν από τους δύσκολους όρους (τις μεταρρυθμίσεις) και αντί αυτών να διαλύει τη μεσαία τάξη για να προστατέψει μέρος των δικών της παιδιών (το υπόλοιπο απλά μεταφέρθηκε στον Τσίπρα αγνοώντας πλέον ακόμη και την ηθική υποχρέωση απέναντι στον εργοδότη του).
        Από κι ως που να ψηφίσει λοιπόν κάποιος Πασόκ εφόσον α) είναι από τους βασικούς υπαίτιους της σημερινής κατάστασης λόγω της παπανδρεικής νοοτροπίας και συμπεριφοράς β) δεν προώθησε τις απαραίτητες μεταρρυθμίσεις για να περισώσει ό,τι μπορεί, προτιμώντας να προστατεύσει τους πελάτες του εις βάρος των υπόλοιπων, όπως πάντα έκανε τις τελευταίες δεκαετίες.

        Comment


        • Ο τρόπος τον οποίο βρίσκω εγώ καλύτερο είναι να θεωρήσω σε γενικές γραμμές και χάριν οικονομίας της κουβέντας την παραγωγή ανάλογη της ανταγωνιστικότητας, το κατά κεφαλήν ΑΕΠ ανάλογο του κατά κεφαλήν εισοδήματος κι έπειτα να συγκρίνω την κατάταξη κάθε χώρας σε ό,τι αφορά την ανταγωνιστικότητα με την κατάταξή της σε ό,τι αφορά το κατά κεφαλήν ΑΕΠ.
          Η συγκεκριμένη συζήτηση ξεκίνησε με το αν ο BigBoss παίρνει λιγότερα από όσα παράγει. Δεδομένου ότι δεν ξέρεις (φαντάζομαι) ούτε τι δουλειά κάνει θεωρώ ότι είναι μια ποσότητα που είναι σχεδόν αδύνατο να μετρηθεί. Αν μάλιστα μιλάμε για επαγγέλματα όπως καθηγητής, αστυνομικός, δικηγόρος κλπ είναι ΙΜΟ εντελώς αδύνατο να ποσοτικοποιηθεί η παραγωγικότητά τους. Επίσης, ακόμα και αν θεωρήσουμε ότι όντως καταναλώνει περισσότερα από όσα παράγει οι επιλογές του τι να κάνει για να το βελτιώσει αυτό είναι μάλλον περιορισμένες. Δεν υπάρχει άλλωστε υπερπροσφορά εργασιών και αποφάσισε επίτηδες να δουλέψει σε ένα μη παραγωγικό τομέα... Και αν φύγει έξω δεν πρόκειται να βοηθήσει ιδιαίτερα το ΑΕΠ της Ελλάδας.

          Δεν είμαι οικονομολόγος και πιθανώς να είμαι και λάθος σε κάποια θέματα αλλά παρόλα αυτά ας το θέσουμε το θέμα σε επίπεδο κρατών όπως έκανες. Και ας υποθέσουμε πως το GCR είναι ένας καλός δείκτης ανταγωνιστικότητας (που δεν είμαι σίγουρος πως ισχύει αλλά είναι σίγουρα ο καλύτερος-μόνος που έχουμε).
          Μεγαλύτερο ενδιαφέρον όμως έχει η κατάταξη της Ελλάδας όχι μόνο φέτος αλλά και τις προηγούμενες χρονιές.



          2007-65, 2008-67, 2009-71, 2010-83, 2011-90. Κοινώς, με τις πολιτικές λιτότητας που ακολουθούνται ως τώρα όχι μόνο δεν αυξήθηκε η ανταγωνιστικότητα αλλά έπεσε κατακόρυφα. Εκτός φυσικά αν πιστεύουμε πως σύντομα οι πολιτικές αυτές θα φέρουν αποτέλεσμα και όλα θα βελτιωθούν "μαγικά". Κρίνοντας καθαρά εκ του αποτελέσματος (γιατί εκεί είναι η ουσία) ό,τι έχει γίνει ως τώρα όχι μόνο δε βοήθησε αλλά είχε καταστροφικές συνέπειες. Το οποίο είναι φυσικό βέβαια γιατί το να προσπαθείς να πληρώσεις ένα εκθετικά διογκούμενο χρέος καταπιέζοντας το ΑΕΠ είναι ηλίθιο. Αυτό που προσπαθούμε να κάνουμε τα τελευταία 2-3 χρόνια είναι να έχουμε μισθούς Κίνας με κόστος ζωής Ελβετίας. Τι ακριβώς θα επιτευχθεί έτσι πέρα από την εξαθλίωση του πληθυσμού δε ξέρω. Η οικονομία μίας χώρας δεν είναι μόνο οι εξαγωγές και κάθε φορά που μειώνεται το εισόδημα, μειώνεται και η κατανάλωση και συνεπώς καταπιέζονται οι τοπικές επιχειρήσεις (άρα και μείωση του ΑΕΠ, δυσκολία πληρωμής του δανείου).
          Η διαφωνία με τα επόμενα μέτρα του μνημονίου είναι πως προβλέπουν και άλλες μειώσεις εισοδημάτων, εισφορές κλπ που είναι βήματα προς τη λάθος κατεύθυνση.
          Αυτό με τη σειρά του θα έπρεπε να τον αναγκάσει να αναγνωρίσει τα ενδημικά προβλήματα της χώρας, θέτοντας ως προτεραιότητά του την επίλυσή αυτών, αντί του κυνηγιού φαντασμάτων, Ναζί, συνομωσιών ή την όψιμη λατρεία νέων Παπανδρέου που υπόσχονται νέο γύρο δανεικών. Θεωρητικά πάντα, προφανώς η κλάψα και η ευθυνοφοβία είναι πιο εύκολες και το Τσίπρα δώσ'τα όλα πιο εύηχο.
          Σε αυτό δε διαφωνώ σε κάτι. Η χώρα χρειάζεται δομικές αλλαγές, οι οποίες όμως δε γίνονται από τη μια μέρα στην άλλη. Εξάλλου, όχι μόνο το μνημόνιο δε βοηθάει σε αυτήν την κατεύθυνση και στην ανάπτυξη της επιχειρηματικότητας αλλά μάλλον δυσχεραίνει την κατάσταση με την ατμόσφαιρα αβεβαιότητας που επικρατεί. Επίσης, αν και συμφωνώ πως χρειάζεται σοβαρή αναδιάρθρωση του δημοσίου οι μαζικές απόλυσεις δεν είναι λύση. Με το να πετάξεις στην αγορά εργασίας μερικές εκατοντάδες χιλιάδες κόσμο τη στιγμή που η ανεργία βρίσκεται εκεί που βρίσκεται δε θα βοηθήσεις τα πράγματα γιατί θα μειωθεί η κατανάλωση και θα ασκηθεί ακόμα μεγαλύτερη πίεση στις τοπικές επιχειρήσεις. Εν κατακλείδι, ανάπτυξη μέσα σε καθεστώς λιτότητας είναι σχεδόν αδύνατο να ευδοκιμήσει και νομίζω πως συμφωνούν όλοι ότι το κλειδί είναι η ανάπτυξη.

          Φυσικά κανείς μέχρι τώρα δεν είχε το πολιτικό θάρρος να αντιμετωπίσει τις πραγματικές στρεβλώσεις της ελληνικής οικονομίας και, ευτυχώς, το πλήρωσαν πλέον στις κάλπες. Επίσης μπορεί να έχουν άδικο όσοι περιορίζονται σε ρητορική του τύπου φταίνε οι Γερμανοί αλλά εξίσου άδικο έχουν οι Έλληνες φταίνε για όλα και πρέπει να πληρώσουνε. Ακόμα και αν φταίνε όλοι οι Έλληνες, δεν έχουν όλοι την ίδια ευθύνη. Η τιμωρία πρέπει να αντιστοιχεί στο έγκλημα. Αλλά δυστυχώς ως τώρα με τις πολιτικές λιτότητας έχουμε καταλήξει να πληρώνει (αναλογικά) με ισόβια αυτός που έκλεψε μια φρατζόλα ψωμί ενώ ο κατά συρροήν δολοφόνος να περνάει μια νύχτα μόνο στο κρατητήριο.

          Αν λοιπόν κάποιος 25χρονος κοιτάξει τα αγαθά του, τα συγκρίνει με την παραγωγή του και διαπιστώσει ανισορροπία, τότε μπορεί μετά βεβαιότητος να πει πως κάπου έχει δημιουγήσει ένα έλλειμμα, το οποίο στην περίπτωση της Ελλάδος δεν καλύπτεται από την παραγόμενη αξία (βλ. 90η θέση στην ανταγωνιστικότητα) ή από καποιας μορφής υπεραξία, αλλά τροφοδοτείται από δανεικά. Συμπέρασμα: Ο 25χρονος είναι έμμεσος επ'ωφελεία δέκτης των δανεικών αυτών.
          Εσύ δηλαδή τι ακριβώς προτείνεις να γίνει για να διορθωθεί το πρόβλημα (αν αγνοήσουμε την αδυνατότητα του νέου να μετρήσει με κάποιον τρόπο την παραγωγικότητά του); Ένας Έλληνας δάσκαλος για παράδειγμα που ήδη παίρνει σημαντικά μικρότερο μισθό από τον αντίστοιχο Γερμανό με ποιον τρόπο είναι λιγότερο παραγωγικός. Παρεμπιπτόντως ούτε η Ελβετία έχει κάποιου είδους υπεραξία αλλά βρίσκεται τρίτη.

          Μπράβο. Εγώ δυστυχώς ούτε Χριστούγεννα πήγα, ούτε Πάσχα, ούτε PS Vita πήρα γιατί δε με παίρνει. Επισημαίνοντας τη διαβάθμιση της φτώχιας δεν αγνοώ τη σχετικοποίησή της, ούτε ισχυρίζομαι πως τα πράγματα πάνε μια χαρά και έχουμε παρά με ουρά, αλλά υπογραμμίζω τον εκ του πονηρού συμψηφισμό φτώχιας και φτώχιας.
          Ελπίζω να μην αναφέρεται σε μένα αυτό. Δε νομίζω πως έκανα κάποιον εκ του πονηρού συμψηφισμού φτώχεια και φτώχειας και δεν είμαι σίγουρος πως κατάλαβα πλήρως τι ακριβώς εννοείς. Άλλη η φτώχεια στη Σομαλία, άλλη στην Ελλάδα (προς το παρόν πάντα) αλλά η ουσία είναι πως έχουμε συνηθίσει σε έναν τρόπο ζωής που περιέχει πολυτέλειες όπως ένα συμπαθητικό σπίτι, φαγητό κλπ. Αν αύριο δεν έχω πλέον λεφτά να πληρώσω το δάνειο του σπιτιού μου και να φοβάμαι μη μου το πάρει η τράπεζα είναι νομίζω λογικό να θεωρώ πως φτωχαίνω (πέρα από τις αρνητικές συνέπειες που μπορεί να έχει για την οικονομία της χώρας γενικότερα). Θα μου πεις ας έπαιρνα μικρότερο σπίτι κλπ αλλά τα θέμα είναι ότι το πήρα με το δεδομένο ότι ο μισθός μου θα είναι περίπου τόσο. Αν ξαφνικά μειώθηκε στο μισό χωρίς ουσιαστικά να μπορούσα να κάνω κάτι για το αποτρέψω είναι επίσης λογικό να μην αισθάνομαι ιδιαίτερα υπεύθυνος για την επερχόμενη φτώχεια μου. Παρεμπιπτόντως, η διαφωνία με τις τακτικές λιτότητας του μνημονίου δεν έχει κομμουνιστική ιδεολογική βάση, αλλά καπιταλιστική. Ο Κρούγκμαν οδύρεται εδώ και χρόνια πως η πολιτική της λιτότητας είναι εντελώς λάθος (και κρίνοντας εκ του αποτελέσματος μάλλον έχει δίκιο).


          Συμφωνώ εν μέρει με την εξίσωση του Τσίπρα με τον Ανδρέα Παπανδρέου αλλά νομίζω πως δικαιούται μία ευκαιρία. Πιστεύω (ή θέλω να πιστεύω, όπως το πάρει κανείς) πως ο περισσότερος κόσμος ψήφισε Τσίπρα όχι γιατί περιμένει λεφτά με τη σέσουλα από αύριο αλλά γιατί έχει απηυδήσει με τα δύο μεγάλα κόμματα και τους εκπροσώπους τους. Να τους ψήφιζε γιατί είναι πιο αξιόπιστοι και λιγότερο λαϊκιστές ενώ τα τελευταία 40 χρόνια καταχρώνται την εμπιστοσύνη του; Να κάνουμε άλλη μια φορά το ίδιο πείραμα περιμένοντας διαφορετικό αποτέλεσμα; Ακόμα και αν είχαν το τέλειο πρόγραμμα γιατί να τους εμπιστευτούμε πως αυτή το φορά θα κάνουν το σωστό; Εσύ αλήθεια ποιος θεωρείς πως έχει τα φόντα να μας βγάλει από την κρίση; Εν τέλει, αν ο Τσίπρας αποτύχει παταγωδώς πιστεύω πως και πάλι κέρδος θα έχουμε. Θα πάψουν επιτέλους οι ψευδαισθήσεις για την υπερσυντηρητική αριστερά της Ελλάδας και ανούσια και απολιθωμένη ρητορική της...
          Originally posted by Squall Leonhart
          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
          Originally posted by 丹野
          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
          Originally posted by Ryu_gr
          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

          Comment


          • Οχι πως δεν το περιμενα ως εναν βαθμο, αλλα και παλι καθε μερα που περναει τρομαζω ολο και περισσοτερο στην ιδεα των οσων εχω ακουσει μεχρι τωρα απο διαφορα στελεχη του ΣΥΡΙΖΑ και ακομα σημαντικοτερη σε αυτα ειναι η ελλειψη αντιδρασεων. Οχι πως δεν υπαρχουν αντιδρασεις αλλα ειναι πολυ λιγες και ο κοσμος δεν εχει μαλλον ιδεα που θα φτασουμε μεσα σε λιγους μηνες αν κανουν πραξη εστω και το 1/10 απο οσα εχουν ειπωθει μεχρι τωρα.

            Comment


            • Μα γιατι και αυτος ψεμματα μας λεει?? Πρεπει να εχει την ευκαιρια του.. Εξαλλου σιγα αν αποτυχει ξαναδοκιμαζουμε..

              Comment


              • Πρωτον εσυ τι πιστευεις πως μπορει να εφαρμοστει επιτυχως απ' οσα εχει πει;
                Δευτερον το ξερεις ελπιζω πως τα οσα λενε εχουν ξαναεφαρμοστει σε αλλες χωρες ή αλλες εποχες εστω (και στην ιδια την Ελλαδα προφανως) και το αποτελεσμα μαλλον δεν ηταν και τοσο καλο.
                Τριτον ξαναδοκιμαζουμε οσες φορες θελουμε αλλα σκεψου σε τι συνθηκες θα ειναι απο ενα σημειο και μετα το καθε "retry".

                Comment


                • Νομιζα ηταν εμφανες οτι τα λεω ειρωνικά.. Εξαλλου εχω γραψει και την αποψη μου παραπανω..

                  Comment


                  • Οκ ακυρο το παραπανω, απλα οντως ακουω απο μερικους "ασε να δουμε τι μπορει να κανει και μονος του τωρα και αν δεν τα βρουνε στη χειροτερη ξανακανουμε εκλογες". Κριμα που δεν ειναι ετσι απλα τα πραγματα..

                    Comment


                    • Xeno παρέθεσε κάποιο λινκ αν θέλεις γιατί η αλήθεια είναι ότι τις τελευταίες μέρες δεν έχω παρακολουθήσει ειδήσεις.


                      Tidy!

                      Do not blame me.Blame yourself or God.
                      In Matsuno we trust.

                      Comment


                      • Aς κάνουν κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ ΝΔ ΔΗΜΑΡ τοσο ζόρι έχουνε με τον ΣΥΡΙΖΑ;

                        αν θυμάμε καλα 168 βουλευτές συγκεντρώνουν, ας κάνουν κυβέρνηση να συνεχιστεί το μνημόνιο, να αυτοκτονήσουν αλλοι 2500 άνθρωποι, η ανεργία να πάει στο 30%, οι μισθοί στα 300 ευρώ με κοστος ζωής Ελβετίας, η Χρυση Αυγή να φθάσει διψήφια νουμερα.
                        Star Citizen videos Star Citizen gallery

                        Comment


                        • As valoune kai to syriza mesa na fygoume apo to euro aftoktonisoun perisoteroi.
                          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                          Kindred, this blade and I.
                          "

                          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                          Greek Gaming Videos
                          Greek Final Fantasy Forum

                          Comment


                          • Εγώ ο μωρός πάντως ακόμη αναρωτιέμαι. Αφού οι αριθμοί βγαίνουν, γιατί δεν κάνουν κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ, ΝΔ και ΔΗΜΑΡ? 168 βουλευτές δε βγάζουν? Τον Αlexis τι τον θέλουν διακαώς? Διάβασα σήμερα το πρωί τις εξελίξεις και την αρθρογραφία διαφόρων και για πολλοστή φόρά φαίνεται πως κανείς δεν μπορεί να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων.

                            Οι μεν φοβούνται ότι θα λερωθούν ακόμη περισσότερο, ο δε πως εφόσον τον θέλουν οι δημοσκοπήσεις πρώτο κόμμα, μπορεί να πουλάει τζάμπα μαγκιά( εν τω μεταξύ άλλα λέει ο Γλέζος, άλλα ο Δραγασάκης, άλλα η κάθε συνιστώσα εκεί μέσα)αλλά όχι χωρίς πολιτικό κόστος, τουλάχιστον όχι προς το παρόν. Ακόμη και στην παρούσα φάση, σκέφτεται ο καθένας μικροκομματικά... Εκεί που ο Σαμ ήθελε αυτοδυναμία και όχι κυβέρνηση συνεργασίας και ο Μπένι κατάλαβε πως πλέον "δε βγαίνει η δουλειά"( α λα PlayStation man στις προηγούμενες εκλογές)τώρα ξαφνικά ξανά μανά κωλοτούμπα για Οικουμενική Κυβέρνηση περιορισμένης διάρκειας- μέχρι το 2014- και βλέπουμε... Άντε να δούμε τι άλλο θα σκαρφιστούν.



                            ΕDIT:
                            Ρητορική η ερώτηση γιατί θέλουν τον ΣΥΡΙΖΑ, εννοείται...
                            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                            Comment


                            • Για κυβέρνηση συνεργασίας χρειάζονται 180 βουλευτές, όχι 151 για αυτοδύναμη κυβέρνηση. Για αυτό πρέπει να συμμετάσχει και ο ΣΥΡΙΖΑ, παίρνοντας στη χειρότερη ψήφο ανοχής από τους υπόλοιπους.
                              Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                              Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                              Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                              Comment


                              • καλα για χαζο τον εχετε τον Τσιπρα να συμμετασχει σε οποιαδηποτε μορφη κυβερνησης συνεργασιας/ανοχης και να μαρκαριστει με την εξουσια απο θεση μη ισχυος που θα προκαλεσει φθορα στα ποσοστα του ? την στιγμη μαλιστα που οι δημοσκοπισεις τον δινουνε πρωτο κομμα με 26% και 27% για τις επομενες εκλογες

                                εκτος και αν νομιζετε οτι οι ελληνες πολιτικοι βαζουνε το εθνικο συμφερον πανω απο το κομματικο τους

                                Comment

                                Working...
                                X