Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εκλογές 6ης Μαίου 2012

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • έπρεπε δάσκαλοι να γινουμε, μαλακια
    Star Citizen videos Star Citizen gallery

    Comment


    • Αστα BB τα βλεπω καθε μερα(2 δασκαλες στην παρεα) και μου αναβουν τα λαμπακια με τα "προβληματα" τους.. Τεσπα λογο εμπειριων δεν ειμαι ιδιαιτερα αντικειμενικος οποτε αν ειναι καπως αλλιως μπορειτε να αγνοησετε αυτα που ειπα..

      Δασκαλος το καλυτερο class για easy farming, δεν ξερω σε μεγαλυτερες δυσκολιες πως παει αλλα στα level 22-30 ειναι σιγουρα OP..

      Comment


      • Originally posted by i Have no Equal View Post
        Αστα BB τα βλεπω καθε μερα(2 δασκαλες στην παρεα) και μου αναβουν τα λαμπακια με τα "προβληματα" τους..
        Το 2002 οι βάσεις ήταν χαμηλές, κάποιος με αξιοπρεπές βαθμό άνετα περνούσε, και γω περνούσα ο μαλακας αλλά δεν δήλωσα

        αλλα πλέον και αυτοι δύσκολα διοριζονται, εδώ και 2-3 χρονια.

        between και οι στρατιωτικοι κάνουν ψιλο ζωάρα σε σχέση με άλλους εργαζομενους. Ένας μηνας άδεια το χρονο, 12 μέρες συνολικα για πάσχα χριστουγεννα , απαλλαγές, αν πάρεις μετάθεση σου δίνουν καμιά 15άρια μέρες άδεια για να βολευτέις. Και αυτά με αρκετούς ουσιαστικά να μην κάνουν τιποτα το σημαντικο, ιδιώς αν ειναι σε στρατόπεδα με ζωάρα. Αλλά εντάξει να καθεσε το καλοκαιρι και να σου δίνουν μισθό σαν να εργάζεσαι ειναι ληστεια.
        Star Citizen videos Star Citizen gallery

        Comment


        • Είχα πριν λίγο καιρό κουβέντα με ένα άτομο που κινείται στον ίδιο πολιτικο-οικονομικό χώρο με εσένα και είχαμε διαφωνία σχετικά με το κατά πόσο είναι δίκαιος ο τρόπος που μοιράζεται το χρήμα στο υπάρχον σύστημα. Όταν τον ρώτησα αφού είναι δίκαιο γιατί οι καθηγητές πανεπιστημίου (που υποτίθεται παράγουν το μέγιστο έργο) έχουν μισθό ο οποίος ίσα ίσα τους εξασφαλίζει να ζήσουν άνετα, ενώ την ίδια στιγμή ένας αγράμματος μπορεί να πλουτίζει, μου απάντησε ότι οι καθηγητές έχουν αυτόν το μισθό επειδή δεν υλοποιούν στην πράξη αυτές τις γνώσεις τους.
          Αν αντιμετωπίζονται έτσι οι καθηγητές πανεπιστημίου φαντάσου για τους "δασκαλάκους". Ευτυχώς βέβαια υπάρχουν ακόμη ορισμένοι καθηγητές με @@ που δεν σκέφτονται έτσι και έχουμε ακόμα τη δυνατότητα εγώ κι εσύ να μάθουμε 5 πράγματα τα οποία θα μας δώσουν την βάση να γίνουμε σωστοί επιστήμονες/μηχανικοί και όχι απλά γρανάζια της αγοράς.
          Κατα την αποψη μου, δε μπορουμε να συγκρινουμε τον ελευθερο επαγγελματια με τον δημοσιο υπαλληλο για να αποφανθουμε κατα ποσο μοιραζεται δικαια το χρημα. Οσο αγραμματος κι αν ειναι καποιος μαγκια του αν εχει μια γαματη επιχειρηματικη ιδεα και βγαλει χρηματα. ποιος θα τον κρινει; Μονο οσοι δε θελουν να παρουν ευθυνη στη ζωη τους και τα περιμενουν ολα ετοιμα - ετσι πηρε δυναμη το κομμουνιστικο κινημα.
          Do a barrel roll!

          Comment


          • Ποιος σας είπε ότι οι καθηγητές δουλεύουν 2-3 ώρες την ημέρα και ότι έβγαλαν και αντικειμενικά πανεύκολη σχολή;
            Originally posted by Raf
            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

            Comment


            • Originally posted by Somari View Post
              Ποιος σας είπε ότι οι καθηγητές δουλεύουν 2-3 ώρες την ημέρα και ότι έβγαλαν και αντικειμενικά πανεύκολη σχολή;
              Το "αντικειμενικά πανεύκολη σχολή" πηγαίνει προφανώς στους δασκάλους.

              Το άλλο μας το έχουν πει οι ίδιοι και το έχουμε δει.
              "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

              Comment


              • Εγω μιλαγα για δασκαλο δημοτικου περισσοτερο.. Καθηγητες ειναι αλλη ιστορια αλλα οχι ολοι, αλλο ο φυσικος /μαθηματικος και αλλο ο θεολογος/γυμναστης obv ετσι.. Επισης οι καθηγητες διοριζονται πολυ πιο δυσκολα και στα ιδιωτικα επισης βρισκουν πολυ πιο δυσκολα δουλεια σε σχεση με τους δασκαλους. Και οι μισθοι νομιζω ειναι οι ιδιοι.

                Comment


                • Το δασκαλίκι στο δημοτικό στην πραγματικότητα είναι πιο δύσκολο από το καθηγητιλίκι σε γυμνάσιο / λύκειο: Τα παιδιά είναι πολύ πιο δύσκολα στο κουμαντάρισμα και τη συνεννόηση, κάνουν πολλή περισσότερη φασαρία και οι ώρες διδασκαλίες είναι περισσότερες.
                  "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                  Comment


                  • Ναι έτσι είναι. Εντελώς βλακώδες και πρέπει να αλλάξει. Σε ένα κρατικιστικό μοντέλο ανάπτυξης, ο μόνος δημ. υπάλληλος που δεν εκτιμάται, είναι ο σημαντικότερος. Λόγω επετηρίδας δεν ήταν καλός πελάτης. Πως είναι δυνατόν αυτός που διδάσκει τα παιδιά μας να παίρνει 700ε και ο υπάλληλος της πολεοδομίας 2500ε δεν ξέρω. Μάλλον ξέρω, αλλά οκ. Για traders που παρασιτούν εις βάρος της κοινωνίας δε θα μιλήσω καν. Αυτό δεν είναι καπιταλισμός, αλλά το μπάσταρδο σοβιέτ, κλεπτοκρατίας και ψευδοφιλελευθερισμού.
                    Mε ποια λογική λες ότι αυτό δεν είναι καπιταλισμός; Ακόμα και να μην είναι αυτή η θεωρία του, αυτό τελικά εφαρμόζεται στην πράξη.
                    Δεν ξέρω αν παίρνει 700,1000 ή 1500 η ουσία είναι πως για την κοινωνία είναι δασκαλάκος που δεν τολμάει να πάρει ευθύνη όπως έγραψε και ο Ραμπαρτερ κτλ κτλ.
                    Ο υπάλληλος της πολεοδομίας είναι πολύ πιο κοντά στα όρια της αγοράς με ο,τι αυτό συνεπάγεται. Αδικείς* πάντως και αυτόν στα πλαίσια που το θέτεις γιατί και αυτού η δουλειά είναι σημαντική. Το θέμα είναι ότι ένας έμπορος μπορεί να βγάζει δεκάδες χιλιάδες ευρώ το μήνα, αυτός να είναι μεγάλος και τρανός και οι υπάλληλοι που απασχολεί ίσα ίσα να τα βγάζουν πέρα. Με αυτόν σύγκρινε την προσφορά του δασκάλου στην κοινωνία.

                    *Το ότι τους αδικείς βέβαια είναι σχετικό, μιας και έφερες το παράδειγμα της πολεοδομίας που τυχαίνει να μπορώ να γνωρίζω καλά τι συμβαίνει. Οι ρυθμοί με τους οποίους δουλεύουν είναι να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.

                    Δεν ξέρω που με τοποθετείς (το 2007 ψήφισα Συνασπισμό), αλλά βρίσκω αυτόν το φίλο σου μαλάκα για 2 λόγους. Πρώτον γιατί θεωρώ την άποψή του μαλακισμένη και δεύτερον γιατί δεν μπορεί να υποστηρίξει στοιχειωδώς τη μαλακισμένη άποψή του. Αν θέλει να υπερασπιστεί τον νεοφιλελευθερισμό υπάρχουν 200βιβλία. Sorry κιόλας αν είναι καλός σου φίλος.
                    Σε τοποθετώ με βάση την υποψηφιότητα σου στις τελευταίες εκλογές. Δηλαδή εσύ τι ακριβώς θα απαντούσες σε αυτό το ερώτημα που έθεσα; Το να υπερασπιστεί τον φιλελευθερισμό μία χαρά το έκανε, στα πλαίσια που είναι εφικτό να το κάνεις για κάτι το οποίο μπάζει από πολλές πλευρές. Η απάντηση του ήταν απλά ειλικρινής. Δεν χρειάζονται βιβλία για να δούμε τι γίνεται στην πράξη που οι καθηγητές πανεπιστημίου έχουν μισθό ίσα ίσα για να ζουν άνετα.

                    Για το ότι υπάρχουν τόσοι που έχουν τα τυπικά προσόντα, αλλά δε δουλεύουν δε με νοιάζει. Εγώ θέλω να δουλεύουν οι άξιοι. Με την επετηρίδα φυσικά αυτό δε γινόταν. Έμπαιναν όλοι σε μια σειρά και περίμεναν να μπούνε, κουτσοί στραβοί στον Αγ. Παντελεήμονα. Η χειρότερη ισοπέδωση. Τι να τους κάνω αυτούς έτσι, τους άξιους θέλω, καλοπληρωμένους. Ας απολυθούν οι μισοί ανίκανοι/τεμπέληδες/επικίνδυνοι/αποσπασμένοι και ας μοιραστούν οι μισοί που θα μείνουν το μισθό τους για να παίρνουν τα διπλάσια. Σου φαίνεται αυτό αριστερό;
                    Δεν γίνεται να τους πετάξεις έτσι απλά στο δρόμο αλλά όπως και να 'χει αν κάποιος είναι τόσο μάγκας για να το κάνει ας βάλει και φυλακή όσους δημιούργησαν όλο αυτό το σύστημα. Αν δεν κυνηγήσει και τους δημιουργούς δείχνει ότι απλά παίζει με πιόνια για να δημιουργήσει ένα καινούριο δικό του σύστημα.

                    Κατα την αποψη μου, δε μπορουμε να συγκρινουμε τον ελευθερο επαγγελματια με τον δημοσιο υπαλληλο για να αποφανθουμε κατα ποσο μοιραζεται δικαια το χρημα. Οσο αγραμματος κι αν ειναι καποιος μαγκια του αν εχει μια γαματη επιχειρηματικη ιδεα και βγαλει χρηματα. ποιος θα τον κρινει; Μονο οσοι δε θελουν να παρουν ευθυνη στη ζωη τους και τα περιμενουν ολα ετοιμα - ετσι πηρε δυναμη το κομμουνιστικο κινημα.
                    Οι καθηγητές πανεπιστημίου είναι άνθρωποι που τα περιμένουν όλα έτοιμα στη ζωή τους, οκ το ακούσαμε και αυτό (πλέον υπάρχουν και αρκετοί που δεν θα έπρεπε να είχαν αυτή τη θέση αλλά αυτό δεν μειώνει τους υπόλοιπους). Που να πιάσουμε δηλαδή καθηγητές και δασκαλάκους. Στα 18 και εγώ κάτι τέτοιες μαλακίες έλεγα αλλά με εκπλήσει να βλέπω μορφωμένους ανθρώπους στα 25 να απαξιώνουν με τόσο εύκολο τρόπο άτομα τα οποία αν δεν υπήρχαν στην κοινωνία, οι ίδιοι αντί για πτυχιούχοι θα ήταν στα δέντρα και θα φώναζαν ουγκ.
                    Αν ο κομμουνισμός στη μορφή που έχει εφαρμοστεί μέχρι σήμερα είναι μία φορά επικίνδυνος, αυτά που λες είναι 10.

                    Comment


                    • Originally posted by sub_zero View Post
                      Το να υπερασπιστεί τον φιλελευθερισμό μία χαρά το έκανε, στα πλαίσια που είναι εφικτό να το κάνεις για κάτι το οποίο μπάζει από πολλές πλευρές.
                      Βασικά ο νεοφιλελευθερισμός είναι μακράν η καλύτερα επιστημονικά τεκμηριωμένη οικονομική θεωρία αυτήν τη στιγμή και θα είχε πολύ ενδιαφέρον ν' ακούσω από που ακριβώς μπάζει.

                      Και για να σε προλάβω, όχι, αυτήν τη στιγμή στον κόσμο δεν εφαρμόζονται πουθενά πραγματικές νεοφιλελεύθερες πολιτικές, παρά μόνο άσχετα κράματα και αλχημείες.
                      "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                      Comment


                      • Πράγματι.

                        Προσωπικά λατρεύω την απολογητική των νεοφιλελεύθερων και του υπαρκτού Καπιταλισμού, μου θυμίζει πολύ εκείνη των νοσταλγών του υπαρκτού Σοσιαλισμού, ότι δηλαδή δε φταίει το σύστημα και ο νεοφιλελευθερισμός, φταίει ότι ποτέ δεν εφαρμόστηκε σωστά. Κυρίως ότι ουδέποτε το θηρίο δεν αφέθηκε πλήρως ελεύθερο. Κι αν στο μεταξύ έφαγε τον μισό πλανήτη και, εν έτει 2012 (με τις παραγωγικές δυνάμεις, την αυτοματοποίηση, και τη τεχνολογία που έχει στη διάθεση της η ανθρωπότητα), συζητάμε ακόμα για το αν καλύπτονται ή όχι ακόμα και οι βασικές ανάγκες όλων των ανθρώπων, για το αν υπάρχει φτώχια, ανεργία, περιθωριοποίηση, για το αν εκτοξευτήκαν οι ανισότητες, για το αν γυρνάμε σε εργασιακές σχέσεις μεσαίωνα, ή για το αν φτάσαμε στο σημείο ολόκληρος ο πλανήτης να κυβερνάται από, γιγαντωμένες, υπερεθνικές οικονομικές ελίτ και κέντρα αποφάσεων, ευθύνη φέρει η ύπαρξη ολίγου κράτους.

                        Και αυτά, μιλώντας για τον πρώτο κόσμο, δε πάμε καν στο ζήτημα του τι (και γιατί) συμβαίνει στον τρίτο.
                        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                        Comment


                        • Originally posted by Loggo View Post
                          Κυρίως ότι ουδέποτε το θηρίο δεν αφέθηκε πλήρως ελεύθερο.
                          Το οποίο στην πραγματικότητα δεν είναι ψευδές.

                          Originally posted by Loggo View Post
                          ευθύνη φέρει η ύπαρξη ολίγου κράτους.
                          Ευθύνη κατά τον νεοφιλελευθερισμό φέρει το κράτος όχι ως οικονομική οντότητα, αλλά ως πολιτική, νομική, κοινωνική και ου το καθ' εξής.
                          "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                          Comment


                          • Η Ελλαδα παντως εδειξε και την αδυναμια της υπαρξης πολλού κράτους.

                            Στο τελος παντα θα καταληξουμε οτι η αρνητικη πλευρα του ανθρώπου φταίει και όχι το σύστημα.

                            Επειδη ομως δε μπορω να κανω ενσυνείδητο ανθρωπο το καθε λαμογιο στηριζω φιλελευθερισμο γιατι δε γουσταρω να πληρωνω ενα καρο φορους και αλλες μαλακιες οταν δε βλεπω το αντικρυσμα αυτων των πληρωμων στη καθημερινοτητα μου. Δε γουσταρω να ειμαι αναγκασμενος να πληρωνω οποιουδηποτε ειδους ασφαλιση οταν δε μπορω να γνωριζω ποιος και με ποιο τροπο διαχειριζεται τις εισφορες μου. Γενικα θελω οσο το δυνατον λιγοτερο κρατος να επεμβαινει στη ζωή μου οταν δε μπορω να ξερω τι σκατα κρατος ειναι και τι συμφεροντα κινουν τις αποφασεις του.

                            Επισης καλη η κριτικη Loggo για το υπαρχον συστημα στο δυτικο κοσμο, οι περισσοτεροι Ελληνες ομως μαζι με ολα τα αλλα γκρινιαζουν και για το ποσο πισω ειμαστε σα χωρα σε σχεση πχ με την υπολοιπη Ευρωπη ή την Αμερικη.
                            Do a barrel roll!

                            Comment


                            • Originally posted by TheCursed View Post
                              Βασικά ο νεοφιλελευθερισμός είναι μακράν η καλύτερα επιστημονικά τεκμηριωμένη οικονομική θεωρία αυτήν τη στιγμή και θα είχε πολύ ενδιαφέρον ν' ακούσω από που ακριβώς μπάζει.
                              Αυτό το λες σαν ειδικός?
                              Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                              Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                              Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                              Comment


                              • Originally posted by TheCursed View Post
                                Το οποίο στην πραγματικότητα δεν είναι ψευδές.
                                Ο pure νεοφιλελευθερισμός εφαρμόστηκε στα πειράματα της Χιλής και των Βαλτικών χωρών.

                                Originally posted by TheCursed View Post
                                Ευθύνη κατά τον νεοφιλελευθερισμό φέρει το κράτος όχι ως οικονομική οντότητα, αλλά ως πολιτική, νομική, κοινωνική και ου το καθ' εξής.
                                Όχι, φέρει και ως οικονομική. Αλλά, παρόλα αυτά, για να μπορέσει να τα φάει όλα according to the plan, ρεαλιστικά μιλώντας, αν ήμουν νεοφιλελεύθερος θα πίεζα προς δυο κατευθύνσεις, πρώτον, στο να ξεφορτωθούμε τους πολιτικούς και να τους αντικαταστήσουμε με τεχνοκράτες και, δεύτερον, προς τη τυπική κατάλυση κάθε δημοκρατικού στοιχείου που μπορεί να υπάρχει, ακόμα και στα πλαίσια αυτής της πραγματικότητας που το σύστημα θέλει να παρουσιάζει ως Δημοκρατία, και μπαίνει σήμερα εμπόδιο.

                                Και τα δυο πάντως, εδώ και χρόνια, αρχίζουν να μπαίνουν σε εφαρμογή σε διεθνές επίπεδο.

                                Originally posted by Ramparter View Post
                                Δε γουσταρω να ειμαι αναγκασμενος να πληρωνω οποιουδηποτε ειδους ασφαλιση οταν δε μπορω να γνωριζω ποιος και με ποιο τροπο διαχειριζεται τις εισφορες μου. Γενικα θελω οσο το δυνατον λιγοτερο κρατος να επεμβαινει στη ζωή μου οταν δε μπορω να ξερω τι σκατα κρατος ειναι και τι συμφεροντα κινουν τις αποφασεις του.
                                Ούτε εγώ γουστάρω, για αυτό και απαιτώ Δημοκρατία, κοινωνικό έλεγχο, αποκέντρωση της εξουσίας και αντιγραφειοκρατικές οικονομικές και πολιτικές δομές. Οπότε, εγώ τουλάχιστον, ως μη φιλελεύθερος, δεν ανήκω σε αυτό που περιγράφεις.
                                There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                                Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                                Comment

                                Working...
                                X