Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εκλογές 6ης Μαίου 2012

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • φωτια και τσεκουρι λεμε

    Comment


    • Ramparter, μια υποψία μου είναι ότι κάποιοι που δεν παράγουν τίποτα είναι αυτοί που δεν έχουν σπουδάσει το επάγγελμα στο οποίο δουλεύουν τώρα. Αυτοί που το σπουδάζουν, ξέρουν πολύ καλά τη δουλειά τους απ' αυτούς που δεν το σπούδασαν.
      sigpic

      Comment


      • Η Δράση ΦΣ κατεβαίνει μαζί με τη Δημιουργία Ξανά. Ενδιαφέρουσα εξέλιξη μια που πλέον έχουν πιθανότητα να πάρουν πάνω από 3% και έδρες.
        Προσωπικά δεν πάω ιδιαίτερα ούτε το Μάνο ούτε το Βαλιανάτο αλλά αν είναι να έχουν οποιαδήποτε ελπίδα για έδρες στο δεύτερο γύρο είναι η μόνη λογική κίνηση.
        Πώς το βλέπετε όσοι ψηφίσατε κάποιο από αυτά το κόμματα στον πρώτο γύρο;
        Originally posted by Squall Leonhart
        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
        Originally posted by 丹野
        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
        Originally posted by Ryu_gr
        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

        Comment


        • Εγώ τα βλέπω έτσι κι έτσι τα πράγματα, αλλά ανησυχώ πολύ γιατί λογικά πρώτα θα είναι πάλι τα 3 κόμματα, όπως στον πρώτο γύρο. Αν νικήσει ο Τσίπρας, τότε μπορεί να καταργηθεί το Μνημόνιο, αλλά θα καταστραφεί η Ελλάδα από τους τριτοκοσμικούς. Ήδη χτες κάποιοι Αφγανοί σκότωσαν έναν 29-χρονο Πατρινό, και σήμερα οι κάτοικοι είναι απίστευτα εξαγριωμένοι. Τα άλλα κόμματα είναι μνημονιακά και δεν τα θέλω. Μόνο οι Α.Ε. και οι Χ.Α. είναι πραγματικοί πατριώτες, εκτός του Χ.Α. που στηρίζουν τον ναζισμό. Αν νικήσει τελικά ο Καμμένος, τότε θα ησυχάσω.
          sigpic

          Comment


          • Originally posted by Raf
            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

            Comment


            • Epic thread is epic.Δεν νομίζετε ότι είναι ώρα σιγά σιγά για το νέο γκάλοπ για τις εκλογές.Ξαφνικά αυτές οι εκλογές αποκτούν τεράστιο ενδιαφέρον για πολλούς λόγους.
              Nintendo I.D.: paixtis
              3ds friend code: 2664-2347-7128

              Comment


              • Tι εννοεις ξαφνικα και ποιοι ειναι αυτοι οι λογοι;

                Comment


                • Με όλες αυτές τις συνεργασίες και τα διλλήματα που θέτουν τα κόμματα.
                  Nintendo I.D.: paixtis
                  3ds friend code: 2664-2347-7128

                  Comment


                  • Υπάρχει κάποιος τρόπος να ψηφίσω κι εγώ από δω που είμαι χωρίς να χρειαστεί να μεταφέρω τα εκλογικά μου δικαιώματα/να ταξιδέψω στην έδρα μου;
                    Carpe diem

                    Comment


                    • Originally posted by straier View Post
                      Η Δράση ΦΣ κατεβαίνει μαζί με τη Δημιουργία Ξανά. Ενδιαφέρουσα εξέλιξη μια που πλέον έχουν πιθανότητα να πάρουν πάνω από 3% και έδρες.
                      Προσωπικά δεν πάω ιδιαίτερα ούτε το Μάνο ούτε το Βαλιανάτο αλλά αν είναι να έχουν οποιαδήποτε ελπίδα για έδρες στο δεύτερο γύρο είναι η μόνη λογική κίνηση.
                      Πώς το βλέπετε όσοι ψηφίσατε κάποιο από αυτά το κόμματα στον πρώτο γύρο;
                      κ. Στέφανος Μάνος ανακοίνωσε πως η Δράση και η Δημιουργία Ξανά θα κατέβουν μαζί στις εκλογές του Ιουνίου. Δεν ξέρω πώς θα ονομάζεται αυτός ο νέος σχηματισμός αλλά θα ήθελα να προτείνω στον κ. Μάνο και στον κ. Τζήμερο να τον ονομάσουν «Δράση και Δημιουργία Ξανά».

                      Είμαι βέβαιος πως ένα κόμμα που θα ονομάζεται «Δράση και Δημιουργία Ξανά» θα έχει μεγάλη απήχηση στους ηλικιωμένους και θα ψηφιστεί μαζικά από τα άτομα της τρίτης ηλικίας, γιατί το «Δράση και Δημιουργία Ξανά» μοιάζει με διαφημιστικό σλόγκαν για πάνες για την ακράτεια.
                      http://pitsirikos.net/2012/05/%CE%B4%CF%81%CE%AC%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%C E%AF%CE%B1-%CE%BE%CE%B1%CE%BD%CE%AC/
                      Star Citizen videos Star Citizen gallery

                      Comment


                      • Originally posted by sub_zero View Post
                        Δεν είχα απαντήσει όταν το είδα και μετά ξεχάστηκα.
                        Αυτό που θέλω να πω είναι ότι στην σημερινή κοινωνία της ελεύθερης αγοράς, ο δάσκαλος, ο φιλόλογος και γενικά όποιος παράγει κάτι το οποίο δεν ενδιαφέρει την αγορά αντιμετωπίζεται ως παρακατιανός.
                        Ναι έτσι είναι. Εντελώς βλακώδες και πρέπει να αλλάξει. Σε ένα κρατικιστικό μοντέλο ανάπτυξης, ο μόνος δημ. υπάλληλος που δεν εκτιμάται, είναι ο σημαντικότερος. Λόγω επετηρίδας δεν ήταν καλός πελάτης. Πως είναι δυνατόν αυτός που διδάσκει τα παιδιά μας να παίρνει 700ε και ο υπάλληλος της πολεοδομίας 2500ε δεν ξέρω. Μάλλον ξέρω, αλλά οκ. Για traders που παρασιτούν εις βάρος της κοινωνίας δε θα μιλήσω καν. Αυτό δεν είναι καπιταλισμός, αλλά το μπάσταρδο σοβιέτ, κλεπτοκρατίας και ψευδοφιλελευθερισμού.

                        Originally posted by sub_zero View Post
                        Είχα πριν λίγο καιρό κουβέντα με ένα άτομο που κινείται στον ίδιο πολιτικο-οικονομικό χώρο με εσένα και είχαμε διαφωνία σχετικά με το κατά πόσο είναι δίκαιος ο τρόπος που μοιράζεται το χρήμα στο υπάρχον σύστημα. Όταν τον ρώτησα αφού είναι δίκαιο γιατί οι καθηγητές πανεπιστημίου (που υποτίθεται παράγουν το μέγιστο έργο) έχουν μισθό ο οποίος ίσα ίσα τους εξασφαλίζει να ζήσουν άνετα, ενώ την ίδια στιγμή ένας αγράμματος μπορεί να πλουτίζει, μου απάντησε ότι οι καθηγητές έχουν αυτόν το μισθό επειδή δεν υλοποιούν στην πράξη αυτές τις γνώσεις τους.
                        Αν αντιμετωπίζονται έτσι οι καθηγητές πανεπιστημίου φαντάσου για τους "δασκαλάκους". Ευτυχώς βέβαια υπάρχουν ακόμη ορισμένοι καθηγητές με @@ που δεν σκέφτονται έτσι και έχουμε ακόμα τη δυνατότητα εγώ κι εσύ να μάθουμε 5 πράγματα τα οποία θα μας δώσουν την βάση να γίνουμε σωστοί επιστήμονες/μηχανικοί και όχι απλά γρανάζια της αγοράς.
                        Δεν ξέρω που με τοποθετείς (το 2007 ψήφισα Συνασπισμό), αλλά βρίσκω αυτόν το φίλο σου μαλάκα για 2 λόγους. Πρώτον γιατί θεωρώ την άποψή του μαλακισμένη και δεύτερον γιατί δεν μπορεί να υποστηρίξει στοιχειωδώς τη μαλακισμένη άποψή του. Αν θέλει να υπερασπιστεί τον νεοφιλελευθερισμό υπάρχουν 200βιβλία. Sorry κιόλας αν είναι καλός σου φίλος.


                        Originally posted by TheCursed View Post
                        Αν το κράτος έδινε υψηλούς μισθούς για ένα τέτοιο επάγγελμα, τότε θα επρόκειτο για έναν ακόμη αντιπαραγωγικό τομέα του δημοσίου.
                        Καλά, αναφέρεσαι στην κοινωνική προσφορά του δασκάλου λες και προωθεί χαρτούρα σε καφκικά πατώματα. Αυτοί οι άνθρωποι είναι υπεύθυνοι για το ότι η γενιά μας ψηφίζει κατά πλειοψηφία Συριζα(παιδιά που βγήκαν απ'το σχολείο χωρίς να ξέρουν τα στοιχειώδη μαθηματικά) και ΧΑ(παιδιά που βγήκαν απ'το σχολείο χωρίς εγκέφαλο). Είναι ιδιαίτερη επαγγελματική ομάδα σε ό,τι έχει να κάνει με το κοινωνικό σύνολο, δε γινεται να μετράμε την προσφορά τους με όρους αγοράς. Θα έπρεπε τουλάχιστον να παίρνουν αυτοί 2500ε και 700 ο πολεοδόμος (ή όποια άλλα ποσά, για αναλογίες μιλάμε).

                        Για το ότι υπάρχουν τόσοι που έχουν τα τυπικά προσόντα, αλλά δε δουλεύουν δε με νοιάζει. Εγώ θέλω να δουλεύουν οι άξιοι. Με την επετηρίδα φυσικά αυτό δε γινόταν. Έμπαιναν όλοι σε μια σειρά και περίμεναν να μπούνε, κουτσοί στραβοί στον Αγ. Παντελεήμονα. Η χειρότερη ισοπέδωση. Τι να τους κάνω αυτούς έτσι, τους άξιους θέλω, καλοπληρωμένους. Ας απολυθούν οι μισοί ανίκανοι/τεμπέληδες/επικίνδυνοι/αποσπασμένοι και ας μοιραστούν οι μισοί που θα μείνουν το μισθό τους για να παίρνουν τα διπλάσια. Σου φαίνεται αυτό αριστερό;

                        Για τα ωράρια που ανέφερε και ο i have no equal ας τα αυξήσουν. Για τα καλοκαίρια ας τους απασχολήσουν τότε σε γραφεία, όχι όταν χρειάζονται σε τάξεις. Αλλά ακόμη και τίποτε από αυτά να μην γίνουν, ο δάσκαλος που κάνει σωστά τη δουλειά διαμορφώνοντας ευσυνείδητους πολίτες αντί για παπανδρεικά εξώγαμα , παράγει μακράν περισσότερο έργο κι από μένα κι από τον οποιοδήποτε και είναι ντροπή να αμοίβεται με τα μισά λεφτά από ότι οι υπόλοιποι υπάλληλοι του δημοσίου.



                        Για τα περί κινδυνολογιών με κάλυψε ο Loggo. Αν ο Συριζα εφαρμόσει αυτά που λέει, το αποτέλεσμα θα είναι ένα και συγκεκριμένο. Φυσικά δε θα το κάνει, τούτο έχει ήδη καταστεί σαφές. Αυτό βέβαια λίγη σημασία έχει, δε θα αλλάξουν 30 χρόνια με το αν θα βγει ή όχι ο Συριζα πρώτο κόμμα ή με το τι θα κάνει με το μνημόνιο. Δεν είναι προεδρικό διάταγμα η παραγωγή. Σε κάθε περίπτωση η Ελλάδα δε μπορεί να παράξει τον πλούτο τον οποίο καταναλώνει αυτή τη στιγμή και δε θα μπορεί να το κάνει για πάρα πολλά χρόνια ακόμη. Εντός ή εκτός ευρώ θα ακολουθήσει περαιτέρω ανέχεια. Όσοι δεν έχουν πάρει ακόμη χαμπάρι τι γίνεται μέσα στη φούσκα τους θα είναι αύριο τα μεγαλύτερα θύματα ή οι μεγαλύτεροι θύτες.

                        Comment


                        • Εγω τους βρισκω ηδη OP και cheaters τους δασκαλους στα 1100 να πω την αληθεια. Ισως επειδη τυχαινει να γνωριζω αρκετους και βλεπω τη ζωη που κανουν. Δε μιλαω για οικογενειαρχες που μπορει να ζοριζονται αλλα παιδια στην ηλικια μας 23-25+ κανουν κυριολεκτικα ζωαρα με χαλαρα ωραρια 4 μηνες διακοπες τουλαχιστον και μισθο καλυτερο απο πολλους συνομηλικους που δουλευουν 10 ωρες+ τη μερα.

                          Συμφωνω ομως με την συγκριση με τους υπολοιπους δημοσιους υπαλληλους, αυτοι θελουν nerf αμεσα..

                          Comment


                          • οι δάσκαλοι (αλλα και καθηγητές γυμνασίου-λυκειου) 2,5 μήνες καλοκαιρι καθονται και πληρώνονται, χριστουγγενα και πάσχα απο 15 μέρες +1 μήνας, πάμε 3,5 μήνες βάλε μέσα και τις αργίες, ουσιαστικά 4 μήνες έχουν άδεια (και πληρώνονται) και 8 μήνες "εργάζονται" κατα μέσο ορο 4-5 ώρες την ημέρα. Πράγματι μιλάμε για ζωάρα. Αυτοί δεν πρέπει να γκρινιάζουν γιατί γινονται προκλητικοι. Αν ήταν το κράτος κράτος τουλάχιστον το καλοκαιρι, κατι θα τους έβαζε να κάνουν ώστε να δικαιολογειται ο μισθός τους. Αν γινει το τελευταιο θα βγούνε στους δρόμους:xp:
                            Star Citizen videos Star Citizen gallery

                            Comment


                            • Originally posted by Imrahil View Post
                              Καλά, αναφέρεσαι στην κοινωνική προσφορά του δασκάλου λες και προωθεί χαρτούρα σε καφκικά πατώματα.
                              Λόγω της εντελώς διαφορετικής αντίληψης που έχει ο καθένας μας περί του τι είναι Παιδεία και του τι πρέπει να κάνει ένας δάσκαλος, εν τέλει ναι, καταλήγει να είναι το ίδιο, γιατί δε θα μπορούσαμε να συμφωνήσουμε καθόλου εύκολα σε άλλα κριτήρια. Για να το θέσω και αλλιώς, ακόμα και χώρες οι οποίες φημίζονται πολύ για τα σχολεία τους δε βλέπω να παράγουν με βεβαιότητα και συνέπεια πεπαιδευμένα άτομα.

                              Το ελληνικό σχολείο για εμένα πάσχει κυρίως σε επίπεδο συστήματος (ωράριο, προσανατολισμός και περιεχόμενο ύλης κ.ο.κ.). Υπάρχουν σαφώς και θεματάκια με τους καθηγητές, αλλά είναι πταίσματα συγκριτικά.

                              Originally posted by Imrahil View Post
                              Αυτοί οι άνθρωποι είναι υπεύθυνοι για το ότι η γενιά μας ψηφίζει κατά πλειοψηφία Συριζα(παιδιά που βγήκαν απ'το σχολείο χωρίς να ξέρουν τα στοιχειώδη μαθηματικά) και ΧΑ(παιδιά που βγήκαν απ'το σχολείο χωρίς εγκέφαλο).
                              Όχι, αλλά εντάξει.

                              Υπάρχουν άλλοι παράγοντες οι οποίοι επηρεάζουν αυτά τα πράγματα σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό, το σχολείο έχει σχεδόν τυπικό ρόλο. Θα μου πεις πως αν ήταν γαμάτο δε θα είχε απλώς τυπικό ρόλο, αλλά εδώ γυρνάμε σε αυτό που έγραψα πιο πριν: Εγώ κι εσύ δε μπορούμε να συμφωνήσουμε στο ποιο θα ήταν ένα γαμάτο σχολείο.

                              Originally posted by Imrahil View Post
                              Είναι ιδιαίτερη επαγγελματική ομάδα σε ό,τι έχει να κάνει με το κοινωνικό σύνολο, δε γινεται να μετράμε την προσφορά τους με όρους αγοράς.
                              Τα πάντα μετρώνται σε όρους αγοράς στον καπιταλισμό. Πρόκειται για επάγγελμα με πολλαπλασιαστές, το οποίο έχει επιρροή και στην κοινωνία του τόπου, ο καθένας μπορεί να το κοστολογήσει για τον εαυτό του.

                              Originally posted by Imrahil View Post
                              Θα έπρεπε τουλάχιστον να παίρνουν αυτοί 2500ε και 700 ο πολεοδόμος (ή όποια άλλα ποσά, για αναλογίες μιλάμε).
                              Ο πολεοδόμος πάντως (αν και λογικά το ξέρεις ήδη) παίρνει μεγάλο μισθό ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ (εδώ γελάμε) για να μη λαδώνεται.

                              Originally posted by Imrahil View Post
                              Για το ότι υπάρχουν τόσοι που έχουν τα τυπικά προσόντα, αλλά δε δουλεύουν δε με νοιάζει. Εγώ θέλω να δουλεύουν οι άξιοι.
                              Με ποιο κριτήριο;

                              Originally posted by Imrahil View Post
                              τους άξιους θέλω, καλοπληρωμένους.
                              Οι πραγματικά άξιοι δε θα παρήγαγαν πολύ καλό έργο και με χαμηλό μισθό;

                              Originally posted by Imrahil View Post
                              Ας απολυθούν οι μισοί ανίκανοι/τεμπέληδες/επικίνδυνοι/αποσπασμένοι και ας μοιραστούν οι μισοί που θα μείνουν το μισθό τους για να παίρνουν τα διπλάσια. Σου φαίνεται αυτό αριστερό;
                              Όχι, εντάξει.

                              Originally posted by Imrahil View Post
                              Για τα ωράρια που ανέφερε και ο i have no equal ας τα αυξήσουν.
                              Αν ήταν άλλα τα ωράρια, θα το συζητούσαμε σε εντελώς άλλη βάση. Για εμένα άνθρωπος που με αυτά τα ωράρια μπορεί και συντηρεί οικογένεια (κάποτε μπορούσαν) δεν έχει δικαίωμα να κάνει "κιχ".

                              Originally posted by BigBOSS View Post
                              8 μήνες "εργάζονται" κατα μέσο ορο 4-5 ώρες την ημέρα.
                              Για τους δασκάλους ναι, αλλά για τους καθηγητές ο μέσος όρος είναι 2 - 3 ώρες. Ξέχασες επίσης ν' αναφέρεις πως δε δουλεύουν τα Σάββατα (= έξοδος στα μπουζούκια δυο φορές την εβδομάδα, σε αντίθεση με τον καημένο τον ιδιωτικό υπάλληλο).
                              "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                              Comment


                              • Βαλε και οτι εβγαλαν μια πανευκολη σχολη αντικειμενικα κανει τη ζωη τους γενικα μετα τα 18 cakewalk. Δεν εχω τιποτα εναντιων τους απλα για μενα ειναι ηδη αδικο απεναντι σε αλλους συνομηλικους οπως ειπα που δουλευουν 10ωρο+ (αποφοιτοι πανεπιστημιου επισης οχι στα Mc Donalds) εχουν 20 μερες διακοπες και ειναι μεσα στο αγχος και καταλαβαινεις..

                                Comment

                                Working...
                                X