Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γυναίκες gamers

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Εμένα το gaming καθώς και ο υπολογιστής γενικότερα έχει επηρεάσει αρνητικά τη κοινωνική μου ζωή ξεκινώντας απο το δημοτικό και σταματώντας στην εφηβεία όπου έκανα μια προσπάθεια και ξεκόλλησα. Παρ' όλα αυτά πιστεύω ειλικρινά πως ακόμα ζω επιπτώσεις απο τη τότε απομόνωσή μου.
    Πέρα, βέβαια, απο στερεοτυπικές εικόνες, ο φανατικός gamer του '90 με το φανατικό gamer του '00 ή του '10 δεν έχει τόσο διαφορά όσο αφήνει να εννοηθεί η όποια προσπάθεια προοδευτικής σκέψης. Το οτι άλλαξαν οι εποχές δε πάει να πει πως άλλαξε μαγικά και η επιρροή της προσήλωσης στα ηλεκτρονικά στη προσωπικότητα του ανθρώπου.

    @ Raf : Την Λιδα την ξεχασες ρε μαλακα ? μεχρι και longest journey επαιζε ! <3 :p


    Άμα σου πω πως ξέχασα εντελώς πως είναι κοινή γνωστή... :o

    (edit: επίσης τη ξέχασα γενικά..)

    [quote]
    gia poio logo, einai lathos na xrisimopoiw latiniko alfavito as poume?[/quote]

    Εμένα με ενοχλεί για τους λόγους μου αλλά ούτε λάθος είναι ούτε θα στο απαγορέψει κανένας. Απλά όταν κάθε ένα γράμμα του post σου είναι γραμματικά λάθος είναι λίγο ειρωνικό να κάνεις δευτερεύουσες συντακτικές διορθώσεις στον άλλον.

    Comment


    • an etsi fanike sugnwmh, tha grafw sta ellinika ali fora.. den to diorthwsa gia na ton ehrwneutw pantws..

      Comment


      • Originally posted by Raf View Post
        Εμένα το gaming καθώς και ο υπολογιστής γενικότερα έχει επηρεάσει αρνητικά τη κοινωνική μου ζωή ξεκινώντας απο το δημοτικό και σταματώντας στην εφηβεία όπου έκανα μια προσπάθεια και ξεκόλλησα. Παρ' όλα αυτά πιστεύω ειλικρινά πως ακόμα ζω επιπτώσεις απο τη τότε απομόνωσή μου.
        Πέρα, βέβαια, απο στερεοτυπικές εικόνες, ο φανατικός gamer του '90 με το φανατικό gamer του '00 ή του '10 δεν έχει τόσο διαφορά όσο αφήνει να εννοηθεί η όποια προσπάθεια προοδευτικής σκέψης. Το οτι άλλαξαν οι εποχές δε πάει να πει πως άλλαξε μαγικά και η επιρροή της προσήλωσης στα ηλεκτρονικά στη προσωπικότητα του ανθρώπου.


        Άλλο ο gamer των 90s άλλο των 00s και άλλο των 10s.

        Για παράδειγμα αυτός των 90s είχε το Playstation το 1,το Nintendo 64 το Sega Dreamcast,κτλ....δεν είχαν γίνει μόδα τα internet cafe τότε,και τα online δεν υπήρχαν καν. Οπότε λογικά αυτός των 90s φαινόταν λιγότερο κοινωνικός απ'αυτόν των 00s, και το να ασχολιοσουν με βιντεοπαιχνίδια τότε,ήταν ακόμα cult. ;)


        Πώς δεν έχουν αλλάξει τα πράγματα; Νομίζω πια το να είσαι gamer δε σε κάνει τίποτα φρικιό ή nerd,αφού πλέον ακόμα και οι γιαγιάδες παίζουν έστω και για πλάκα,όπως είπαμε πριν

        Comment


        • an etsi fanike sugnwmh, tha grafw sta ellinika ali fora.. den to diorthwsa gia na ton ehrwneutw pantws..
          Mhn masas re, spase to katesthmeno!
          To latiniko alfavhto den einai grammatika lathos, astous na lene, allo na mhn ksereis na grafeis orthografimena, allo na kaneis lathos sthn syntaksh kai allo na grafeis me latinika grammata.

          Pantws allo o koinwnikos kai mh koinwnikos gamer pou isws na prosexei h oxi thn emfanish tou kai allo afto pou perigrafei o Aion, oti h gynaika as poume xanei thn thylikothta ths ean asxolithei me "antrika" hobbys opws games kai kynhgi, h me "antrikes" douleies (mhxanikos, ydravlikos).

          Egw thewrw ton eafto mou all around nerd pantws kai me ta games eimai porwmenos, kai me to internet kai me tis tainies kai me ta epitrapezia kai me ta comics kai me ta cartoons ktlktl.
          Genika to poly to kathisio ftaiei
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • Originally posted by Raf View Post
            Όπως και να το κάνουμε το gaming ελκύει την αρσενική ιδιοσυγκρασία για άγνωστους σε 'μένα λόγους.
            Αυτό μπορώ να πω ότι είναι κάτι που μου διαφεύγει και μένα, από την αρχή το σκεφτόμουν. Δεν είμαι σίγουρος για τους λόγους. Ίσος ο άντρας να είναι πιο "ανώριμος" και σε σχέση με την απλότητα και την επιφανειακή του στάση που αντιμετωπίζει τα πράγματα (αντίθετα με τις γυναίκες) να βρίσκει τα VideoGames πολύ πιο ενδιαφέρον απότι μια γυναικα.

            Comment


            • H isws na yparxoun antres pou thewroun oti oi gynaikes den einai pleon gynaikes an paizoun paixnidia, oh wait....
              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
              Kindred, this blade and I.
              "

              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
              Greek Gaming Videos
              Greek Final Fantasy Forum

              Comment


              • Τα videogames έχουν πρόκληση και το gaming αποτελεί άθλημα, ο αντρικός εγκέφαλος σε γενικές γραμμές ελκύεται πολύ περισσότερο από οτιδήποτε ενέχει αυτές τις έννοιες.

                Αυτό δε σημαίνει πως δεν υπάρχουν και γυναίκες αθλήτριες που λατρεύουν αυτό που κάνουν ή πως είναι λιγότερο θηλυκές. Απλώς οι πολύ γυναικάρες θα οδηγηθούν συχνότερα αλλού εκ συνθηκών.
                "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                Comment


                • [quote]Mhn masas re, spase to katesthmeno!
                  To latiniko alfavhto den einai grammatika lathos, astous na lene, allo na mhn ksereis na grafeis orthografimena, allo na kaneis lathos sthn syntaksh kai allo na grafeis me latinika grammata.[/quote]

                  Εκτείθεσαι.

                  Comment


                  • Εκτείθεσαι.
                    Sout! Tha yperisxysoume!
                    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                    Kindred, this blade and I.
                    "

                    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                    Greek Gaming Videos
                    Greek Final Fantasy Forum

                    Comment


                    • Originally posted by Ground_zero View Post
                      H isws na yparxoun antres pou thewroun oti oi gynaikes den einai pleon gynaikes an paizoun paixnidia, oh wait....
                      Δεν είναι ότι δεν καταλαβαίνεις, απλά δεν θέλεις.
                      Originally posted by TheCursed View Post
                      Τα videogames έχουν πρόκληση και το gaming αποτελεί άθλημα, ο αντρικός εγκέφαλος σε γενικές γραμμές ελκύεται πολύ περισσότερο από οτιδήποτε ενέχει αυτές τις έννοιες.

                      Αυτό δε σημαίνει πως δεν υπάρχουν και γυναίκες αθλήτριες που λατρεύουν αυτό που κάνουν ή πως είναι λιγότερο θηλυκές. Απλώς οι πολύ γυναικάρες θα οδηγηθούν συχνότερα αλλού εκ συνθηκών.
                      Ίσος. Θα συμφωνήσω στο ότι οι συνθήκες οδηγούν τις ωραίες γυναίκες αλλου, το είπα και πιο πάνω. Είναι ένας από τους κυριους λόγους αυτός. Όμως υπάρχουν κai άλλοι παράγοντες, κάποιους από αυτούς ακόμα δεν γνωρίζω.

                      Comment


                      • Originally posted by nooto View Post
                        Το θεμα ειναι οτι ο τροπος με τον οποιον μιλατε δειχνει οτι θεωρειτε πως το να ασχολεισαι με video-παιχνιδια καθοριζει τη ζωη σου συνολικα και σε οριζει σαν ανθρωπο (απο το πως εισαι εξωτερικα μεχρι και εσωτερικα σε κοινωνικο επιπεδο).

                        Η δικια μου αποψη ειναι οτι το ''απαραιτητο'' που αναφερεις δεν υφισταται. Ο χρονος που καταναλωνεις στις δραστηριοτητες σου ειναι καθαρα δικο σου θεμα. Αν θεωρεις οτι ειναι ανισα κατανεμημενος μπορεις να τον οριοθετησεις διαφορετικα. Το να εισαι gamer δεν σε εντασσει σε ενα συνδεσμο ανθρωπων που αυστηρα ασχολουνται με τα video-games ''τοσες'' ωρες την ημερα (διαφορετικα σε διαγραφουν ας πουμε). Εχεις δικιο, ειναι ενα χομπυ που θελει χρονο αλλα αν ενα παιχνιδι 100 ωρων το τελειωνεις σε μια εβδομαδα ή σε 10 μηνες εχει να κανει με το πως εσυ διαλεγεις να καταναλωνεις το χρονο σου και το τι προτεραιοτητες θετεις στη ζωη σου. Gamer παντως εισαι και στις 2 περιπτωσεις.

                        Επιπλεον θεωρω οτι οι περισσοτεροι ειμαστε σε μια ηλικια που καταλαβαινουμε και το τι σημαινει κοινωνικη ζωη και τι ειναι το gaming (δεν ειμαστε 10 χρονων). Θεωρω αδιανοητο εν ετη 2013 και μιλωντας απο μεσα, εμεις οι ιδιοι να υποστηριζουμε οτι αυτοι που παιζουν βιντεο παιχνιδια ταυτιζονται με στερεοτυπικες εικονες της 10ετιας του 80-90.

                        Αληθεια, οσοι ασχολειστε σημερα με τα βιντεο παινιδια, θεωρειτε σοβαρα οτι αυτο δημιουργει προβλημα στην κοινωνικη σας ζωη?



                        +1000
                        Νοοτο, είναι η δεύτερη φορά που παρατάω το φόρουμ και επιστρέφω μόνο και μόνο επειδή έτυχε να διαβάσω ωραία posts σου . Θα φτάσω στο σημείο να πω ότι ήσουν/είσαι ο μοναδικός άνθρωπος εδώ μέσα ο οποίος μου δίνει κίνητρα να συνεχίσω να γράφω lol.

                        Το κάθε χόμπι θέλει πολύ χρόνο και τα παιχνίδια δεν απαιτούν απαραίτητα περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη ασχολία. Έχει το κακό ότι το κάθε παιχνίδι διαρκεί από λίγες έως πάρα πολλές ώρες. Έχουν το καλό όμως ότι δε χρειάζεται να παίξεις ό,τι κυκλοφορεί εκεί έξω για να έχεις μία άποψη. Αν πάρουμε ως παράδειγμα τα FPS πχ, 5-6 να παίξεις που κυκλοφόρησαν την τελευταία δεκαετία μπορείς να μιλάς άνετα για τις τάσεις του συγκεκριμένου είδους και να οδηγηθείς μάλιστα σε γενικότερα συμπεράσματα για τη βιομηχανία.

                        Το αν θέλεις να ψαχτείς παραπάνω, να μελετήσεις συγκεκριμένες τάσεις και "ρεύματα," να εμβαθύνεις σε ορισμένα είδη ή να κάνεις master κάποια άλλα, προφανώς και οι απαιτήσεις αλλάζουν. Σε καμία περίπτωση δε θεωρώ πάντως ότι οι "απαραίτητες εργατοώρες" είναι περισσότερες από αυτές οποιασδήποτε άλλης ασχολίας.

                        Κρίνοντας με βάση τα προσωπικά μου ενδιαφέροντα πάντως, αισθάνομαι ότι το να γίνεις καλός φωτογράφος, πχ, ή cinefil θέλει δεκαπλάσια προσπάθεια από ότι να γίνεις... καλός (lol) gamer.

                        Tώρα σε αυτό που λέει ο Cursed για πρόκληση και άθλημα, δεν ξέρω, makes sense από τη μία, από την άλλη υπάρχουν άπειρες γυναίκες αθλήτριες, οπότε κάπου το επιχείρημα μπάζει. Καταλαβαίνω τι λέει βέβαια, αλλά τέτοια επιχειρήματα συνήθως θέλουν και υποστήριξη από στατιστική (όπως και η όλη τοποθέτηση "άντρες gamers" > "γυναίκες gamers").

                        Edit: Cursed sorry για το τρίτο πρόσωπο, δεν το κάνω με σκοπό, έτσι μου βγήκε . Μαλακία, αλλά συγχώρεσέ με, βαριέμαι να το διορθώσω κι όλας ρε αδελφέ! Κερνάω βρώμικο όταν βολέψει.

                        Comment


                        • Evans afto pou kaneis pantws den einai kalo.
                          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                          Kindred, this blade and I.
                          "

                          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                          Greek Gaming Videos
                          Greek Final Fantasy Forum

                          Comment


                          • Δεν είναι καλό που κάθομαι, το ξέρω, βλέπω να χάνω το χρόνο μου, αλλά ok όλα θα γίνουν σιγά σιγά .

                            Comment


                            • Originally posted by Evans View Post
                              Edit: Cursed sorry για το τρίτο πρόσωπο
                              Θίχτηκα, πάω να κλάψω.

                              Originally posted by Evans View Post
                              Κερνάω βρώμικο όταν βολέψει.
                              Anytime!
                              "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                              Comment


                              • Oute to vlepw san asteio oute einai.
                                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                                Kindred, this blade and I.
                                "

                                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                                Greek Gaming Videos
                                Greek Final Fantasy Forum

                                Comment

                                Working...
                                X