Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γυναίκες gamers

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Αυτο που βλεπω εγω παντως με βαση το τι γραφεται εδω μεσα ειναι οτι τα videogames δεν αντιμετωπιζονται ως χομπυ ουτε απο τους gamers αλλα ως κριτηριο για το αν καποιος εχει κοινωνικη ζωη η οχι

    Comment


    • #92
      Τώρα έγιναν και οι άνδρες gamer άσκημοι; ήμαρτον...

      Και γω ασχολούμε με την εμφάνισή μου,αλλά παίζω και 2-3 ώρες την ημέρα τις νύχτες,για να σκοτώνω την ώρα μου...και επειδή ασχολιόμουν με τα βιντεοπαιχνίδια από πολύ μικρός (7 χρονών)


      @nooto Κοίτα να δεις,αν ο gamer έχει γκόμενα (ή γκόμενο αν λέμε για γυναίκα gamer),και τη φτύνει για να παίξει playstation,nintendo ή whatever....ε είναι μαλακία πώς να το κάνουμε! ;)

      Comment


      • #93
        nooto, δεν είναι μη-ρεαλιστικό αυτό. Δεδομένου του πόσο αυστηρό ορισμό δίνουμε για τον gamer (τουλάχιστον κάποιοι εδώ μέσα), οι ώρες που είναι απαραίτητο να αφιερώνει κάποιος στο gaming ώστε να θεωρηθεί τέτοιος είναι τόσες πολλές που δεν αφήνουν και πολλά περιθώρια για κοινωνική ζωή...

        Αλλά και πέραν του θέματος του χρόνου, η λέξη "χόμπι" που χρησιμοποίησες κάνει "τζιζ". Αυτός που παίζει μισή με μια ώρα τη μέρα ένα flash game δεν το έχει ως χόμπι; Πόσοι εδώ μέσα το θεωρούν gamer όμως;

        Αν θεωρήσουμε gamer αυτόν ο οποίος έστω και περιστασιακά παίζει, τότε δεν ξέρω τι νόημα έχει η κουβέντα.
        "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

        Comment


        • #94
          Originally posted by nooto View Post
          Αυτο που βλεπω εγω παντως με βαση το τι γραφεται εδω μεσα ειναι οτι τα videogames δεν αντιμετωπιζονται ως χομπυ ουτε απο τους gamers αλλα ως κριτηριο για το αν καποιος εχει κοινωνικη ζωη η οχι
          Από τα ελάχιστα ενδιαφέροντα πράγματα που διάβασα στο φόρουμ το τελευταίο εξάμηνο...

          Οι Έλληνες gamers έχουν την εντύπωση ότι το να παίζεις ηλεκτρονικά παιχνίδια αποτελεί μία ουσιαστικότατη ιδιότητα που αγγίζει τα όρια του cult και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο... ενώ σε όλον τον υπόλοιπο κόσμο θεωρείται απολύτως φυσιολογικό και αναμενόμενο.

          Τέλος πάντων, συμφωνώ 100%.

          Comment


          • #95
            Δεν ξέρω αν απ' την αρχή της κουβέντας βρίσκομαι σε άλλο μήκος κύματος, αλλά gamer με την αυστηρή έννοια δεν αντιλαμβάνομαι ως αυτόν που απλώς παίζει videogames, αλλά αυτόν ο οποίος θα παίξει με μεράκι, θα εξερευνήσει, θ' απολαύσει, θα προσπαθήσει να επιτύχει σε προκλήσεις και (το βασικότερο) θα γνωρίζει ανά πάσα στιγμή πολύ καλά τα της βιομηχανίας, τις νέες κυκλοφορίες και γενικότερα θα ξοδεύει αρκετό επιπλέον χρόνο ώστε να ενημερωθεί και να διαβάσει απόψεις σχετικά με videogames.

            Οι διαφορές είναι μεγάλες, το αντίστοιχο που μπορώ να σκεφτώ είναι η διαφορά μεταξύ αυτού που θα κάτσει να δει Champion's League και μετά θα πάει και για 5x5 επειδή του αρέσει το ποδόσφαιρο και του φανατικού φίλαθλου ο οποίος θα δει αγώνες απ' όλα τα πρωταθλήματα μέσα στη βδομάδα, θα παίξει στοίχημα, θα γνωρίζει τα παραγοντικά, τα εξωαγωνιστικά, απ' έξω τις μεταγραφές, το ποιος σύνδεσμος έριξε ξύλο σε ποιον και σε ποιο σοκάκι πριν τρία χρόνια και λοιπά και λοιπά...
            "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

            Comment


            • #96
              Το gaming είναι εκ των πραγμάτων ανδρικό χόμπι γιατί μέσω ανδρικού κοινού μεγενθύνθηκε τα τελευταία χρόνια για να απορροφήσει περισσότερες γυναίκες που και πάλι αποτελούν ευτυχώς ή δυστυχώς ασήμαντη μειοψηφία.
              Εγώ γυναίκα gamer δεν έχω συναντήσει ποτέ μου αλλά εδώ που μένω δεν έχω και πολλές ευκαιρίες για μια τέτοια συνάντηση, έχω δει όμως πολλά posts στο 9gag και σε συναφή sites με γκομενάρες gamers, λες και πρόκειται για μουσειακό είδος! Όπως και να το κάνουμε το gaming ελκύει την αρσενική ιδιοσυγκρασία για άγνωστους σε 'μένα λόγους. Και συμφωνώ με τον Cursed, πρέπει να συμφωνίσουμε στο τι θεωρούμε "gamer". Αν οι γκομενάρες που όλοι ξέρετε και που λέτε πως παίζουν games είναι gamers στο επίπεδο του "μπαίνω g-o και καίγομαι στα threads" (γιατί αυτό ρώτησε ουσιαστικά το παλικάρι στο op post) και όχι απλά έχουν αγοράσει μια κονσόλα και κάποια παιχνίδια και περιστασιακά αφιερώνουν χρόνο.. τότε πού στο καλό είναι;

              Οι Έλληνες gamers έχουν την εντύπωση ότι το να παίζεις ηλεκτρονικά παιχνίδια αποτελεί μία ουσιαστικότατη ιδιότητα που αγγίζει τα όρια του cult και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο...


              Το GamePro φταίει :p

              Comment


              • #97
                Υπάρχουν κάποιες κατηγορίες gamers (casual, hardcore κτλ) που τις αποδέχονται μέχρι και οι εταιρείες, για αυτό βλέπουμε και κονσόλες τύπου Wii, άσχετους ανθρώπους με τη βιομηχανία να παίζουν flash games και γιαγιάδες να κουνάνε wii motes. Δεν μπορείς να πεις ότι η γιαγιά είναι gamer, αλλά σίγουρα έχει κάποια επαφή. Από την άλλη όμως, δε θα μπορούσες να χαρακτηρίσεις gamer τον τύπο που παίζει σταθερά 2 ώρες την ημέρα το random flash game; Κατά τη γνώμη μου, μπορείς, έστω και αν βάλεις την παραπάνω ταμπέλα "casual" μπροστά.

                Συμφωνώ σε αυτό που λες, ότι δηλαδή ένας gamer πρέπει να έχει μία βαθύτερη γνώση της βιομηχανίας, όπως φυσικά (θα έπρεπε να) συμβαίνει και με όλα τα χόμπι, είτε είναι ποδόσφαιρο, είτε αστροφυσική, είτε μοντελισμός.

                Απλά αυτό που γίνεται στην Ελλάδα, όπου υπάρχει μία κρυφή ωραιοποίηση του χώρου και που νομίζουμε ότι αποτελεί ένα μοναδικό χόμπι που δέχεται κοινωνική κατακραυγή ενώ στην πραγματικότητα κρύβει πλούσιες εμπειρίες και αρτιστικές προεκτάσεις... ε, ας χαλαρώσουμε .

                Τώρα στο θέμα των γυναικών τι να πω, για μένα περισσότερο ταμπού είναι παρά υπαρκτό (και ουσιαστικό) ζήτημα, που δείχνει και με πόση ανασφάλεια αντιμετωπίζει ο ίδιος ο "άντρας gamer" το χόμπι του.

                Comment


                • #98
                  Για μένα πάντως gamer είναι αυτός που έχει έστω και μια παιχνιδομηχανή στο σπίτι,και την παίζει αυτός. Είτε παίζει 1 ώρα την ημέρα είτε 20 (!!!!) θεωρείται gamer,απλά ο ένας είναι πιο ελαφρύς και ο άλλος πιο βαρύς.

                  Αυτός που κάθεται στον υπολογιστή και παίζει τάβλι ή πασιέτζα με τις ώρες δε θα μπορούσε να θεωρηθεί gamer....έτσι πιστεύω εγώ τουλάχιστον.

                  Comment


                  • #99
                    Originally posted by Evans View Post
                    νομίζουμε ότι αποτελεί ένα μοναδικό χόμπι που δέχεται κοινωνική κατακραυγή
                    Με αφορμή αυτό, να επιστρέψω λίγο σε κάτι για το οποίο έγιναν μια - δυο νύξεις νωρίτερα... Η εποχή που ο gamer δεν είχε γκόμενα έχει περάσει ανεπιστρεπτί, πλέον θεωρείται cool να είσαι καμένος κι έχω γνωρίσει εντυπωσιακό αριθμό κοριτσιών (τουλάχιστον στις ηλικίες μέχρι τα 25) που να ελκύεται από τέτοιου τύπου αρσενικά.

                    Ο στερεοτυπικός καμένος gamer πλέον έχει γκόμενα, απλώς τη συναναστρέφεται λιγότερες ώρες τη μέρα, για τα "βασικά" της σχέσης και μόνο.
                    "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                    Comment


                    • vasika en telei den nomizw oti prepei na vazoume tabeles se mia asxolia giati akoma kai an apeuthinetai kata kirio logo se andriko koino de pavei na einai thema goustou.. opws kai oi protimhseis stis tainies h sth mousikh h otidipote alo..

                      akiro: @the cursed , to uper tou deontos einai lathos, uper to deon einai to swsto, ama thes na diorthwseis kanto swsta..

                      Comment


                      • Originally posted by TenshiKo View Post
                        akiro: @the cursed , to uper tou deontos einai lathos, uper to deon einai to swsto, ama thes na diorthwseis kanto swsta..
                        Σωστή είσαι, οι κακές συνήθειες δυστυχώς δεν κόβονται εύκολα...
                        "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                        Comment


                        • Και αν εσύ θες να διορθώνεις γενικές και αιτιατικές στους άλλους γράψε ελληνικά με ελληνική αλφάβητο.. <_<

                          Comment


                          • Η εποχή που ο gamer δεν είχε γκόμενα έχει περάσει ανεπιστρεπτί
                            Το θεμα ειναι οτι ο τροπος με τον οποιον μιλατε δειχνει οτι θεωρειτε πως το να ασχολεισαι με video-παιχνιδια καθοριζει τη ζωη σου συνολικα και σε οριζει σαν ανθρωπο (απο το πως εισαι εξωτερικα μεχρι και εσωτερικα σε κοινωνικο επιπεδο).

                            οι ώρες που είναι απαραίτητο να αφιερώνει κάποιος στο gaming ώστε να θεωρηθεί τέτοιος
                            Η δικια μου αποψη ειναι οτι το ''απαραιτητο'' που αναφερεις δεν υφισταται. Ο χρονος που καταναλωνεις στις δραστηριοτητες σου ειναι καθαρα δικο σου θεμα. Αν θεωρεις οτι ειναι ανισα κατανεμημενος μπορεις να τον οριοθετησεις διαφορετικα. Το να εισαι gamer δεν σε εντασσει σε ενα συνδεσμο ανθρωπων που αυστηρα ασχολουνται με τα video-games ''τοσες'' ωρες την ημερα (διαφορετικα σε διαγραφουν ας πουμε). Εχεις δικιο, ειναι ενα χομπυ που θελει χρονο αλλα αν ενα παιχνιδι 100 ωρων το τελειωνεις σε μια εβδομαδα ή σε 10 μηνες εχει να κανει με το πως εσυ διαλεγεις να καταναλωνεις το χρονο σου και το τι προτεραιοτητες θετεις στη ζωη σου. Gamer παντως εισαι και στις 2 περιπτωσεις.

                            Επιπλεον θεωρω οτι οι περισσοτεροι ειμαστε σε μια ηλικια που καταλαβαινουμε και το τι σημαινει κοινωνικη ζωη και τι ειναι το gaming (δεν ειμαστε 10 χρονων). Θεωρω αδιανοητο εν ετη 2013 και μιλωντας απο μεσα, εμεις οι ιδιοι να υποστηριζουμε οτι αυτοι που παιζουν βιντεο παιχνιδια ταυτιζονται με στερεοτυπικες εικονες της 10ετιας του 80-90.

                            Αληθεια, οσοι ασχολειστε σημερα με τα βιντεο παινιδια, θεωρειτε σοβαρα οτι αυτο δημιουργει προβλημα στην κοινωνικη σας ζωη?

                            Τώρα στο θέμα των γυναικών τι να πω, για μένα περισσότερο ταμπού είναι παρά υπαρκτό (και ουσιαστικό) ζήτημα, που δείχνει και με πόση ανασφάλεια αντιμετωπίζει ο ίδιος ο "άντρας gamer" το χόμπι του.
                            +1000

                            Comment




                            • Αντε γιατι το κουρασατε

                              @ Raf : Την Λιδα την ξεχασες ρε μαλακα ? μεχρι και longest journey επαιζε ! <3 :p

                              Comment


                              • gia poio logo, einai lathos na xrisimopoiw latiniko alfavito as poume?

                                Comment

                                Working...
                                X